صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

سايه ابرقهرمان‌ها بر گيشه جهاني در 2014

گيشه سينماي جهان در سال 2014 همچون سال گذشته ميلادي در تسخير فيلم‌هاي ابرقهرماني و علمي تخيلي بود. در فاصله چند روز به پايان سال 2014 ميلادي نگاهي خواهيم داشت به فيلم‌هايي که بيشترين فروش را در گيشه جهاني در يک سال اخير به نام خود ثبت کردند.

کد خبر: 1341

گيشه سينماي جهان در سال 2014 همچون سال گذشته ميلادي در تسخير فيلم‌هاي ابرقهرماني و علمي تخيلي بود.
در فاصله چند روز به پايان سال 2014 ميلادي نگاهي خواهيم داشت به فيلم‌هايي که بيشترين فروش را در گيشه جهاني در يک سال اخير به نام خود ثبت کردند.

1. «ترانسفورمرها: عصر انقراض» (فروش 1/08 ميليارد دلار)
فيلم اکشن و علمي تخيلي «ترانسفورمرها: عصر انقراض» به کارگرداني «مايکل بي» با ثبت فروش بيش از يک ميليارد دلار، عنوان پرفروش‌ترين فيلم سينماي جهان در سال 2014 را از آن خود کرد.

اين فيلم چهارمين فيلم از سري فيلم‌هاي «ترانسفورمرها» و آخرين فيلم از اين مجموعه به کارگرداني «مايکل بي» و بازي «مارک والبرگ» در نقش اصلي است.

«مايکل بي» سه فيلم اول مجموعه شامل «ترانسفورمرها» (۲۰۰۷)، «ترانسفورمرها: انتقام کشته‌شدگان» (۲۰۰۹) و «ترانسفورمرها: تاريکي ماه» را نيز کارگرداني کرده بود.

«ترانسفورمرها: عصر انقراض» با فروش 1/08 ميليارد دلار در سال جاري ميلادي نام خود را به عنوان دهمين فيلم پرفروش تمام ادوار سينما جاودانه کرد؛ قسمت قبلي اين فيلم با عنوان «تغييرشکل‌دهندگان: تاريکي ماه» در سال 2011 به فروش 12/1 ميليارد دلار دست يافته بود.

سال گذشته ميلادي فيلم «مرد آهني 3» با فروش 2/1 ميليارد دلار نه تنها پرفروش‌ترين فيلم سال شد بلکه نام خود را به عنوان پنجمين فيلم تاريخ سينما از جنبه فروش جهاني ثبت کرد.

2. «نگهبانان کهکشان» (فروش 770 ميليون دلار)
مکان دوم پرفروش‌ترين‌هاي سال 2014 را يک فيلم ابرقهرماني و اکشن به خود اختصاص داده است؛ «نگهبانان کهکشان» براي اولين‌بار در تاريخ ۲۱ ژوئيه ۲۰۱۴ در هاليوود به نمايش درآمد و سپس در ۱ اوت ۲۰۱۴ در آمريکا و به صورت سه‌بعدي و آي‌مکس اکران شد.
اين فيلم که يک موفقيت تجاري به شمار مي‌رفت و توانست با بودجه ساخت ۱۷۰ ميليون دلار، بيش از ۷۷۰ ميليون دلار در سراسر جهان بفروشد،که اين رقم آن را به پرفروش‌ترين فيلم ابرقهرماني سال ۲۰۱۴ تبديل کرد. اين فيلم به نويسندگي و کارگرداني «جيمز گان»، بر اساس مجموعه کتاب‌هاي مصوري به همين نام توسط کمپاني مارول کاميکس تهيه شده و استوديوي مارول نيز کار ساخت آن را انجام داده‌ است. در اين فيلم بازيگراني همچون «کريس پرت»، «زويي سالدانا»، «ديويد باتيستا»، «ون ديزل» و «بردلي کوپر» ايفاي نقش کرده‌اند.

3. «شرير» (فروش 757 ميليون دلار)
فيلم «شرير» با بازي «آنجلينا جولي» بازسازي سينمايي انيميشن «زيباي خفته» محصول سال1959 والت ديزني امسال موفق به ثبت فروش بيش از 757 ميليون دلار در گشيه جهاني شد.

داستان اين فيلم به کارگردان «رابرت استرومبرگ» حول محور نقش متضاد زيباي خفته يعني «ماليفيسنت» با بازي «آنجلينا جولي» است. اين فيلم تا کنون موفق‌ترين فيلم اين ستاره هاليوودي از نظر تجاري بوده است،اين فيلم علمي تخيلي با بودجه 180 ميليون دلاري اکران خود را از تاريخ 20 مي 2014 آغاز کرد.

4. «مردان ايکس: روزهاي گذشته آينده» (فروش 746 ميليون دلار
فيلم ابرقهرماني «مردان ايکس: روزهاي گذشته آينده» به کارگرداني «برايان سينگر» که بر اساس مجموعه کتاب‌هاي مصور «مردان ايکس» کمپاني مارول ساخته شده‌ است، امسال در مجموع موفق به فروشي بالغ بر 746 ميليون دلار در سينماهاي جهان شد. اين فيلم هفتمين قسمت از سري فيلم‌هاي مردان ايکس است که مستقيماً ادامه نسخه «مردان ايکس: آخرين ايستادگي» در سال ۲۰۰۶ و «مردان ايکس: کلاس اول» در سال ۲۰۱۱ مي‌باشد.
در اين فيلم ستارگاني همچون «هيو جکمن»، «جيمز مک‌آووي»، «مايکل فاسبندر» و «جنيفر لاورنس» ايفاي نقش مي‌کنند. مجموع هفت فيلم «مردان مجهول» تاکنون فروشي بيش از سه ميليارد دلار در گيشه جهاني داشته‌اند.

5. «کاپيتان آمريکا: سرباز زمستاني» (فروش 714 ميليون دلار)
فيلم «کاپيتان آمريکا: سرباز زمستاني» نيز يکي ديگر از فيلم‌هاي ابرقهرماني است که با فروش 714 ميليون دلاري در فهرست موفق‌ترين‌هاي گيشه سال 2014 قرار گرفته است، اين فيلم بر پايهٔ شخصيت کاپيتان آمريکاي کتاب‌هاي مصور مارول و به کارگرداني برادران «روسو» ساخته شده است.
در اين فيلم بازيگراني همچون «کريس ايوانز»، «اسکارلت يوهانسون»، «ساموئل ال. جکسون»، «رابرت ردفورد» و «سباستين استن» ايفاي نقش مي‌کنند و با بودجه 170 ميليون دلاري از چهارم آوريل 2014 اکران خود را آغاز کرد.

6. «مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز 2» (فروش 708 ميليون دلار)
پس از موفقيت فيلم «مرد عنکبوتي شگفت انگيز» در سال 2012، قسمت دوم اين فيلم نيز امسال و با بودجه 200 ميليون دلاري با همکاري کمپاني سوني و مارول استوديو ساخته شد.
«مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز 2» به کارگرداني «مارک وب» که از تاريخ دوم مي 2014 اکران خود را آغاز کرد نيز در نهايت با فروش جهاني 708 ميليون دلار به کار خود پايان داد. در اين فيلم بازيگران چون «اندرو گارفيلد»، «جيمي فاکس» و «اما استون»ايفاي نقش مي‌کنند. در اين قسمت «پيتر پارکر» (مرد عنکبوتي) به مبارزه‌اش عليه جرم و جنايت ادامه مي‌دهد، دشمنان جديدي پيدا مي‌کند و اطلاعات بيشتري را در مورد گذشته‌اش مي‌فهمد.

7. «طلوع سياره ميمون‌ها» (فروش 708 ميليون دلار)
فيلم علمي تخيلي «طلوع سياره ميمون‌ها» به کارگرداني «مت ريوس» يکي از 10 فيلم پرفروش سال 2014 است که با اختلاف اندک و کمتر از يک ميليون دلار پس از «مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز 2» در مکان هفتم جاي گرفته است. در اين فيلم بازيگراني همچون «اندي سرکيس»، «جيسون کلارک»، «گري الدمن»، ايفاي نقش مي‌کنند. اين فيلم هشتمين فيلم در مجموعه فيلم‌هاي سياره ميمون‌ها و دنبالهٔ فيلم «ظهور سياره ميمون‌ها» در سال ۲۰۱۱ است.

8. «بازي‌هاي بقاء: زاغ مقلد
(فروش 644 ميليون دلار)

در جايگاه هشتم پرفروش‌ترين‌هاي سينماي جهان در سال2014 دنباله جديد فيلم «بازي‌هاي بقاء» با فروشي بالغ بر 644 ميليون دلار جاي گرفته است؛ قسمت اول «بازي‌هاي بقاء: زاغ مقلد» سومين فيلم از سري فيلم‌هاي اين مجموعه اکشن و علمي تخيلي است که در آن همچون سه قسمت قبل «جنيفر لاورنس» در نقش اصلي ايفاي نقش مي‌کند. دنباله اين فيلم نيز با نام «بازي‌هاي بقاء: زاغ مقلد – بخش 2» در دست ساخت بوده و قرار است در نوامبر سال ۲۰۱۵ اکران شود.

9. «بين ستاره‌اي» (فروش 635 ميليون دلار)
«بين ستاره‌اي» جديدترين ساخته «کريستوفر نولان» کارگردان خلاق سينماي جهان نيز يکي از موفقيت‌هاي تجاري سينماي جهان در سال 2014 محسوب مي‌شود. اين فيلم که هم‌اکنون نيز در اکران است تا به حال 635 ميليون دلار فروخته است و کمتر از يک هفته زمان دارد تا از فروش فيلم «بازي‌هاي بقاء: زاغ مقلد» پيشي بگيرد و جايگاه خود را در ميان موفق‌ترين فيلم‌هاي سينما در سال 2014 ارتقاء دهد. «متيو مک‌کانوي»، «آن هاتوي»، «جسيکا چستين» و «مايکل کين» در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته‌اند، ماجراي اين فيلم نيز دربارهٔ فضانورداني است که در جستجوي سياره‌اي قابل سکني از طريق کرم‌چاله‌اي سفر مي‌کنند.

10. «چگونه اژدهايتان را تربيت کنيد 2» (فروش 619 ميليون دلار)
قسمت دوم «چگونه اژدهايتان را تربيت کنيد» تنها انيميشن حاضر در فهرست دهگانه پرفروش‌ترين‌ فيلم‌هاي سينماي جهان در سال 2014 است که توانسته 619 ميليون دلار در سراسر جهان بفروشد.
اين انيميشن سه بعدي قسمت دوم از «چگونه اژدهايتان را تربيت کنيد» محصول کمپاني «دريم ورکس» است که در سال 2011 فروش 494 ميليون دلاري را ثبت کرده بود.
«چگونه اژدهايتان را تربيت کنيد 2» هم‌اکنون پس از انيميشن «راتاتويي» محصول 2007 پيکسار در مکان نوزدهم پرفروش‌ترين انيميشن‌هاي تاريخ سينما قرار دارد، در اين فهرست انيميشن «منجمد» با فروش بيش از 1/27 ميليارد دلاري در رتبه نخست جاي گرفته است.

سينما خبر/

نظرات بینندگان

ارسال نظر