صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

بازگشت متفاوت اصفهانی بعد از 3 سال

کد خبر: 17265

فرارو: محمد اصفهانی در سالی گذشته پس از حدود سه و سال نیم با آلبومی متفاوت به بازار بازگشت. جدید‌ترین آلبوم این خواننده به سفارش موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) ساخته شد. مضمون آلبوم «شِکوه» دربرگیرنده مسائل پس از جنگ تحمیلی و اشخاص و خانواده‌هایی است که درگیر آن بوده‌اند.

 

چهاردهمین آلبوم محمد اصفهانی دی ماه گذشته منتشر شد. این کار که با یک سفارش آغاز به کار کرده بود از‌‌ همان ابتدا سوال و حاشیه‌هایی را برای این خواننده کهنه کار به همراه آورد. این پرسش که آیا اصفهانی به خواندن کارهای سفارشی روی آورده است؟

 

خواننده آلبوم «نون و دلقک» در پاسخ به این شبهه‌ها گفت: «باید تعریف درستی از سفارشی بودن را بیان کنیم. زیرا این کار به من پیشنهاد شد و من در حقیقت آن را انتخاب کردم.»

 

بازگشت متفاوت اصفهانی بعد از 3 سال

 

او در ادامه بر این نکته تاکید کرد که با مدیرانی که این آلبوم را سفارش داده‌اند صحبت کرده و به این نتیجه رسیده که می‌شود در بحث‌ها و گفتگوهای مشترک به نقطه نظرات درست و واحد رسید و کار را اجرایی کرد.

 

به گفته اصفهانی در طول کار دست تیم سازنده به اندازه کافی باز بود که بتواند انتخاب‌هایش را به بهترین شکل ممکن عملی کند.

 

با این حال می‌توان تاثیر حضور مدیران در ساخت این آلبوم را مشاهده کرد. زیرا در ابتدا در خبر‌ها اعلام شد که قرار است آلبوم با ۱۰ اثر منتشر شود اما در ‌‌نهایت به ۵ اثر رسید. اصفهانی این اتفاق را هم اینچنین توضیح داد که قرار بود آلبوم با ۷ قطعه منتشر شود که بعد از ساختن ۵ قطعه، مدیران وقت همین ۵ قطعه را کافی دانستند و در عوض ویدئو کلیپ‌هایی برای این آثار ساخته شد تا عیار کیفی آن ارتقا یابد.

 

آلبوم «شکوه» شامل دو دیسک صوتی و تصویری است. «قاب»، «دیدار»، «سراب»، «ابر» و «ماهیا» عنوان قطعات تصویری و صوتی آلبوم هستند که در این میان تنها برای قطعه «ابر»، موزیک ویدئویی ساخته نشده و باقی ویدئو‌ها در سی دی دوم ساخته و منتشر شده‌اند.

 

«پدرام کشتکار»، «علیرضا کهن دیری»، «عبدالجبار کاکایی»، «مجید اخشابی»، «غلامرضا صادقی»، «حمیدرضا آداب»، «علیرضا قزوه»، «امید نیک بین» و «علی پورمقدم» چهره‌هایی هستند که در تیم تولید این مجموعه حضور دارند.

در میان اشعار آلبوم غزل‌هایی هم از از «امام خمینی (ره)» و «مشفق کاشانی» هم به چشم می‌خورد.

هرچند اصفهانی این آلبوم را همچون آثار گذشته‌اش نمی‌داند اما آن را یکی از آثار انتقادی و اجتماعی‌اش نامیده و گفته که در این آلبوم یک نگاه انتقادی نسبت به برخی مفاهیم والا وجود دارد؛ کاری خاص که برای اولین بار است که به آن پرداخته شده است.

اما خود او هم به این نکته اشاره کرده که به واسطه متفاوت بودن سبک موسیقی به کار گرفته شده در این آلبوم که به خاطر مضمون آن واجب هم بوده، شاید مخاطبان همیشگی‌اش پس از شنیدن آن متعجب شوند.

 

پروسه تولید این آلبوم ۱۳ سال طول کشیده است. عبدالجبار کاکایی که یکی از شاعران حاضر در این آلبوم است پرداخت این آلبوم به جنگ را امری مهم قلمداد کرده و گفته: «وجهی مهم در ادبیات تاریخ جهان وجود داشته که همیشه در گذر تاریخ مورد توجه شاعران قرار گرفته است و آن «پیامد‌های جنگ» است. حالا همین وجه را ما بایستی به گونه‌ای صحیح و به دور از افراط و تفریط به منسه ظهور می‌رساندیم چون اعتقاد دارم فرهنگ ما فرهیختگی‌اش را در نوع نگاهش به جنگ اعلام داشته است.»

 

در این آلبوم برادران بوشهری هم اولین همکاری خود با اصفهانی را آغاز کرده‌اند. آنان که از مطرح‌ترین کارگردانان ویدئوهای ایرانی هستند در این آلبوم موزیک ویدئو «ماهیا» را کارگردانی کرده‌اند.

 

پس از انتشار این آلبوم اصفهانی اعلام کرد که مشغول ساخت آلبوم شخصی خودش است که بیشتر به سبک‌های گذشته و آلبوم‌هایی هم چون «بی‌واژه» و «برکت» نزدیک است.

 اما ساخت و راه اندازی استودیو شخصی این خواننده باعث شده بود تا روند این آلبوم به کندی پیش برود. احتمالا در سال آینده کارهای نهایی این آلبوم هم تمام شده و به بازار خواهد آمد.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر