صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

توصیه های معصومین برای «سفر»

ایام نوروز و روزهای آغازین بهار فرصتی است مغتنم برای ما ایرانی ها تا با استفاده از فضای تعطیلات به سفر برویم. جالب آنکه آموزه های دینی و روایات معصومین (علیهم السلام) راهکار سفر ایمن و محفوظ ماندن در طول سفر را توصیه کرده اند.

کد خبر: 17729

جام نیوز/ ایام نوروز و روزهای آغازین بهار فرصتی است مغتنم برای ما ایرانی ها تا با استفاده از فضای تعطیلات به سفر برویم. جالب آنکه آموزه های دینی و روایات معصومین (علیهم السلام) راهکار سفر ایمن و محفوظ ماندن در طول سفر را توصیه کرده اند.

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: «هر گاه پدرم از منزل بیرون می رفت، می گفت: «بسم اللَّه الرحمن الرحیم خرجت بحول اللَّه و قوته لا بحول منى و لا قوتى بل بحولک و قوتک یا رب متعرضا لرزقک فأتنى به فی عافیة»

همان حضرت (علیه السلام) فرموده اند: «هر کس هنگامى که از خانه‏ اش بیرون می رود 10 بار سوره «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ» بخواند پیوسته در حفظ خداوند و نگهدارى او است تا به خانه‏اش برگردد.»

صباح حذاء گوید: حضرت ابو الحسن موسى بن جعفر (علیه السلام) فرمودند: «چون آهنگ مسافرت کردى بر در خانه‏ات بایست و سوره حمد را از جلو رو و از طرف راست و چپ بخوان، و نیز سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را از پیش رو و از طرف راست و چپت بخوان، و نیز سوره قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ و سوره قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ را از جلو و از راست و چپت بخوان سپس بگو: «اللهم احفظنى و احفظ ما معى و سلمنى و سلم ما معى، و بلغنى و بلغ ما معى بلاغا حسنا»

سپس فرمودند: «آیا دیده‏اى که مرد محفوظ ماند ولى آنچه با اوست محفوظ نماند؟ و خودش سالم بماند و آنچه با او است سالم نماند؟ و خودش به منزل برسد و آنچه با اوست نرسد؟»

همچنین، حسن بن جهم از حضرت رضا (علیه السلام) حدیث کند که فرمودند: «چون (خواستى) از منزلت بیرون روى در سفر باشد یا در حضر بگو: «بسم اللَّه آمنت باللَّه تَوَکَّلْتُ عَلَى اللَّهِ، ما شاء اللَّه لا حول و لا قوة الا باللَّه»

پس شیاطین به او برخورند و باز گردند و فرشتگان بر وى آنها بزنند و بگویند: چه راهى شما بدو دارید در صورتى که او نام خدا را برده و به او ایمان آورده و بر او توکل کرده و گفته است: «ما شاء اللَّه لا حول و لا قوة الا باللَّه»

ابو حمزه گوید: حضرت باقر (علیه السلام) هر گاه از خانه بیرون می رفت می فرمودند: «بسم اللَّه خرجت و على اللَّه توکلت لا حول و لا قوة الا باللَّه»

نظرات بینندگان

ارسال نظر