صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

بر قفل در خانه ام‌ابيها (س) چه نوشته شده است؟

پيامبر (ص) آن قدر به اين خانه احترام مي گذاشت که بدون اجازه وارد آن نمي شد، هر صبح و شام به آن جا مي رفت و پس از کوبيدن در آن، با صداي بلند بر اهلش سلام مي داد. هنگام خارج شدن از شهر، آخرين نقطه توقفش درمدينه بود وپس از مراجعت، اول به سراغ همان خانه مي رفت. آن خانه، خانه فاطمه (س) بود.

کد خبر: 14812

شاخه طوبي/حضرت زهرا (س) پس از هجرت به مدينه مدتي به همراه پدر بزرگوارش در خانه "ابو ايوب انصاري" اقامت گزيد تا اينکه پيامبر (ص) براي "سوده" (همسر پيامبر)‌ خانه‌اي تهيه ديد. بعد از آن دخت نبي در آن خانه همراه "سوده" بود.

وقتي که پيامبر (ص)‌ با ام سلمه ازدواج نمود دخترش را به خانه او برد. در اين خانه بود که حضرت علي (ع) ايشان را خواستگاري نموده و سپس آن حضرت ‌براي زندگي مشترک خانه‌اي تهيه ديد.

چون علي (ع) با فاطمه (س) ازدواج کرد، آن حضرت خانه‌اي تهيه ديد که با خانه پيامبر (ص) ‌فاصله داشت و پس از اندکي پيامبر (ص)‌ پيش فاطمه (س) رفت و فرمود: مي‌خواهم خانه‌ات را نزديک خود منتقل کنم. در نهايت به خانه‌اي که متعلق به"حارثة بن نعمان" و نزديک‌ترين منزل به منزل پيامبر (ص) بود نقل مکان کردند.

آنان در اين محل زندگي مي‌کردند تا اينکه خانه‌اي کنار مسجد ساخته شد و حضرت پيامبر (ص) آن را در اختيار علي (ع) و فاطمه زهرا (س) قرارداد و ظاهراً تا پايان زندگي مشترک در آن خانه زندگي مي‌کردند.

گفتني است که در مدينه منوره، شهر پيامبر، تنها يک خانه بود که رسول الله (ص) به آن عشق مي ورزيد و اهلش را به شدت دوست مي داشت. در و ديوار و فضاي اين خانه از معنويت و نورانيتي خاص، حکايت داشت اين خانه روز و شب محل نزول و عروج فرشتگان الهي بود. پيامبر (ص) آن قدر به اين خانه احترام مي گذاشت که بدون اجازه وارد آن نمي شد، هر صبح و شام به آن جا مي رفت و پس از کوبيدن در آن، با صداي بلند بر اهلش سلام مي داد. هنگام خارج شدن از شهر، آخرين نقطه توقفش درمدينه بود وپس از مراجعت، اول به سراغ همان خانه مي رفت. آن خانه، خانه فاطمه (س) بود.

در شرايط فعلي در مدينه منوره از باب جبرئيل که به مسجد پيامبر صلي الله عليه و آله وارد شويد درب بسته اي را مي بينيد که پيش از تخريب خانه فاطمه زهراعليها السلام محل درب قديمي خانه بوده است.

از چندين قرن قبل بر قفل اين درب شعري به عربي نوشته شده که متن آن چنين است:
"هو الحبيب الذي ترجي شفاعته لکل هولٍ من الأهوال مقتح" ( او (پيامبر اکرم) دوستي است که در همه پيشامدها و حوادث ناگوار اميد شفاعت از او مي رود)

نظرات بینندگان

ارسال نظر