صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

آيا افزايش رم عملکرد کامپيوتر را بهبود مي‌دهد؟

کد خبر: 4262

آي تي رسان/ مشکلي که اغلب کاربران کامپيوتر‌هاي قديمي با سيستم خود دارند، لگ و تاخير‌هاي پي در پي در هنگام انجام کار‌هاي سنگين است. بيشتر افراد در اين صورت اقدام به تعويض کامپيوتر خود مي‌کنند اما برخي نيز افزايش حافظه رم را راه‌کار مناسب مي‌دانند.

حال آيا افزايش رم باعث بهبود کارايي دستگاه مي‌شود؟ براي دريافت پاسخ اين سوال، ابتدا شما را به مطالعه سوال يکي از کاربران در اين خصوص و سپس پاسخ يک کاربر حرفه‌اي دعوت مي‌کنيم:

متن سوال: من يک کامپيوتر قديمي (از سال 2008) دارم که چندان سخت افزار قدرتمندي ندارد. اما کار‌هاي من را راه مي‌اندازد. اما مشکل از آن‌جايي شروع مي‌شود که کار‌هاي نسبتا سنگيني را از دستگاه مي خواهم، کار‌هايي نظير اجراي مرورگر کروم و… که در اين صورت سيستم با تاخير و لگ عمل مي‌کند.

کامپيوتر من 2 گيگابايت حافظه رم (1 گيگابايت در هر 2 شيار) دارد و من مي‌خواهم رم خود را به 4 گيگابايت (2 گيگابايت در هر 2 شيار) افزايش دهم. اما نمي‌دانم که اين کار را بکنم يا خير.

من مي‌دانم که کامپيوترم ضعيف است. اما آيا اين افزايش رم عملکرد کامپيوترم را بهبود خواهد داد يا خير؟

پاسخ: افزايش رم يکي از راه‌هاي سريع و آسان براي بهبود عملکرد کامپيوتر است. اما پيش از اينکه شما اقدام به خريد رم کنيد بهتر است يک بار عملکرد رم و سخت افزار خود را بسنجيد تا مشکل اصلي کامپيوتر شما مشخص شود. براي اين کار يک عمليات سنگين از کامپيوتر بخواهيد (از همان‌هايي که باعث لگ سيستم‌تان مي‌شود) سپس از طريق Windows Task Manager و سربرگ Performance عملکرد پردازنده (cpu) و رم را بسنجيد. بدين صورت که در صورت فشار زياد به دستگاه آيا عملکرد حافظه رم شما به بيشترين حد خود مي‌رسد يا خير. اگر در چنين شراطي رم از حداکثر فضاي خود استفاده کند، افزايش رم بهترين راه براي بهبود عملکرد دستگاه است.

اما اگر رم از حداکثر فضاي خود استفاده نکند و در مقابل پردازنده (cpu) با بيشترين توان خود کار کند در اين صورت افزايش حافظه رم بر عملکرد سيستم شما تاثير چنداني نخواهد داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر