صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

کپسول هايي براي جابه جايي مسافران با سرعت سرسام آور!+تصاویر

کپسول هايي براي جابه جايي مسافران با سرعت سرسام آور!

کد خبر: 6035

مهر/ در آينده اي نه چندان دور جابجايي انسانها در قالب سيستم حمل و نقل بين شهري با سرعتي بيش از سرعت صوت و حداکثر سرعت غول پيکرترين هواپيماي جهان يعني ايرباس A380 صورت خواهد گرفت.
 الون ماسک صاحب شرکت اسپيس ايکس که به سرمايه گذاري هاي کلان در زمينه ماجراجويي هاي علمي شهرت دارد اخيرا از طرحي خبر داده که طي آن مسيري تونل مانند براي حرکت کپسول هايي فوق مدرن حامل مسافران راه اندازي مي شود.
کپسول هايي که در اين مسيرها به کار گرفته مي شوند با سرعت سرسام آور 1287 کيلومتر بر ساعت حرکت مي کنند و اين يعني بالاترين سرعتي که تاکنون براي جابجايي افراد بر روي زمين و در قالب سيستم حمل و نقل زميني ارايه شده است.
بر اساس طرح جاه طلبانه اي که از سوي الون ماسک مطرح شده مسير حرکتي اين سيستم نوين در حد فاصل سان فرانسيسکو تا لس آنجلس در غرب آمريکا راه اندازي مي شود.

مسافران درون کپسول هاي آلو
مينيومي مخصوصي نشسته و درحالي که خيالشان از ايمني سيستم حرکتي کاملا آسوده است تنها به مقصدي فکر مي کنند که تا رسيدن به آن دقايقي بيشتر فاصله ندارند، هر چند مسافت زميني که در اين مدت طي مي کنند شايد صدها کيلومتر باشد!
قرار است نسخه ويژه حمل مسافرين با هزينه 6 ميليارد دلار و نمونه مخصوص حمل خودروها با صرف بودجه 7.5 ميليارد دلار طراحي و ساخته شود.
اوج خلاقيت به کار رفته در اين نوآوري به شيوه حرکت کپسول ها بر روي مسير طراحي شده مربوط مي شود جايي که فاصله بسيار اندکي ميان زير کپسول و مسير وجود دارد. درحقيقت کپسول ها با استفاده از سيستم پيش رانش بر روي لايه اي از هوا سر مي خورند. بدين ترتيب حرکت آنها با سرعتي فراتر از سرعت صوت خواهد بود.
اما چرا مسير بين سانفرانسيسکو و لس آنجلس براي راه اندازي فاز اول اين طرح انتخاب شده است؟ اين مسير يکي از پرترددترين مسيرهاي بين شهري در آمريکاست که با استفاده از خودرو حدود 5 ساعت و نيم به طول مي انجامد اما با اين فناوري جديد مسافران حتي وقت تماشاي يک فيلم را هم نخواهند داشت چون سفرشان تنها 30 دقيقه به طول مي انجامد. فاصله اين دو شهر 613 کيلومتر است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر