صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

شغل‌هايي که نبايد سوژه فيلم شود!

معمولا فيلم سازي در مورد اقشار مختلف يکي از سخت ترين کارهاست. فيلم هايي که بايد واقعي باشد، انتقاد سازنده داشته باشد، همه هدايت شوند و از همه مهمتر اينکه آدم هاي بد شغل خاصي نداشته باشند!

کد خبر: 3015

معمولا فيلم سازي در مورد اقشار مختلف يکي از سخت ترين کارهاست. فيلم هايي که بايد واقعي باشد، انتقاد سازنده داشته باشد، همه هدايت شوند و از همه مهمتر اينکه آدم هاي بد شغل خاصي نداشته باشند!

سالهاي اخير برخي فيلم ها و سريال ها از سوي اصناف مختلف مورد انتقاد قرار گرفت. اعتراض هايي که بسياري از برنامه سازان و اهالي هنر را براي ساخت آثار بعدي با محدوديت مواجه خواهد کرد. محدوديت هايي از جنس اعتراض تا جلوگيري از پخش و يا حتي نيمه کاره رها شدن يک فيلم و سريال! در ادامه به برخي از خطوط قرمز صنوف مختلف سرک مي کشيم:

کلا از قديم الايام فيلم ساختن در مورد پرستاران دردسر ساز بوده است. مثلا سال ۷۷ در فيلم شوکران( بهروز افخمي) بازي هديه تهراني در نقش پرستار کار را به جايي رساند که پرستاران در اقدامي بي سابقه، جلوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تحصن کردند و چند شب را در ميدان بهارستان به صبح رساندند. پوشش تلويزيوني و روزنامه اي اين قضيه، آتش التهاب را تندتر کرد. هرچند که اين آخرين اعتراض پرستاران نبود ولي در آن ماجرا نهايتا با ريش سفيدي و برگزاري يک جلسه مشترک در حوزه هنري، قضيه فيصله پيدا کرد. شوکران نشان داد که اعتراض و شکايت رسانه اي، فروش هر فيلمي را تکان مي دهد.

اعتراض بعدي صنف پرستاران مربوط مي شود به سريال بچه هاي نسبتا بد؛ سرپرستار بخش جراحي بيمارستان هاشمي نژاد با اعلام اعتراض پرستاران اين بيمارستان از به تصوير کشيدن دريافت رشوه توسط يک پرستار در سريال "بچه هاي نسبتاً بد"، گفت: «بخشي از اين سريال پرستاري را نشان مي دهد که تحت عنوان نرس در حالي که دوربين فيلمبرداري در دست دارد، از اتاق زايمان خارج مي شود و به رغم امتناع اوليه در برابر تقاضاي آقايي براي ديدن فيلم نوزاد تازه متولد شده، پس از دريافت رشوه قبول مي کند، تقاضاي فرد را انجام دهد!»

اعتراض به رنگ لباس پرستاران يکي ديگر از اين اعتراض ها بود. اين صنف اشتباه رسانه ها در به تصوير کشيدن پرستاران با لباس سفيد را بي احترامي تلقي کرده و مي گويند لباس رسمي پرستاران سرمه اي رنگ است ولي رسانه ها توجهي نمي کنند!

بچه هاي نسبتا بد

در سريال باغ مظفر مهران مديري نيز سکانسي وجود داشت که شخصيت نصرالله رادش يا همان «حيف نون» به عنوان پرستار خطاب شد. اين شخصيت بلافاصله در ديالوگي گفت: «به من مي گويد پرستار؟ من اين ننگ را نمي پذيرم!» اين جمله سبب اعتراض سريع و آتشين پرستارها به مهران مديري شد. او که در اين مجموعه علاوه بر نقش مظفر در نقش راوي نيز حضور داشت، يکي دو قسمت بعد در نقش راوي روي آنتن از مخاطبان پرستارش عذرخواهي کرد.

وکلا

هرچقدر يک شغل از موقعيت اجتماعي بهتري برخوردار باشد، اعتراض ها نيز شدت بيشتري مي گيرد. در سريال او يک فرشته بود ساخته بهروز افخمي برخي وکلا نقش آقاي سرابي را تحمل نکردند. سهرابي در اين فيلم شيطان اصلي و نهايي فيلم بود و تاثير زيادي هم روي مخاطبان سريال هاي رمضاني داشت.

پزشکان

تاريخ نشان داده است که فيلم سازي در مورد صنف پزشکان بيشترين دردسر را مي تواند براي عوامل يک فيلم داشته باشد. مثلا تعدادي از پزشکان به عدم رعايت مسائل فني پزشکي از سريال اغما سيروس مقدم شکايت کردند. حتي کار به جايي رسيد که کميسيون بهداشت مجلس هم نسبت به شخصيت پردازي پزشکان در اين سريال اعتراض کرد! و سازمان نظام پرستاري کشور نيز با ارسال نامه‌اي به صدا و سيما در خصوص پخش سريال اغماء نوشت: «در اين سريال کوچکترين توجهي به نقش و نوع کار پرستاران نشده است، اعتراض خود را به رويه مخدوش کردن جايگاه جامعه خدوم و زحمتکش پرستاري و جبران موارد مطرح شده در اين سريال از سوي عوامل توليدکننده آن اعلام مي‌داريم.»

سريال حلقه سبز

در نمونه بعدي اعتراض ها؛ جامعه پزشکي به سريال «حلقه سبز» حاتمي کيا واکنش نشان داد . در اين فيلم يک عقب مانده ذهني که دچار مرگ مغزي شده بود ولي روح سرگردانش دنبال کسي مي گشت که قلبش را به او اهدا کند.

قصه حاتمي کيا از دو وجه مورد اعتراض قرار گرفت؛ يکي اشتباهات پزشکي موجود در فيلم صداي پزشکان را درآورد و از طرف ديگر «انجمن پيوند اعضا» که مدعي بود آمار اهداي عضو پس از نمايش اين سريال پايين آمده است! حاتمي کيا نهايتا مجبور شد براي پزشکان يک نامه مفصل بنويسد!

روانشاسان هم بعد از سريال ساختمان پزشکان در اعتراض به اين سريال پيشتاز بودند. سريالي که در آن معتقد بودند صنف روانشناسي به سخره گرفته شده است!

اما آخرين نمونه از اين اعتراضات مربوط به سريال اتاق عمل مهران مديري است. اين اعتراضات آنقدر شديد و موثر بود که قبل از اينکه سريال پخش شود، به دليل توهين به جامعه پزشکي توقيف شد!

کارمندان اداره ثبت احوال

شوخي مهران مديري با کارمند اداره ثبت احوال شيراز کار دستش داد. در سريال مرد هزار چهره مسعود شصتچي که کلا آدم اشتباهي بود و در موقعيت هاي اشتباهي هم قرار مي گرفت، کارمند بايگاني اداره ثبت احوال بود. کارمندان اداره مذکور هم اعتراض کرده و شکايتشان را رسانه اي کردندو حتي پاي دادگاه را وسط کشيده و تقاضاي دو ميليارد تومان خسارت معنوي کردند! وقتي مرد دو هزار چهره سال بعد روي آنتن رفت، ديگر صحبتي از اداره ثبت احوال نشد.

قاضي و بازپرس

در سريال به کجا چنين شتابان بازپرس ويژه قتل تهران با انتقاد از اهانت به قضات گفت که حتما شکايتي تنظيم مي کند. چرا؟ «چون در صحنه بازرسي از شرکت، فردي که متهم به کلاهبرداري بود با اين ديالوگ که «قاضي فس فس کرد» قضاوت را در رسيدگي سريع به پرونده ها مورد انتقاد قرار داد و ادامه گفتگوي اين مامور انتظامي با رئيس تيم عملياتي، موارد ديگري را نيز درخصوص قضات مطرح کردکه قابل پيگيري است.»

کارمند شيرخوارگاه

فيلم ساختن در مورد شيرخوارگاه هم مي تواند حاشيه ساز شود. دزديدن ساده و سردستي بچه از شيرخوارگاه و نمايش شرايط فرزند خواندگي، در فيلم خداحافظ بچه باعث واکنش و صدور بيانيه رسمي سازمان بهزيستي شد. البته آنها در بخش دوم، بيشتر نسبت به اطلاعات غلط مطرح شده در سريال معترض بودند. شايد از نظر اعتراض افخمي رکورد دار باشد.

آژانس شيشه اي

تجربه هاي متعددي در سينما و تلويزيون در مورد اعتراض نيروي انتظامي وجود دارد. يکي از اين اعتراضات مربوط به فيلم آژانس شيشه اي ساخته حاتمي کيا بود. تا جايي که از اين فيلم شکايت شد اما يک ماه بعد اين شکايت پس گرفته شد و حتي فرمانده وقت نيروي انتظامي از فيلم تقدير کرد. بعد از اين ماجراها نيروي انتظامي با تشکيل موسسه هنري جداگانه اي هم خودش وارد عرصه فيلمسازي شد و به اين ترتيب، در برهه هاي مختلف، جلوي برخي شکايت ها و اعتراض ها را از سرمنشأ آن گرفت. نيروي انتظامي در اين فيلم مدعي بود : «مامور دست و پا چلفتي نيروي انتظامي در همان آغاز فيلم، هم تفنگش را به راحتي از دست مي داد و هم به شکل بدي روي زمين مي خورد.»

فوتباليست ها

اين جماعت هم خيلي از مواقع خودشان و يا درآمدشان سوژه فيلم و سريال شده است. ولي سريال پژمان ساخته سروش صحت در اين زمينه پيشتاز بود. وقتي يک فوتباليست را با همه خنگي ها، بي سوادي ها، توهم ها و اشتباهات سوژه کنيد حتما به شما اعتراض خواهند کرد. حتي اگر بازيگر اصلي سريال خودش يک فوتباليست باشد. در نهايت نيما نکيسا، خداداد عزيزي و مسئولاني چون رئيس کميته حقوقي فدراسيون فوتبال (هوشنگ نصيرزاده) نسبت به برخي اتفاقات مطرح شده در پژمان اعتراض کردند.

بارفروشان

دبير اتحاديه بارفروشان طي نامه‌اي به رياست سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران به استفاده از لفظ "چاله ميدان" در فيلم‌هاي صدا و سيما اعتراض کرد. در اين نامه که بيشتر به دليل سريال ستايش و سريال زمانه منتشر شده بود، آمده است: غرض از نوشتن اين نامه اعلام احقاق حق و حقوق صنفي که به ناحق مورد اتهام و تهمت قرار گرفته و اصطلاح غلط رايجي که در گذشته در دو سريال "ستايش" و "زمانه"با عنوان (چاله ميدان) در ديالوگ‌ها به کار رفته توهين به يک صنف زحمتکش و از خود گذشته مي‌باشد که در ۲۴ ساعت شبانه‌روز براي رسيدن ميوه و سبزيجات بدست مصرف‌کننده کار مي‌کنند و از خواب خود مي‌زنند تا به موقع سبزيجات و ميوه مورد استفاده مردم قرار گيرد.

سريال ستايش اعتراض اين صنف را هم به همراه داشت. کانون سردفتران و دفترياران نسبت به بي اعتنايي و بي حرمتي صورت گرفته به حيثيت و شأن دفترياران در مجموعه تلويزيوني «ستايش» اعتراض کرد. در مجموعه تلويزيوني «ستايش» دفتريار يک دفتر اسنادرسمي با شخص ثالثي تباني کرده و سندي برخلاف خواست موکل تنظيم مي کند، اين درحالي است که تابلو ميز دفتريار و آرم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور جلوي دوربين نزديک تر شده و مورد توجه قرار مي گيرد.

پزشکي قانوني

سريال ساختمان ۸۵ فخيم زاده نيز موجب اعتراض يک صنف ديگر در کشور شد. ميزان اعتراض به سريال ساختمان ۸۵ مهدي فخيم زاده به اندازه اي در ميان کارکنان پزشکي قانوني شدت گرفت که در نهايت رئيس اين سازمان در نامه اي به ضرغامي از فخيم زاده و سريالش گلايه کرد!

بازيگران نبايد لهجه داشته باشند؛ نبايد غيرتهراني باشند!

فيلم ساختن در شهرهايي غير از تهران هميشه دردسر ساز بوده است. سريال در مسير زاينده رود ساخته حسن فتحي؛ اعتراض ها به لهجه اصفهاني بازيگران، سريال را سر زبان ها انداخت. تا جايي که توسط تيم سازنده مجبور شدند بيانيه داده و عذرخواهي کنند!

سريال پايتخت سه

اين ماجرا براي سريال هاي پايتخت سيروس مقدم هم تکرار شد. لهجه مازني بازيگران و شخصيت هاي پردردسر شمالي سوژه اعتراض بودند. هر چند به دليل داستان شيرين و دوست داشتني، حفظ شأن و نمايش محبت و سادگي شمالي ها در جاي جاي قصه، تعطيلات نوروزي و تعطيلي رسانه ها، اعتراضات چندان گسترده نشد ولي بد نيست بدانيد که سايت هاي خبري شمالي، برخي نمايندگان استان مازندران، جمعي از حقوقدانان مازندراني و حتي معاون سياسي و امنيتي وقت استانداري مازندران خواستار توقف پخش فيلم و عذرخواهي از مردم شريف مازندران شدند.

حتي اين اعتراضات بُعد بين المللي نيز پيدا کرد تا جايي که کاراکتر نظير شنبه با بازي جواد رضويان در سريال طنز چارخونه واکنش سفارت افغانستان را در پي داشت. آنها ابتدا در گفتگويي تند به رفتارهاي اين شخصيت و حتي نوع حرف زدنش اعتراض کردند و حتي اضافه کردند که دولت افغانستان نيز به اين اتفاق واکنش نشان خواهد داد!

مجله مهر

نظرات بینندگان

ارسال نظر