صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

دکتر مرتضی سام دلیری

چرایی توسعه دانشگاه آزاد اسلامی

توسعه دانشگاه آزاد اسلامی یعنی توسعه علم ، فرهنگ ، اقتصاد و امنیت در کشور

توسعه دانشگاه آزاد اسلامی یعنی توسعه و توانمند سازی کشور در عرصه های علمی ، فرهنگی و اقتصادی/ امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست كه بسياري ازدانشگاه‌ها مي‌توانند نقش‌هاي متنوع ومهمي در نوآوري و توسعه علمی ، فرهنگی واقتصادي داشته باشند که دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این اصل مستثنی نبوده و..

کد خبر: 3269

دکتر مرتضی سام دلیری : توسعه دانشگاه آزاد اسلامی یعنی توسعه علم ، فرهنگ ، اقتصاد و امنیت در کشور

دکتر مرتضی سام دلیری استاد دانشگاه و رئیس واحد جامع دانشگاه آزاد اسلامی چالوس در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری زمان در خصوص نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه علم ، فرهنگ و اقتصاد در کشور گفت : توسعه دانشگاه آزاد اسلامی یعنی توسعه و توانمند سازی کشور در عرصه های علمی ، فرهنگی و اقتصادی.

دکتر سام دلیری در این مصاحبه گفت : امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست كه بسياري ازدانشگاه‌ها مي‌توانند نقش‌هاي متنوع ومهمي در نوآوري و توسعه علمی ، فرهنگی واقتصادي داشته باشند که دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این اصل مستثنی نبوده و همواره پس از تاسیس با توسعه واحدهای دانشگاهی در سطح کشور و حتی در اقسی نقاط جهان آنهم بدون استفاده از بودجه و اعتبار دولتی اصلی ترین بازیگر توسعه علمی ، فرهنگی و اقتصادی در کشور و معرفی توانایی و پتانسیل علمی موجود کشور به جهانیان بوده است.

برخي دانشگاه‌هادراطراف خود، مراكز صنعتي كوچكي ايجاد مي‌كنندكه مي‌تواند اكتشافات علمي را جذب كرد هو ازآن براي ايجاد بهره اقتصادي استفاده كند.  براي آنكه كاربردهاي جنبي يافته‌هاي علمي موفقيت‌آميزباشد، دانشگاه بايد با سرمايه‌گذاران مالي آگاه ازفناوري، تعامل برقراركرده وظرفيت مديريتي ومنابع تخصصي ديگر راپيداكند.

sam2

در خصوص نقش محوری دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه کشور صحبت و اظهار نظر از سوی اساتید و صاحبنظران دیگر بسیار صورت پذیرفته لکن ما نیز بر حسب وظیفه مواردی را اجمالاً به سمع و نظر خوانندگان محترم میرسانیم.

 1. با تاسیس واحدهای دانشگاهی ، دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور بالاخص در شهرهای کوچک که دولت هرگز بدلیل عدم وجود توجیه اقتصادی حاضر به سرمایه گذاری در آن شهرها نیست ، توسعه علم به صورت یکنواخت در کشور انجام می پذیرد.
 2. از سوی دیگر تاسيس واحدهاي دانشگاهي درشهرهاي كوچك باعث كاهش مهاجرتازشهرهاي كوچك به كلانشهرها شدهاست.

   

 3. واحدهاي شهرستاني دركنارايجاد شغل‌هاي مستقيم با ايجاد بنگاه‌هاي اقتصادي علمي وهمچنين درنتيجه حضوردانشجويان ميهمان درشهركوچك‌ شان بنگاه‌هاي اقتصادي وخدماتي بسياري شروع به فعاليت كرده ودرنتيجه اقتصاد پوياي شهري بهكارمي‌افتد واشتغال‌زايي درصدي روبه رشد خواهد داشت از اینرو نقش واحدهاي شهرستاني دراين آمارپررنگ به نظرمي‌رسد و باايجادصدهاشغل درسطح كشور،موجب افزايش ثروت عمومي شده ودرنتيجه سبب كاهش فقردرجامعه مي‌شود.
 4. از سوی دیگربا افزایش اشتغالزایی در کشور و کاهش مشکلات اقتصادی مردم ؛ ما شاهد کاهش چشمگیر ارتکاب جرم در سطح کشور و افزایش ضریب امنیت در کشور خواهیم بود.
 5. توسعه و احداث واحدهای دانشگاهی باعث غنی تر شدن سطح فرهنگ اجتماعی در بین مردم و آشنائی متقابل و تقویت روحیه همبستگی ملت ایران در اثر تعامل دانشجویان بومی و غیر بومی واحد های دانشگاهی و مردم با دانشجویان در سطح کشور می گردد.
 6. باالطبع دانشجویانی که در شهرستان های دیگر جهت تحصیل اقدام می نمایند نیازمند خوراک ، پوشاک ، مسکن ، اینترنت ، وسیله ایاب و ذهاب و سایر امکانات می باشند که این موضوع ناخوآگاه علاقمندان به کسب و کار بالاخص بخش خصوصی را جهت تامین موارد مورد نیاز و تولید ثروت و متعاقب آن اشتغالزائی در آن شهر ترغیب می نماید که این نیز یکی از برکات توسعه دانشگاه آزاد در کشور می باشد.
 7. همچنین احداث ساختماني ك دانشكده درشهر يا منطقه‌اي عقب‌عقب‌افتاده كه هيچ چيزي درآن ساخته نشده است درفضاي فرهنگي ومعماري شهرها تاثيرات خاص خودش را دارد. همچنين مي‌توان به نوعي اشتغال غير مستقيم راهم در این مورد ازتاثيرات دانشگاه آزداسلامي دانست.
 8. دانشگاه آزاداسلامي باورود به هر شهردركشوردست به ساختمان ‌سازي وايجاد نهادهاي ورزشي وفرهنگي درآن شهرمي‌زندكه نتيجه اين موضوع كاهش هزينه‌هاي دولت درآن شهرستان ودرپي آن رونق اشتغال زايي غيرمستقيم به واسطه اين ساخت وسازها است.
 9. دانشگاه آزاداسلامي نقش مهمي درتوزيع مناسب‌تردرآمدهادركشورايفاكرده،چراكه با ايجاد قطب‌هاي توسعه باتوجه به پراكندگي وگستردگي دردورافتاده‌ترين نقاط كشور، علاوه برافزايش ضريب امنيت كشور و ارتقاي سطح فرهنگي آن مناطق كه خود بحث گسترده ومفصلي است، توانسته كمك شايان توجه ومهمي به اقتصاد منطقه‌اي درداخل كشوركند ونقش مهمي در رفع فقر ونابرابري وتوزيع مناسب‌ تردرآمدداشته باشدكه بررسي تاثيرات هريك ازاين موضوعات پروژه‌هاي مطالعاتي گسترده‌اي رامي‌تواندبه خوداختصاص دهد.
 10. از دیگر برکات توسعه دانشگاه آزاد اسلامی می توان به توسعه غیره مستقیم صنعت گردشگری به واسطه مسافرت دانشجویان به شهرهای مختلف و متعاقب آن خانواده های آنان اشاره نمود که این امر موجب گردش ثروت در چرخة اقتصاد کشور است.

sam3

11. از دیگر تاثيراتی که دانشگاه آزاد اسلامی درمديريت اقتصادي کشور به جاگذاشته است ممانعت از خروج ارز از کشور می باشد برای مثال این دانشگاه باحدود سه ميليون دانشجو وفارغ‌التحصيل، بيش ازچندين ميليارددلار دركشورصرفه‌جويي اقتصادي شده است چون درغيراينصورت شايدآنان ناچار مي‌شدند براي تحصيل به خارج بروند، بنابراين ميزان معتنابه ي ارز خارج مي‌شود واين يك واقعيت است.

12. تربیت نیروی انسانی متخصص و تزریق آنان به بدنه اجتماع و حرکت به سمت جامعه ای تخصص محور و پیشرفته از دیگر برکات وجود این دانشگاه بزرگ می باشد.

13. از دیگر افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی معرفی این مجموعه بعنوان بزرگترین دانشگاه حضوری در جهان دارا بودن شعبات متعدد در سرتاسر جهان می باشد.

در پایان باید اذعان نمود که نقش دانشگاه آزاداسلامي به‌عنوان بزرگ‌ترين مجموعه آموزش عالي در توسعه ابزارهای علمی ، فرهنگی ، اقتصادي و امنیتی دركشورانكارناپذيراست و امید میرود تمامی مسئولین و ارگانهای کشور در گسترش و اعتلای آرمانهای امام (ره) با این دانشگاه همراه و هم قدم باشند.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر