صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

همه چيز در مورد تلويزيونهاي 4K! آيا خريد آن‌ها منطقي است؟

تلويزيون‌هاي 4K همانند نمونه‌هاي سه بعدي که چند سال پيش بازار را احاطه کردند و يا نمونه‌هاي خميده‌اي که اين روزها چشمان شما را خيره مي‌کنند، خاص نيستند! خيلي خلاصه اگر بخواهيم بگوييم، اين تلويزيون‌ها پيکسل‌هاي بيشتري را در فضاي کمتري براي شما به نمايش در مي‌آورند که نتيجه آن مي‌شود يک کيفيت بسيار بالا با جزيياتي خارق‌العاده!

کد خبر: 4116

آي تي رسان/ نمايشگاه CES نيز برگزار شد و برندهاي معتبر و البته ناشناس از مدل‌هاي جديد تلويزيون‌هاي 4K خود رونمايي کردند. تا پايان سال 2015، نيمي از تلويزيون‌هاي بازار احتمالا 4K خواهند بود و ارزان‌تر از هر زماني نيز به فروش خواهند رسيد. اما بهترين وقت براي خريد اين تلويزيون‌ها چه زماني است؟

تلويزيون‌هاي 4K همانند نمونه‌هاي سه بعدي که چند سال پيش بازار را احاطه کردند و يا نمونه‌هاي خميده‌اي که اين روزها چشمان شما را خيره مي‌کنند، خاص نيستند! خيلي خلاصه اگر بخواهيم بگوييم، اين تلويزيون‌ها پيکسل‌هاي بيشتري را در فضاي کمتري براي شما به نمايش در مي‌آورند که نتيجه آن مي‌شود يک کيفيت بسيار بالا با جزيياتي خارق‌العاده!

4K دقيقا چيست و چرا به آن نياز داريد؟

بحث در مورد ماهيت 4K بسيار ساده است. اين فناوري، وضوح بالاتري را نسبت به تلويزيون‌هاي FHD يا همان وضوح 1080p به شما عرضه مي‌کند. همان‌طور که گفتيم اين تکنولوژي پيکسل‌هاي بسيار زيادتري را در محيطي بسيار کوچک قرار داده است. اسمارت فون‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها همگي از صفحه نمايش‌هايي با کيفيت و وضوح بالا بهره مي‌برند. اما تلويزيون‌هاي 4K فقط با نمونه‌هاي شبيه به خودش قابل قياس است.

يک تلويزيون استاندارد Full HD از وضوح 1080p يا همان 1920×1080 پيکسل بهره مي‌برد. اما رزولوشن يک تلويزيون 4k برابر است با 3840×2160 پيکسل! يکي از دلايلي که نام 4K براي اين نوع تلويزيون‌ها انتخاب شده، اين است که وضوح اين تلويزيون‌ها تقريبا 4 برابر رزولوشن 1080p است.

پيکسل‌هاي بيشتر، در حقيقت جزييات بيشتري را به بيننده نشان مي‌دهند. اگر شما يکي از محصولات اپل که از صفحه نمايش retina استفاده مي‌کند را در کنار ساير دستگاه‌هاي بازار بگذاريد، تا حدودي متوجه منظور ما خواهيد شد. البته اسمارت فون‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها از اين قضيه بيشتر بهره مي‌برند، دليل آن‌هم واضح است! چشمان شما بسيار به آن‌ها نزديک بوده و تفاوت را راحت‌تر به شما نشان مي‌دهند. اما در تلويزيون‌ها، به دليل تفاوت زياد سايز و البته فاصله‌اي که از آن به تلويزيون نگاه مي‌کنيد، اين تفاوت آن‌چنان محسوس نيست.

بله، آينده از آن تلويزيون‌هاي 4K است!

ايده اوليه 4K بسيار جالب است! صفحات تلويزيون‌ها بايد روزبه‌روز با کيفيت‌تر شده و جزييات را بيشتر به شما نشان دهند. شايد در 20 سال اخير هيچ يک از ما تا اين حد از تلويزيون‌هاي FHD استفاده نکرده باشيم، البته به جز استفاده‌اي که از گجت‌هاي کوچک‌تر با صفحات نمايش با کيفيت داشتيم. محصولاتي نظير اسمارت فون‌ها، تبلت‌ها، مانيتورهاي روميزي و يا لپ‌تاپ‌ها!

اين روزها، تلويزيون‌ها و دستگاه‌هاي همراهي نظير موبايل، براي صفحات نمايش محصولاتشان از يک فناوري شبيه به هم استفاده مي‌کنند، پس چرا تلويزيون‌ها به سوي با کيفيت‌تر شدن نروند؟

کمبود محتوا جهت پخش!

اصلي‌ترين مشکل تلويزيون‌هاي 4K اين است که فيلم‌هايي با اين کيفيت يا وجود ندارند و يا اگر هستند، غير قابل تهيه هستند! محتواي 4K چهار برابر از لحاظ پيکسل‌ها غني‌تر بوده و حجم آن‌ها نيز تقريبا 4 برابر است! لود شدن و پخش اين تصاوير، حتي براي کنسول‌هاي بازي نيز مشکل ايجاد مي‌کند! هم اکنون نمونه‌هاي بسيار کمي از تصاوير 4K وجود دارد، اما با گسترده شدن اين فناوري به نظر مي‌رسد که به زودي بر حجم اين فايل‌ها افزوده خواهد شد. البته کمپاني‌هاي توليد کننده نيز نياز مشتري را فهميده و به دنبال حل مشکلات اين حوزه هستند. باهم چند مورد از آن‌ها را مرور مي‌کنيم:

بلوري و يا ساير ديسک‌هاي ذخيره ساز
لوح‌هاي بلوري هم اکنون به وفور در بازار يافت مي‌شود، اما اين محصولات هنوز توانايي ذخيره فايل‌هاي 4K را ندارند، اما به جرات مي‌توان گفت راه‌هاي بسيار کمي وجود دارد تا اين ديسک‌ها نيز بتوانند فايل‌هاي حجيم و با کيفيت 4K را در دل خود جاي دهند. گزارش‌هاي جديد نشان مي‌دهند که نسل جديد ديسک‌هاي بلوري جهت ذخيره و پخش محتواي 4K در سال 2015 وارد بازار خواهند شد. البته آن موقع نياز است که شما نيز دست به کار شده و نسل جديد Blue Ray Playerها را تهيه کنيد! بايد با تکنولوژي جلو رفت و اين کار هزينه دارد!

کابل‌ها و سرويس‌هاي جديد تلويزيون‌ها
هنوز هيچ شبکه‌اي وجود ندارد که فيلم‌هايي را با کيفيت 4K پخش کند! هرچند، اگر شما بتوانيد فيلم‌هاي زيادي با اين کيفيت پيدا کنيد و به آن‌ها بدهيد شايد اين شبکه راه بيفتد!

اميد است که در آينده‌اي نزديک شبکه‌هاي 4K نيز راه افتاده و شما به راحتي بتوانيد به محتواي دلخواه دست پيدا کنيد! البته فراموش نکنيد به احتمال قوي بايد فکري نيز به حال ستاپ باکس خود کنيد؛ طبيعتا قديمي شده است!

کنسول بازي‌هاي ويدئويي
سوني پلي‌استيشن 4 و ايکس باکس وان، از اين فرمت پشتيباني نکرده و به اين زودي‌ها نيز خبري از اين سرويس نخواهد بود! اين کنسول‌ها هنوز هم در پخش برخي از تصاوير با کيفيت FHD مشکل دارند و بعضي از بازي‌ها تنها با وضوح پايين‌تر از 1080p اجرا مي‌شوند. با اينکه به اين زودي‌ها خبري از پشتيباني اين فرمت توسط کنسول‌ها نخواهيد شنيد، اما بايد پذيرفت اين فناوري به حوزه بازي‌ها نيز خواهد رسيد!

شايد نسل بعدي کنسول‌ها اين فرمت را پشتيباني کند. Call of Duty را با فرمت 4K تصور کنيد!

البته بايد بگوييم اين فناوري را بعدها شايد بتوانيد بر روي PC ها نيز ببينيم! اگر توانايي خريد کنسول گران قيمت را نداشتيد، مي‌توانيد با خريد يک کارت گرافيک که اين فرمت را پشتيباني مي‌کند و اتصال کيس خود به تلويزيون، يک بازي 4K را تجربه کنيد!

چرا بايد صبر کرد؟

اگر پول بلا استفاده‌اي داريد و مي‌خواهيد آن را آتش بزنيد، بهترين راه خريد يک 4K TV است! شما با خريد اين تلويزيون در مقطع فعلي، تنها مي‌توانيد به محتواي بسيار کمي دست يافته و نهايتا چند فيلم کوتاه را با آن مشاهده کنيد! در بهترين حالت مي‌توانيد با کنسول‌هاي بازي نيز به راحتي عناوين 1080p را اجرا نماييد.

تلويزيون‌هاي 4K در حال کاهش قيمت هستند، همان‌طور که اين محصولات نسبت به روزي که براي اولين بار در بازار حاضر شدند، قيمتشان متعادل‌تر شده است، اين روند ادامه خواهد داشت.
هم اکنون که در نمايشگاه CES 2015 مدل‌هاي جديدي از اين تلويزيون‌هاي جديد معرفي شده است، پس مي‌توانيد مطمئن باشيد که قيمت مدل‌هاي پيشين برندهاي معتبر قطعا کاهش خواهد يافت. پس شما نيز در پول خود صرفه جويي کرده‌ايد و شايد با اين مبلغ بتوانيد کنار آن يک گجت ديگر نيز خريداري کنيد.

اگر قصد خريد تلويزيون داريد، فعلا قيد اين محصولات 4K را بزنيد! پيشنهاد مي‌کنم منتظر نسل جديد اين محصولات باشيد. اگر مي‌خواهيد براي سال جديد يک تلويزيون جديد بخريد، به راحتي به سراغ محصولات Full HD برويد و با خريد يکي از آن‌ها لذت ببريد. اگر هم‌اکنون يکي از آن‌ها را در منزل خود داريد، از آن استفاده کرده و لذتش را ببريد. اگر کمي صبر کنيد، هم قيمت اين محصول پايين آمده و هم محتواي بيشتري براي پخش وجود دارد.

اما اگر واقعا قصد آتش زدن پول خود را داريد، مي‌توانيد نگاهي به تلويزيون‌هاي خميده بازار بي‌اندازيد! حداقل آن‌ها جذاب‌ترند!

نظرات بینندگان

ارسال نظر