صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

اينترنت اشيا، فرصت يا تهديد؟!

قفل هوشمند، ترموستات هوشمند، اتومبيل‌هاي هوشمند و همه اين وسايل قسمتي از تکنولوژي در حال ظهور هستند که اينترنت اشيا نام گرفته است. در سطح بسيار ابتدايي IOT اشاره به اشياي روزمره‌اي دارد که به اينترنت متصل مي‌شوند با اين هدف که کاربران را براي استفاده از وسايل هوشمند و تجارب جديدتر تشويق کند.

کد خبر: 5998

افتانا/ در شرايطي که استفاده از اينترنت اشيا روز‌به‌روز رايج‌تر مي‌شود و در آينده حرف‌هاي بيشتري از آن خواهيم شنيد، مسئله امنيت در اين حوزه نيز پررنگ‌تر مي‌شود

به گزارش افتانا (پايگاه خبري امنيت فناوري اطلاعات)، قفل هوشمند، ترموستات هوشمند، اتومبيل‌هاي هوشمند و همه اين وسايل قسمتي از تکنولوژي در حال ظهور هستند که اينترنت اشيا نام گرفته است. در سطح بسيار ابتدايي IOT اشاره به اشياي روزمره‌اي دارد که به اينترنت متصل مي‌شوند با اين هدف که کاربران را براي استفاده از وسايل هوشمند و تجارب جديدتر تشويق کند.

با اين وجود IOT يا همان اينترنت اشيا مي‌تواند براي مصرف‌کنندگان خود مانند هر فناوري جديدي گيج‌کننده و تهديدگر نيز باشد؛ به‌خصوص که مباحث استاندارد در اين زمينه و همچنين تأمين امنيت و حريم خصوصي توسط شرکت‌هاي مشتاق به فعاليت در اين زمينه در حال رشد است.

ايده بزرگ در پشت بازار شلوغ اينترنت اشيا اين است که بتوان با استفاده از طراحي‌هاي جديد و با اتصال به اينترنت بي‌سيم به اشيا جان بخشيد يا با آن‌ها از طريق اينترنت تلفن همراه ارتباط برقرار کرد.

اينترنت اشيا دامنه وسيعي از اشياي اينترنتي مانند لامپ و لوازم خانگي، قهوه‌ساز، ماشين لباس‌شويي و حتي خودرو و هر چيز واقعي را شامل مي‌شود و بنابراين IOT نيز همچون صنعت پزشکي و مراقبت‌هاي بهداشتي و سيستم‌هاي حمل‌ونقل به بازارهاي بزرگ وارد شده است.

يکي از نمونه‌هاي بهتر شناخته شده ترموستات خانگي است. اين ترموستات که به Wi-Fi متصل است به کاربر اجازه مي‌دهد از طريق دستگاه تلفن همراه خود و از راه دور، درجه حرارت آن را تنظيم کند و همچنين قادر است پس از مدتي برنامه موردنظر وي را براي درجه حرارت مناسب آموخته و اجرا کند.

با اين امکانات فرد مي‌تواند از راه دور آب و برق و گاز محيط خود را تنظيم کند و همچنين با خاموش کردن وسايل برقي اضافي هزينه‌هاي مصرفي را کاهش دهد.

بستر اينترنت اشيا بر امواج راديويي بي‌سيمي قرار داده شده که به دستگاه‌هاي مختلف اين امکان را مي‌دهد تا از طريق اينترنت با يکديگر به برقراري ارتباط بپردازند. اين بستر شامل استانداردهايي مانند واي‌فاي، بلوتوث کم‌مصرف، NFC، RFID و استانداردهايي مانند ZigBee ،Z-Wave و ۶LoWPLAN است.

با وجود اين‌که شرکت‌هاي مختلفي روي اين محصولات و تکنولوژي‌ها کار مي‌کنند ايجاد يک روش هماهنگ براي برقراري ارتباط ميان اين دستگاه‌ها کار ساده‌اي نيست. شرکت‌ها در تلاش‌اند تا يک استاندارد واحد براي سازگاري بيشتر محصولات مختلف ايجاد شود.

در ميان اين گروه‌ها، AllSeen Alliance شامل شرکت‌هايي مانند کوالکام، ال‌جي، مايکروسافت، پاناسونيک و سوني بوده و Open Interconnect Consortium پشتيباني شرکت‌هايي مانند اينتل، سيسکو، GE، سامسونگ و اچ‌پي را برعهده دارد.

اگرچه هدف همه اين شرکت‌ها يکي است اما تفاوت‌هايي در روش کار با يکديگر دارند. به‌عنوان مثال OIC معتقد است که گروه AllSeen Alliance در به‌کارگيري اينترنت اشيا، امنيت و حفاظت از داده‌ها را به اندازه کافي مدنظر ندارد.

هنوز مشخص نيست جنگ ميان استانداردهاي مختلف به کجا خواهد رسيد اما اين احتمال وجود دارد که شاهد سه يا چهار استاندارد ثابت در اين زمينه باشيم. به اين‌ترتيب در بلندمدت کاربران مي‌توانند از تکنولوژي‌هاي چندگانه بي‌سيم استفاده کنند.

به نظر مي‌رسد با توجه به اطلاعاتي که دستگاه‌هاي هوشمند خانگي، خودروهاي هوشمند و دستگاه‌هاي هوشمند الکترونيکي پوشيدني از کاربران خود جمع‌آوري مي‌‌کنند، خطرات زيادي در زمينه افشا يا سوء‌استفاده از اين اطلاعات وجود داشته باشد. افزايش تعداد اکسس‌پوينت‌هاي مورد استفاده نيز مي‌تواند اين ريسک را افزايش دهد.

کميسيون تجارت فدرال نيز نگراني خود را از اين بابت اعلام و پيشنهاد کرده شرکت‌هاي مختلف از راهکارهايي به‌منظور حفاظت از داده‌هاي کاربران بهره ببرند اما هنوز مشخص نيست چه تعداد از شرکت‌ها اين هشدارها را جدي گرفته‌اند.

بسياري از شرکت‌هاي معتبر اعلام کرده‌اند که حريم خصوصي کاربران در اين زمينه به يکي از اصلي‌ترين هدف‌هاي آن‌ها مبدل شده است. به عنوان مثال، اپل، شرکت‌هاي توسعه‌دهنده محصولات برپايه پلت‌فرم HomeKit را موظف کرده از قابليت رمزگذاري ويژه بهره ببرند. اين شرکت همچنين اعلام کرده هيچ‌گونه داده‌اي از کاربران در اين زمينه جمع‌آوري نمي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر