صفحه نخست >> عکس و فیلم تعداد نظرات: 0

تخريب پاساژ علاءالدين تهران+تصاویر

عمليات اجراي حکم قانوني تخريب طبقه منفي 3 و طبقه هفتم پاساژ علاءالدين ساعت 1:45 بامداد روز جمعه انجام شد.

کد خبر: 2304

عمليات اجراي حکم قانوني تخريب طبقه منفي 3 و طبقه هفتم پاساژ علاءالدين ساعت 1:45 بامداد روز جمعه انجام شد.

حاشيه‌هاي تخريب ده ها مغازه در مجتمع تجاري علاءالدين تهران

اقدام بامداد جمعه ماموران شهرداري تهران براي تخريب حدود 200 مغازه مجتمع تجاري علاءالدين تهران در طبقات منفي سه و هفتم که به صورت غيرقانوني احداث شده اند، با حاشيه هايي همراه بود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، ماموران شهرداري که از ساعت ها قبل در مقابل پاساژ حضور داشتند، بعد از انجام اقدامات لازم، گروه گروه با کلنگ و پُتک و دستگاه هاي بُرش آهن وارد اين مجتمع تجاري شدند.

** نيروي انتظامي و پليس راهنمايي و رانندگي همه ورودي ها به خيابان جمهوري و اطراف آن را مسدود کرده بودند.

** برخي از مغازه داران اين مجتمع تجاري که از ساعت ها قبل در محل حضور يافته بودند، بعد از مشاهده ورود ماموران شهرداري به داخل پاساژ، از سوي ماموران پليس به سمت ديگر خيابان هدايت شدند.

** به غير از خودروهاي متعلق به شهرداري تهران، ماشين هاي آتش نشاني و اورژانس تهران نيز در محل حضور داشتند.

** مجتمع تجاري علاءالدين يکي از بزرگترين مراکز عرضه گوشي تلفن همراه و لوازم جانبي در تقاطع خيابان هاي جمهوري اسلامي و حافظ در مرکز تهران واقع است و در مجموع حدود يک هزار و 100 باب مغازه دارد.

شاخ علاء الدين شکست/زور قانون به تماس هاي سفارشي چربيد

مالک زير قولش زد. پول شيرين تر از جان مردم بود. شبانه آقازاده هاي زيادي تماس گرفتند تا پول به جان مردم برتري يابد اما زور قانون به غول چراغ جادو رسيد و علاء الدين بي شاخ شد.
مدتي است بحث تخريب طبقه 7 علاء الدين بر سر زبان ها افتاده است ولي چند روزي اين کار به دليل تماس هاي شبانه متوقف شد ولي ساعتي پيش بالاخره قانون پيروز شد و اين طبقه که به صورت غيرقانوني ساختنه شده بود تخريب شد.
شوراي اسلامي شهر تهران به محمد باقر قاليباف شهرداري تهران مهلت يک ماهه براي تخريب اين طبقه از پاساژ داده که چند روز ديگر مهلت به اتمام مي رسد که امروز ماموران شهرداري با بيل و کلنگ به جان علاء الدين افتادند.

البوافضل قناعتي عضو شوراي اسلامي شهر تهران در اين باره به خبرنگار فارس گفت: طبقه منفي ۳ اين پاساژ تبديل به پارکينگ مي شود و طبقه ۷ تخريب مي شود چرا که غيرقانوني ساخته شده است.

عضو شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه طبقه ۷ طبق طرح تفصيلي و مباحث شهرسازي ساخته نشده است، گفت: در اين پاساژ بايد ۶ طبقه ساخته مي شد و هر گونه بارگذاري در اين ساختمان بايد با اجازه شهرداري انجام مي شد که نشد.

به گفته قناعتي، ۶ طبقه ديگر پاساژ هم شرايط مفيدي براي پاسخگويي به نياز شهروندان را ندارد و سازمان آتش نشاني هم ايمني اين ساختمان را تاييد نکرده است.

وي با اشاره به اينکه کميسيون ماده ۱۰۰راي به قلع و قمع اين ساختمان داد گفت: ابتدا ديوان عدالت جلوگيري کار را متوقف کرد و با پيگيري‌هاي صورت گرفته ديوان هم راي را تاييد کرد و گفت بايد اين اتفاق بيفتد.

عضو شوراي اسلامي شهر تهران ادامه داد: به شهردار تهران مهلت يک ماهه داديم تا اين کار را انجام دهد و چند روز بيشتر از اين مهلت باقي نمانده است بايد اين حکم اجرا شود.

چند روز پيش شهرداري تهران تصميم به تخريب اين پاساژ گرفت و بنا به دلايل ناممعلومي اين امر رخ نداد. و شهرداري اعلام کرد که تخليه طبقه منفي 3 انجام شده است و تخريب طبقه 7 ظرف چند روز آينده انجام مي شود.

حکيمي پور عضو شوراي اسلامي شهر تهران در اين باره گفت: تخلف در طبقه منفي 3 پاساژ علاءالدين هم است. بر اين اساس چندصد مامور شهرداري براي اجراي حکم به پاساژ علاءالدين رفتند تا جلوي تخلف را بگيرند، اما ساعت 10:30 دوشنبه شب حکم پاساژ علاءالدين لغو شد و دلايل کار مشخص نشد.

بر اساس اين گزارش، توافقي در سال 85 بين شهرداري و مالک بوده مبني بر اينکه در صورت فضاي پارکينگ منفي 3 در خارج از محدوده پاساژ شهرداري به مالک مجوز بهره برداري تجاري از طبقه منفي 3 را مي دهد از آنجا که مالک به توافق عمل نکرده علاوه بر آن طبقه منفي 3 و 7 را به صورت غير قانوني تجاري کرده است در نتيجه توافق ملغي شده است و کار تخريب آغاز شده است

شهرام گيل آبادي رئيس مرکز ارتباطات شهرداري تهران در اين باره به خبرنگار فارس گفت: با توجه به اينکه مالک به توافق خود عمل نکرد و کارهاي غيرقانوني انجام داد در نتيجه شهرداري تهران کار تخريب را آغاز کرد.

وي ادامه داد: مالک قرار بود پارکينگ تعبيه کند ولي اين کار را نکرد در نتيجه اقدام به ساخت و ساز غيرقانوني هم کرد.

به گفته گيل ابادي، تخريب طبقه 7 علاء الدين راي کميسيون ماده 7 را هم داشت.

گيل آبادي رئيس مرکز ارتباطات شهرداري تهران گفت: پاساژ علاء الدين به دليل تخلفات صورت گرفته پايان کار ندارد و گرچه طبقه 7 شش ماه پيش از صدور راي ماده 100 احداث شده اما درباره منفي 3 مالک از همان روزهاي نخست ساخت پاساژ در 18 سال پيش قول تامين پارکينگ در پلاک ديگري را داده بود که اين کار انچام نشد.

وي افزود: در هر ساعت 6400 نفر در اين ساختمان تردد دارند ، شهرداري براي حفظ ايمني مردم و رفع تخلف و پيشگيري از حوادث احتمالي و برخورد با توافقات غيرقانوني مصمم به اجراي حکم ماده 100 است..

بزرگ‌ترين و معروف‌ترين بازار موبايل پايتخت، امروزه دستخوش چالش هاي فراواني شده و مسئولان شهرداري به طور پي در پي اعلام مي کنند که اين پاساژ ايمني لازم را ندارد و بايد اجرا شود.

محمدي معاون شهرسازي منطقه 11 با بيان اينکه اين پرونده مثل ساير پرونده هاي شهرداري است، گفت: تفاوت پرونده علاء الدين اين است که اين پاساژ پرتردد و مهم است اما ايمني و استحکام لازم را ندارد.

وي ادامه داد: با تدابير نظام مهندسي ، تقويت سازه در آن در حال انجام است. همچنين ضوابط و تاييدهاي آتش نشاني تاکنون در اين پاساژ اخذ نشده که در حال پيگيري هستيم.

علاوه بر اين تخلفات ساختماني هم دارد که وظيفه ذاتي شهرداري ايجاب مي کرد پرونده را به ماده 100 بفرستند.

محمدي افزود: اين پرونده با شماره 355918 در تاريخ 17/6/93 حکم ماده 100 مبني بر قلع مستحدثات زايد در طبقه 7 و رفع خلاف از تغيير کاربري پارکينگ منفي 3 و اعاده کاربري .زير زمين از تجاري براي آن صادر شد که اکنون شهرداي به دنبال اجراي راي است.

معاون شهرسازي منطقه 11 گفت: بند 14 ماده 55 مقررات ملي ساختمان در مورد طبقه 7 علاء الدين رعايت نشده است و بنا برقانون ماده 100 بايد براي آن نظر مي داد. که در ابتدا اين کميسيون اين پرونده را به منطقه بازگرداند اما بعد با استماع دفاعيات منطقه کارشناسان ماده 100 راي به قلع دادند.

کارکنان شهرداري به تنهايي از پس تخريب بر نمي آيند و نيروي انتظامي بايد در اين زمينه ورود کند تا بتوان اين کار را انجام داد.

مهدي چمران رئيس شوراي اسلامي شهر تهران به خبرنگار فارس درباره تخريب طبقه منفي سه پاساژ علاءالدين اظهار داشت: آنچه که قانون مشخص کرده است بايد اجرايي شود. استفاده از پارکينگ به هيچ دليلي نبايد تبديل به استفاده تجاري يا حذف شود.

وي ادامه داد: در طبقه بالاي پاساژ علاءالدين نيز اضافه اشکوب ممنوع است و شهرداري بخشنامه‌يي نيز در اين خصوص صادر و بر ممنوعيت اين کار تاکيد داشته است. حتي اگر مهندس ناظر نيز اعلام کند اين کار ايرادي ندارد ولي اين ساختمان چند سال پيش ساخته شده است و از آن زمان تا حالا ضرايب ساختماني مجدد بايد محاسبه شود.

چمران يادآور شد: در کميسيون ماده 100 تخريب طبقه منفي سه پاساژ علاءالدين راي آورده است و آنچه که اين کميسيون مصوب کرده است بايد اجرايي شود.

رييس شوراي شهر تهران بيان داشت: از نيروي انتظامي نيز بايد در تخريب طبقه منفي سه پاساژ علاءالدين کمک گرفت و کارکنان شهرداري به‌تنهايي از عهده اين کار برنمي‌آيند.

وي گفت: توصيه و تاکيد اعضاي شوراي شهر اين است که بايد اين قسمت از پاساژ علاءالدين براساس حکم ماده 100 تخريب شود.

از ناامني علاء الدين تا رضايت از تخريب

احمد دنيا مالي عضو شوراي شهر تهران بااشاره به تخريب پاساژ علاءالدين در خيابان جمهوري، گفت: در اين پاساژ تخلف بزرگي صورت گرفته است.

وي بااشاره به اينکه اين موضوع در کميسيون ماده 100 پيگيري شد، گفت: ديوان عدالت ابتدا راي را ابطال کرد و بعد که کار قوي‌تر شد، اجازه تخريب داد.

به اعتقاد دنياي مالي، بايد هرچه زودتر تکليف اين موضوع روشن شود. وي با بيان اينکه اين ساختمان ايمني لازم را ندارد، گفت: مجوزهاي لازم براي ساخت اين طبقه گرفته نشده و تخريب کار بسيار درستي است.

عضو شوراي شهر تهران درباره حق و حقوق مالکان در اين پاساژ گفت: براساس پيگيري صورت گرفته بسياري از واحدها در طبقه هفت به فروش نرسيده است اما بايد مالک خسارت را پرداخت کند. چراکه هنوز پروانه پايان کار داده نشده است.

حاجي علاء الدين در شمال

به گفته کسبه پاساژ، مالک پاساژ که در حال حاضر در شمال به سر مي برد گفته اگر توانستيد اين کار را بکنيد من ريش هاي خود را مي تراشم.

يکي ديگر از مالکان به خبرنگار فارس گفت: من مالکم الان هم با همسرم آمده ام. به يک باره زير گريه مي زند مي گويد زندگيم بر باد رفت.

يکي ديگر از مالکان گفت: به آقاي چمران رئيس شورا گفتم مستنداتي دارم بعد تخريب کنيد ولي آنها بي توجه اين کار را کردند.

به گزارش فارس، به گفته شاهدان عيني مالکان در مغازه هاي خود خوابيدند و کرکره ها را پايين کشيده اند تا کسي کار تخريب را انجام ندهد ولي ماموران بر اساس قانون اين کار را انجام دادند و شاخ علاء الدين بلاخره شکست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر