صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

«پناهيان»: سينماي ايران از واقعيت‌هاي جامعه عقب افتاده است

محفل‌هاي سينمايي است اما آنچه اهميت دارد رفتار متوليان سينما در برابر اين فيلم‌ها است. وي افزود: ما بايد با پايبندي به اصول خودمان فيلم‌ها و فرهنگ‌مان را در جهان مطرح کنيم؛ با تدبير در امور فرهنگي و استفاده از افکار علما و نخبگان زمينه‌هاي مختلف مي‌توانيم هنر خود را به جهانيان نشان دهيم.

کد خبر: 2407

باشگاه خبرنگاران/حجت السلام و المسلمين پناهيان در برنامه هفت گفت: بايد تمام امکانات لازم به سينماگران داده شود تا بتوانند با فيلم‌هاي خود قلب اروپاييان و آمريکايي‌ها را فتح کنند.
برنامه هفت شب گذشته در حالي روي آنتن رفت که محمود گبرلو تهيه کننده و مجري اين برنامه پس از عرض سلام به مخاطبانش گفت: اين روزها بحث اکران شدن يا نشدن فيلم‌هاي پروانه‌دار بحث محفل‌هاي سينمايي است اما آنچه اهميت دارد رفتار متوليان سينما در برابر اين فيلم‌ها است.
وي افزود: ما بايد با پايبندي به اصول خودمان فيلم‌ها و فرهنگ‌مان را در جهان مطرح کنيم؛ با تدبير در امور فرهنگي و استفاده از افکار علما و نخبگان زمينه‌هاي مختلف مي‌توانيم هنر خود را به جهانيان نشان دهيم.
گبرلو عنوان کرد: امروزه با پيشرفت‌هاي به دست آمده ديگر توقيف فيلم جواب نمي‌دهد و در بسياري از موارد اين اقدامات تاثيرات معکوس بر جامعه مي گذارد؛ ما بايد تلاش کنيم وقتي فيلمي روي پرده ي سينما مي رود به جاي نقد هاي ويرانگر کمک بهتر اکران شدنش کنيم.
بنابراين گزارش پس از پخش قسمت‌هايي از اين برنامه گبرلو بيان کرد: امروز اسامي 22 فيلم منتخب بخش سوداي سيمرغ جشنواره‌ي فجر اعلام شد و حسين معززي نيا به عنوان يکي از اعضاي هيأت انتخاب که به دليل بيماري نتوانسته بود در دراين انتخاب حضور داشته باشد، اين اسامي را قرائت کرد.
وي سپس وارد گفتگو با حجت الاسلام والمسلمين عليرضا پناهيان شد.
*سينما گران بايد به سراغ روحانيون بيايند
حجت الاسلام پناهيان در اين برنامه گفت: وظيفه‌ي يک فيلم ساز ارتباط برقرار کردن با تمام صنوف و قشرها است وآنها در بطن زندگي مردم هستند؛ اين سينما گران هستند که بايد به سراغ روحانيون بيايند و با آنها در خصوص فيلم‌هايشان مشورت کنند.
وي در ادامه افزود: سينما بيش از هر وسيله‌إي ديگري به درد دين مي خورد پيامبر عزيز ما فرمودند حرف ها و پيام هاي خود رااز طريق عمل به مردم آموزش دهيد و سينما مصداق اين سخن است؛ من گاهي مواقع غصه مي خورم که مثلا چرا فلان مفهوم ديني در سينما نمايش داده نمي شود و يا اينکه چرا وقتي يک سريال ديني ساخته مي شود ابعاد ديني آن درست بيان نمي شود. بعضي اوقات لحظات طلايي در فيلم‌ها براي بيان يک نکته ي ديني به وجود مي‌آيد که با بي تدبيري خراب مي‌شود.
پناهيان اظهار داشت: من پيش بيني مي‌کنم سينما در آينده به دين نزديک‌تر شود.
*حاشيه هاي فضاي ژورناليستي سينما به روحانيون و سينما گران اجازه‌ي گفتگو نمي دهد
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان بيان کرد: سينما قبل از اينکه محصول غرب باشد زاييده‌ي عقل و انديشه است؛ فاصله ي بين سينماگران و روحانيون به دليل فاصله‌ي سينما از دين است.
وي ادامه داد: فيلم هاي سينما و تلويزيون بايد به گونه اي باشند که مسير تکامل و تعالي را براي انسان ها هموار تر کنند؛ سينما مي تواند بدون داشتن منبر و محراب خيلي از افراد را به هدف اصلي بشر نزديک کند شايد انتظار روحانيون از سينماگران بالا است اما بايد بگويم سينما تا به امروز در امور ديني موفق نبوده است.
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان تصريح کرد: سرو صداهاي حاکم بر فضاي ژورناليستي به روحانيون و سينما گران اجازه‌ي گفتگو نمي‌دهد؛‌ من سالها در دانشگاه هنر تدريس کرده ام و دريافته ام که انگيزه‌اي از سوي سينما گران براي ارتباط با روحانيون وجود ندارد.
وي عنوان کرد: بعضي از فيلم سازان هم در انتخاب روحانيون گزينشي کار مي کنند مثلا در يک فيلم تلويزيوني که رويکرد ديني داشت يکسري مفاهيم کاملا اشتباه بيان شد و آن سريال از يک روحاني مشاور هم بهره مي برد و من در اين صورت هيچ حرفي نمي توانم بزنم و فقط بايد تاسف بخورم.
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان اظهار داشت: هر روحاني در يک حوزه تخصص دارد؛ يکي در مسائل تاريخي و ديگري هنري. روحانيون نبايد در حوزه هاي غير تخصصي شان پا بگذارند.
*روحانيون نياز به فضاي آزاد تري براي نقد فيلم ها دارند
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان عنوان کرد: ما براي جا انداختن يک مسئله در ذهن مردم بايد مثال عيني بياوريم و چه مثالي بهتر از فيلم هاي سينما يي، اما سينماگران بايد از سطحي نگري بپرهيزند و فضاي انتقاد را براي روحانيون آزاد تر کنند.
وي افزود: من در فيلم "طلا و مس" هم نکات مثبت و هم منفي را گفتم اما انگار منفي‌ها نمود بيشتري داشت. من به سينماگران ايراني احترام ويژه‌اي مي‌گذارم و کارگردانان را ارج مي‌نهم زيرا کارگردانان افرادي عميق هستند که با جامعيت به همه چيز نگاه مي‌کنند و به طور مستقيم با مردم ارتباط دارند.
*سينما از واقعيت هاي جامعه خيلي عقب است
وي ادامه داد: اگر سينما گران ما دفاع مقدس را آنطور که بايد و شايد انتقال مي دادند الان در بعضي جوامع اسلامي جريان تکفيري راه نمي افتاد؛ آنها دارند از اقدامات جوانان ما در جبهه برداشت بد خود را عملي مي‌کنند.
حجت الاسلام والمسلمين بيان کرد: سينما از واقعيت‌هاي جامعه عقب افتاده است؛ در منطقه ديدگاه‌ها نسبت به جمهوري اسلامي مثبت و مقتدرانه است اما سينما نقش کم رنگي در اين موضوع داشته است.
*سينماي ايران بايد بتواند قلوب اروپاييان و آمريکايي‌ها را فتح کند
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان گفت: متاسفانه فيلم‌هاي ما به دليل نداشتن مفاهيم عميق نتوانسته جايگاه اصلي خود در جهان را پيدا کند، مثلا فيلم‌هاي فرهادي و کيارستمي داستان هاي سطحي پيش پا افتادهاي را بيان کرده‌اند؛ ما زماني حرفي براي گفتن داريم که بتوانيم قلوب اروپايي ها و آمريکايي ها را تسخير کنيم،‌ آنان تشنه ترين افراد براي پذيرش حرف هاي خوب و خداپسندانه هستند.
وي ادامه: بايد تمام امکانات در اختيار فيلم سازان گذاشته شود و افرادي از اروپا و امريکا وارد ايران شوند و به زبان خودي براي ارشاد اين افراد بسازند.
*نقدها، مراوده‌ها و فيلم هاي ما بايد عميق تر شوند
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان اظهار داشت: قبيله‌ي روحانيون و سينماگران نبايد از هم جدا باشد و فيلم‌هاي ما بايد عميق تر باشند؛ من هيچ گاه از واژه‌ي سينما ي ديني و غير ديني استفاده نمي‌کنم و مي‌گويم که ما سينماي خوب و بد داريم.
وي ادامه داد: سينماي بد سينمايي است که تاثيرات آن لحظه‌اي باشد و در گذر زمان نتايج عکس از خود برجاي بگذارد.
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان عنوان کرد: لازم است در دانشکده هاي کارگرداني کلاس هاي روان شناسي ژرفي گذاشته شود و کارگردانان با اصول انسان شناسي آشنا شوند؛ وقتي کارگردان مي‌خواهد فيلم بسازد بايد با افراد عالمي مشورت کند اما متاسفانه در سينماي ما اين کار انجام نمي شود. حتي بايد فيلم هاي طنز ما هم عميق و با دانش باشد که اين طور نيست
*برداشتن مميزي‌ها در سينما و راه اندازي بازار نقد داغ تر به پيشرفت سينما کمک مي‌کند
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان بيان کرد:من هيچ گاه در مورد پخش شدن يا جلوي پخش فيلمي را گرفتن نظر نداده ام اما به نظرم سينما گران بايد براي رفع يکسري سوء تفاهم ها بکوشند، مردم ما مردم عميقي هستند و به همين دليل است که با حافظ ارتباط خوبي برقرار مي کنند .
وي افزود: اگر مفاهيم گنجانده شده در فيلم‌ها عميق باشذد، مردم متدين هم به سمت آن‌ها مي روند؛ نبايد جلوي اکران فيلمي را گرفت و داغ کردن بازار نقد و برداشتن يکسري محدوديت ها به رونق سينما کمک مي کند.
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان عنوان کرد: جامعه‌ي سينمايي بايد فضاي نقد را براي نظريه پردازان و روان شناسان باز کنند و با تاثير بر افکار جهانيان جايگاه اصلي خود را پيدا کنند؛ متاسفانه سينماي ما داخلي و سطح پايين است و تنها در تعداد محدودي کشور خارجي آن را مي شناسند.
*تاثيرسينماي غرب روز به روز روي جهانيان کمتر مي‌شود
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان بيان کرد: يک سينماگر حرفه‌اي بايد بتواند سوال‌هاي اساسي در ذهن مخاطب ايجاد کند و مخاطب را به دنبال يافتن پاسخ بفرستد اما سوال نبايد انحرافي باشد و ذهن بيننده را از هدف اصلي دور کند؛ ما نبايد عالمان ديني را در مقابل سينما گران قرار دهيم.
وي افزود: در سينما هم واقعيت و هم حقيقت هر دو اگر درست بيان شود خوب هستند مگر مي‌شود در سينما مسائل سياسي، ديني، فرهنگي و... را از هم جدا کرد؟
حجت الاسلام والمسلمين پناهيان در پايان گفت: اميدوارم از اين به بعد سينما را از دين جدا ندانيم و به تمام مسائل نگاه عميق تري داشته باشيم و بدانيم زماني به موفقيت در سينما رسيده ايم که در جوامع غربي تاثير مثبت گذاشته باشيم.
محمود گبرلو هم گفت: من هم اميدوارم با صحبت‌هاي حجت الاسلام و المسلمين پناهيان دل‌ها بيشتر به سينما نزديک شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر