صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

واکنش خانه سينما به بحران اکران

کد خبر: 2002

ايسنا/ "خانه سينما" با انتشار بيانيه‌اي نسبت به بحران اکران سينماي ايران واکنش نشان داد.
در متن اين بيانيه آمده است: "به رسميت شناختن تکثر و تنوع فرهنگي ، گسترش گفتگوي فرهنگي ، خلق و توسعه اميد فرهنگي و کاهش تصدي‌گري در عرصه فرهنگ جز با پذيرش اصل مدارا و تساهل فرهنگي امکان پذير نيست. از اين رو گفتمان اعتدال فرهنگي، مدارا و تساهل را به عنوان اساس سياست‌گزاري در عرصة فرهنگ به رسميت مي‌شناسد."

برنامه وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي بند 9 اصول گفتمان فرهنگي اعتدال

«وزير ارشاد با ارايه برنامه‌اي که جوانه‌هاي اميد را در دل اهل فرهنگ و هنر روياند در ميانة تابستان 1392 از مجلس شوراي اسلامي رأي اعتماد گرفت. اهتمام ايشان و سازمان سينمايي در 21 شهريور 1392 در بازگشايي خانه سينما اميدها را دو چندان کرد.

موج اميد و وفاق ، چرخهاي توليد را در سينماي ايران به راه انداخت. فروش فيلم‌هاي اکران شده در شش ماه اول سال 1393 که به اذعان مديران سينمايي معادل کل فروش سال پيش بود نيز نشان داد که سينماي ايران مي‌تواند با توليد فيلم‌هاي متنوع و متکثر از لحاظ فرهنگي دوران نقاهت و رکود را پشت سر بگذارد .

اين رونق جز با اعتماد به بخش خصوصي و پاي بندي متعهدانه به اصول برنامه‌هاي ارائه شده که توسط نمايندگان محترم مردم در مجلس شوراي اسلامي نيز به تصويب رسيده است تداوم نخواهد يافت.

متأسفانه امروز در آغاز فصل سرد با توقف نمايش و بلاتکليفي نمايش برخي از توليدات سينماي ايران تگرگ نااميدي بر سينماي ايران باريدن گرفته است.

سينماگران ايراني به همان ميزان که در عرصة خلاقيت و توليد خواهان چند صدايي و تنوع فرهنگي هستند، در عرصة صدور پروانه نمايش فيلم‌هاي سينمايي خواهان تک صدايي و مرجعيت نهاد متولي فرهنگ کشور هستند.

بي‌ترديد زير پاگذاشتن مرجعيت دولت و رفتار خودسرانه نهادهاي ديگر در امر نمايش فيلم موجب عدم امنيت سرمايه‌گذاري ، سرگرداني و پا پس کشيدن منابع مالي کمياب در سينماي ايران شده و امنيت شغلي سينماگران را به مخاطره مي‌اندازد.

چنين به نظر مي‌رسد که برخي نهادها، دولت را در مقام مسئول صادرکنندة پروانة نمايش به رسميت نمي‌شناسد و با معيارهائي ديگر، عملاً از موقعيت انحصاري خود براي جلوگيري از نمايش برخي فيلمها سوء استفاده مي‌کنند.

خانه سينما به نمايندگي از جامعه اصناف سينماي ايران مصّرانه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌خواهد که با پيگيري ميثاقي که در برنامه‌هاي آن وزارتخانه بسته شده است راه را بر بازگشت دوران تک صدايي در عرصه فرهنگي که منجر به ساخت فيلم‌هاي سفارشي سياسي و تبليغاتي ، ريخت و پاشهاي بي‌قاعده و تالان منابع سينماي ايران است، بسته، و مسير آزموده پيشين را دوباره نيازمايد که فرمايشي شدن فرهنگ به توليد قدرت فرهنگي منتهي نمي‌شود و بر اجراي مجوزهاي صادره خود ايستادگي کند که ترديد در مسئوليت پذيري و پاپس کشيدن‌هاي مکرر از حقانيت پروانه‌هاي صادره موجب بي‌اعتباري دولت و وزارتخانه مسئول و ناامني در عرصه سينماي ايران خواهد شد.

جامعه اصناف سينمايي با استفاده از تمامي ابزارها و امکانات خود خواهد کوشيد تا سينماگران ايران بتوانند در فضاي امن که يقيناً معادل امنيت همة اصناف سينمايي است با حفظ ديدگاههاي فرهنگي خود که در تنوع و تکثر محصولات سينمائي بازتاب مي‌يابد،به توليد محصول فرهنگي اشتغال ورزند ومجوزهاي صادره براي نمايش فيلم‌ها نيز که از ضروريات اوليه امنيت فعاليت سينماگران براي ادامه راه سينماي سربلند ايران است بار ديگر اعتبار خود را بازيابد.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر