صفحه نخست >> فرهنگی تعداد نظرات: 0

با ايـــنا زمــــــستونــــــو سر مـــــي‌کنـم...

بسته پيــشنهادي سينمايي، مخصــــــــوص شب‌هاي بلند زمستان

هميشه، در ابتداي تابستان و در آغاز زمستان شعري از مهدي اخوان ثالث، شاعر عزيز همشهري، در ذهنم تکرار مي‌شود که در بخشي از آن مي‌گفت: «عمر آيينه بهشت، اما آه، بيش از شب و روز تير و دي کوتاه...» و کوتاهي عمر را به کوتاهي روزهاي دي ماه شباهت داده، بله، روزهاي زمستان تا چشم به هم مي‌زنيم تمام شده‌اند اما شب‌ها... امـــــان از شب‌هاي دور و دراز زمستان، که اگر سرگرمي يا دورهمي‌هاي خانوادگي نباشد خيلي سخت مي‌گذرد.

کد خبر: 1064

با ايـــنا زمــــــستونــــــو سر مـــــي‌کنـم...
هميشه، در ابتداي تابستان و در آغاز زمستان شعري از مهدي اخوان ثالث، شاعر عزيز همشهري، در ذهنم تکرار مي‌شود که در بخشي از آن مي‌گفت: «عمر آيينه بهشت، اما آه، بيش از شب و روز تير و دي کوتاه...» و کوتاهي عمر را به کوتاهي روزهاي دي ماه شباهت داده، بله، روزهاي زمستان تا چشم به هم مي‌زنيم تمام شده‌اند اما شب‌ها... امـــــان از شب‌هاي دور و دراز زمستان، که اگر سرگرمي يا دورهمي‌هاي خانوادگي نباشد خيلي سخت مي‌گذرد. پس بهتر است که قدر بلندي شب‌هاي زمستان و کوتاهي عمر را بدانيم و از هر فرصتي براي در کنار هم بودن و ديدن و خواندن چيزهاي خوب استفاده کنيم. اما چه طور؟ ما يک بسته پيشنهادي از انواع بهانه‌هاي فرهنگي و هنري آماده کرده‌ايم تا در شب‌هاي زمستاني به بهترين شکل ممکن در کنار افراد خانواده و دوستان خود سرگرم شويد...

«پسربچگي»؛ جادوگري به نام زمان
اگر مايليد يک فيلم خوب خارجي تماشا کنيد قطعا «پسربچگي» بهترين گزينه ممکن براي شماست. پسربچگي نه يک فيلم خوب، که يک اثر شگفت‌انگيز در تاريخ سينماست. اين فيلم که طي 12 سال فيلمبرداري شده است زندگي يک پسربچه به نام «ميسن» را از 6 تا 18 سالگي به نمايش مي‌گذارد. برخلاف بيشتر فيلم‌ها که از دو يا سه بازيگر مختلف براي نمايش تغييرات سني يک کاراکتر استفاده مي‌کنند، در پسربچگي در عرض حدود 3 ساعت، کودکي را مي‌بينيد که رشد مي‌کند، قد مي‌کشد و به مردي جوان تبديل مي‌شود و البته همراه با او پدر و مادري که سني بر آن‌ها مي‌گذرد و شهرها، خانه‌ها و ماشين‌هايي که دچار تغييرات اساسي مي‌شوند. ريچارد لينک‌ليتر کارگردان اين فيلم، که قبلا از او فيلم‌هاي تحسين شده «پيش از طلوع»، «پيش از غروب» و «پيش از نيمه شب» را ديده‌ايم، استاد جادوگري با عنصر «زمان» است. او هر چند سال يکبار سراغ بازيگران پسربچگي رفته و چند پلان از آن‌ها فيلم گرفته است. در اين ميان درامي که لينک‌ليتر آن را رقم زده نه يک داستان سينمايي پرفراز و نشيب که درامِ زندگي واقعي است. پسربچگي تجربه واحد همه انسان‌ها در هر گوشه‌ اين کره خاکي از گذران عمر است: مادري که براي بهبود کيفيت زندگي خود و فرزندانش تلاش مي‌کند، پدري که مي‌خواهد رابطه صميمانه‌اي با کودکانش داشته باشد و کودکاني که دعواهاي خواهر و برادري، از دست دادن دوستان، انجام تکاليف مدرسه و عشق‌هاي نوجواني را تجربه مي‌کنند. لذت واقعي تماشاي فيلم پسربچگي زماني است که پي مي بريد زندگي هر يک از ما خود داستاني پرماجراست که قابليت فيلم شدن دارد.

«بيگانه»اي در ميان ماست
بهرام توکلي، کارگردان نام‌آشناي کشورمان در جديدترين اثر خود باز هم به سراغ تنسي ويليامز نمايشنامه‌نويس آمريکايي رفته و يکي از معروف‌ترين ‌آثار وي يعني «اتوبوسي به نام هوس» را مورد اقتباس قرار داده است. در مقايسه با ساير آثار اقتباسيِ توکلي مي‌توان گفت که «بيگانه» به متن نمايشنامه اصلي وفادارتر است و همين وفاداري است که دست توکلي را در ايرانيزه کردن اثر بسته است و شايد به همين علت باشد که ارتباط مخاطب ايراني با اثر کمي دشوار مي‌شود. عنصري که در بيگانه نيز مانند تمام آثار توکلي وجود دارد ذهن خطرناک و آشفته يکي از شخصيت‌هاست که در اثر مصائب زندگي دچار توهم و پريشاني شده است. نسرين در بيگانه همين ذهن آشفته است که پس از مرگ مادر به خواهرناتني خود سپيده پناه آورده و در حالي که خانه موروثي مادر را به دليل قرض‌هاي فراوان از دست داده، شايعات و ابهامات فراواني در مورد زندگي گذشته وي وجود دارد. بازي پانته‌آ بهرام در نقش نسرين به حق ستودني است، تا آن‌جا که در پايان فيلم احساس مي‌کنيم هنرمندي وي چيزي از «ويوين لي» بازيگر نقش بلانش در فيلم «اتوبوسي به نام هوس» به کارگرداني «اليا کازان» کم نداشته است. اما مقايسه بازي ديگر بازيگران مانند امير جعفري با مارلون براندو در نقش استنلي تا حد زيادي مضحک به نظر مي‌رسد و اين نشان از سطح کاملا متفاوت هنر پانته‌آ بهرام با ديگر بازيگران سينماي ايران دارد. نقطه قوت فيلم شخصيت‌پردازي مناسب و کاراکترهاي قدرتمند آن، به ويژه شخصيت نسرين است که به باورپذيري داستان فيلم و بحران‌هاي پيش آمده در زندگي شخصيت‌ها کمک زيادي مي‌کند. شايد بيگانه در مقايسه با دو اثر برجسته توکلي يعني «پرسه در مه» و «اينجا بدون من» در جذب مخاطب موفقيت کمتري داشته باشد اما قطعاً از ساير آثار اين روزهاي سينماي کشور يک سر و گردن بالاتر است و به همين علت ديدن آن فرصت خوبي براي علاقه‌مندان سينما خواهد بود.

«کمپ ايکس‌ري»؛ فيلمي براي نديدن
درست است که از بلندي شب‌هاي زمستان و فرصت‌هاي پيش آمده براي فعاليت‌هاي فرهنگي سخن‌ها گفتيم اما همه اين‌ها باعث نمي‌شود که به ديدن هر فيلم و اثري تن بدهيم. از همين رو پيشنهادي براي نديدن هم براي شما آماده کرده‌ايم چرا که دو بار ديدن يک فيلم خوب ارزشمندتر از نيم بار ديدن يک اثر ضعيف است! کمپ ايکس‌ري نمونه بارز يکي از همين آثار ضعيف است. اين فيلم روايتگر داستان دختر جواني به نام کول است که به عنوان سرباز ارتش آمريکا وارد کمپ گوانتانامو شده و در آن جا با مرد مسلماني که 8 سال گذشته را در زندان سپري کرده است آشنا مي‌شود. در اين فيلم با شخصيت‌هايي بدون هويت و گذشته مواجهيم که از آن‌ها هيچ نمي‌دانيم. تمام فيلم به گفت‌وگوهاي ساده و سطحي دو شخصيت اصلي مي‌گذرد بدون آن که اتفاق خاصي به وقوع بپيوندد. فيلم صرفاً تصويري از يک مرد مسلمان و يک دختر جوان آمريکايي ترسيم مي‌کند که اتفاقاً هر دو هم مثبت هستند پس هيچ کشمکشي روي نمي‌دهد و فيلم اصلاً پيش نمي‌رود. کمپ ايکس‌ري حتي قادر نيست سياست‌هاي غلط دولت آمريکا را به درستي به چالش بکشد و وضعيت اسف‌بار زندانيان محبوس در گوانتانامو را به خوبي نمايش دهد. اما شايد حضور پيمان معادي تنها نکته قابل‌توجه اين فيلم براي ايرانيان باشد. ديده شدن ستارگان سينماي ايران در سطح جهاني و حضور در فيلم‌هاي خارجي مي‌تواند اتفاق خوبي براي يک بازيگر به شمار آيد. هر چند با توجه به فيلمنامه ضعيف و شخصيت‌پردازي‌هاي ناقص اين اثر، پيمان معادي قادر نبوده است توانمندي‌هاي خود را به نمايش بگذارد. در مجموع مي‌توان گفت کمپ ايکس‌ري اثر قابل قبولي در کارنامه حرفه‌اي معادي به شمار نمي‌آيد.

«شوق‌نامه» و «شش قرن و شش سال»
آلبوم شوق‌نامه حکايت تلاش عاشقانه محمدرضا درويشي پژوهشگر تواناي موسيقي کشورمان به همراه گروهي از نوازندگان است تا تصنيف‌هاي عبدالقادر مراغي آهنگساز و موسيقيدان برجسته قرن نهم هجري را از هزارتوي تاريخ موسيقي و از ميان رساله‌هاي قديمي موجود در ايران و کشور ترکيه پيدا نموده و اجرا کنند. خوانندگي تصانيف را همايون شجريان و تنظيم نهايي اثر را استاد محمدرضا شجريان انجام داده‌اند. فيلم مستند «شش قرن و شش سال» که در گروه سينماي هنر و تجربه به نمايش در آمده است داستان به ثمر رسيدن اين آلبوم موسيقي مي‌باشد، آلبومي که شنيدنش تجربه متفاوت و جذابي را براي هر شنونده‌اي رقم خواهد زد.

«خسته نباشيد!» کورسويي در ميان نااميدي‌ها
در فصل زمستان از شبکه نمايش خانگي غافل نشويد، فيلم‌هايي مانند «ردکارپت» و «مدرسه موش‌ها2» از فيلم‌هايي هستند که به زودي مهمان شبکه نمايش خانگي مي‌شوند. اما يکي از فيلم‌هايي که به تازگي وارد شبکه نمايش خانگي شده است «خسته نباشيد» به کارگرداني افشين هاشمي و محسن قرايي مي‌باشد. اين فيلم ماجراي ماريا، خانمي 50 ساله است که در 5 سالگي از ايران رفته و بعد از سال‌ها دوري از وطن و اصل خويش، به کشور برمي‌گردد و با يادآوري خاطرات قديمي روزگار وصل را مي‌جويد. «خسته نباشيد» از آن معدود فيلم‌هاي اميدوار کننده و انرژي‌بخش است که ديدن آن در اين زمانه‌ فيلم‌هاي نااميد و سياه، غنيمتي به شمار مي‌آيد.

«بچه هاي مدرسه والت»
دهه شصت «بچه‌هاي مدرسه والت» با آن موسيقي سحرآميزش پخش مي‌شد و کوچک و بزرگ را ميخکوب مي‌کرد. انيميشيني سريالي که ساخت نيپون ژاپن بود اما زندگي بچه مدرسه‌هاي ايتاليايي در اواخر قرن 19 را روايت مي‌کرد و لبريز بود از عواطف انساني و داستان‌هايي کلاسيک که به زيبايي صف‌آرايي خير و شر را نشان مي‌داد. انيمشيني که تماشايش هنوز هم لذت‌بخش است و خاطره‌انگيز. حالا نسخه خوب و با کيفيت اين سريال در قالب 6 دي وي دي توسط شرکت سروش به قيمت 12 هزار تومان عرضه شده است که از جنبه‌هاي قابل توجه آن اوج هنر صداپيشگي هنرمندان ايراني براي يک انيميشين است. بزرگان دوبلاژ مثل بهرام زند (پدر انريکو)، آزيتا لاچيني (خانم دلگاريچي)، مهوش افشاري (فرانچي)، مينو غزنوي (انريکو) و... با هنرمندي‌شان به شخصيت‌ها حس تازه‌اي دادند.

«سلستين و ارنست»؛ حکايت رفاقت‌هاي ابدي
دنيا بدون رويا و تخيل، چيزي کم دارد همان‌طور که يک بسته پيشنهادي هم بدون انيميشن چيزي کم دارد. سلستين موش کوچکي است که در يک يتيم‌خانه زندگي مي‌کند و عاشق نقاشي کردن است، اما مجبور است درس دندانپزشکي بخواند. او برحسب اتفاق با خرس دوره‌گرد و نوازنده‌اي به نام ارنست آشنا مي‌شود و برخلاف تمام توصيه‌هايي که درمورد دوري از خرس‌ها به موش‌هاي کوچک شده، سلستين رابطه دوستانه‌اي با ارنست برقرار مي‌نمايد. اما همه چيز به اين سادگي نيست و اين دوستي حوادث زيادي را براي آن دو رقم مي‌زند...
نويسنده: محيا فرجي
جيم/

نظرات بینندگان

ارسال نظر