صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

«فرهاد مهراد» علاقه داشت ˝خميني اي امام ˝ را بخواند

«سيد حميد شاهنگيان»، شاعر و ملودي ساز قطعات شاخص و ماندگار موسيقي انقلابي در خلال گفت و گويي تفصيلي که اخيرا در شماره اول نشريه عصر جديد منتشر شده است، عنوان کرده که «فرهاد مهراد» به وي پيشنهاد داده بود تا سرود «خميني اي امام» را بازخواني کند.

کد خبر: 1782

پانا/ «سيد حميد شاهنگيان»، شاعر و ملودي ساز قطعات شاخص و ماندگار موسيقي انقلابي در خلال گفت و گويي تفصيلي که اخيرا در شماره اول نشريه عصر جديد منتشر شده است، عنوان کرده که «فرهاد مهراد» به وي پيشنهاد داده بود تا سرود «خميني اي امام» را بازخواني کند.
در اين گفت و گو، شاهنگيان عنوان مي کند: «فرهاد مهراد بعد از پيروزي انقلاب، سال ۵۹ براي من پيغام فرستاد که اجازه مي خواهم سرود «خميني اي امام» را بخوانم. هم از دل شکستگي اش بسيار گريز داشتم و هم با توجه به کارهاي انقلابي که زمان شاه خوانده بود، نمي خواستم جواب رد به وي بدهم؛ کوچه ها تاريکن، دکونا بستن / خونه ها تاريکن، طاقا شکستن. شعرش را کس ديگري گفته، ولي فرهاد آن را خوانده. يا ترانه از صدا افتاده تار و کمونچه – مرده مي برن ، کوچه به کوچه/ نگاه کن مرده ها به مرده نمي رن- حتي به شمع جون سپرده نمي رن / مثل فانوسي اند که اگه خاموشه – واسه نفت نيست ، هنوز يه عالم نفت توشه.»

وي در ادامه مي افزايد: «گفتن اين حرف ها در آن سال ها جرات مي خواست و فرهاد اين کار را کرد. با يک استدلال از فرهاد عذرخواهي کردم. گفتم اين سرود بايد با همان شکل ابتدايي و مردمي باقي بماند.»

آهنگساز سرود «خميني اي امام» سپس خاطرنشان مي کند: «سرود «والاپيامبر» را بعد از اين ماجرا خواند. هنوز هم نمي توانم فکر کنم فرهاد مامور بود بيايد اين سرود را خراب کند. گاهي فکر مي کنم، جفا کردم، به فرهاد نه، به «خميني اي امام».»

شايان ذکر است که سرود «خميني اي امام» در سال ۱۳۵۷ با شعري از «حميد سبزواريم و با آهنگسازي «حميد شاهنگيان» توسط گروه کر اجرا شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر