صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

هرگز جز سخن درست نگفت

امام جعفر بن محمد بن علي بن الحسين بن علي بن ابيطالب(ع) که کنيه او ابو عبدالله است، امام ششم از ائمه اثني‌عشر و يکي از چهارده معصوم(ع) است. تولد آن حضرت در شهر مدينه سال 83 و وفات ايشان در شوال سال 148 هجري و مدفن‌شان در بقيع کنار قبر پدر و جد و عم بزرگوارش امام حسن مجتبي(ع) است.

کد خبر: 3185

امام جعفر بن محمد بن علي بن الحسين بن علي بن ابيطالب(ع) که کنيه او ابو عبدالله است، امام ششم از ائمه اثني‌عشر و يکي از چهارده معصوم(ع) است. تولد آن حضرت در شهر مدينه سال 83 و وفات ايشان در شوال سال 148 هجري و مدفن‌شان در بقيع کنار قبر پدر و جد و عم بزرگوارش امام حسن مجتبي(ع) است.

مادر آن حضرت «ام فروه» دختر قاسم بن محمد بن ابي بکر بود. روايات و نصوصي که دلالت بر امامت آن حضرت دارد، بسيار است. لقب آن حضرت صادق بود زيرا هرگز جز سخن راست نفرمود و رسول‌الله(ص) درباره او خبر داد که «کلمه حق و پيک صادق است.» منصور عباسي هميشه او را با اين لقب مي‌ناميد. ايشان را فاضل، طاهر و صابر نيز مي‌خواندند ولي اشهر القاب او که در تاريخ ثبت است همان صادق است. حدود 12 سال در کنار جدش امام زين‌العابدين(ع) و 19 سال بعد از رحلت آن حضرت با پدرش امام محمدباقر(ع) به سر برد و بعد از پدر بزرگوارش مدت 34 سال بر مسند امامت مسلمانان تکيه زد.

آن حضرت 10 فرزند داشت که اسماعيل بزرگ‌ترين اولاد ايشان بود و حضرت بسيار او را دوست مي‌داشت تا آنجا که بعضي گمان مي‌بردند او پس از پدرش امام شيعيان خواهد بود اما اسماعيل در زمان پدر فوت کرد و فرقه اسماعيليه گروهي هستند که پس از وفات حضرت امام صادق(ع)، اسماعيل را امام دانستند. فقه شيعه اماميه که به فقه جعفري مشهور است منسوب به حضرت امام صادق(ع) است زيرا قسمت عمده احکام فقه اسلامي طبق مذهب شيعه اماميه از آن حضرت است و آن اندازه که از آن حضرت نقل شده از هيچ يک از ائمه و اهل بيت نقل نشده است. اصحاب حديث اسامي راويان ثقه را که از او روايت کرده‌اند به چهار هزار شخص بالغ دانسته‌اند.

در نيمه اول قرن دوم هجري فقهاي تراز اولي مانند ابوحنفيه، امام مالک بن انس، اوزاعي و محدثان بزرگي مانند سفيان ثوري، شعبه بن الحجاج و سليمان بن مهران اعمق ظهور کرده‌اند و در اين دوره است که فقه اسلامي به معني امروزي آن تولد يافته و رو به رشد نهاد و نيز اين دوره عصر شکوفايي حديث و ظهور مسائل و مباحث مهم کلامي در بصره و کوفه بوده است. به همين دليل اهل سنت و جماعت در برتري علمي و روحاني حضرت امام صادق(ع) متفقند، چنانچه ابو حنفيه گفته است: «جعفر بن محمد افقه اهل زمان بود.» امام مالک گفته است: «هيچ چشمي نديده و هيچ گوشي نشنيده و در خاطر هيچ‌کس خطور نکرده که در فضل، علم، ورع و عبادت کسي به جعفر بن محمد مقدم باشد.» حضرت امام صادق(ع) که در ميان ائمه از عمر نسبتا طولاني برخوردار بوده است در عصر خود مرجع ديني شيعيان و معتقدان به اهل بيت(ع) بوده است. خود حضرت در آشفته‌بازار حديث و مدعيان علم و دين و فقه، ابواب علم را بر دوستان و معتقدان خود گشود و فقه اهل بيت(ع) را به جهانيان شناساند. دوران امامت حضرت يکي از ادوار پرآشوب تاريخ اسلام است. ايشان در اين دوره شاهد قتل زيد بن علي بن الحسين، انتقال خلافت از بني‌اميه به بني‌عباس، کشته شدن ابو‌مسلم خراساني، کشته شدن عبدالله بن حسن بن حسن(ع) در زندان منصور و کشته شدن فرزندان او محمد بن عبدالله ملقب به نفس زکيه و احداث بناي بغداد بود. آن حضرت در اين حوادث مهم سياسي مورد توجه عموم مسلمانان بود، حتي بسياري ايشان را براي خلافت از منصور و سفاح شايسته‌تر مي‌دانستند، اما ايشان بينش سياسي عميقي از خود نشان داد و چون مي‌دانست که جريان حوادث در مسيري ديگر و برخلاف مقاصد واقعي اسلام و اهل سنت است، خود را از آشوب‌هاي زمانه دور نگه داشت و به اين وسيله مشعل فروزان امامت و علم را که بسيار محتاج اليه اهل آن عصر بود از خاموشي در امان داشت. ابو نعيم اصفهاني در مورد کمالات و سجاياي اخلاقي امام صادق(ع) مي‌گويد: «امام ناطق و پيشتاز مراحل کمال، جعفر بن محمد صادق روي به عبادت و خضوع آورده، عزلت و خشوع را بر رياست و اجتماعات ترجيح داده بود.» نيز مي‌گويد: «بعد از نماز عشا و گذشتن پاسي از شب، انباني از نان و گوشت و مقداري پول بر دوش مي‌گرفت و پنهاني به در خانه فقراي مدينه مي‌رفت و نان و غذا را بين ايشان تقسيم مي‌کرد. آنها وقتي ولي‌نعمت خود را شناختند که آن حضرت وفات يافته بود. آن حضرت پيوسته در يکي از اين سه حال بود؛ يا صائم بود يا نماز مي‌گزارد يا ذکر خداي مي‌کرد. با اين حال محضرش پربار و حديثش بسيار و معاشرتش شيرين و دلنشين بود.» مجموع مراتب فوق است که امام جعفر صادق(ع) را موسس مذهب جعفري و بنيانگذار فقه شيعه ناميده‌اند. ميلاد مسعود صادق آل‌محمد به پيروان و دوستان و تمامي رهروان راهش به خصوص پويندگان علم و معرفت مبارک باد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر