صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

مضر ترين و کم ضرر ترين تلفن همراه در ميان پرچمداران نامي شرکت هاي مختلف کدام اند؟

اگر به خاطر داشته باشيد چند روز پيش بود که مقاله ي “تلفن هوشمند من چقدر سلامتيم را به خطر انداخته است؟ بررسي شاخص سنجش ميزان آسيب رساني تلفن‌هاي هوشمند” را منتشر کرديم و در آن گفتيم که اگر SAR مربوط به تلفن همراه مورد نظر شما بيشتر از 1.6 باشد، اين گوشي ضرر هاي بسيار زيادي را براي بدن انسان خواهد داشت و FCC به شرکت توليد کننده ي اين گوشي مجوز ساخت نمي دهد. در اين مقاله قصد داريم تا نگاهي دقيق به پرچمداران شرکت هاي مشهور بيندازيم و ببينيم که آيا همان گونه که اين شرکت ها دم از کيفيت ساخت بالا ميزنند، ضرر رساني گوشي آن ها نيز کم است يا خير. با ما در ادامه ي مطلب همراه باشيد.

کد خبر: 6700

ترنجي/ اگر به خاطر داشته باشيد چند روز پيش بود که مقاله ي “تلفن هوشمند من چقدر سلامتيم را به خطر انداخته است؟ بررسي شاخص سنجش ميزان آسيب رساني تلفن‌هاي هوشمند” را منتشر کرديم و در آن گفتيم که اگر SAR مربوط به تلفن همراه مورد نظر شما بيشتر از 1.6 باشد، اين گوشي ضرر هاي بسيار زيادي را براي بدن انسان خواهد داشت و FCC به شرکت توليد کننده ي اين گوشي مجوز ساخت نمي دهد. در اين مقاله قصد داريم تا نگاهي دقيق به پرچمداران شرکت هاي مشهور بيندازيم و ببينيم که آيا همان گونه که اين شرکت ها دم از کيفيت ساخت بالا ميزنند، ضرر رساني گوشي آن ها نيز کم است يا خير. با ما در ادامه ي مطلب همراه باشيد.

ما به شما کاربران گرامي توصيه ي اکيد مي کنيم که اگر مقاله ي پيشين را مطالعه نکرده ايد به سراغ اين مطلب نياييد. زيرا در اين مقاله تنها خلاصه اي از مطلب هفته گفته مي شود که تنها براي يادآوري مطالب است و براي يادگيري کافي نيست. “تلفن هوشمند من چقدر سلامتيم را به خطر انداخته است؟ بررسي شاخص سنجش ميزان آسيب رساني تلفن‌هاي هوشمند“

همان گونه که در مقاله ي پيشين گفته شد، براي به دست آوردن SAR مربوط به تلفن همراه مورد نظر خود به يکي از دو سايت GSMArena و يا PhoneArena مراجعه کنيد. (توصيه ي اکيد ما اين است که حتما به سايت Phonearena.com مراجعه کنيد و اگر SAR مربوط به گوشي مورد نظر شما در اين سايت ثبت نشده بود سپس به سراغ سايت GSMArena برويد. دليل آن نيز دقت بيشتر اندازه گيري اين شاخص توسط فون ارنا و گيج کنندگي کمتر آن است.) سپس براي به دست آوردن شاخص SAR از روش زير استفاده کنيد:

SAR (in PhoneArena) = Simultaneous Transmission

(SAR (in GSMArena) = Max(head,body


با توجه به دشواري هاي اين عمل و امکان بروز خطا و محاسبه ي غلط، تصميم گرفتيم که خودمان SAR مربوط به برخي تلفن هاي هوشمند را بررسي کنيم و آن ها را رتبه بندي کنيم. لازم به ذکر است که مرجع محاسبات ما سايت Phonearena مي باشد و تنها در يک مورد از سايت جي اس ام ارنا استفاده کرديم که در جلوي آن، اين موضوع ذکر شده است.

