صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

چه کساني ثواب بيست شهيد را مي برند؟

آيا انتظار فرج امام زمان (عج) خود مشمول ثواب است؟ منتظراني که انتظار ظهور آن حضرت را مي کشند، آيا از پاداشي بهره مي برند؟ در احاديث پر مغز شيعه، انتظار هم مشمول ثواب شمرده شده است.

کد خبر: 15190

جام نيوز/ آيا انتظار فرج امام زمان (عج) خود مشمول ثواب است؟ منتظراني که انتظار ظهور آن حضرت را مي کشند، آيا از پاداشي بهره مي برند؟ در احاديث پر مغز شيعه، انتظار هم مشمول ثواب شمرده شده است.
در اين باره عبدالحميد واسطي نقل مي کند، به امام محمد باقر (عَليه السَلام) عرض کردم: به خدا قسم دکان هاي خود را به انتظار ظهور امام زمان (عج) رها کرديم، تا جايي که اکنون چيزي نمانده از فقر و بيچارگي، دست گدايي پيش مردم دراز کنيم.

حضرت فرمودند: ايعبدالحميد؛ آيا گمان مي کني اگر کسي خود را وقف راه خدا کند، خداوند راه روزي را به روي او نمي گشايد؟ و الله! خداوند درِ رحمت خود را به روي او خواهد گشود. رحمت خدا بر کسي باد که خود را در اختيار ما گذاشته و ما را و امر ما را زنده نگه مي دارد.
عرض کردم: اگر من پيش از آنکه به ملاقات قائم شما مشرف گردم، بميرم، چگونه خواهم بود؟
حضرت فرمودند: هر کدام از شما که مي گويد: اگر قائم آل محمد (عج) را ببينم به ياري او بر مي خيزم، مانند کسي است که در رکاب او شمشير بزند و کسي که در رکاب وي شهيد گردد، مثل اين است که دوبار شهيد شده است؛ و در روايت ديگري نقل شده است: مثل کسي است که در رکاب او شمشير زند؛ بلکه مثل کسي است که با وي شهيد شود، و نيز آمده است هر کس قائم ما را درک کند و در رکاب او کشته شود، ثواب دو شهيد دارد و هر کس در رکاب او يکي از دشمنان ما را به قتل برساند، ثواب بيست شهيد خواهد داشت.

منابع:
1- علامه مجلسي. بحارالانوار،ج2: 236؛ ج52: 126.
2-ناصري، محمود. داستانهاي بحار الانوار، ج1: 40-41.

نظرات بینندگان

ارسال نظر