صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

بيماري که براي کمک به پزشکش دست به ابداعي سه بعدي زد

در کنار داشتن دستگاه هاي پزشکي مخصوص تصوير برداري که گاها ميليون ها دلار ارزش دارند، جراحان زمان انجام عمل جراحي، جزييات بيشتري از مشکل بيمار را مشاهده کرده و قادرند تصميم درست تري در آن لحظه اتخاذ نمايند. يک بيمار برتانيايي به نام John Cousins که با يک سنگ ۳٫۵ سانتي متري در کليه خود دست و پنجه نرم مي کرد، با پرينت يک نسخه سه بعدي از کليه خود در سايز واقعي، آن را جهت تحقيقات بيشتر در اختيار پرشکان قرار داد.

کد خبر: 5089

ديجياتو/ در کنار داشتن دستگاه هاي پزشکي مخصوص تصوير برداري که گاها ميليون ها دلار ارزش دارند، جراحان زمان انجام عمل جراحي، جزييات بيشتري از مشکل بيمار را مشاهده کرده و قادرند تصميم درست تري در آن لحظه اتخاذ نمايند. يک بيمار برتانيايي به نام John Cousins که با يک سنگ ۳٫۵ سانتي متري در کليه خود دست و پنجه نرم مي کرد، با پرينت يک نسخه سه بعدي از کليه خود در سايز واقعي، آن را جهت تحقيقات بيشتر در اختيار پرشکان قرار داد.
جراحان بيمارستان Southampton با استفاده از اين مدل سه بعدي به عمل جراحي سرعت داده و بهترين نقطه براي ورود به کليه بيمار، جهت تخليه سنگ را پيدا نمودند. اين عمل در روز دوشنبه اتفاق افتاد که پس از آن جراح متخصص Bhaskar Somani، در تلاش است تا از اين شيوه براي درمان ۲۰ بيمار ديگر که به اين مشکل دچارند استفاده نمايد.
تکنولوژي چاپ سه بعدي اخيرا پيشرفت هاي شگرفي داشته و بعيد نيست در آينده اي نزديک شاهد چاپ اعضاي واقعي بدن يا پرينت پوست براي افرادي که دچار حوادث سوختگي شده اند باشيم.

استفاده از مدل هاي سه بعدي در عمل هاي جراحي در حال رواج يافتن است. به تازگي تيم جراحي قلب و عروق بيمارستان کودکان در ميامي، از مدل هاي سه بعدي در يک عمل پيچيده قلب دختر چهار ساله اي استفاده نموده بود. در همين راستا بيمارستان کودکان بوستون هم پرينترهاي سه بعدي را به خدمت گرفته و استفاده از آن براي معاينه ي جزئيات بسيار ريز اعضاي بدن کودکان، مانند مغز يا جمجمه ي نوزاد، بسيار عادي قلمداد مي گردد.

پزشکان بسياري همچنان از تصاوير و اسکن هاي با کيفيت جهت معاينه بيمارانشان بهره مي گيرند، اما گويي برخي از پزشکان و جراحان نيز در دست گرفتن مدل دقيق عضو مشکل دار را به ديدن تصاويري از آن ترجيح مي دهند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر