صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

بيست فيلم مهم 2014 که تماشاي آنها را نبايد از دست داد

اين جمع بندي از بهترين آثار سينما در سال 2014 است. فيلم هايي که هم در فصل جوايز موفق بوده اند و هم براي اسکار شانس دارند و احتمالا سال آينده شاهد پخش آنها از تلويزيون يا در سينماتک ها خواهيد بود.

کد خبر: 1542

اين جمع بندي از بهترين آثار سينما در سال 2014 است. فيلم هايي که هم در فصل جوايز موفق بوده اند و هم براي اسکار شانس دارند و احتمالا سال آينده شاهد پخش آنها از تلويزيون يا در سينماتک ها خواهيد بود.
1. تيرانداز آمريکايي
کارگردان: کلينت ايستوود
8 از 10: امتياز imdb
66 از 100: امتياز متاکريتک
بر مبناي کتاب خاطرات کريس کايل، عضو سابق نيروي دريايي، بردلي کوپر نقش قهرمان فيلم را بازي مي کند که در حال مرور خاطراتش در زمان جنگ عراق است؛ خاطراتي که توأم با کشتار است و در عين حال سرباز تلاشش را مي کند تا به جز انجام وظيفه، همسر و پدر خوبي هم باشد.
ايستوود امسال دو فيلم موزيکال «پسران جرسي» و درام بيوگرافيک جنگي «تک تيرانداز آمريکايي» را ساخت. اولي حسابي طرفداران اين فيلمساز کهنه را نااميد کرد اما دومي از شانس هاي فصل جوايز است، بخصوص که کوپر براي بازي در اين فيلم کلي به وزنش اضافه کرد؛ از آن کارهايي که داوران اسکار خيلي دوست دارند.


2. پسربچگي
کارگردان: ريچارد لينکليتر
83.5 از 10: امتياز imdb
100 از 100: امتياز متاکريتک
از خلاصه داستانش چيز زيادي دستگيرتان نمي شود. اين فيلمي است که در طول 12 سال ساخته شده تا گذر زمان را بر چهره بازيگرانش ببينيد. حس ديدن اين فيلم خيلي زير پوستي به مخاطبش منتقل مي شود. داستان زندگي پسري به نام ميسون از 6 سالگي تا 18 سالگي.
پدر و مادر ميسون از هم جدا شده اند و او و خواهرش با مادرشان زندگي مي کنند و فقط در تعطيلات پدرشان را مي بينند.
«پسربچگي» راديکال تر از تمام فيلم هاي لينکليتر است و سازنده اش در کارگرداني به کمال رسيده است. از ساوند ترک هاي محشر فيلم نبايد غافل شويد. الار کولتران و پاتريشيا آرکت درخشان هستند. «پسربچگي» موفق ترين فيلم امسال در فصل جوايز بوده است.


3. نشکسته
کارگردان: آنجلينا جولي
6.5 از 10: امتياز imdb
59 از 100: امتياز متاکريتک
فيلم براساس کتاب مستند لورا هيلنبرند ساخته شده است. شايد اسم اين نويسنده برايتان آشنا نباشد ولي احتمالا اسم فيلم نامزد اسکاري را که ا زروي يکي ديگر از کتاب هاي مستند او ساخته شده، شنيده ايد: «سي بيسکيت».
«نشکسته» داستان قهرمان جنگ جهاني دوم، لويي زامپريني است. او قبل از جنگ قهرمان دوي المپيک بود. زمان جنگ از سقوط يک هواپيما در اقيانوس آرام نجات پيدا کرد و به مدت 47 روز روي يک قايق کوچک زندگي کرد و بعد از آن هم دو سال و نيم در اردواه هاي ژاپن اسير بود.
مي گويند آنجلينا جولي با فيلم دومش در مقام کارگردان ممکن است بتواند پا جاي پاي کاترين بيگلو بگذارد. برادران کوئن در نوشتن فيلمنامه اين فيلم مشارکت کرده اند.


4. مرد پرنده اي
کارگردان: الخاندرو گونزالس ايناريتو
8.7 از 10: امتياز imdb
89 از 100: امتياز متاکريتک
ريگان تامسون بازيگر سابق که ستاره فيلم هاي ابرقهرماني و بازيگر نقش کاراکتري به نام بردمن (مرد پرنده اي) بوده، به کلي تحليل رفته، حالا مي خواهد بر خودبيني اش غلبه کند و با بازي در يک نمايش برادوي افتخارات گذشته اش را زنده کند و بر مشکلات خانوادگي اش هم فائق آيد.
کمدي سياه ايناريتو امسال توانسته نظر خيلي ها را جلب کند. با 7 نامزدي موفق ترين فيلم در گلدن گلوب شد. مايکل کيتون بازيگر نقش اول آن از اميدهاي نامزدي براي اسکار است. «ردمن» با توجه به نقدهايي که درباره جلوه هاي مختلف کارگرداني، فيلمنامه، بازيگري و تصويربرداري آن نوشته شده، موفق تر از «بابل» ظاهر خواهد شد که پرافتخارترين فيلم کارنامه ايناريتو بوده است.
5. ميان ستاره اي
کارگردان: کريستوفر نولان
8.9 از 10: امتياز imdb
74 از 100: امتياز متاکريتک
گروهي از کاشفان در فضا يک کرم چاله کشف مي کنند و حالا فضانوردان مي خواهند با سفر و گذشتن از اين کرم چاله به نجات بشريت فکر کنند. اين وسط يکي از مهندسان مشکلاتي در خانواده اش هم دارد.
«ميان ستاره اي» را بايد روي پرده ديد. نولان در اين فيلم کار بزرگي انجام داده که مي گويند حتي جلوه هاي بصري «جاذبه» هم در مقابل آن رنگ مي بازد. البته ديدن فيلم براي مخاطبانش کار ساده اي نبوده. حاشيه صوتي فيلم پيچيده نولان هم باعث حاشيه هاي زيادي شد، آنقدر که در آمريکا بعضي از سينماها جلوي درشان زدند؛ بلند بودن صداي موسيقي در برخي لحظات تشخيص کارگردان است و به سيستم صوتي سينما ربطي ندارد.


6. دختر گمشده
کارگردان: ديويد فينچر
8.4 از 10: امتياز imdb
79 از 100: امتياز متاکريتک
عجيب است که در گلدن گلوب نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم نشد. يکي از بهترين و حيرت انگيزترين فيلم هاي سال است و بين فيلم هاي فينچر جزو سه تاي اول قرار مي گيرد.
نيک دان جوان چند سالي است که با همسرش ايمي ازدواج کرده. درست روز سالگرد ازدواج شان، وقتي نيک به خانه برمي گردد مي بيند همه چيز به هم ريخته و ايمي هم ناپديد شده. پاي پليس و رسانه ها به ماجرا باز مي شود و همه چيز وارد مرحله اي پيچيده مي شود که هيچ کس فکرش را نمي کرد.
همان حال و هواي تعليق برانگيز و نگاه تيره فينچر که در «زودياک» حاکم بود، اينجا هم ديده مي شود. اقتباسي ازت کتابي نوشته گيليان فلين که فيلمنامه را هم نوشته است.


7. هتل بزرگ بوداپستl
کارگردان: وس اندرسون
8.2 از 10: امتياز imdb
88 از 100: امتياز متاکريتک
دختر جواني در يک پارک و جلوي يک مجسمه کتاب يک نويسده را مي خواند که درباره چگونگي شکل گيري هتل بزرگ بوداپست است؛ هتلي که به خاطر مدير داخلي اش آقاي گوستاو محبوب ثروتمندان بوده و آقاي گوستاو بعدا هتل را به پادوي مهاجر هتل مي بخشد.
فيلم فانتزي وس اندرسون با لحن کمدي اش، بازي شاهکار رالف فاينس و کارگرداني ويژه اندرسون تبديل به مهمترين فيلم مستقل امسال شد. فيلم نامزد چهار جايزه گلدن گلوب در بخش فيلم هاي کمدي/ موزيکال شده است و مهمترين رقيبش هم در اين ژانر امسال «بردمن» ايناريتو است. ضيافتي است از نور و رنگ با يک قصه جذاب دوست داشتني و البته دنبال معناي خاصي در اين فيلم نگرديد.


8. شلاق
کارگردان: داميان چزل
8.7 از 10: امتياز imdb
87 از 100: امتياز متاکريتک
چزل، فيلمنامه نويس و کارگردان جوان از سال 2009 با فيلم «مرد و مادلين روي نيمکت پارک» وارد سينما شده است. «شلاق» فيلم افتتاحيه جشنواره ساندنس (فيلم هاي مستقل) بود.
داستان يک درامر جوان، اندرو که همه برايش آينده درخشاني پيش بيني مي کنند. اندرو وارد يک کنسرواتور سختگير مي شود تا در آنجا به آرزوهايش برسد و مربي پيدا مي کند که با خشونت يا ترفندهاي ديگر تمام پتانسل هاي نوازنده جوان را بيرون مي کشد.
چزل با فيلمنامه هايش نشان داده که توانايي خاصي در خلق درام از دل يک قصه به ظاهر ساده دارد. ايده هاي تازه اي که در فيلمنامه هايش از جمله «شلاق» دارد، منتقدان را مجذوب اين فيلمساز کرده که هنوز 30 سالش هم نشده است.


9. فساد ذاتي
کارگردان: پل توماس اندرسون
8.2 از 10: امتياز imdb
81 از 100: امتياز متاکريتک
در دهه 70، لري اسپورتلو کارآگاهي است که خودش تا خرخره درگير مواد مخدر است. او مامور مي شود تا درباره ناپديد شدن نامزد سابقش تحقيق کند.
فيلم اقتباسي از رمان توماس پينچون محصول 2009 است. طبق معمول فيلمنامه پيچيده پل توماس اندرسون خيلي ها را عصباني کرده است. با اين حال همه کارگرداني و بازي هاي فيلم را تحسين کرده اند.
فيلم در گلدن گلوب ناديده گرفته شد و از حلقه هاي منتقدان هم جايزه اي نگرفته. اين کارگردان نابغه جوان هميشه دو قطبي هاي خودش ار درست مي کند: کساني که عاشق فيلمش مي شوند و کساني که نمي توانند آن را تحمل کنند. بعضي از منتقدان نوشته اند اين فيلمي است که مي تواند تبديل به يک اثر کالت در سينما شود.


10. چشمان درشت
کارگردان: تيم برتون
7.4 از 10: امتياز imdb
58 از 100: امتياز متاکريتک
فيلم هاي بيوگرافيک درباره زندگي هنرمندان هميشه جذابيت هاي خودشان را دارند، بخصوص ستاره هايي که در نقش آدم هاي واقعي بازي مي کنند بيشتر شانس اين را دارند که بازي شان ديده شود و مورد توجه قرار بگيرد. حالا فکر کنيد که در فيلم جديد تيم برتون دو ستاره اي را داريم که اسکار بهشان علاقمند است: ايمي آدامز که 5 بار نامزد اسکار شده و کريستف والتز که دو بار اسکار برده.
فيلم برتون درامي است درباره مارگارت کين نقاش و اينکه چطور هنر او در دهه 50 ميلادي با موفقيت زيادي روبرو شد. فيلم در کنار اين ماجرا به مشکلاتي که او با شوهرش داشته هم مي پردازد. همه اميدوارند بازگشت دوباره برتون به اوج باشد.
11. آقاي ترنر
کارگردان: مايک لي
7 از 10: امتياز imdb
93 از 100: امتياز متاکريتک
يک فيلم بيوگرافيک ديگر باز هم درباره يک هنرمند نقاش. داستان زندگي نقاش انگليسي، جي.ام.دبليو ترنر که يکي از بزرگترين هنرمندان 25 سال آخر قرن گذشته است؛ نقاشي عجيب و غريب و نامتعارف
مايک لي انگليسي 7 بار تا به حال نامزد جايزه اسکار شده است. اين يکي فيلمش که از همان زمان نمايش در کن حسابي مورد توجه قرار گرفت. تيموتي اسپال، بازيگري که نقش آقاي ترنر را بازي مي کند يکي از بخت هاي اصلي اسکار بهترين بازيگر مرد امسال است.
بيشترين تحسين هاي فيلم نصيب اسپال شده است. ممکن است جزو نامزد 10 فيلم برتر اسکار نباشد اما از آن فيلم هاي ديدني سال 2014 است با غناي تصويري فوق العاده.
12. تئوري همه چيز
کارگردان: جيمز مارش
7.7 از 10: امتياز imdb
72 از 100: امتياز متاکريتک
همين که بدانيد فيلمي درباره زندگي يکي از بزرگترين دانشمندان حال حاضر جهان يعني استفان هاوکينگ ساخته شده، براي ديدنش کنجکاو مي شويد. «تئوري همه چيز» بخصوص به رابطه ميان اين کيهان شناس بزرگ و همسرش از زمان ازدواج تا بيماري هاوکينگ مي پردازد.
تاييد فيلم توسط خود هاوکينگ، بازي هاي خوب ادي ردمين و فليسيتي جونز و کارگرداني که پيش از اين يک بار براي مستند تحسين شده «مردي روي سيم» که اتفاقا آن مستند هم بيوگرافيک بود، برنده جايزه اسکار شده و نامزدهاي فراوان اين فيلم در فصل جوايز باعث مي شود آن را از گزينه هاي اسکار در بخش هاي مهم بدانيم. البته جين، همسر هاوکينگ معتقد است بعضي واقعيت ها فداي بخش دراماتيک قصه شده اند.
13. بازي تقليد
کارگردان: مورتن تايلدم
8.4 از 10: امتياز imdb
72 از 100: امتياز متاکريتک
فيلم هاي بيوگرافيک امسال حسابي پر و پيمان هستند. اين يکي از مهمترين هايشان است. داستان زندگي آلن تورينگ که براي آنهايي که اهل رياضي و کامپيوتر هستند، نام آشنايي است.
تورينگ که خيلي از تئوري هاي هوش مصنوعي مديون اوست در زمان جنگ جهاني دوم با شکستن کدهاي آلمان ها توانست کمک بزرگي به پيروزي متفقين بکند.
يک کارگردان نه چندان مشهور نروژي يکي از موفق ترين فيلم هاي امسال را ساخته با ستاره اي که تا پيش از اين فقط براي بازي در نقش شرلوک هولمز معروف شده بود اما الان بنديکت کامبريچ براي بازي در «بازي تقليد» از شانس هاي اسکار است. فيلم نامزد 5 جايزه اصلي گلدن گلوب شد و قاعدتا در بفتا هم حسابي موفق مي شود.
14. سلما
کارگردان: اوا دوورني
6.6 از 10: امتياز imdb
95 از 100: امتياز متاکريتک
داستان تظاهرات مشهور مارتين لوترکينگ براي حقوق مدني در شهر سلماي آلاباما که تاريخ آمريکا را براي هميشه تغيير داد.
يک داستان مهيج از مرد بزرگ و جرياني که درباره اش زياد فيلم ساخته شده اما قطعا وسط ماجراهاي شهر فرگوسن و پررنگ شدن مسئله نژادپرستي دوباره مي تواند داوران اسکار و حتي منتقدان را تحت تاثير قرار دهد.
دوورني تازه چهار سال است که وارد دنياي سينما شده و پيش از اين هيچ فيلم مهمي نساخته اما پشت اين فيلمش اپرا وينفري مشهور است. دوورني اولين کارگردان زن آفريقايي - آمريکايي شد که توانست بهترين کارگرداني ساندنس را از آن خودش کند. فصل جوايز که رسيد يکدفعه فيلم گل کرد و الان جزو آثار مطرح است.
Foxcatcher. 15
کارگردان: بنت ميلر
7.8 از 10: امتياز imdb
83 از 100: امتياز متاکريتک
داستان زندگي مارک شولتز کشتي گيري که برنده مدال طلاي المپيک بود و رابطه او با برادرش و از همه مهمتر ارتباطي که با ژان دوپونت مدير برنامه هاي ميليونر پارانوييدش داشت.
بنت ميلر فيلم تلخ و گزنده اي ساخته که از همان نمايش اوليه اش در جشنواره کن توانست نظر منتقدان را جلب کند. بازي استيو کارل، که بيشتر براي نقش هاي کمدي و کمدي - رمانتيک مشهور شده، در نقشي تلخ و نامتعارف همه را تحت تاثير قرار داده است.
بنت ميلر با اين فيلم يک جهش بزرگ داشته. جهشي که با گرفتن اسکار کامل خواهد شد. ميلر جايزه کارگرداني کن را براي اين فيلم گرفت. عجيب است که ميلر جزو نامزدهاي کارگرداني گلدن گلوب نشد.
16. وحشي
کارگردان: جان مارک والي
7.2 از 10: امتياز imdb
75 از 100: امتياز متاکريتک
باز هم يک فيلم بيوگرافيک ديگر که اين بار قهرمانش زن است. فيلم اقتباسي از کتاب شريل استريد است. استريد در سال 1994 تصميم مي گيرد به تنهايي هزاران مايل تا قله پاسفيک کوهنوردي کند. او فکر مي کند بعد از مرگ مادرش و طلاق، اين تصميم مي تواند به بهبودش کمک کند.
بعضي ها ممکن است فکر کنند شبيه «127 ساعت» دني بويل است اما واقعيت اين است که نسخه جان مارک والي از يک کوهنورد زن با داستان هايي درباره خانواده مخلوط شده و فيلمي ماجراجويانه با جلوه هاي بصري فوق العاده از طبيعت نتيجه اش است که ريس ويترسپون در نقش اول آن مي درخشد. سال گذشته فيلم «باشگاه خريداران دالاس» والي در چند بخش مهم نامزد اسکار شد.
17. خشن ترين سال
کارگردان: جي.سي. چاندور
7.5 از 10: امتياز imdb
86 از 100: امتياز متاکريتک
سال 1981 در شهر نيويورک، يک مهاجر جاه طلب براي حفاظت از کسب و کار و خانواده اش مبارزه مي کند، آن هم در خطرناکترين سال در تاريخ شهر نيويورک.
در يکي از جشنواره هاي ساندنس ردفورد آنقدر تحت تاثير اين فيلمساز جوان قرار گرفت که حاضر شد يک تنه بار فيلم «همه چيز از دست رفته» او را به دوش بکشد. فيلمي که در کمال تعجب اسکار بازي ردفورد را در آن تحويل نگرفت اما در عوض چاندور با ريسکش در ساختن يک فيلم دو ساعته در دريا فقط با يک بازيگر تبديل به کارگردان محبوب خيلي از عشق سيناها شد. «خشن ترين سال» توانسته جايزه انجن ملي نقد را به عنوان بهترين فيلم از آن خودش کند.
18. هنوز آليس
کارگردان: ريچارد گلتزر، واش وستمورلند
7.5 از 10: امتياز imdb
71 از 100: امتياز متاکريتک
آليس هاولند، متاهل و صاحب سه فرزند که حالا ديگر بزرگ شده اند، زندگي شادي دارد. او به عنوان يک استاد دانشگاه زبانشناس حسابي مشهور است تا اينکه دچار بيماري مي شود و کم کم کلمات از خاطرش مي روند. اين بيماري آزمايشي براي آليس و خانواده اش است.
با چيزهايي که منتقدان نوشته اند و اعلام نامزدهاي انجمن اتحاديه بازيگران و گلدن گلوب، مي شود گفت نامزدي جولين مور براي بازي در نقش آليس در اين فيلم در اسکار قطعي است.
فيلمسازان «هنوز آليس» چهره هاي شناخته شده اي نيستند و اين اولين فيلم شان است که در اين ابعاد مورد توجه قرار مي گيرد. قصه اش که ايده درخشاني دارد، فيلم اقتباسي از رمان پرفروش سال 2007 است.
19. شبگرد
کارگردان: دن گيلروي
8.1 از 10: امتياز imdb
76 از 100: امتياز متاکريتک
اين معرفي براي عشق فيلم هاست وگرنه بعيد است که با وجود اين همه رقيب قدر جزو نامزدهاي اسکار بهترين کارگرداني يا بهترين فيلم قرار بگيرد و تا اينجا هم منتقدان فقط بازي جيک جيلنهال را در اين فيلم مورد تحسين قرار داده اند و توانسته نامزد اتحاديه بازيگران و گلدن گلوب شود. اين اولين فيلم دن گيلروي نويسنده فيلمنامه «ميراث بورن» در مقام کارگردان است.
داستان مردي به نام لو بلوم، راننده اي که نااميدانه دنبال کار است و وارد دنياي روزنامه نگاري جنايي لس آنجلس مي شود. خيلي زود مرزهاي ميان مشاهده گر بودن و مشارکت در جرايم برايش محو مي شود؛ جوري که او قهرمان يکي از داستان هايي مي شود که مي خواسته روايت کند.
20. درون جنگل
کارگردان: راب مارشال
6.9 از 10: امتياز imdb
هنوز منتقدان درباره اش اظهار نظر نکرده اند ولي انستيتو فيلم آمريکا آن را به عنوان يکي از 10 فيلم برتر سال انتخاب کرده است. راب مارشال که براي ساخت موزيکال هايي مانند «شيکاگو» و «نه» شهرت دارد و البته يک قسمت از سري فيلم هاي «دزدان دريايي کاراييب» را هم ساخته، اين بار سراغ يک قصه فانتزي رفته که کمپاني ديزني تهيه کننده اش است.
يک زن جادوگر، نانوا و همسرش را که بچه اي ندارند وادار مي کند تا از روي کتاب هاي پريان دستورالعمل هاي جادويي را تهيه کنند تا به اين ترتيب طلسمي که روي خانواده شان گذاشته شده را بردارند. فيلم هر چه نداشته باشد يک مريل استريپ در نقش جادوگر دارد.

برترين ها/

نظرات بینندگان

ارسال نظر