صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

همه سريال هاي پرحاشيه «مهران مديري»

انتقادهاي فراواني که گهگاه تلويزيون در مقابل آنها از او حمايت مي کرد و گهگاه، دستور قطع يا حذفش را صادر مي کرد. در آستانه حواشي جديدي که براي آخرين کار مديري ايجاد شده، مروري داريم بر تمام اين حاشيه ها.

کد خبر: 3319

مهران مديري در کارنامه 20 ساله کاري اش چه زماني که در تلويزيون حضور داشت و چه زماني که براي شبکه نمايش خانگي سريال مي ساخت با حواشي ريز و درشت زيادي روبرو بود. انتقادهاي فراواني که گهگاه تلويزيون در مقابل آنها از او حمايت مي کرد و گهگاه، دستور قطع يا حذفش را صادر مي کرد. در آستانه حواشي جديدي که براي آخرين کار مديري ايجاد شده، مروري داريم بر تمام اين حاشيه ها.


ساعت خوش
* موضوع اعتراض: اينجا اعتراض خاصي مطرح نبود و در واقع مي شود گفت که خود تلويزيون تصميم گرفت مقابل پديده «ساعت خوش» بايستد. تبديل شدن بازيگران جوان «ساعت خوش» به ستاره هاي تلويزيون، چندان در آن برهه زماني خوشايند مديران تلويزيون نبود. رضا عطاران همين يکي دو سال قبل در مصاحبه اي گفته بود آن زمان آنقدر اين بازيگران موردتوجه بوده اندکه از طرف کارگردان هاي مطرحي مثل بهرام بيضايي بازي کنند و يک جورهايي در اوج، متوقف شان کرده اند.
* رويکرد تلويزيون: همگي به خاطر داريم که «ساعت خوش» دراوج، يکمرتبه به پايان رسيد. اين تصميم اتفاقي براي خود بازيگران هم عجيب بوده. عطاران تعريف کرده که بدون اطلاع قبلي به آنها گفته اند بايد برنامه را قطع کنند؛ آن هم بدون دليل!
* سرانجام: «ساعت خوش» هيچ وقت ساخته نشد و هر کدام از بازيگرانش از يک سال و نيم تا سه سال ممنوع التصوير شدند. بعد از آن هم اجازه نداشتند دو سه نفري با هم در يک سريال بازي کنند. آنقدر اين مسئله برايشان بزرگ بوده که تا ساليان سال فکر مي کرده اند که هيچ وقت نبايد کنار هم بازي کنند.


نقطه چين
* موضوع اعتراض: همزمان با اعتراض نمايندگان اصلاح طلب مجلس ششم به رد صلاحيت نمايندگان اين جناح در انتخابات مجلس، مديري در نقطه چين سر شوخي را با اين مسئله باز کرد. قصه از اين قرار بود که کاسبي تصميم مي گيرد جزو هيات مديره صنف خودش باشد اما بعد از ثبت نام صلاحيتش از طرف اتحاديه رد مي شود و اين فرد به همراه دوستانش تحصن مي کند. آنها جلوي چشم خبرنگاران به خودشان سرم وصل مي کنند اما وقتي کسي نيست يواشکي غذا مي خورند. اين مسئله با انتقاد شديد برخي نمايندگان از جمله داود سليماني، ناصر قوامي، محسن آرمين و ... مواجه شد. اين نمايندگان نمايش اين طنز را اهانت به نمايندگان اصلاح طلب عنوان کردند.
* رويکرد تلويزيون: اين انتقاد چون به طور کلي با سياست هاي صدا و سيما هم راستا نبود چندان از طرف آنها جدي گرفته نشد و تلويزيون اينجا کاملا پشت مديري ايستاد. حتي در جاهايي هم به اين نکته اشاره شد که يک طنز تلويزيوني که مربوط به مشکلات صنفي يک قشر جامعه است چه ارتباطي با نمايندگان مجلس دارد!
* سرانجام: هيچ مشکلي براي ادامه پخش «نقطه چين» پيش نيامد و سريال ادامه پيدا کرد.


شب هاي برره
* موضوع اعتراض: درباره شب هاي برره، اعتراض ها از جنبه هاي مختلف وارد بود. از يک طرف برخي اعتراض داشتند که سريال از کلماتي که بدآموزي دارد به همراه ايما و اشاره هاي جنسي غيرمعمول، استفاده مي کند. از طرف ديگر برخي اهالي «فسا» نسبت به استفاده از اين نام در سريال اعتراض کرده بودند و ...
* رويکرد تلويزيون: بعد از انتقادهاي متعدد از جناح هاي مختلف، محمدرضا تختشيد، مدير گروه فيلم وسريال شبکه سه اعلام کرد توجه به کيفيت و عدم تکرار يک برنامه و کشدار شدن آن، سياست اصلي تلويزيون است و براي همين هم پخش «شب هاي برره» ادامه پيدا نمي کند. يکي ديگر از مديران هم علت قطع اين مجموعه را افت در مضمون و تکراري شدن آن عنوان کرد و خلاصه تصميم تلويزيون بر آن شد که برره ديگر ادامه پيدا نکند.
* سرانجام: بعد از پخش 90 قسمت از سريال در حالي که اعلام شده بود بعد از پايان محرم و ماه صفر، پخش آن ادامه پيدا مي کند و تلويزيون با عوامل قرارداد 135 قسمتي بسته اما عملا چنين اتفاقي نيفتاد.


مرد هزار چهره
* موضوع اعتراض: مديري در «مرده هزار چهره» با خيلي ها شوخي کرد و خب در اين بين خيلي ها هم به او معترض شدند. اولين اعتراض از اداره ثبت احوال فارس بود. مسئول روابط عمومي ثبت احوال فارس در نامه اي اعتراضي اعلام کرده بود که «مرد هزار چهره اينطور القا مي کرد شخصيت اصلي داستان که کارمند ثبت احوال بوده، يک خلافکار حرفه اي است. بقيه داستان هم نشان مي داد که ثبت احوال شيراز يک جاي در هم و مضمحل و فشل است؛ در حالي که بايگاني اسناد خيلي مهم است؛ اگر يک برگ جابجا شود خيلي مهم است.»
شوخي با «چ» هم از طرف روشنفکرها و جمع شاعران با انتقادات زيادي روبرو شد. از طرف ديگر ليدرهاي پرسپوليس هم براي اينکه در سريال، شخصيت شان زير سوال رفته معترض شدند.
* رويکرد تلويزيون: هيچ کدام از اين اعتراض ها باعث نشد جلوي پخش اين سريال گرفته شود. در واقع مي شود گفت که تلويزيون اين بار همه جانبه پشت اين سريال ايستاد و حتي اجازه داد که «مرد دو هزار چهره» هم براي نوروز سال بعدش ساخته شود.
* سرانجام: پخش سريال ادامه پيدا کرد و به فصل دوم رسيد.


قهوه تلخ
* موضوع اعتراض: «قهوه تلخ» با اينکه در تلويزيون روي آنتن نرفت و به هتک حرمت و زير سوال بردن شخصيت هاي مختلف با پول بيت المال متهم نشد اما باز هم هدف انتقادهاي بسياري قرار گرفت. از اعتراض نوادگان مخبرالدوله گرفته تا حاميان حيوانات و ... همگي به نحوي انتقادشان را به سريال نشان دادند. انتقاد از شخصيت پردازي اميرحسين رستمي در مجموعه نوزدهم يکي ديگر از حواشي پيش روي مديري بود.
وزارت ارشاد به اين مجموعه مجوز نداد چون معتقد بود نقش رستمي شباهت زيادي به يکي از مقامات ارشد دولت دارد! بيشترين انتقادها زماني پيش آمد که سه قسمت پاياني سريال به بازار نيامد و هيچ وقت به دست مردم نرسيد. اينجا بود که بيشترين اتهامات به مديري وارد شد و بدون اينکه عملا تقصيرکار باشد، متهم اصلي اين پروژه نيمه کاره شناخته شد.
* واکنش مديري: بعد از نيمه کاره رها شدن «قهوه تلخ» مديري براي اعاده حيثيت، سريال «ويلاي من» را ساخت؛ سريالي که شباهتي به کارهاي قبلي او نداشت و حتي وزنه اي قابل قبول در کارنامه مديري به حساب نمي آمد. او قبل از توزيع «ويلاي من» مقابل دوربين قرار گرفت و از مخاطبانش عذرخواهي کرد.
* سرانجام: قسمت هاي باقيمانده «قهوه تلخ» هيچ وقت به بازار نيامد.

هفت صبح/

نظرات بینندگان

ارسال نظر