صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

پيام رسان ساينا در برابر غول هايي همچون وايبر و واتس اپ

در دنياي ارتباطات امروز ديگر کمتر کسي را ميتوانيد پيدا کنيد که حداقل نام يکي از برنامه هاي پيام رسان همچون وايبر، واتس اپ، تانگو، وي چت و… نشنيده باشد.

کد خبر: 6713

گويا آي تي/ در دنياي ارتباطات امروز ديگر کمتر کسي را ميتوانيد پيدا کنيد که حداقل نام يکي از برنامه هاي پيام رسان همچون وايبر، واتس اپ، تانگو، وي چت و… نشنيده باشد. برنامه هاي پيام رسان يکي از ابزارهاي ارتباطي مبتني بر اينترنت هستند که کاربري بسيار ساده اي دارند و همين موجب شده است که طي سال هاي اخير رشد قابل توجهي هم داشته باشند. به عنوان مثال تيم سازنده وايبر چند ماه پيش اعلام کرد که تعداد حساب هاي کاربري فعال در وايبر به ۶۰۸ ميليون رسيده است و جالب است بدانيد با توجه به آمار Alexa ايراني ها بزرگترين گروه مخاطبان وايبر را تشکيل ميدهند. کاربري آسان، محيطي جذاب و مهمتر از همه رايگان بودن برنامه هاي پيام رساني همچون وايبر، واتس اپ و … استفاده از آنها را به شکل جنون آميزي افزايش داده به طوري که عده اي به آنها لقب سلطان بلامنازع عرصه برنامه هاي پيام رسان را داده اند.

ماهيت برنامه هاي پيام رسان، همگاني بودن آنهاست. ذخيره، پردازش يا افشاي اطلاعات کاربران در اين برنامه ها مشکل اصلي نيست چون رد و بدل کردن اطلاعات و دسترسي به اطلاعات کاربران اساسا بخش جداناپذير اينگونه برنامه هاست. آنچه کارشناسان امنيتي را نگران مي کند، قوانين و توافقنامه هايي است که کاربر براي استفاده از اين برنامه ها ناچار به قبول کردن آنهاست. به عنوان مثال هر کاربري براي استفاده از وايبر موافقت خود را دانسته يا ندانسته با موارد زير اعلام ميکند: ۱. دسترسي و حتي امکان تغيير اطلاعات شخصي کاربر توسط وايبر که شامل مواردي همچون فهرست تماس هاي کاربر، پيشينه تماس هاي ورودي يا خروجي و کليه فعاليت هاي کاربر در اين برنامه ميشود، ۲. دسترسي وايبر به اطلاعات جغرافيايي کاربر از طريق اينترنت يا جي پي اس ۳. دسترسي و امکان ويرايش اطلاعات ذخيره شده در گوشي کاربر توسط وايبر ۴. دسترسي وايبر به ترافيک ورودي و خروجي از طريق اينترنت يا هر شبکه ديگري ۵. دسترسي و ايجاد تغيير در پيام هاي نوشتاري يا صوتي تصويري توسط وايبر. تازه اينها بخشي از دسترسي هاي اين برنامه به اطلاعات شخصي شماست. اگر ميخواهيد ليست کاملي از اين دسترسي ها را مشاهده کنيد ميتوانيد به متن توافقنامه وايبر و کاربران مراجعه نماييد.

از طرف ديگر يکي از خطرات محبوب شدن برنامه هايي با کارکرد اجتماعي همچون وايبر، واتس اپ و… افزايش خطر انتشار بدافزارها و احتمال نفوذ هکرها به سيستم کاربران و سوء استفاده از اطلاعات آنهاست. اي مجبوبيت دقيقا همان چيزي است که ميتواند برنامه هاي پيام رسان محبوب را از يک ابزار ارتباطي کارآمد به يک سارق بي رحم اطلاعات تبديل کند. حال با وجود تمام خطراتي که در فوق ياد شد اين سوال مطرح ميشود که آيا ميتوان جايگزيني ايمن و بومي براي اينگونه برنامه ها پيدا کرد که اين خطرات را به حداقل برساند؟ خوشبختانه جواب مثبت است: پيام رسان ايراني ساينا.

قبل از پرداختن به امکانات و قابليت هاي ساينا بايد بگوييم بزرگترين مزيتي که اين پيام رسان نسبت به پيام رسان هاي خارجي دارد آن است که سرورهاي آن در داخل کشور قرار دارند بنابراين شما هر فايلي اعم از فايل هاي صوتي، تصويري و … را که براي افراد ديگر ارسال ميکنيد در محدوده سرورهاي داخل کشور باقي خواهد ماند و لذا احتمال سرقت آنها نيز تا حد زيادي کاهش پيدا ميکند. از طرفي قرار داشتن سرورهاي ساينا در داخل کشور علاوه بر بالا بردن ضريب اطمينان باعث افزايش سرعت اين پيام رسان در مقايسه با نمونه هاي خارجي خود ميشود. دليل آن هم بسيار ساده است: دسترسي به سرورهاي داخل کشور بسيار سريعتر است تا سرورهاي خارج کشور. همچنين برچسب هاي تزئيني (استيکرهاي) اين پيام رسان توسط طراحان و کاريکاتوريست هاي معروف ايراني و مطابق با فرهنگ بومي کشور طراحي شده و در مراسم و مناسبت هاي خاص در دسته بندي هاي مرتبط به صورت رايگان ارائه ميشوند.

پيام رسان ساينا در مقايسه با نمونه هاي خارجي خود نه تنها چيزي کمتر ندارد بلکه در برخي موارد همچون محاسبه هزينه رومينگ از آنها پيشي نيز گرفته است. برخي از امکانات اين پيام رسان به شرح زير است: تماس رايگان با ساير کاربران ساينا، ارسال پيام متني رايگان، امکان ايجاد گروه هاي چت با تعداد نا محدودي کاربر، صرفه جويي در هزينه هاي رومينگ در مقايسه با نرم افزارهاي مشابه، عدم نياز به خريد سيم کارت از اپراتورهاي خارجي در مسافرت هاي خارج از کشور، نمايش شماره شخصي شما در مقصد تماس، امکان اضافه کردن افراد موجود در دفترچه تلفن گوشي خود به ليست دوستان تان در ساينا، برقراري تماس هاي با کيفيت از طريف واي فاي يا ۳G، امکان خريد شارژ بصورت ريالي از درگاه بانک ملت و پشتيباني ۲۴ ساعته در تمامي روزهاي هفته

ساينا کار را براي کساني که با زبان انگليسي نا آشنا هستند و تا امروز به دليل مشکل عدم آشنايي با زبان انگليسي از نرم افزار هاي مشابه خارجي استفاده نمي کردند نيز آسان نموده به طوري که از اين پس اين دسته از کاربران هم مي توانند با امکانات فارسي که برنامه در اختيارشان ميگذارد به دنياي شبکه هاي اجتماعي و نرم افزار هاي پيام رسان وارد شوند. ساينا به ۲ زبان فارسي و انگليسي ارائه شده که از اين لحاظ تنها برنامه پيام رسان ۲ زبانه اي است که هم براي هم براي سيستم عامل آي او اس (نسخه ۵ به بالا) و هم اندرويد (نسخه ۴ به بالا) عرضه شده است. ساينا، کلمه اي با ريشه فارسي و به معناي سيمرغ مي باشد که در فرهنگ ايران زمين نماد دانايي و خرد و پرنده کاميابي و خوشبختي است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر