صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

اکران جهانی محمد(ص) فرصتی طلایی برای پیشبرد دیپلماسی فرهنگی

سیدمرتضی حسینی

ساخت چنین فیلم هایی نشان می دهد که از نظر سوژه و پتانسیل محتوایی، سینمای ایران در وضعیت مناسبی است که در صورت مدیریت و هدایت صحیح می تواند بازارهای منطقه ای وجهانی را نیز فتح کند. اکران بین المللی این فیلم، علاوه بر تلطیف فضا و تقویت همگرایی ملت ها، زمینه را برای نزدیک شدن مواضع دولت...

کد خبر: 10885

یک فیلم با چندبلیت/ فرصت های پیش روی فیلم مجیدی

زمان/عصر پنج شنبه و یک روز پس از پایان سی وسومین جشنواره فیلم فجر، با حضور اصحاب رسانه وجمعی از اهالی سینما از فیلم سینمایی محمد(ص) رونمایی شد.فیلمی که حاصل کارگردانی مجید مجیدی،نقش آفرینی جمعی از بازیگران سینمای ایران و  فعالیت تعدادی  از عوامل  فنی شناخته شده سینمای جهان است.

  وقتی حرفه ای ها  پای کار می آیند!

  علاوه بر هنرنمایی بازیگران، حضور این عوامل فنی قطعا در کیفیت نهایی فیلم و گستره اکران جهانی آن کمک خواهد کرد.«ویتوریو استورارو» فیلمبردار مطرح ایتالیایی و صاحب سه جایزه اسکار در کتار «حمید خضوعی ابیانه» فیلمبرداری این اثر را به عهده دارد و «اسکات اندرسون» نیز که پیش از این طراحی جلوه های ویژه فیلم‌های «ماجراهای تن تن»، «ترمیناتور ۲»، «دروازه‌ نهم» و «کینگ‌ کنگ» را انجام داده است این بار هنر خود را در آخرین ساخته مجید مجیدی نشان خواهد داد.

 

«جیانتو دروسی» طراح گریم فیلم سه ساعته محمد(ص) است.چهره پردازی که فیلم های مشهوری همچون«روزی روزگاری در غرب»، «۱۹۰۰»،و «مردی با ماسک آهنی»را در کارنامه خود دارد. در نهایت باید به«الله رکا رحمان» آهنگساز فیلم های نظیر«۱۲۷ ساعت» و«میلیونر زاغه نشین»و دارنده دو جایزه اسکار، دو جایزه «گرمی» و یک جایزه «گلدن گلوب» اشاره کرد که سازنده موسیقی فیلم زندگانی پیامبر اسلام است.ایجاد شهرک سینمایی اختصاصی پیامبر اعظم (ص) در ۵۵ کیلومتری شهر قم که در آن ماکت های شهرهای مکه ومدینه با استناد به منابع معتبر در اندازه های واقعی  طراحی و ساخته شده اند از دیگر ویژگی های تولید این اثر است.

 

داستان این فیلم از دوران جاهلیت و  هنگام تولد حضرت محمد مصطفی (ص) آغاز و با دوازده سالگی ایشان که در اولین سفر به همراه عمویشان ابوطالب به شام پس از رسیدن به صومعه بحیرا است، به پایان می‌رسد. بحیرا راهبی مسیحی است که درباره ظهور آخرین پیامبر به ابوطالب بشارت می‌دهد. مجیدی پیش از این گفته بود دلیل پرداختن به انتخاب این مقطع از زندگانی پیامبر اکرم(ص) اجماع و توافق نظر اکثریت قریب به اتفاق فرق و مذاهب اسلامی در رویدادهای مرتبط با زندگانی پیامبر است. او با این حال گفته است که این فیلم اولین قسمت از سه گانه ای است که قصد پوشش تمام ادوار زندگی حضرت محمد(ص) را داشته و تولید دو قسمت بعدی نیز پس از اکران سری اول آغاز خواهد شد.

اکران جهانی؛ فرصتی طلایی برای معرفی پیامبر مهر ومحبت

 با توجه به تدارکات مناسب، بازیگران و عومل حرفه ای و کاربلد و داشتن کارگردانی سخت گیر و کارکشته به نظر می رسد همان گونه که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از اکران خصوصی در بیستم بهمن ماه گفته بود فیلم محمد(ص) کاری حرفه ای و از فاخرترین تولیدات سینمای جمهوری اسلامی ایران باشد.فارغ از نقدها فنی و هنری که در زمان اکران عمومی از جانب اهل فن و منتقدین ابراز خواهد شد و لازمه هر اثر هنری است، نباید از ظرفیت های فرهنگی  این فیلم در سطوح منطقه ای و بین المللی غافل شد.فیلم سینمایی محمد (ص) علاوه بر ویژگی های شناخته شده هر اثر سینمایی، واجد مختصاتی است که می تواند رمز ورود به عرصه های نوین دیپلماسی  فرهنگی در سطح جهان اسلام ونظام بین الملل باشد. زمانی نه چندان دور دیدن دو فیلم با یک بلیت ابزار تبلیغاتی موثر سینمادارن برای جذب مخاطب بود که البته با استقبال سینما دوستان و تماشاگران نیز مواجه می شد.

اکنون به گونه ای دیگر می توان گفت که فیلم محمد(ص) می تواند بلیت های متعددی برای متولیان فرهنگی کشور به ارمغان بیاورد تا به عرصه های مهم اما در حاشیه مانده دیپلماسی فرهنگی ورود پیدا کنند.از همان ابتدای تولید، هم مجید مجیدی به عنوان کارگردان شناخته شده در محافل هنری خارجی و هم «داریوش شجاع نوری» در قامت تهیه کننده ای که سال ها تجربه معاونت امور بین المل بنیاد سینمایی فارابی را داشت بر اکران بین المللی آن  تاکید داشتند. در همین ارتباط از جانب تهیه کننده فیلم، رایزنی هایی نیز با کمپانی های بین المللی توزیع فیلم انجام گرفته است.

 اکران بین المللی  فیلم محمد(ص) اگر در قالبی منظم وهدفمند صورت گیرد می تواند فرصتی طلایی برای تقریب مذاهب اسلامی حول محور شخصیت و سیره پیامبر اکرم(ص)  فراهم آورد.  اکنون در زمانه ای درهم و دیگرگون به سر می بریم که اغلب کشورهای اسلامی منطقه در آتش تفرقه و افراط گروه های تکفیری می سوزند.گروه هایی که در معرفی وتوجیه افکار و اقدامات مخرب و بی رحمانه خود،مدعی بهره گیری از آموزه های راستین اسلام و سیره پیامبر(ص) هستند.دستگاه تبلیغاتی غرب هم با سوء استفاده از چنین اقداماتی در تلاش است تا آموزه ها و شخصیت های دینی مورد احترام مسلمانان را به چالش بکشد. موج اسلام هراسی و اقدامات توهین آمیز در قالب های گوناگون  ادبی و هنری که در یک دهه اخیر در برخی محافل فرهنگی و رسانه ای غرب شکل گرفته نمودی از این جریان است.

حمله به شخصیت پیامبر اسلام و قرآن کریم از جانب گروهها افراطی در اروپا و امریکا به بهانه واهی مبارزه با خشونت و ترور در شرایطی رخ می دهد که سیره فردی و اجتماعی آن بزرگوار سرشار از مهر ومحبت و عطوفت است.فیلم محمد(ص) می تواند بخش عمده ای از این مناقب و محاسن را با زبان جذاب و همه پسند سینما  به جهانیان معرفی کند.

 

دیپلماسی سینمایی و همگرایی منطقه ای

اکران این فیلم در کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای مسلمان، علاوه بر تلطیف فضا و تقویت همگرایی ملت ها، زمینه را برای نزدیک شدن مواضع دولت های اسلامی فراهم می کند. این بلیت گرانقیمت دیگری است که شاید با برگزاری چندین نشست و اجلاس و سایر اقدامات سیاسی هم نصیب مسئولان سیاست خارجی کشورمان نشود. تقویت همکاری های فنی در حوزه ساخت و اکران فیلم را نیز می توان بلیت و برگ برنده فیلم محمد(ص) دانست. شهرک سینمایی پیامبر اعظم که با دکورهای عظیم وچشم نواز برای تولید این فیلم ایجاد شده است  قابلیت استفاده در سایر پروژه های عظیم سینمای جهان اسلام را خواهد داشت. بدین ترتیب ایران می تواند میزبان ساخت آثار سینمایی با محوریت  تاریخ اسلام بوده و از این رهگذر دیپلماسی فرهنگی چند سویه خود را تقوت کند.

 

 ساخت چنین فیلم هایی نشان می دهد که از نظر سوژه و پتانسیل محتوایی، سینمای ایران در وضعیت مناسبی است که در صورت مدیریت و هدایت صحیح می تواند بازارهای منطقه ای وجهانی را نیز فتح کند. نگاه  فیلمسازان و نویسندگان ایرانی به درون و استفاده از اقیانوس بی انتهای تاریخ و فرهنگ ایرانی- اسلامی می تواند موجد تولید آثار هنری و ادبی ارزشمندی باشد. تبدیل این دغدغه ها و راه حل های ملی و دینی به  جریانی شناخته شده و جهانی، فرایندی است که از دستان توانمند هنرمندان و فیلمسازان ایرانی بر می آید. حال باید نشست و منتظر ماند که مدیران فرهنگی کشور چگونه از بلیت های فیلم محمد(ص) در عرصه های جهانی استفاده خواهند کرد./ رصد

نظرات بینندگان

ارسال نظر