صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

رشد بازار رايانه هاي شخصي پس از دو سال

به نظر مي رسد پس از دو سال سرانجام بازار رايانه هاي شخصي روند رو به رشدي به خود گرفته باشد. محققان موسسه Gartner اعلام کرده اند بازار رايانه هاي شخصي در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۴ با ۱ درصد رشد روبرو بوده است و سرانجام بازار به ثبات نسبي رسيده است. بازار رايانه هاي شخصي پس از ورود تبلت ها و تلفن هاي هوشمند روندي رو به کاهش داشت اما در نهايت رايانه هاي شخصي توانستند از زير سايه اين محصولات بيرون بيايند.

کد خبر: 4731

لپ تاپ مديا/ به نظر مي رسد پس از دو سال سرانجام بازار رايانه هاي شخصي روند رو به رشدي به خود گرفته باشد. محققان موسسه Gartner اعلام کرده اند بازار رايانه هاي شخصي در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۴ با ۱ درصد رشد روبرو بوده است و سرانجام بازار به ثبات نسبي رسيده است. بازار رايانه هاي شخصي پس از ورود تبلت ها و تلفن هاي هوشمند روندي رو به کاهش داشت اما در نهايت رايانه هاي شخصي توانستند از زير سايه اين محصولات بيرون بيايند.
موسسه Gartner اعلام کرده است ۸۳.۷ ميليون واحد لپ تاپ در بازه زماني اکتبر تا دسامبر سال گذشته به بازار ارائه شده است و آمريکا بيشترين رشد را در ميان ساير کشورها داشته است. لنوو دوباره به صدر فروشندگان رايانه هاي شخصي بازگشته است. اما شرکت HP به سرعت در حال کم کردن فاصله خود با اين شرکت است. لازم به ذکر است پنچ فروشنده برتر دنياي رايانه هاي شخصي به ترتيب عبارتند از لنوو، HP، دل، ايسر و ايسوس که فروش همه آن ها روند رو به رشدي داشته است.
با اين وجود موسسه IDC، آمار رايانه هاي شخصي به فروش رفته را ۸۰.۸ ميليون واحد اعلام کرده است و ۲.۹ ميليون واحد با آمار موسسه Gartner تفاوت دارد. البته اين موسسه نيز به روند رو به رشد بازارها اذعان کرده است اما اعلام کرده است اين روند در مقايسه با کاهش سالانه ۲.۴ درصدي ناچيز است. IDC اعلام کرده است ورود محصولاتي مانند کروم بوک ها، AIO، الترابوک ها و تبديل شونده ها بازار رايانه هاي شخصي را جذاب تر کرده است. با اين وجود برخي از اين محصولات از مشکلات حياتي رنج مي برند که اميد است با رفع آن ها در سال ۲۰۱۵ شاهد روند رو به رشد بيشتري باشيم.
تفاوت آمار هاي اين دو موسسه از جامعه آماري آن ها ناشي مي شود. موسسه IDC تنها کروم بوک ها و لپ تاپ هاي ويندوزي را در حوزه بازارهاي رايانه هاي شخصي به شمار مي آورد و تبلت هاي ويندوزي، تبلت هاي با صفحه کليد فيزيکي مانند Surface Pro 3 را در آمار خود محاسبه نمي کند. اين امر درحالي است که موسسه Gartner تبلت هاي ويندوزي را در آمار خود محاسبه مي کند. کروم بوک ها و ساير محصولات غير ويندوزي را از آمار خود جدا کرده است. IDC اعلام کرده است اپل پنجمين شرکت توليد کننده لپ تاپ به شمار مي رود.
با اين حال هر دو موسسه اعلام کرده اند سال ۲۰۱۵، سال اميدوار کننده اي براي بازار رايانه هاي شخصي خواهد بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر