صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 2

بررسی«ضوابط آموزش و پرورش برای ارتقای شغلی معلمان» دربرنامه مناظره

مسئولان و کارشناسان با حضور در برنامه مناظره این هفته، «ضوابط آموزش و پرورش برای ارتقای شغلی معلمان» را بررسی می‌کنند.

کد خبر: 20599

زمان/ سند تحول در نظام آموزش و پرورش، برنامه پنجم توسعه و نقشه جامع علمی کشور، دولت را به ترمیم و ارتقای صلاحیت‌های حرفه‌ای فرهنگیان مکلف می‌کند.

 

بر این اساس دولت بر آن شده است تا قانونی را تصویب کند که معلمان را بر اساس صلاحیت‌های حرفه‌ای آنها دسته‌بندی کرده و شرایط ارتقای توانمندی‌های شغلی و حرفه‌ای آنها را فراهم کند.

 

در همین راستا هیأت دولت در واپسین روزهای سال 1393، کلیات طرحی را تصویب کرد که معتقدند می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات معیشتی فرهنگیان باشد و آرزوی چندین و چند ساله نظام آموزش و پرورش در قالب این طرح، محقق شود.

 

این طرح که به "نظام رتبه بندی معلمان"، مشهور شده است ابعاد مختلفی دارد که با توجه به عدم ارائه جزئیات آن از سوی دولت، صرفاً می‌توانیم به گفته‌های مسئولان آموزش و پرورش در این باره اکتفا کنیم؛ البته همین اظهارنظرها باعث شده است که این طرح، انتقاداتی را در میان قشر زیادی از فرهنگیان و برخی کارشناسان برانگیزد.

به گفته مسئولان دولتی، در قالب این طرح، معلمان به پنج سطح مقدماتی، پایه، ارشد، عالی و خبره تقسیم می شوند و در این قالب، دریافتی آنها از مهرماه 94، به میزان 175 هزار تومان تا 700 هزار تومان افزایش خواهد یافت.

اما آنچه در این میان زمینه طرح و تشدید برخی انتقادات را فراهم کرده است، دسته‌بندی فرهنگیان در سطوح مذکور و شرایط ارتقای آنهاست.

به گزارش روابط عمومی برنامه مناظره، در شصت و هشتمین برنامه مناظره که نخستین برنامه در سال 94 است به این موضوع پرداخته خواهد شد که آیا لایحه "نظام رتبه بندی معلمان" باعث ارتقای کیفیت نظام آموزش و پرورش کشور خواهد شد؟ آیا اجرای این طرح در کشور، افزایش رضایت شغلی و حرفه‌ای فرهنگیان را به دنبال خواهد داشت؟

برنامه مناظره به تهیه کنندگی علیرضا اسکندری روز جمعه 28 فروردین ماه ساعت 16:30 به روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

منبع:فارس

نظرات بینندگان

  • امید

    | |

    از ترس لغوش کردند، لعنت خدا بر ظالمین

  • یک فرهنگی

    | |

    صدا وسیما هم همکاسه ی اونست میترسه پیام فرهنگیان را به گوش مردم و مسئولین برسونند.براهمین ترسیدند مناظره را برگزار کنند ولغوش کردند.

ارسال نظر