صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

«خانه پدري» رکورددار شد !!

«خانه پدري» رکورد کوتاه ترين زمان اکران را زد

کد خبر: 2138

ايرنا/ پرديس نوپاي سينمايي کوروش يکي از کوتاه ترين اکران هاي تاريخ سينماي ايران را تجربه کرد. بله فيلم 'خانه پدري' کيانوش عياري بود که اين رکورد را آن خود مي کرد.
پس از کش و قوس فراواني که بر سر اکران شدن يا نشدن فيلم 'خانه پدري' ساخته کيانوش عياري بود بالاخره اين فيلم يک هفته پيش يعني پنج شنبه شب گذشته و 4 روز زودتر از موعد مقرر اکران شد اما خيلي زود پرونده اکران خانه پدري بسته شد و تنها توانست با تجربه دو روز نمايش در يک سينما به کار خود پايان دهد.
هر چند در اين چند ماه و به خصوص اين چند روز اخير ماجراي اکران اين فيلم بيش از بيش در رسانه ها و محافل فرهنگي مطرح مي شود اما اصل ماجراي آن به آخرين سال دهه 80 برمي گردد. يعني چهار سال پيش، وقتي که نيروي انتظامي با کمک بخش خصوصي سرمايه گذاري فيلم خانه پدري را به عهده گرفتند و فيلم ساخته شد.
اما خيلي زود نيروي انتظامي که به عنوان يکي از سرمايه گذارن اين فيلم بود به عنوان اولين مخالف آن عرض اندام کرد و پس از آن نيز مديران وقت سينمايي دولت سابق زير بار اکران اين فيلم نرفتند تا داستان تلخ اکران خانه پدري ادامه دار شود.
حضور مسئولان جديد سازمان سينمايي در دولت يازدهم و فعاليت هاي سريع و تاثيرگذار آنها در سينما، نويد خبر خوبي براي اکران فيلمي که حالا چهارمين سال انتظار براي اکران را پشت سر مي گذاشت، مي داد.
اين بار به نظر مي رسيد گره باز شده است. مسئولان سازمان سينمايي با اکران خانه پدري موافقت کردند و نيروي انتظامي نيز اعلام کرد در صورت صدور مجوز وزارت ارشاد، نمايش اين فيلم مشکلي نخواهد داشت.
هر چند اين اکران در گروه هنر و تجربه (آثار مخاطب خاص) انجام شد که با در اختيار داشتن تنها 7 سالن سينما بسيار محدود است اما براي کساني که 4 سال انتظار ديدن اين فيلم را داشتند همين هم غنيمتي بود.
خانه پدري که مجوز توليد خود را در دولت دهم دريافت کرد و سال گذشته در سي و دومين جشنواره فيلم فجر اکران شد، حال در جدول نمايش قرار گرفت تا با شرايط سني 16+ در سينما هاي آزادي، پرديس، کوروش، خانه هنرمندان و موزه سينما کار خود را آغاز کند، اما بلافاصله حوزه هنري دستور توقف نمايش آن را در سالن تحت پوشش خود (سينما آزادي) داد. شهرداري هم نمايش فيلم را در خانه هنرمندان متوقف کرد، اما پرديس کوروش تا آخر شب پنجشنبه به مدت دو روز فيلم خانه پدري را نمايش داد و اين پايان يکي از کوتاه ترين اکران هاي تاريخ سينماي ايران بود.
با توجه به تحريم اين فيلم در سالن هاي متعلق به حوزه هنري و شهرداري تهران همچنين اظهار نظر مرتضي آقاتهراني عضو کميسون فرهنگي مجلس که گفته بود: 'در صحبت هايي که با مسئولين ارشاد داشتيم نگراني کميسيون فرهنگي به آن ها منتقل شد و نتيجه، عدم اکران اين فيلم خواهد بود' و احتمال ايجاد حواشي در روزهاي آينده، مسئولان ترجيح دادند اکران اين فيلم ادامه پيدا نکند.
در ادامه نيز فرهاد توحيدي، رئيس هيات مديره خانه سينما، از برگزاري جلسه اضطراي اين تشکل براي حل مشکلات سينماي ايران خبر داد.
او گفته بود: 'تصور ما بر اين است که دخالت نهادهايي خارج از قوه مجريه براي سينماي ما ايجاد مشکل مي کند تا جايي که همچنان اعتبار پروانه نمايش، آينده سينماي ايران و امنيت شغلي سينماگران، از بحث هاي مهم سينماي ماست که با اقداماتي که خارج از حوزه هاي مديريتي سينما انجام مي شود، مخاطره آميز شده است.'
حال بايد منتظر ماند و ديد که چه تصميمي در انتظار سينما ايران و خانه پدري است. آيا مديران سينمايي از تصميم خود کوتاه مي آيند و خانه پدري نيز به جمع فيلم هاي توقيفي مي رود يا ....

نظرات بینندگان

ارسال نظر