صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

فاطمه گودرزي، عاشق رستوران و رستوران‌داري

فاطمه گودرزي به دليل وسواس در انتخاب نقش‌هايش، در هر کاراکتري که ايفاي نقش کرده تا مدت‌ها در ذهن مخاطبان مانده است.اولين حضور او به سه دهه پيش برمي‌گردد. کمتر کسي اولين بازي فاطمه گودرزي در سريال گالش‌هاي مادربزرگ درسال 67 به‌خاطر مي‌آورد؛ ترانه مادري، ازدواج صورتي و دردسر والدين نقش‌هاي ماندگار او هستند.

کد خبر: 2026

فاطمه گودرزي به دليل وسواس در انتخاب نقش‌هايش، در هر کاراکتري که ايفاي نقش کرده تا مدت‌ها در ذهن مخاطبان مانده است.اولين حضور او به سه دهه پيش برمي‌گردد. کمتر کسي اولين بازي فاطمه گودرزي در سريال گالش‌هاي مادربزرگ درسال 67 به‌خاطر مي‌آورد؛ ترانه مادري، ازدواج صورتي و دردسر والدين نقش‌هاي ماندگار او هستند.

آخرين بازي او ايفاي نقش محبوبه، مادر خانواده‌اي ورشکسته در سريال جاده چالوس است که هرشب ساعت 23 از شبکه 5 پخش مي‌شود. با او به گفت‌وگو نشستيم تا درباره اين سريال و 26 سال حضور او در سينما و تلويزيون بپرسيم.

چه شد که به گروه جاده چالوس پيوستيد؟

فکر مي‌کنم جزو اولين کساني بودم که به گروه دعوت شدم، با من تماس گرفتند و وقتي فيلمنامه را خواندم، نقش محبوبه به دلم نشست و قبول کردم تا در جاده چالوس بازي کنم.

نقطه عطف فيلمنامه چه بود که شما را جذب کرد؟

بخشي از آن برمي‌گردد به صحبت‌هايي که با آقاي معظمي در مورد نقش کرديم؛ زني که مشکلاتي براي خانواده‌اش پيش مي‌آيد و مسئوليت‌هايي بر دوشش مي‌افتد. چالش‌هايي که در اين نقش وجود دارد او را جذاب مي‌کند. قبل از آن کارهاي آقاي معظمي را در سريال «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» ديده بودم و فکر کردم مي‌توانم به اين پروژه اعتماد کنم.

قبلا در سريال فاصله‌ها و الان در سريال جاده چالوس شما رستوران‌دار هستيد، آيا در زندگي شخصي‌تان هيچوقت به اين شغل فکر کرده‌ايد؟ يا به آن علاقه‌اي داريد؟

من شيفته آشپزي و پخت‌وپز هستم و اميدوارم روزي فرصتي پيش بيايد تا بتوانم اين کار را به صورت حرفه‌اي انجام دهم.

بعد از پخش چندين قسمت از اين سريال چه عکس‌العمل‌هايي از طرف اطرافيان و مردم داشتيد؟

اطرافيانم فعلا صحبتي نمي‌کنند، به اين دليل که منتظرند تا قسمت‌هاي بيشتري ببينند و بتوانند راحت‌تر قضاوت کنند اما فکر مي‌کنم تا اينجاي سريال موفق بوده و توانسته ارتباط خوبي با مخاطبان برقرار کند. ما به زمان نياز داريم تا سريال جاي خودش را باز کند. اين سريال جنايي، پليسي و اکشن نيست بلکه خانوادگي است و مسائل بسيار واقعي را مطرح مي‌کند به همين دليل غير قابل باور و دور از ذهن نيست.

کارگردان اين سريال تاکيد بر نشان دادن فرهنگ و باورهاي ايراني دارد، در شخصيت خود شما چنين تمايلي وجود دارد؟

من تلاش خاصي نمي‌کنم به اين دليل که ناخودآگاه اين باورها در خون تمام ما و فرهنگي که در آن بزرگ شده‌ايم وجود دارد. تمام هم‌نسل‌هاي من با اين روش زندگي مي‌کنند و البته تمام تلاشم را کرده‌ام تا فرزندانم نيز همينطور باشند؛ البته که بعضي از پيشرفت‌ها در علم و رسانه‌ها در تمام خانه‌هاي ايراني رسوخ پيدا کرده‌اند اما اين مسئله جهاني است و نمي‌توانيم جلوي آن را بگيريم ولي نه من بلکه تمام مردم ايران به اين اصالت پايبند هستند .

در سال 1367 اولين کار شما سريالي بود به نام گالش‌هاي مادربزرگ و تا جاده چالوس که آخرين کار پخش‌شده شماست در 17 سريال تلويزيوني بازي کرده‌ايد که عدد کم و کوچکي نيست. از اين کارنامه پربار چه چيزي براي خودتان باقي مانده است؟

من ياد گرفتم که بايد با مردم روراست باشم و بايد درست‌ترين کار را انجام دهم. ما به‌عنوان بازيگر براي مردم الگو مي‌شويم و اگر کمي از مسير را اشتباه برويم، مي‌توانيم روي آنها تاثير منفي بگذاريم، به‌خصوص براي کساني که بسيار الگوپذير هستند. يک بازيگر حرفه‌اي و متعصب با در نظر گرفتن تمام اين مسائل نقش را انتخاب و ايفا مي‌کند.

بخش اصلي فيلمبرداري اين سريال در جاده چالوس انجام شده يعني زماني در اين خطه زندگي کرديد، هيچ‌وقت در زندگي واقعي خود به مهاجرت از تهران فکر کرده‌ايد؟

من شهرهاي شمالي کشور را واقعا دوست دارم اما به مهاجرت هيچ‌وقت فکر نکرده‌ام. متاسفانه من جاهاي شلوغ را بيشتر دوست دارم و نمي‌خواهم از تهران بروم. شايد باور نکنيد اما من عاشق بازار رفتن هستم و اين کار به من آرامش مي‌دهد.

خاطره‌اي از دوران فيلمبرداري «جاده چالوس» داريد؟

خوشبختانه از گروه خيلي راضي بودم، ارتباط بين عوامل و هنرمندان بسيار دوستانه بود؛ خيلي خوشحالم که با اين گروه کار کردم. گروه فيلمبرداري، گروه کارگرداني و همه بسيار فوق‌العاده بودند. تلاش آنها در آن دوران قابل ستايش بود، فيلمبرداري ما در ماه رمضان و در گرماي شديد بود. تلاش تمام عوامل به‌خصوص گروه تدارکات براي بهتر شدن شرايط گاهي اوقات واقعا مرا شرمنده مي‌کرد. اين نکته که کارگردان و تمام گروه به‌موقع نياز بازيگر را تشخيص دهند و بفهمند در آن لحظه به چه چيزي احتياج دارد، چيزي است که در تمام گروه‌ها ديده نمي‌شود. از کار کردن با آنها لذت بردم و خيلي خوشحالم که اين موقعيت برايم پيش آمد.

در اين 26 سال آيا همکاري ديگري با آقاي امکانيان داشتيد؟ چطور بود؟

در اين سريال اولين باري بود که آقاي امکانيان به‌عنوان نقش مقابلم بود. ما فقط در سريال دردسر والدين که ايشان به عنوان تهيه‌کننده سريال حضور داشتند با هم همکاري کرده بوديم. آقاي امکانيان يک بازيگر بسيار زحمت‌کش و دقيق است. کار کردن با او بسيار راحت و روان است. اگر صبر و حوصله ايشان نبود شايد کار به اين آساني‌ها پيش نمي‌رفت.

در سريال جاده چالوس و البته چند نقش ديگرتان مثل دردسر والدين، ازدواج صورتي و ازدواج به سبک ايراني موقعيت‌هايي از طنز وجود دارد، کارهاي طنز را ترجيح مي‌دهيد؟

من بازي در نقش‌هاي طنز را دوست دارم تا الان هم همانطور که شما گفتيد در چند سريال و فيلم که موقعيت طنز داشتند بازي کردم. خيلي خوشحالم که اين موقعيت‌ها برايم پيش آمده است. اگر فيلمنامه طنز و موقعيت‌ها به درستي کنار هم چيده شوند بازي در آنها براي من در اولويت هستند.

محبوبه در سريال جاده چالوس چقدر شبيه شخصيت واقعي خود شماست؟

هميشه درصدي از نقش در وجود بازيگر هست. من هم درصدي از محبوبه را در خودم دارم، شايد همين تلاش کردنش براي انسجام و همکاري خانواده‌اي که يک مشکل مهم را پيش‌رو دارد، بخش عمده‌اي از وجود خود من است.

اگر در زندگي واقعي خود مانند اين سريال خانواده‌تان دچار ورشکستگي شوند آيا به خونسردي محبوبه در سريال خواهيد بود؟

واقعا تا زماني که اين اتفاق نيفتد نمي‌توانم نظر بدهم اما فکر مي‌کنم بايد خونسردي خود را حفظ کرده و کمي تحمل‌مان را بيشتر کنيم. اگر کمي مسائل را ساده‌تر بگيريم قطعا با آرامش بيشتري مي‌توانيم مشکلات را حل کنيم. وقتي از پس مشکلات بر نمي‌آييم بهتر است از کنار آنها به آساني بگذريم.

در اين سريال از جواناني که تازه وارد در اين عرصه هستند و به‌اصطلاح نابازيگرند استفاده شده، اين موضوع کار را براي شما سخت نمي‌کرد؟ آيا کار کردن با تيم کاملا حرفه‌اي را ترجيح نمي‌دهيد؟

من از اين اتفاق خيلي خوشحال مي‌شوم، ما هميشه در سنين مختلف بازيگر کم داريم. من در تمام سريال‌ها با جوانان زيادي هم‌بازي بوده‌ام، خوبي کار با آنها اين است که ما را به دنياي خودشان نزديک مي‌کنند و به افراد حاضر در صحنه انرژي مي‌دهند.

ظاهرا پسر خود شما هم در اين سريال بازي مي‌کند؟

بله پسر من پويان هم در اين سريال بازي مي‌کند، البته من براي ورود او به دنياي بازيگري هيچ تلاشي نکردم و تقريبا به‌زور وارد اين حرفه شده است. من هميشه به او مي‌گفتم مي‌تواند بازيگري را در کنار شغل اصلي خودش داشته باشد اما او بسيار به اين رشته علاقه دارد و وقتي من متوجه شدم که صميمانه مي‌خواهد با تلاش خودش وارد اين عرصه شود، مانع او نشدم.

فاطمه گودرزي گالش‌هاي مادربزرگ تا فاطمه گودرزي جاده چالوس، چه تغييري کرده است؟

در شروع کار بازيگري و وقتي اولين بار جلوي دوربين قرار گرفتم هيچ ترس و استرسي نداشتم، واقعيتش اين است که انسان هرچه کمتر آگاهي داشته باشد، کمتر مي‌ترسد. بعد از سال‌ها فکر مي‌کنم خيلي راه دارم براي ياد گرفتن. هرچه بيشتر کار مي‌کنم، وسواس بيشتري دارم. اميدوارم مسائل و مشکلاتي که براي کارهاي تلويزيوني وجود دارد، حل شود و اشتياقي که افراد حرفه‌اي براي کار کردن دارند از بين نرود. بايد در نظر بگيريم که خيلي از افراد امرار معاش‌شان از همين راه است، بايد قبل از شروع کار به تمام مسائل فکر کنند نه اينکه کار را شروع کنند و بگويند حالا درست مي‌شود. کارهايي که با اين عملکرد شروع مي‌شوند باعث اذيت شدن کل گروه مي‌شوند.

زندگي ايده آل/

نظرات بینندگان

ارسال نظر