صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

شهرام ناظري: هنگام جنگ در دوکوهه کنسرت دادم

کد خبر: 10765

باني فيلم/ شهرام ناظري خواننده پيشکسوت موسيقي سنتي ايران که امسال با آوازي که براي فيلم «ايران برگر» خواند در جشنواره فجر حضور داشت همواره حرفهاي جالب و نشنيده اي براي گفتن دارد.
به گزارش سينماژورنال با اين حال ناظري کمتر تن به مصاحبه ميدهد و براي همين بسياري از سخنانش بيشتر در محافل خصوصي شنيده ميشود تا رسانه هاي رسمي.اما سيدعبدالجواد موسوي سردبير “کتاب هفتۀ خبر” به تازگي گفتگويي تفصيلي با شهرام ناظري در مجله متبوعش انجام داده؛ گفتگويي که در آن نکاتي و جالب کمتر شنيده شده از زبان ناظري بيان شده است.
بخشهاي خواندني از گفته هاي شهرام ناظري را بخوانيد.

-{درباره اينکه شنيده شده است من اوايل جنگ در دو کوهه کنسرت برگزار کرده ام} بله، هم در دوکوهه و هم در خيلي جاها کنسرت دادم؛ جاهايي که امروز خيلي ها نمي دانند. اکيپ ما همه انقلابي بودند.هرکاري هم کرديم فقط به خاطر عقايدمان بود، به همين دليل هم هميشه از آنجا رانده و از اينجا مانده ايم . چه قبل و چه بعد از انقلاب ما هميشه در حاشيه بوديم. هيچ کس ما را در آن وسط راه نداد.

-من بين موزيسين ها اولين کسي بودم که اين عنوان{شواليه} را دريافت مي کرد. اين عنوان را از مشاور فرهنگي ژاک شيراک گرفتم. نگاه فرانسوي ها اصلا در اين مورد سياسي نيست. فرانسه صد سال است که در اين زمينه فعال است. و به هنرمندان مختلف اين لقب را ميدهد بدون اينکه اهميت بدهد آن هنرمند مال کجاست. بنگلادشي باشد يا افغان فرقي نمي کند.

-بعد از ۴۰ سال کار هنري نه دفتر دارم، نه شرکت، نه منشي ، نه وکيل. هيچ کدام از کارهايم هم به اسم شرکت خودم منتشر نشده.اين هم ويژگي من است. شايد چون کُردم و ذهنيت کُرد محاسبه گر نيست. پي اين جور چيزها نرفته ام.
شهرام ناظري

-الان روزگاري است که در همه زمينه ها آدم هاي غيراصيل در مرکزند و آدم هاي اصيل و واقعي به حاشيه رفته اند. اين اتفاق در همه افتاده است.ما ايراني ها هم که خيلي زود از چنين شرايطي استقبال مي کنيم. کاري نمي توان کرد.

-{بعد از آن که علي حاتمي براي ساخت موسيقي “دلشدگان” از من دعوت به عمل آورد} در جلساتي که با حسين دهلوي داشتيم قرار بود موسيقي “دلشدگان” را با نظر ايشان بسازيم؛ همه آهنگ ها را مشخص کرديم. در مجله “فيلم” با “سينما” هم نوشتند که قرار است علي حاتمي فيلمي بسازد که موسيقي اش با همکاري حسين دهلوي و خوانندگي شهرام ناظري ساخته شود. من در جريان اين کار بودم ولي بايد به آمريکا مي رفتم .کنسرت داشتم. کنسرت که تمام شد برگشتم به ايران، شنيدم که دارند کار را انجام مي دهند. ديگر پي گير ماجرا نشدم .علي حاتمي را هم ديگر نديدم ولي آن موقع قصد داشتم اگر او را ببينم حتما به او گله کنم و بگوييم دست کم بايد مرا در جريان قرار مي دادي. البته بعدها شنيدم که او هم دچار مشکلات زماني شده بود و مجبور بوده کار را برساند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر