صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

مروري برآثار فيلم اولي‌هاي جشنواره فجر

در پي اعلام رسمي ليست فيلم اولي‌هاي جشنواره‌ي فجر مروري بر اسامي 11 فيلم اعلام شده حکايت از حضور هنرمندان سرشناسي دارد که به قولي با فيلم‌سازاني که اولين تجربه سينمايي‌شان را پشت سر گذاشتند، همکاري داشتند.

کد خبر: 1230

ايسنا/ در پي اعلام رسمي ليست فيلم اولي‌هاي جشنواره‌ي فجر مروري بر اسامي 11 فيلم اعلام شده حکايت از حضور هنرمندان سرشناسي دارد که به قولي با فيلم‌سازاني که اولين تجربه سينمايي‌شان را پشت سر گذاشتند، همکاري داشتند.
در پي اعلام ليست فيلم اولي‌ها يا به قولي بخش "نگاه نو" جشنواره‌ي فجر،مروري دارد بر بازيگران و خلاصه داستان اين فيلم‌ها که در ادامه مي‌آيد:
فيلم «احتمال باران اسيدي»
«احتمال باران اسيدي» با بازي شمس لنگرودي
فيلمبرداري «احتمال باران اسيدي» در سکوت خبري انجام شد و يکي از ويژگي‌هاي اين اثر طبق اعلام دست‌اندرکاران اين فيلم،حضور شمس لنگرودي شاعر و پژوهشگر ادبيات به عنوان بازيگر در اين پروژه است. همچنين از ديگر بازيگران اصلي اين فيلم نيز مي‌توان به مريم مقدم اشاره کرد.
پوريا رحيمي، ارسلان عبدالهي، عيسي حسيني، حبيب پور سيفي، پروين ملکي، امان رحيمي، سينوهه دانشمند، حسن حسينيان، سام جابر انصاري، سعيد پيامي پور، علي نادربيگي، نيلوفر سياري، احمد ذبيحي و الهه بخشي از بازيگران «احتمال باران اسيدي» هستند.
همچنين کامبوزيا پرتوي به عنوان مشاور کارگردان در اين فيلم حضور دارند.
در خلاصه داستان «احتمال باران اسيدي» با تهيه‌کنندگي روح‌الله برادري آمده است:«منوچهر شصت سال سن دارد، او بازنشسته اداره دخانيات است. ولي از سر بيکاري همچنان هر روز به اداره مي‌رود. مادرش تا زنده بود آرزو داشت ازدواجش را ببيند. در حالي که منوچهر حتي دوستي هم در زندگي نداشته.. به جز خسرو...»
فيلم بدون مرز
«بدون مرز» فيلمي ضد جنگ
فيلم سينمايي «بدون مرز» اولين ساخته بلند اميرحسين عسگري فيلمي ضد جنگ است و داستان پسري را روايت مي‌کند که هر روز براي ماهيگيري به کشتي به گل نشسته‌‎اي در نقطه صفر مرزي پا مي‌گذارد و آنجا را به محلي براي آرامش خود تبديل کرده، اما حضور غريبه‌اي اين آرامش به هم مي‌زند.
ابوالفضل جليلي که سابقه قابل توجهي در سينماي نوجوانانه دارد ولي شانس اکران فيلم‌هايش در ايران را نداشته در اين فيلم نقش مشاور کارگردان را برعهده داشته است.
فيلم «بدون مرز» به تهيه‌کنندگي مجتبي اميني در اولين اکران جهاني خود در بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم توکيو موفق شد جايزه اصلي بخش مسابقه فيلم‌هاي بلند آسيايي را از آن خود کند.
فيلم چاقي
روايت «چاقي» با حضور حميد فرخ‌نژاد
فيلم سينمايي «چاقي» با کارگرداني راما قويدل که اخيرا از او سريال «دولت مخفي» از تلويزيون پخش شد؛روايتي است از يک انتخاب ؛ انتخابِ عشق يا وِجدان!
تهيّه‌کنندگان اين فيلم که با مشاوره محمد حسين لطيفي ساخته شده است،عليرضا جلالي،حميد آخوندي هستند.
بازيگران: علي مصفّا ، لادن مُستوفي ، مهسا کرامتي و با حضورِ حميد فرُّخ‌نژاد
و با نقش‌آفريني: حسين ملکي ، اميد روحاني ، کريم قرباني ، فريده دريامج، فرهود حاجبي ، نويد خداشناس، سُها پورحاتمي ، الناز آهي ، فرامرز کرامتي و بازيگر خردسال ستايش محمودي.
«جامه‌دران»
روايت سينمايي «جامه‌دران»
فيلم «جامه‌دران» به کارگرداني ‌حميدرضا قطبي و تهيه‌کنندگي سيد جمال ساداتيان؛ موضوعي اجتماعي دارد و براساس يکي از رمان‌هاي ناهيد طباطبايي که به همين نام نوشته شده، ساخته شده است.
داستان فيلم سه اپيزودي «جامه‌دران»، درباره زني به نام شيرين است که در مراسم ختم پدرش به روابط جديدي در زندگي او پي مي‌برد و حقايقي تازه را کشف مي‌کند.
مهتاب کرامتي،‌ مصطفي زماني،‌ باران کوثري،‌ پگاه آهنگراني،‌ افسر اسدي،‌ محمود بهروزيان،‌ فرزانه نشاط‌خواه و الهام نامي از بازيگران اين فيلم هستند.
«چهارشنبه 19 آبان»
نيکي کريمي در «چهارشنبه 19 آبان»
فيلم سينمايي «چهارشنبه 19آبان» نخستين تجربه کارگرداني وحيد جليلوند است که توسط محمد حسين لطيفي و علي جليلوند تهيه شده است.
نيکي کريمي، امير آقايي، شاهرخ فروتنيان، برزو ارجمند، آفرين عبيسي، سعيد داخ، کتانه افشاري‌نژاد، ميلاد يزداني، سحر احمدپور، حشمت آرميده و وحيد جليلوند بازيگران «چهارشنبه 19 آبان» هستند.
در خلاصه داستان «چهارشنبه 19 آبان» آمده است: «يک آگهي غير متعارف در بخش نيازمندي‌هاي روزنامه همشهري، جمعيت کثيري را در روز مشخصي به خيابان مي‌کشد. دخالت پليس قائله را علي الظاهر پايان مي‌دهد اما...»
فيلم حکايت عاشقي
روايت «حکايت عاشقي» با بازي بهرام رادان
فيلم «حکايت عاشقي» به کارگرداني احمد رمضان‌زاده که بخش‌هايي از آن در کردستان عراق انجام شده است،درباره يک عکاس جنگ است که اولين نفري است که بعد از بمباران شيميايي حلبچه به اين منطقه وارد مي‌شود و از آن عکاسي مي‌کند. اين عکاس طي اين سفر با زني آشنا مي‌شود و ماجراهاي عاشقانه‌اي ميان آن‌ها اتفاق مي‌افتد.
گروه سازنده اين فيلم (فقط گروه پشت صحنه) براي تهيه تصاويري که مربوط به حلبچه مي‌شد، به کردستان عراق سفر کردند و با وجود مشکلاتي که به دليل حضور داعش در اين منطقه وجود دارد اما به مدت يک هفته در اين منطقه حضور داشتند تا فيلمبرداري فيلم‌شان به پايان برسد.
جعفري جوزاني، تهيه‌کنندگي اين فيلم را برعهده دارد که در آن بهرام رادان، شيلان رحماني، بهمن زرين‌پور، قطب‌الدين صادقي، شوان اتوف (يکي از بازيگران سرشناس کُرد) در کنار جمع ديگري از بازيگران کُرد به ايفاي نقش مي‌پردازد.
داستان «حکايت عاشقي» برگرفته از داستان يک عکاس واقعي با نام "احمد ناطقي" است.
فيلم در دنياي تو ساعت چند؟
ليلا حاتمي در فيلمي به تهيه‌کنندگي علي مصفا
اولين فيلم سينمايي «در دنياي تو ساعت چند است؟» به کارگرداني صفي يزدانيان به تهيه‌کنندگي علي مصفا ساخته شده است و در آن ليلا حاتمي و علي مصفا تعدادي از بازيگران گيلاني جلوي دوربين مي‌روند.
فيلم دو
اولين تجربه کارگرداني گلستاني با بازي و تهيه‌کنندگي پرويز پرستويي
فيلم سينمايي "دو" اولين فيلم سينمايي سهيلا گلستاني بازيگر فيلم «امروز» است که به تهيه‌کنندگي و بازيگري پرويز پرستويي ساخته شده است.
پرستويي درباره داستان فيلم "دو" گفته است: اين فيلم مضموني اجتماعي دارد و ترجيح مي‌دهم موضوع فيلم را بيان نکنم و تا زمان اکران، داستان لو نرود. همچنين مطرح شدن داستان و خلاصه‌اي از قصه مخاطب را از ديدن فيلم دلسرد مي‌کند و به همين دليل قضاوت مخاطبان در روز نمايش فيلم برايم بسيار مهم است.
پرويز پرستويي، مهتاب نصيرپور، سوگل خليق، محمد رباني، مهرانه مهين ترابي، محمدعلي سجادي، سارا قراچه‌داغي، مصطفي زند، پيمان جعفري، سارا پورصبري، الهام شعباني، سميه برجي، رضا مسعودي، علي احساني، جواد فراهاني، امير جنابي، ارد زند، سمانه وفايي، منير شاهين، حسام نوراني در اين فيلم سينمايي به ايفاي نقش پرداختند.
پرستويي پيش از اين در فيلم‌هاي «مهمان داريم»، «امروز» و «سه روز بيداري» با گلستاني همبازي شده بود.
«ماهي سياه کوچولو»
مريلا زارعي در نقش يک جنگجوي تمام عيار
«ماهي سياه کوچولو» اولين فيلم بلند سينمايي مجيد اسماعيلي که با بازي مريلا زارعي و مصطفي زماني جلوي دوربين رفت.
اسماعيلي که پيش‌تر فيلم‌هاي تلويزيوني از جمله «کمي دورتر» را کارگرداني کرده، در جنگل‌هاي آمل اولين فيلم سينمايي خود را به نوشته علي طالب‌آبادي و تهيه‌کنندگي محمدرضا شفيعي ساخت.
«ماهي سياه کوچولو» حاصل دومين همکاري سينمايي طالب آبادي و شفيعي بعد از فيلم سينمايي «زندگي خصوصي آقا و خانم ميم» است.
علاوه بر مريلا زارعي و مصطفي زماني، همايون ارشادي نيز در اين فيلم به ايفاي نقش مي‌پردازد.
گفته مي‌شود که نقش مريلا زارعي در اين فيلم يکي از متفاوت‌ترين نقش‌هاي کارنامه کاري او خواهد بود و او در «ماهي سياه کوچولو» نقش يک جنگجوي تمام عيار را دارد.
در خلاصه داستان اين فيلم که در دهه 60 مي‌گذرد آمده است:«اگر ناگهان پرنده‌ها به پرواز درآمدند، يعني دشمن پشت بوته‌هاست اما اگر پرنده‌اي پريد شايد پي دانه‌اي مي‌رود. جنگجويان خطاکار تنها به پيروزي فکر مي‌کنند پس بديهي است که به سمت هر جنبشي پشت بوته‌ها يورش مي‌برند اما جنگجويان خردمند که حواس، درک و عکس‌العمل‌شان را يکپارچه کرده‌اند تفاوت پروازهاي دسته جمعي و تنها را مي‌دانند. آنها آگاهي بر نشانه‌ها را طي آموختن «آئين دلاوري» زيست کرده و مي‌دانند موقعيت پس از پيروزي مهم است نه پيروز شدن.
«ناهيد» با مضموني عاشقانه و اجتماعي
فيلم «ناهيد» به کارگرداني آيدا پناهنده کمتر خبر رسمي از توليد آن منتشر شده است،گفته مي‌شود، مضموني عاشقانه و اجتماعي دارد.
ساره بيات، پژمان بازغي و نويد محمدزاده بازيگران اصلي فيلم هستند که در کنار پوريا رحيمي سام، نسرين بابايي، ميلاد حسين‌پور و بازيگران اهل استان گيلان در اين فيلم ايفاي نقش مي‌کنند. ساره بيات بازيگر نقش ناهيد است.
«ناهيد» چهارمين فيلم بلند و اولين فيلم سينمايي آيدا پناهنده است که به تهيه‌کنندگي بيژن امکانيان ساخته شده است.
آيدا پناهنده پيش از اين براي فيلم‌هاي تلويزيوني «قصه داوود و قمري» ، «آبروي از دست رفته آقاي صادقي» و «از جنوب شرقي» از جشنواره‌هاي بيست و هشتم فجر، ويديويي ياس و جام جم، جوايز مختلفي گرفته است. همچنين فيلم‌هاي کوتاه «تاج خروس» و مستند بلند «خانه قمر خانم» نيز در جشن خانه سينما در سال‌هاي گذشته جايزه بهترين فيلم و بهترين کارگرداني را براي اين کارگردان به همراه آورده است.
فيلم «نزديکتر»
روايتي از يک دورهمي خانوادگي
فيلم سينمايي «نزدکيتر» به کارگرداني مصطفي احمدي و تهيه‌کنندگي سپهر سيفي که ششمين محصول «ايران نوين فيلم» است، داستان آن درباره خانواده‌اي است که بعد از مدت‌ها دور هم جمع مي‌شوند.
پگاه‌ آهنگراني و پارسا پيروزفر براي اولين بار در اين فيلم همبازي شدند. نازنين فراهاني، محمد بحراني، شيرين يزدانبخش، فراز مديري و ستاره اسکندري ديگر بازيگران اين فيلم هستند.
جشنواره فيلم فجر 12 تا 22 بهمن ماه در تهران برگزار مي‌شود.a

نظرات بینندگان

ارسال نظر