نتايج به دست آمده توسط ما بسيار شگفت انگيز بود. البته در اين مقاله قصد نداريم تا از برندي طرفداري کنيم و يا با شرکتي دشمني به خرج دهيم و تنها به نتايج به دست آمده در مورد SAR و ميزان ضرر رساني گوشي هاي همراه اکتفا مي کنيم. با مشاهده ي نتايج به دست آمده، متوجه مي شويم که برخي از شرکت هاي بسيار سر شناس که ادعاي زيادي در زمينه ي کيفيت ساخت بالاي گوشي هاي خود ميکنند، توجه زيادي به ميزان ضرررساني گوشي هاي توليدي خود ندارند و SAR مربوط به گوشي هاي آنها تنها ميزان بسيار اندکي با عدد 1.6 فاصله دارد که آن هم به اين دليل است که مجوز توليد را بگيرند. در صدر اين شرکت ها Apple مي باشد که همگان باورشان اين است که اين شرکت در توليد محصولات خود سنگ تمام مي گذارد. اما بايد اين نکته را پذيرفت که در زمينه ي ميزان ضرررساني گوشي هاي توليدي، اين شرکت رتبه ي آخر را دارد و از آن انتظار مي رود که در گوشي هاي توليدي آينده ي خود، SAR مربوط به آنها را کاهش داده و به حد معقولي برساند.

از سوي ديگر نيز بر خلاف تصور عده ي زيادي از مردم که شرکت هاي کره اي مانند Samsung و يا LG را در کيفيت ساخت گوشي هاي خود ملامت مي کنند، مشاهده مي کنيم که کمترين ضرررساني در بين گوشي هاي هوشمند مربوط دو محصول از اين دو شرکت مي باشد. پس بايد از اين به بعد SAR را نيز ملاک مهمي در قضاوت درباره ي کيفيت ساخت گوشي هاي هوشمند بدانيم.

در ادامه به مشاهده ي SAR مربوط به پرچمداران مشهور شرکت هاي نامي مي پردازيم. در اين مقايسه گوشي هاي زير وجود دارند و شماره ي 1 داراي کمترين SAR و در واقع کمترين ضرر مي باشد و آخرين تلفن مضر ترين تلفن در ليست زير است. گوشي هاي شرکت داده شده در اين مقايسه عبارتند از: Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy Note 3, Samsung Galaxy Alpha, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy S5, HTC One M8, HTC Desire Eye, Sony Xperia Z3, Sony Xperia Z3 Compact, LG G3, LG G2, Nexus 5, Nexus 6, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5s, Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 Plus

حالا به رتبه بندي و بيان SAR هر گوشي مي پردازيم. لازم به ذکر است که کم ضرر ترين تلفن هوشمند موجود در ليست بالا Galaxy Note Edge بود و مضرترين گوشي Apple iPhone 6 و 6 Plus بودند.

Samsung Galaxy Note Edge
SAR: 0.58

LG G3
SAR: 0.99

Oneplus One
SAR: 1.00

Samsung Galaxy Note 3
SAR: 1.07

Samsung Galaxy Alpha
SAR: 1.18

Samsung Galaxy Note 4
SAR: 1.20

HTC Desire Eye
SAR: 1.21

Samsung Galaxy S5
SAR: 1.28

HTC One M8
SAR: 1.29

Sony Xperia Z3
(SAR: 1.44 (gsmarena

LG G2
SAR: 1.44

Sony Xperia Z3 Compact
SAR: 1.45

Nexus 5
SAR: 1.46

Nexus 6
SAR: 1.56

Apple iPhone 5
SAR: 1.57

Apple iPhone 5s
SAR: 1.58

Apple iPhone 6
SAR: 1.59

Apple iPhone 6 Plus
SAR: 1.59


ديديم که گلکسي نوت اج، کمترين ضرر را براي بدن دارد. نکته ي جالب ديگر نيز اين بود که وان پلاس وان که گوشي ساخت کشور چين و با قيمت ارزان است نيز در اين رقابت جزو برترين ها بود و در اين مبحث نيز کوتاهي نکرده است! نکته ي عجيب نيز SAR گوشي هاي شرکت اپل است که انتظار هاي ما از اين شرکت بسيار بيشتر از اين بود.

اسمارت فون مورد علاقه ي شما در کدام جايگاه قرار دارد؟ بخش نظرات با شما!

نظرات بینندگان

ارسال نظر