صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

واکنش وزيربهداشت بسريال تازه مديري

وزير بهداشت در مورد تهيه فيلم اتاق عمل به کارگرداني مهران مديري گفت:‌ مديري از هنرمندان توانمند کشور است و خوشحالم که لبخند را بر لب مردم مي‌نشاند و اين روزها مردم به خنديدن و خوشحال شدن نياز دارند اما اينکه ديوار جامعه پزشکي کوتاه است، مورد سؤال ما است.

کد خبر: 1301

فارس/ وزير بهداشت در مورد تهيه فيلم اتاق عمل به کارگرداني مهران مديري گفت:‌ مديري از هنرمندان توانمند کشور است و خوشحالم که لبخند را بر لب مردم مي‌نشاند و اين روزها مردم به خنديدن و خوشحال شدن نياز دارند اما اينکه ديوار جامعه پزشکي کوتاه است، مورد سؤال ما است.

سيد حسن هاشمي در حاشيه همايش معاونان آموزشي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور، گفت: اميدواريم آموزش پزشکي دچار تحول شود چون آموزشي که مي‌دهيم مشابه 30 سال گذشته است، البته به معني اين نيست که دانش ما مانند گذشته باشد اما سبک آموزشي و طول دوره آن بايد تغيير کند.

وي ادامه داد: در تربيت متخصص هم بايد تجديدنظر شود، همچنين در اعتبار بخشي مراکز، مأموريت محور شدن دانشگاه‌ها، تلاش در جهت استقلالشان و پيشگيري از گسترش بي‌رويه آموزش عالي از جمله برنامه‌هايي است که بايد دنبال شود.

هاشمي تصريح کرد: مجلس 30 درصد ظرفيت تربيت دانشجو را به مناطق محروم داده است و ما براي اينکه آسيبي ايجاد نشود، طرحي پيشنهاد داديم که تصويب شد و بر اساس آن دانشگاه‌ها به ويژه مناطق محروم بتوانند طي 10 سال آينده به نحوي نيرو تربيت کنند که نيازي به اعزام نيروي طرحي نباشد.

وزير بهداشت در مورد طرح آمايش سرزميني آموزش پزشکي گفت:‌در دو جلسه گذشته شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي اين طرح صحبت شده و قرار شده کارگروه مرتبط کار را نهايي کند و به صحن شوراي انقلاب فرهنگي ارائه دهد.

وي طرح نيروي انساني را از مشکلات فارغ‌التحصيلان دانست و گفت: سه تا 5 سال به صورت اجباري بايد به مناطق محروم بروند و در مناطق خاص نيز مدت زمان طرح 3 برابر شده که اين بايد سامان پيدا کند.به همين دليل در طرح تحول سلامت نيز مدت زمان طرح کاهش پيدا مي‌کند و متخصصاني که در مراکز دولتي صرفاً ارائه خدمت مي‌کنند، براي بومي‌گزيني متعهد مي‌شوند.

وي تصريح کرد: دانشگاه‌ها نيز ظرف 10 سال نيروهاي مورد نياز خود را بايد تأمين کنند. در واقع طرح خدمت بايد براي کسب مهارت فارغ‌التحصيلان پزشکي باشد چرا که به آنها ظلم مي شود و بايد مدت زمان زيادي را در قالب طرح بگذرانند.

وي گفت:‌ دليل اين طرح‌هاي طولاني يا دولت پول نداشته است که هزينه و تعرفه را ارتقاء دهد يا نيرو کم بوده است که در اين زمينه بيشتر به دليل کمبود اعتبار بوده است. همچنين معاونت جديدي براي نيروي انساني ايجاد خواهد شد.

وزير بهداشت در رابطه با جابجايي اعتبارات به دليل کاهش پول نفت، گفت: دولت در اين زمينه با آينده‌نگري تصميم خوبي در رابطه با بودجه گرفته است، به طوري که افزايش 70 درصدي در بودجه درآمدهاي اختصاصي در نظر گرفته شده که به معني آن است که خدمات را بايد بيشتر ارائه کنيم نه اينکه گرانتر باشند. ما به مردم قول داده‌ايم که هزينه‌ها بيشتر نشود.

هاشمي ادامه داد: در حوزه بيمه‌ها نيز 13 تا 15 درصد اعتبارات آنها افزايش يافته بنابراين رشد بودجه ما کاذب است و بودجه ما را متورم نشان مي‌دهند. با اين وجود در طرح تحول سلامت دولت منابع پايداري را در نظر گرفته و اميدواريم مجلس نيز آن را دنبال کند.

وي افزود: در بعضي از زمينه‌ها به خصوص در تأمين نيروي انساني اورژانس‌ها و مراکزي که تا پايان سال 94 قول داده‌ايم افتتاح شوند و در حوزه پرستاري و خدمات با کمبود مواجه‌ايم و مشکل داريم.

هاشمي در مورد بکارگيري پزشکان به عنوان رؤساي بيمارستان‌ها گفت: اين اتفاق در حالي رخ داده که حتي براي مسئول مالي قوانيني وضع شده که پزشک و عضو هيأت علمي باشد ما داريم قانون را اصلاح مي‌کنيم و در حال حاضر حوزه سلامت از مهمترين بخش‌هاي خدمت‌رساني است و حرف اول را اقتصاد درمان مي‌زند و بيشترين نقش را اقتصاددانان دارند.

وي گفت: بعد از آموزش و پرورش اين حوزه بيشترين اعتبار را جذب مي‌کند اما گرايش به اين سمت که کارشناسان و افراد غير پزشک رئيس بيمارستان شوند، سخت است، با اين وجود بکارگيري غير پزشکان در بيمارستان‌هاي دولتي مشکلي ندارد اما در بيمارستان‌هاي آموزشي مي‌تواند رئيس بيمارستان پزشک باشد.

وزير بهداشت در مورد وضعيت آمبولانس‌هاي کشور، گفت: در حال حاضر اکثر آمبولانس‌هاي ما وارداتي هستند، در داخل کشور شاسي آمبولانس ساخته نمي شود و صرف گذاشتن کپسول اکسيژن و برانکارد نمي‌توانيم بگوييم توليد داخل داريم، اما به دليل حاشيه‌هايي همچنان خريد آمبولانس به تأخير افتاده است.

هاشمي گفت: معتقدم آمبولانس بايد از بهترين نوع در خدمت مردم باشد و اينکه نياز عمومي و ملي با تأخير ترميم شود، جاي تعجب دارد.

وي ادامه داد: 10 ماه است که گرفتار خريد آمبولانس هستيم ما توليد داخل نداريم، آنچه وجود دارد مونتاژ و عمدتاً وارداتي است، تجهيزات آن به کشور مي‌آيد. وزارت بهداشت قراردادهاي متعددي دارد که هنوز عملياتي نشده و اصرار بر اين است که توليد داخل باشد و از همان مسير تهيه شود، اما آنچه که هست از خارج وارد مي‌شود.

وي گفت: در حال حاضر 3 هزار دستگاه آمبولانس کمبود داريم.

وي در مورد تهيه فيلم اتاق عمل به کارگرداني مهران مديري گفت:‌مديري از هنرمندان توانمند کشور است و خوشحالم که لبخند را بر لب مردم مي‌نشاند و اين روزها مردم به خنديدن و خوشحال شدن نياز دارند اما اينکه ديوار جامعه پزشکي کوتاه است، مورد سؤال ما است.

وي ادامه داد: بايد خواسته رهبر که رعايت حرمت همه اقشار به ويژه پزشکان است مورد توجه قرار گيرد و بخش مهمي از درمان که اعتماد بيمار به پزشک است، خدشه‌دار نشود و به آنچه که به اين اعتماد آسيب بزند، به شدت مخالف هستيم و بايد براي جامعه پزشکي ارزش قائل شويم.

هاشمي همچنين در مورد دريافت چند باره ويزيت از سوي پزشکان در مطب، گفت: اين موضوع به ارتباط بين پزشک و بيمار برمي‌گردد اگر درمان نيمه‌کاره مانده نيازي به دريافت مجدد ويزيت نيست اما اگر مراجعه جديد باشد، بيمار بايد حق ويزيت را بپردازد چنانچه نسخه يا آزمايشي نوشته شده و خدمت به بيمار تمام نشده، بايد بدون هزينه خدمت‌رساني انجام شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر