صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

ظريف: فرهنگ يکي از قدرت‌هاي ما است

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ظهر امروز در ديدار با غلامعلي حداد عادل رئيس بنياد سعدي و همکاران اين بنياد، ضمن تبريک هفته وحدت گفت: اين ديدار فرصت مغتنمي است که توانستم با دوستاني که در حوزه قدرت معنايي و فرهنگي جمهوري اسلامي مشغول فعاليت هستند ديدار داشته باشم.زيرا شما يکي از طلايه‌داران اين عرصه هستيد.

کد خبر: 3262

فارس/ وزير امور خارجه در بازديد از بنياد سعدي گفت: زبان فارسي به عنوان يکي از ابزارهاي افزايش قدرت و اقتدار جمهوري اسلامي به کار مي‌رود.

به گزارش فارس،‌ محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ظهر امروز در ديدار با غلامعلي حداد عادل رئيس بنياد سعدي و همکاران اين بنياد، ضمن تبريک هفته وحدت گفت: اين ديدار فرصت مغتنمي است که توانستم با دوستاني که در حوزه قدرت معنايي و فرهنگي جمهوري اسلامي مشغول فعاليت هستند ديدار داشته باشم.زيرا شما يکي از طلايه‌داران اين عرصه هستيد.

وي افزود: در جهان امروز ابزارهاي کسب قدرت متکثر است و علاوه بر ابزارهاي نظامي ابزارهاي متعددي وجود دارد که براي افزايش قدرت کشورها کارآمدي بيشتري دارد.اگر از قدرت به معناي افزايش نفوذ تعبير کنيم آن وقت ديده مي‌شود که کشورها در جهان با استفاده از فرهنگ براي تسخير قلب‌ها چه هزينه‌هايي مي‌کنند. براي مثال کشور آمريکا که برخي آنها همچنان در توهم جهان تک قطبي به سر مي‌برند و همچنان هزينه‌هاي عظيم نظامي صرف مي‌کنند و معادل تمام کشورهاي دنيا براي تجهيزات نظامي خود بودجه در نظر مي‌گيرند اما با اين حال براي فرهنگ و تسخير قلب‌هاي جهان هزينه‌هاي فراواني انجام مي‌دهد بد نيست بدانيد پنتاگون دو دفتر ويژه در هاليوود دارد تا با استفاده از آن قدرت آمريکا را در ذهن‌ها جا بيندازد.

وزير امور خارجه در دولت يازدهم گفت: ما با توجه به اينکه کشوري مبتني بر قدرت غني هستيم يکي از قدرت‌هاي ما اين غناي فرهنگي است و اين قدرت ما را بر تمام نقاط جهان مي‌برد و علقه ايجاد مي‌کند، زبان فارسي يکي از همين ابزارها به شمار مي‌رود و ما از اين ابزار براي افزايش قدرت و اقتدار جمهوري اسلامي بايد استفاده کنيم و نبايد اين توانمندي را فراموش کنيم.

به گفته وي، حافظ، سعدي و مولانا در تمام جهان شناخته شده هستند ولي هيچکس مولانا را با بهترين ترجمه‌ها نمي‌فهمد و ابعاد ويژه چهره‌هاي ادب فارسي تنها با تسلط بر زبان فارس امکان‌پذير است. من خوشحالم که اين وظيفه مهم، استراتژيک،‌ مقدس بر عهده دکتر حداد عادل و همکارانش است و با جديت و توانمندي از آن پاسداري مي‌کنند.

ظريف گفت: ما نيز در وزارت خارجه به اندازه خود سعي مي‌کنيم در گسترش زبان فارسي کمک کنيم، البته ما تسهيل‌کننده هستيم و متصدي نيستيم کساني که تجربه‌هاي فراوان در عرصه زبان فارسي دارند از ما مهمتر هستند تا در اين عرصه فعاليت کنند. بايد تلاش کنيم عقب‌ماندگي‌ها، ضعف‌ها، خلاء‌ها و کرسي‌هاي از دست رفته آموزش زبان فارسي در دنيا را احيا کنيم. اميداورم بتوانيم در مسير اهداف جمهوري اسلامي ايران در حوزه زبان فارسي حرکت کنيم.

در ادامه اين ديدار دکتر غلامعلي حداد عادل رئيس بنياد سعدي گفت:‌به جناب دکتر ظريف خوش‌آمد مي‌گويم البته ايشان از اعضاي هيات امناي بنياد سعدي هستند ما در بنياد سعدي سعي کرده‌ايم خشت اول را درست بنا کنيم تا اين که اين ديوار تا ثريا کج نشود و در انتخاب همکاران نهايت دقت شده است تا کيفيت و کميت با هم ملحوظ شوند.

وي گفت: همکاران ما در بنياد سعدي متخصص و کارشناس ارشد هستند وعلاوه بر زبان انگليسي به يک زبان ديگر خارجي مسلطند ما در نظر داريم بنياد سعدي را به عنوان موسسه علمي،‌تخصصي در خدمت اهداف نظام در بياوريم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر