صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

امنيت/ هفت ترفند براي افزايش امنيت اينترنت

لازم است نه تنها بمنظور حفظ حريم اطلاعات شخصي بلکه براي جلوگيري از هرگونه آسيب به اسناد و فايل‌ها، فيشينگ و هرگونه کلاهبرداري و سودجويي سايبري جوانب احتياط را در تمامي بخش‌هاي شبکه اينترنت اعم از صفحات وبگردي، صفحات مربوط به حساب‌هاي ايميل و بويژه صفحات پرداخت آنلاين رعايت نماييم.

کد خبر: 4379

ايتنا/ لازم است نه تنها بمنظور حفظ حريم اطلاعات شخصي بلکه براي جلوگيري از هرگونه آسيب به اسناد و فايل‌ها، فيشينگ و هرگونه کلاهبرداري و سودجويي سايبري جوانب احتياط را در تمامي بخش‌هاي شبکه اينترنت اعم از صفحات وبگردي، صفحات مربوط به حساب‌هاي ايميل و بويژه صفحات پرداخت آنلاين رعايت نماييم.

با توجه به پيشرفت نسخه‌هاي گوناگون تهديدات سايبري از جمله بدافزارها و ويروس‌هاي مختلف که غالباً از طريق شبکه اينترنت گسترش مي‌يابند، لازم است نه تنها بمنظور حفظ حريم اطلاعات شخصي بلکه براي جلوگيري از هرگونه آسيب به اسناد و فايل‌ها، فيشينگ و هرگونه کلاهبرداري و سودجويي سايبري جوانب احتياط را در تمامي بخش‌هاي شبکه اينترنت اعم از صفحات وبگردي، صفحات مربوط به حساب‌هاي ايميل و بويژه صفحات پرداخت آنلاين رعايت نماييم.
بديهي است که داشتن تجربه محيطي صد در صد امن در شبکه اينترنت غيرممکن است چرا که نمي‌توان به راهکارهاي امنيتي شرکت‌هاي سايبري داخل يک کشور و يا شرکت‌هايي نظير گوگل يا اپل که سرويسي را بشما ارائه مي‌دهند اکتفا نمود و مي‌بايست خود نيز همواره با احتياط پا به اين فضاي مجازي گذاشته و از امکانات آن لذت ببريم.

به گزارش ايتنا شرکت کسپرسکي در اين مطلب به ارائه راهکارهايي مي‌پردازد که اگر آنها را بعنوان عاداتي امنيتي در نظر بگيريم همواره خودمان و اطرافيانمان با امنيت کامل از محيط اينترنت لذت خواهيم برد.

۱- با به‌روزرساني‌ها انس بگيريد!
فعالسازي به‌روزرساني خودکار نرم‌افزارهاي روتين مي‌تواند به اندازه بروزرساني ديتابيس آنتي‌ويروس سيستم شما مفيد واقع شود. پس از آنتي‌ويروس مهم‌ترين برنامه‌هايي که توصيه مي‌گردد حتماً به‌روزرساني شوند، سيستم‌عامل، مرورگرهاي وب، کلاينت‌ها يا برنامه‌هاي مديريت ايميل، و مسنجر يا پيام‌رسان‌ها. همچنين نبايد فراموش کرد که برنامه‌هاي مطالعه PDF، فلش‌پليرها، و برنامه‌هاي جاوا نيز نياز به بروزرساني منظم دارند. بسته به نوع سرويس اينترنت شما ممکن است اين به‌روزرساني‌ها نياز به زمان و حتي هزينه‌اي نيز نداشته باشند اما اطمينان از برقراري امنيت در آنها و محافظت از سيستم شما در مقابل آخرين ويروس‌ها و بدافزارها از هر چيز ديگري باارزش‌تر است.

۲- "بهداشت شبکه" را رعايت نماييد!
هميشه پيش از غذا خوردن دست خود را مي‌شوييم- اما چرا اين عادات بهداشتي را در مورد رايانه خود رعايت نکنيم؟!
از رايانه آلوده استفاده ننماييد. اگر سيستم کامپيوتر شخصي‌تان است، مي‌بايست يک آنتي‌ويروس قابل اعتماد و هميشه بروز روي آن نصب داشته باشيد و چه بهتر اگر هم اين ضدويروس محصولي کامل‌تر نظير کسپرسکي اينترنت سکيوريتي باشد. اگر هم از سيستم غيرشخصي استفاده مي‌نماييد بهتر است از وجود و بروزبودن آنتي‌ويروس روي آن سيستم اطمينان حاصل نماييد. در صورتي هم که از آخرين اسکن سيستم مدت زمان زيادي مي‌گذرد و قصد نقل و انتقال فايل و اسنادي از طريق آن سيستم را داريد، پيش از اقدام به نقل و انتقال فايل و يا خريد آنلاين و وارد نمودن اطلاعات حساس در وبسايت‌ها يا شبکه‌هاي اجتماعي يکبار اقدام به اسکن سريع نماييد (اسکن بخش‌هاي حياتي سيستم؛ که در ضدويروس‌ها با عنوان Quick Scan قابل اجرا مي‌باشند).

۳- فراموش نکنيد که «تلفن هوشمند هم يک کامپيوتر است»!
اين عبارت را همواره بخاطر داشته باشيد. منظور اين نيست که مي‌توان يک تلفن هوشمند يا اسمارت‌فون را به رايانه خود ترجيح داد، بلکه منظور اين است که روي اين تلفن‌ها نيز همانند رايانه خود برنامه‌هايي اجرا مي‌کنيد که ممکن است شامل بدافزار باشند. لذا در تلفن‌هاي هوشمند نيز ميبايست درست همانند رايانه تمامي جوانب احتياط و موارد امنيتي را از جمله به‌روزرساني‌ها، محافظت‌هاي ضدويروسي، و محدوديت در نصب برنامه‌هاي متفرقه و غيرمطمئن در نظر داشت و رعايت نمود. همچنين با خريداري يک آنتي‌ويروس کامل نظير کسپرسکي اينترنت سکيوريتي اندرويد (بعنوان برترين ضدويروس اندرويدي) علاوه بر موارد بالا مي‌توانيد قابليت‌هاي بيشتري نظير محافظت در مقابل حملات فيشينگ، ضداسپم(مسدوديت ايميل، تماس و پيامک‌هاي ناخواسته)، و حتي رديابي و امکانات ضدسرقت تلفن هوشمند خود را نيز در اختيار داشته باشيد.
# در تلفن‌هاي هوشمند نيز مي‌بايست درست همانند رايانه تمامي جوانب احتياط و موارد امنيتي را از جمله به‌روزرساني‌ها، محافظت‌هاي ضدويروسي، و محدوديت در نصب برنامه‌هاي متفرقه و غيرمطمئن در نظر داشت و رعايت نمود.

۴- مراقب لينک‌هاي مخرب و خطرناک باشيد
اگرچه هدف اصلي استفاده از لينک‌هاي اينترنتي آسان‌تر نمودن دسترسي کاربران به خبر، مطلب، يا صفحه ويژه و مورد نظر است، ولي متأسفانه سودجويان سايبري حسابي از اين قابليت سؤاستفاده نموده و کاربران را به وبسايت‌هاي جعلي کلاهبرداري و فيشينگ، لينک دانلود بدافزارهاي گوناگون نظير ثبت‌کننده‌هاي کليد يا کي‌لاگر(keylogger) و يا باج‌افزارها (ransomware) و انواع ديگر بدافزارها هدايت مي‌کنند. براي حفظ امنيت در اين موارد که کافيست کمي احتياط کنيد و روي هر لينکي بويژه لينک‌هايي که بصورت نامربوط و ناخواسته براي شما ايميل ميشود کليک ننماييد.
بعنوان مثالي ساده ميتوان ايميلي را در نظر گرفت که ظاهراً از سوي يک بانک که در آن حساب داريد ارسال شده است و در آن تحت هر عنواني از شما خواسته شده است تا مثلاً «براي اطلاعات بيشتر کليک کنيد»، در اين مورد بهتر است احتياط نماييد و بجاي کليک روي آن لينک مستقيماً از طريق وبسايت به دنبال آن خبر، بخش يا مطلب بگرديد. در مورد ايميل‌هايي که مربوط به خريد يا پرداخت ميباشد نيز بهمين ترتيب عمل نماييد.
نوع دوم اين لينک‌هاي مخرب، بنرهاي اخطاردهنده، جذاب و وسوسه‌انگيز ميباشد. در مباحث امنيتي تمامي تصاوير و بنرهايي که حاوي پيغام‌هايي نظير «رايانه شما در خطر است»، «فلش‌پلير يا مدياپلير خود را بروز نماييد»، «شما برنده فلان جايزه شده‌ايد»، «سرعت سيستم خود را بهبود بخشيد» و موارد مشابه آنها تماماً با اهداف سودجويي و يا کلاهبرداري نمايش داده شده‌اند، يا حداقل هيچ چيز مفيدي جز تهديدات گوناگون براي کاربر به همراه نخواهد داشت.

۵- از يک برنامه مديريت پسورد استفاده نماييد
طبيعتاً به ذهن سپردن بيش از ده کلمه عبور از وبسايت‌ها و سرويس‌هاي گوناگون کار ساده‌اي نيست و اوج فاجعه زماني خواهد بود که چاره شما استفاده از يک کلمه عبور واحد براي تمامي اين سايت‌ها و سرويس‌ها باشد. جالب است بدانيد تاکنون رايج‌ترين پسورد مورد استفاده کاربران سراسر دنيا ۱۲۳۴۵۶ بوده است. يکي از بهترين و عاقلانه‌ترين راهکارها براي کاربراني که حساب‌هاي کاربري گوناگوني در وبسايت‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي دارند اين است که از يک نرم‌افزار مديريت کلمه عبور نظير برنامه مديريت کلمه عبور کسپرسکي استفاده نمايند تا ضمن استفاده از ايمن‌ترين پسورد ممکن براي حساب‌هاي کاربري، وارد نمودن آنها را نيز به آن نرم‌افزار بسپارند تا بصورت اتوماتيک اين کار را انجام دهد و تنها نياز باشد پسورد يا کلمه‌عبور اصلي اين نرم‌افزار را به خاطر بسپارند. همچنين اصلاً توصيه نمي‌شود از سيستم‌هاي پيش فرض مديريت پسورد استفاده نماييد چراکه براحتي از قابل بازخواني مي‌باشند.

۶- ياد بگيريم با گزارش دادن خرابکاري‌ها يا سؤاستفاده‌ها، محيط اينترنت را همواره سالم نگاه داريم
تهديدات آنلاين به کلاهبرداري و بدافزارها محدود نمي‌شوند. بلکه در دنياي اينترنت تهديدات ديگري نيز وجود دارد که از اين دست مي‌توان به مواردي نظير cyberbullying (معادل فارسي: ارعاب رايانه‌اي؛ استفاده از ايميل، چت‌روم، تلفن همراه يا انواع ديگر ابزارهاي فناوري اطلاعات براي ايجاد ترس)، اوباش اينترنتي يا ترول‌ها (Troll؛ افرادي که با رفتار مخرب در فضاي وب به دنبال جلب نظر کاربران، ايجاد تشنج و بيان مطالب محرک و توهين‌آميز هستند). اين قبيل تهديدات مي‌توانند براي نوجوانان از نظر اخلاقي و رفتاري مضر باشند، ولي نکته‌اي که وجود دارد اين است که بايد عادت کنيم و ياد بگيريم که با مشاهده چنين محتواهايي، چنين کاربراني فعاليت آنها را سريعاً از طريق سيستم مربوطه در آن شبکه اجتماعي، فورم يا وبسايت گزارش دهيم تا مسئولين آن سايت از ادامه فعاليت آنها جلوگيري نمايند. تقريباً هر شبکه اجتماعي يا مسنجر ابزارها يا دکمه‌هايي با عنوان "مسدودنمودن کاربر يا block user"، "گزارش بعنوان اسپم يا report as spam" و يا "گزارش سؤاستفاده‌ کاربر report abuse" وجود دارد که خوب است در استفاده از آنها درنگ نکرده و به استفاده بموقع از آنها در مورد افرادي که با مطالب غيرمرتبط، غيراخلاقي و آزاردهنده سلامت فضاي اينترنت يا تالارهاي گفتگو را به خطر مياندازند، عادت کنيم.

۷- با کودکان و يا بزرگ‌ترهاي خود صحبت کنيد
تمام قوانيني که در بالا ذکر شد ساده و براحتي قابل استفاده مي‌باشند اما افرادي هستند که از اهميت آنها و يا نحوه اعمال اين موارد آگاهي کافي ندارند بويژه افرادي که از تخصص لازم در زمينه کار با کامپيوتر برخوردار نيستند و بهمين خاطر است که ميبايست تلاش کنيم افراد ديگر خانواده و دوستان خود را نيز در اين زمينه ياري نماييد. ضمن آموزش اين نکات به ساير افراد و آشنا ساختن آنان با اين تهديدات لازم است اين نکته را يادآور شويم که نبايد هر آنچه روي اينترنت مي‌بينند اعم از خبر و پيشنهادها و ادعاهاي ذکر شده روي اينترنت درست و قابل اعتماد نمي‌باشند. کافيست با يک جست‌وجوي مختصر براي خبر يا مطلب مرتبط و مطالعه آنها متوجه شويم که آيا فلان خبر صحت دارد يا خير. با اين حساب، با رعايت اين نکات و يادآوري آنها براي اطرافيان خود با امنيت کامل به محيطي سالم از اينترنت پا بگذاريم و تنها به آنچه که بايد اعتماد نماييم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر