صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

امنيت / با گوشي و تبلت کهنه خود که مي خواهيم بفروشيم چه کنيم؟

سرپرست اداره پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتا ناجا گفت: در هنگام خريد و فروش اجناس دست دوم و کارکرده به خصوص گوشي ها و تبلت هاي مبتني بر سيستم عامل اندرويد فقط به delete کردن اطلاعات خود بسنده نکنيد زيرا اين اطلاعات به راحتي قابل ريکاوري خواهند بود.

کد خبر: 3807

خبرآنلاين/ سرپرست اداره پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتا ناجا گفت: در هنگام خريد و فروش اجناس دست دوم و کارکرده به خصوص گوشي ها و تبلت هاي مبتني بر سيستم عامل اندرويد فقط به delete کردن اطلاعات خود بسنده نکنيد زيرا اين اطلاعات به راحتي قابل ريکاوري خواهند بود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) سرگرد حميد کياني گفت: متاسفانه هر روزه شاهد انتشار و به اشتراک گذاري اطلاعات شخصي و خصوصي کاربران در فضاي مجازي هستيم؛ اين روند به علت سهل انگاري و عدم رعايت نکات امنيتي جزيي از سوي کاربران روز به روز در حال افزايش است.

او يکي از مهمترين علل اصلي سوءاستفاده هاي اينترنتي را دسترسي آسان سودجويان سايبري به اطلاعات با ارزش قربانيان دانست و گفت: سهل انگاري کاربران مهمترين عامل در بروز اتفاقات ناگوار و انتشار اطلاعات شخصي و خصوصي افراد در فضاي مجازي است.

او رمز نگاري را راهکاري مناسب جهت جلوگيري از سرقت اطلاعات بر شمرد و گفت: رمزنگاري قابليتي است که امنيت اطلاعات را تا حد زيادي تضمين مي کند؛ در اين حالت تنها کسي که به اطلاعات دسترسي دارد و مي تواند اطلاعات رمز شده را استخراج کند که کليد رمز (رمز عبور) را داشته باشد.

پس استفاده از رمزهاي عبور پيچيده و پيشرفته مي تواند اطلاعات خصوصي و مهم ما را از گزند و دسترسي مجرمان سايبري حفظ کند.

اين کارشناس يکي ديگر از روش هاي سوءاستفاده مجرمان سايبري را بازيابي اطلاعات از تجهيزات خريداري شده دانست و گفت: در حال حاضر خريد و فروش اجناس دست دوم و کارکرده به خصوص گوشي ها و تبلت هاي مبتني بر سيستم عامل اندرويد بسيار رواج پيدا کرده است؛ در اين حالت فروشندگان فقط اطلاعات خود را از روي گوشي delete مي کنند غافل از اينکه اين اطلاعات به راحتي قابل ريکاوري خواهند بود و زمينه را براي سوءاستفاده فراهم مي آورند.

او به فروشندگان اين دستگاه ها توصيه کرد: قبل از فروش حتماً دستگاه خود را به حالت تنظيمات کارخانه اي(Factory Reset) برگردانند. هرچند در برخي از دستگاه ها بعد از ريست کارخانه اي تمام اطلاعات موجود در حافظه دستگاه پاک نمي شود و فقط از دسترس ظاهري خارج مي شوند اما اگر اطلاعات ما داراي رمز عبور باشند امکان دسترسي مجرمان سايبري به اين اطلاعات بسيار محدود و سخت مي شود.

سرپرست اداره پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتا ناجا گفت: استفاده از حافظه هاي جانبي مثل رم و مموري در تبلت ها، لپ تاب ها و گوشي هاي اندرويد مي تواند به ما کمک کند که اطلاعات ارزشمند و خصوصي خود را بر روي حافظه هاي جانبي ذخيره کنيم و در موقع فروش حافظه جانبي را براي خود نگهداريم.

او ادامه داد: بنابراين ذخيره فايل هاي ارزشمند و خصوصي بر روي حافظه هاي جانبي البته به صورت رمز و کد شده به ما کمک مي کند تا اطلاعات خصوصي کمتري بر روي گوشي ها و تبلت ها يا لپ تاب ها داشته باشيم و حافظه اصلي ما براي مابقي کار هاي عمومي مورد استفاده مي شود.

سرگرد کياني کارشناس جرائم سايبري پليس فتا با اشاره به آدرس سايت و ايميل پليس فتا آن را دريچه ارتباطي با شهروندان خواند و گفت: پليس فتا از هموطنان درخواست مي کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ثبت گزارش مردمي گزارش نمايند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر