صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

روزي به نام ولنتاين، به کام تجارت!

کد خبر: 10805

ايکنا/ بيشتر از دو هفته است که مغازه‌هايي که داراي اجناس فانتزي هستند رنگ و لعاب ديگري به خود گرفته‌اند و خود را براي امروز، روز ولنتاين مهيا کرده‌اند. اگر در سطح شهر گشتي زده باشيد حتما ويترين پرزرق و برق و رنگارنگ فروشگاه‌ها توجه شما را جلب کرده است. با کمي دقت مي‌توان به غلبه رنگ قرمز بر پنجره اين مغازه‌ها پي برد. در اکثر مغازه‌هاي اين شهر مخفيانه نام و نشان ولنتاين به چشم مي‌آيد.

ولنتاين در سال‌هاي اخير بيش از پيش جاي خود را در کشور ما باز کرده است و نه‌تنها بين دختر و پسران جوان، بلکه بين زوج‌هاي ميانسال هم ديده مي‌شود. گستره اين جريان نه‌تنها شهر تهران بلکه به ديگر شهرهاي کشور، حتي شهرهاي مذهبي نيز کشيده شده است و بسياري از افراد جامعه را درگير خودش کرده است.

در تاريخ کهنسال ايران اين گونه عاريه گرفتن‌هاي فرهنگي از انتهاي دوران قاجار شروع و سپس در دوران پهلوي ادامه پيدا کرد و اکنون از طريق وسايل ارتباطي از جمله شبکه‌هاي ماهواره‌اي، اطلاعات دست و پا شکسته‌اي از روز ولنتاين که از آن به عنوان روز عشق ياد مي‌کنند در اختيار مردم قرار گرفت و رواج پيدا کرد.

تبليغي براي مسيحيت
مجيد ابهري، عضو هيئت علمي دانشگاه و کارشناس مسائل اجتماعي روز ولنتاين را وسيله‌اي براي تبليغ مسيحيت معرفي و بيان مي‌کند: ولنتاين يک رسم خرافي اما مدرن و وسيله‌اي براي تبليغ مسيحيت است. در بين روزهاي سال يکي از اين روزها که مناسبت وارداتي است و بينش و نگرش و رفتارهاي غير اسلامي را وارد جامعه کرده و به معيارها و ارزش‌هاي اسلامي ما لطمه مي‌زند، روز ولنتاين است. در حال حاضر حدود ۴۵ درصد از جوانان در کشور ما به مناسبت اين روز اقدام به تهيه هديه براي جنس مخالف مي‌کند و اين خود سرآغاز يک حرکت شوم فرهنگي و اخلاقي در جامعه اسلامي ما و در راستاي تغيير سبک زندگي اسلامي ايراني است.

وي در ارتباط با ريشه و تاريخچه اين روز مي‌گويد: در بررسي آسيب‌هاي فرهنگي اين روز ابتدا بايد به ريشه آن اشاره کنيم. بديهي است که ولنتاين بر اساس اسناد و نقل‌هاي مشهور از يک مقطع تاريخي خاص گرفته شده. بنابر اسناد معتبر، کلديوس دوم در سده سوم ميلادي در روم باستان فرمانروايي مي‌کرده و در کنار بخشي از فعاليت برنامه‌هاي نظامي خود نگهداري و تربيت سربازان مجرد را در سرلوحه کارش قرار داده و معتقد بود ازدواج باعث سستي آنها مي‌شود.

نام‌گذاري روز ولنتاين به نام روز عشق جعل تاريخ است
ابهري نام‌گذاري روز ولنتاين به نام روز عشق را جعل تاريخ مي‌داند و ادامه مي‌دهد: در اين بين کشيشي به نام والنتاين يا والنتينيوس مبادرت به عقد سربازان با دختران مي‌کرد که فرمانروا بعد از اطلاع از اين کار او را به زندان محکوم کرد. اين کشيش در زندان عاشق دختر زندان‌بان شد و خطاب به وي کارت‌هايي مي‌نوشت که در آن اين عبارت وجود داشت: از والنتاين تو به تو. او در روز ۱۴ فوريه به جرم اقداماتش و به دستور فرمانروا اعدام شد و گروهي روز اعدام او را به عنوان شهيد عشق به نام روز ولنتاين قلمداد کرده‌اند. اما در حقيقت عنوان نگهداري اين روز به عنوان روز عشق جعل تاريخ است.

اين کارشناس اجتماعي از روز ولنتاين به عنوان خرافه‌اي مدرن ياد و اظهار مي‌کند: برخي از افراد در داخل کشور تلاش مي‌کنند ثابت کنند در ايران باستان روز بزرگداشت زن و زمين وجود داشته و تقريبا شبيه ولنتاين است. آنان قصد دارند اين دو روز را به يکديگر پيوند زده و در مسير تئوريزه کردن خرافات مدرن حرکت کنند. بنابراين بايد توجه کرد روزي که به عنوان روز ولنتاين يا روز عشق معروف شده تنها به‌وسيله بازرگاناني که قصد دارند از طريق تجارت فرهنگي و اقتصادي، آسيب‌هاي جدي به فرهنگ جامعه ما وارد کنند، اجرا مي‌شود.

به نام عشق به کام تجارت!
وي مي‌افزايد: دختران و پسران جوان در اين روز به عنوان پيروي از خرده فرهنگ کشيش ياد شده، کارت‌هايي با مضامين عشق و محبت ترجيحا به رنگ قرمز با عنوان «ولنتاين مبارک» تهيه و به جنس مخالف اهدا مي‌کنند؛ خريد انواع عروسک، شمع، بادبادک، روبان، تور قرمز رنگ که تصاوير خوک و خرس در آنها بسيار به چشم مي‌خورد و نوشته شده دوستت دارم و فروش شکلات‌هاي ولنتاين نيز در اين روز قابل تأمل است. به طور کلي مي‌توان گفت تبليغات مسيحيت در اين روز با توجه به اصالت فرهنگي و باورهاي آنها سرچشمه فعاليت‌هاي اقتصادي شده به طوري که در اين روز ميليون‌ها تومان اقلام مربوط به ولنتاين خريد و فروش مي‌شود.

طرح مبلغان مسيحي و فمنيست‌ در هداياي ولنتاين
مهم‌ترين اقلامي که در اين روز به فروش مي‌رسند به اين شرح است: شکل يک قلب تير خورده. با توجه به اينکه قلب مظهر احساس است و خوردن تير به معناي طرد شدن است، مشخص نيست با چه هدفي اين علامت ردوبدل مي‌شود. شکلي از يک کودک فربه برهنه به نام پي‌کيو در بازار وجود دارد. اين کودک شيطان با لبخندي موزيانه تيروکماني با خود حمل مي‌کند و خرافات بر اين است که چنانچه يکي از تيرهاي اين کمان با قلب فردي برخورد کند آن شخص به سرعت عاشق مي‌شود. اين کودک در واقع پسر ونوس الهه عشق و زيبايي در افسانه‌هاي روم باستان است.

کبوتر قمري و مرغ عشق که اين پرندگان در فرهنگ عامه نماد وفاداري و معصوميت اند. گل رز که تقريبا شه بانوي تمام گل‌ها و نماد صلح و عشق و گذشت است. تور که جنس دستمال خانم‌ها در گذشته از تور بوده و در زمان قديم رسم بر آن بوده که هرگاه دستمال خانمي به زمين مي‌افتاد مردي بلافاصله آن‌ را برداشته و به او باز مي‌گرداند. گره‌هاي عشق که از يکسري حلقه‌هاي به هم تنيده‌اند که آغاز و پاياني ندارند. علامت ايکس به معناي بوسه در کارت‌هاي تبريک و نامه‌هاي روز ولنتاين طراحي مي‌شود. روبان قرمز به معناي علامت شواليه‌هايي که در قديم عازم جنگ بودند و بخشي از روسري يا روبان معشوق خود را همراه مي‌بردند.

ابهري ادامه مي‌دهد: اقلام ياد شده هيچ‌گونه ارزش معنوي ندارند و در کشور ما بيشتر از طرف مبلغان مسيحي و فمنيست‌ها تبليغ و عرضه مي‌شود. آنچنان که برگزاري روز ولنتاين به عنوان يک ضرورت فرهنگي در حال نهادينه شدن است.

فرهنگ بالنده ايراني و تقليد از خرده فرهنگ‌هاي غربي
شأن فرهنگي مانند فرهنگ ايراني که پيشينه‌اي 5 الي 6 هزارساله دارد و يکي از 4 مهد تمدن دنيا است، بالاتر از اين است که به تقليد کورکورانه و ناآگاهانه از خرده فرهنگ‌ها و خرافه‌هاي غربي بپردازد. فرهنگ ما مناسبت‌هاي بسياري دارد که مي‌توان به آن افتخار و حتي آن‌ها را به ساير ‌کشورها به عنوان دستاورهاي فرهنگي منتقل کرد.

در کشوري مانند ايران با وجود تأکيد بسيار مسئولان و علما براي فرهنگ‌سازي و سبک زندگي اسلامي، رواج چنين فرهنگي براي يک مناسبت بدون پشتوانه ديني يا ملي، زنگ خطري است که هر سال در گوش مسئولان فرهنگي به صدا در مي‌آيد.

ولنتاين وسيله‌اي براي تخطئه باورهاي مذهبي
ابهري تصريح مي‌کند: برگزاري چنين جشن‌هايي وسيله‌اي براي تخطئه باورهاي مذهبي است؛ نبايد فراموش کنيم که برگزاري اين روز و بزرگداشت آن به مفهوم تخطئه باورهاي مذهبي بوده و ممکن است به باورهاي نوجوانان لطمه وارد کند. عده‌اي معتقدند که بايد روز مهرگان را به جاي روز ولنتاين روزعشق ناميد و برخي اعتقاد دارند روز اسفندگان را توأمان مي‌توان به نام روز عشق نام‌گذاري کرد و فاصله بين ولنتاين و اسفندگان هفته عشق نام‌گذاري شود.

وي در ادامه مي‌افزايد: متأسفانه ملاحظه مي‌کنيم که بسياري از کالاهايي که در فروشگاه‌ها به فروش مي‌رسد توليد کشورهاي سرمايه‌داري و صهيونيستي است. در اقلام توليدي داخلي نيز ابتذال و مفاهيم آسيب‌رسان لحاظ مي‌شود. ولنتاين نمي‌تواند روز بزرگداشت عشق و زن باشد چراکه اين روز سال‌مرگ يک کشيش قانون‌شکن و هوس‌باز است و توسط رسانه‌هاي سرمايه‌داري و مسيحي همواره مورد تبليغ قرار مي‌گيرد. متأسفانه کم کم مشاهده مي‌شود که بعضي از رسانه‌هاي داخلي نيز در نزديک اين ايام به انتشار باورهاي و نمادهاي مختلف در زمينه ولنتاين اقدام مي‌کنند که اين خود حرکت نامناسبي در اين زمينه است.

آسيب‌هاي برگزاري روز ولنتاين
اين آسيب‌شناس اجتماعي در بيان آسيب‌هاي برگزاري روز ولنتاين به اين موارد اشاره مي‌کند:

• انتشار مفاهيم غربي و فرهنگ بي محتوا و تهي غرب در بين جوانان از طريق نشريات زرد، وبلاگ‌ها و سايت‌هاي مجازي.

• کاهش ميل جوانان به ازدواج و روابط منطقي و گرايش آن‌ها به روابط نامشروع و خلاف منطق.

• ايجاد آسيب‌هاي فرهنگي به قشر نوجوان کشور و مفهوم‌سازي يک نظريه بي‌ريشه در ذهن آن‌ها.

• تجمل‌پرستي و اشتغال‌ يافتن اقشار مختلف حتي بزرگسالان به مباحث بيهوده و بي‌ثمر.

• تقليل عشق حقيقي و ايجاد گرايش به روابط ناسالم با تفاسير غرب‌گرايانه.

• سوءاستفاده جريانات فاسد سياسي همچون گروه‌هاي غيرقانوني فمنيستي از اين روز.

• رواج تعابير غلط از زن به مثابه ابزار هوسراني.

• نزول دادن شأن انساني و الهي زنان مسلمان و ايجاد ناسازه‌هاي بازتوليدکننده. ويروس‌ها و آسيب‌هاي فرهنگي به اين معنا که در حالت‌هاي مختلف به توليد عوامل مخرب مي‌انجامد.

• ايجاد ديدگاه مناسب براي پذيرش باورهاي مسيحي.

عوامل مهار ترويج فرهنگ وارداتي ولنتاين
نويسنده کتاب «آسيب‌هاي اجتماعي» در بيان راهکارهاي بازدارنده نسبت به ترويج اين گونه مناسبات فرهنگ وارداتي مي گويد: بنابراين مي‌توان براي مهار و مقابله با اين روز و مجاب کردن جوانان به برگزار نکردن اين مراسم دوستي اقداماتي را انجام داد؛ جلوگيري از ورود محصولات ناسالم و بي محتواي فرهنگي به کشور و تدوين قوانين بازدارنده براي مراکز توليد داخلي، ايمن‌سازي مراکز فرهنگي از طريق آگاهي‌بخشي و اطلاع‌رساني نسبت به عمق بي‌محتواي ولنتاين از جمله اين اقدامات فرهنگي است.

وي مي‌افزايد: ترويج ويژگي‌هاي زن مسلمان، ترويج و تشريح وضعيت حقيقي زن در ايران باستان و ارزش‌هاي آنان، رواج فرهنگ ازدواج که بازدارنده بسياري از معضلات فرهنگي است و مهم‌تر از همه رواج و تبليغ در حول محور روز خجسته و فرخنده ازدواج حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه زهرا(ع) به عنوان روز همسر و مهر خانوادگي و عشق محبت که مي‌تواند جايگزين بسيار با ارزش‌تري از روزهاي خرافي فرهنگ وارداتي باشد.

ابهري در ادامه عنوان مي‌کند: ورود اين روز خجسته و روزهاي پيش‌بيني شده شبيه به آن در تقويم ساليانه و تعطيلي مراکز آموزشي در اين روز و برگزاري مراسم ويژه توسط مراکز فرهنگي و بيان مطالب در مورد اين مناسبت‌ها در رسانه‌ها مي‌تواند نقش به‌سزايي را در فراگير و همه‌گير شدن آن ايفا کند.

شادي و عشق نياز غريزي انسان
اين متخصص علوم رفتاري با تأکيد بر اينکه نظام مهندسي فرهنگ کشور بايد نحوه تعامل با فرهنگ‌هاي خارجي را به اقشار مختلف جامعه بياموزد، عنوان مي‌کند: نظام مهندسي فرهنگ کشور بايد نحوه تعامل با فرهنگ‌هاي خارجي را به اقشار مختلف جامعه به ويژه نوجوانان و جوانان بياموزد و اين روز را که به عنوان يک نقطه عطف در باورهاي فمنيستي که زن را به عنوان ابزار شهوتراني دانسته و او را از جايگاه خود تنزل داده است وجود دارد، بوسيله اطلاع‌رساني و آگاه‌سازي جوانان واقعيت‌هاي پشت پرده اين روز را بيان کند.

ابهري شادي را نياز غريزي انسان دانسته و يادآور مي‌شود: به هرحال از آنجا که نشاط و شادي نياز غريزي نوجوانان و جوانان است و در باورهاي ديني ما ايام و مناسبت‌هاي بسيار نشاط انگيزي وجود دارد که با فرهنگ‌سازي و تبليغتات گسترده در خانواده‌ها، رسانه‌ها و مراکز آموزشي مي‌توان اين روزها را به‌عنوان روزهاي دوستي، شادي، محبت و عشق قلمداد کرده و اجازه نداد که باورهاي خرافي مسيحي با شکل‌هاي مختلف وارد جامعه ما شوند.

عشق و محبت هديه‌اي از خداوند است
هرچند که روز ولنتاين در اصل داراي مفهومي مفيد و قابل تأمل است و آن توجه به عشق و محبت بين زوج‌ها و اختصاص روزي خاص به اين کار است، اما با توجه به اينکه مقام معظم رهبري همواره مردم جامعه را به سبک زندگي اسلامي سفارش مي‌کنند و همچنين در فرهنگ اسلامي و شيعي ما به جاي يک روز، دو روز به بانوان اختصاص دارد و مسلمانان تمام روزهاي سال به عشق‌ورزي و محبت به يکديگر سفارش و تأکيد شده‌اند، دور از منطق و عرف است که به سراغ خرده سنت‌هاي مسيحيت برويم و سعي در ترويج آنها داشته باشيم.

محبت به مانند هديه‌اي از جانب خداوند در ذات همه انسان‏‌ها موجود است و عشق و دوستي امري پسنديده و مقدس است بايد به تقويت اين امر مقدس پرداخت. البته نه با شکل غربي و تحريف شده آن بلکه با اصول درست و انساني با حفظ حرمت و احترام خانواده. از ديدگاه اسلامي براي يک زوج همه روزه، روز عشق است، هم‌چنان که واژه عشق در آيات بسياري از قرآن به کار رفته و احاديث بسياري در زمينه محبت رسيده است از جمله: «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا؛ آنانکه ايمان آورده‏‌اند و اعمال شايسته انجام داده‏اند خداوند بخشنده مهربان عشق و محبت آنها را در دل مردم‏ قرار مي‏دهد». (مريم / 96)

همچنين خداوند متعال در آيه 21 سوره روم مي‌فرمايد: «وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِکَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَکَّرُونَ ؛ و از نشانه هاي قدرت اوست که برايتان از جنس خودتان همسراني آفريد تا به ايشان آرامش يابيد ، و ميان شما عشق و مهرباني نهاد و در اين نشانه هايي است براي مردمي که تفکر مي کنند». (روم / 21)

در روايتي پيامبر اکرم(ص) مي‌فرمايد: به يکديگر هديه دهيد، تا رشته محبت‌تان محکم‌تر شود، چرا که هديه کينه را از بين مى‌برد. حضرت امام باقر(ع) نيز مي‌فرمايد: با ملايمت و دوستى، دل‌ها تو را دوست دارند. امام صادق(ع) در روايت زيباي ديگري مي‌فرمايند: مؤمنان را در نيکي و مهرورزي به يکديگر و دوستي و ملاطفت به همديگر، همانند يک پيکر مي‌بيني که وقتي عضوي به درد آيد و شکايت کند، اعضاي ديگر با بي‌خوابي و تب با او هم صدا شوند و يکديگر را فراخوانند.

فرهنگ اسلامي ايران ظرفيت‌هاي خاصي دارد و ارکان فرهنگ اسلامي بسيار مستحکم و در عين حال بسيار عقلي و قابل تطبيق با شرايط متعدد و مختلف زندگي است. به عنوان مثال اگر يک مسيحي مسلمان شود، اسلام با ولنتاين وي درگير نمي‌شود يا زماني که اسلام وارد ايران مي‌شود، عيد نوروز را رد نمي‌کند و وجهه اسلامي به آن مي‌بخشد. بنابراين رد کردن يک فرهنگ هرچند بيگانه، بدون بومي کردن و يا جايگزين قراردادن براي آن، به خصوص که مخاطبان اين فرهنگ جوانان اين مرز و بوم هستند، تلاشي است بي‌پاسخ همان طور که تا به حال بوده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر