صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

تغییر آیکون Friends در فیس بوک +عکس

کد خبر: 35469

برترین ها: در کم تر از 2 هفته از زمان تغییر لوگوی فیس بوک، آیکون Friends نیز در این سایت، تغییر کرد. فیس بوک، 2 هفته پیش، در راستای ساده تر کردن نمایش لوگوی خود در گوشی‌های هوشمند و دسکتاپ کاربران، لوگوی خود را با تغییرات کوچکی همراه کرد و کارکتر a را تغییر داد. این بار نیز، در اقدامی کوچک اما جنجال بر انگیز که تفسیرهای مختلفی به همراه داشت، آیکون فرندز و گروه‌ها، تغییر کرده است.

آیکون قبلی، که به‌زعم طراحش، کاتیلین وینر، نوعی عدم برابری جنسیتی و قرار گرفتن نماد زن در حاشیه را به ذهن مبادرت می‌نمود، با طراحی جدید، تغییر کرد. این تغییر گرافیکی کوچک که در آیکون دوستان و گروه‌ها، اعمال خواهد شد، اخیراً در پستی توسط مدیر طراحی گرافیکی فیس بوک، کاتلین وینر اعلام شده است. رویکرد تساوی در حقوق کاربران این شبکه اجتماعی بزرگ اینترنت، سبب شده است تا فیس بوک، هر نوع نمادی که نشان دهنده برتری جنسیتی در این شبکه می‌باشد را حذف و اصلاح کند.
 

 آیکون Friends در فیس بوک تغییر کرد + عکس
(تصویر سمت راست: لوگوی تغییر یافته / تصویر سمت چپ: لوگوی قدیمی)

به گزارش برترین ها؛ غول شبکه‌های اجتماعی اینترنت، از تغییر آیکون فرندز به دلیل حس آزار دهنده ای که قرار گرفتن یک زن، در پشت یک مرد را مجسم می‌کرد، خبر داد. این دلیلی است، که طراح این آیکون، کاتیلین وینر Caitlin Winner در سایت medium.com اعلام می‌کند. وی اظهار داشت: به عنوان یک فرد تحصیل کرده در کالج زنان، مفهوم لوگوی پیشین که نشان گر قرار گیری یک زن در سایه بود، چندان برایش غیر قابل تشخیص نبود، اما آن زمان، تغییر چنین لوگویی، در اختیار ایشان قرار نداشت.

 گفته می‌شود، تغییر آیکون فرندز، تا هفته دیگر در فیس بوک اعمال می‌شود و کاربران، دیگر شاهد تصویر زنی که در پشت سر مرد قرار گرفته است، نخواهند بود. کاتلین، از طرح‌های مختلفی که برای رسیدن به شکل نهایی این زن، طراحی کرده بود نیز پرده برداشت.
 
آیکون Friends در فیس بوک تغییر کرد + عکس
(تصویر اصلاح شده آیکون زن در آیکون گروه‌ها و دوستان در فیس بوک)

هم چنین، در بخش آیکون "گروه" نیز، تصویر یک زن، در وسط و بخش جلویی آیکون قرار گرفته است که در آیکون قدیمی، یک مرد، در وسط گروه نشان داده شده و یک زن، در پشت سر مرد وسطی، واقع شده بود. اکنون با این کار، با این تغییر آیکون، به زنان نقش محوری در گروه‌های فیس بوک، القا می‌شود.
 
 آیکون Friends در فیس بوک تغییر کرد + عکس
(تغییر لوگوی "گروه‌ها" در پرتال فیس بوک- سمت راست: آیکون جدید)

وینر در پست خود اعلام کرده است که این پروژه که توسط خود او پیش رفته، اکنون وی را نسبت به حساسیت درباره معنای نمادین آیکون‌ها، ترغیب کرده است: «من همه آیکون‌ها را بررسی می‌کنم. به خصوص آن‌هایی را که آشناترند. مثلاً اینکه آیا کیف دستی نماد کار است؟ چند درصد جمعیت شاغل دنیا  کیف دستی حمل می‌کنند؟ با چه نشانه‌های دیگری می‌توان مفهوم شغل را نشان داد تا برای تعداد بیشتری از مردم کاربرد پیدا کند؟»
 
آیکون Friends در فیس بوک تغییر کرد + عکس
طراح این لوگو، سر زن را هم تغییر داد و مدل مویش را هم عوض کرد؛ همچنین شانه‌ها و مدل موی مرد را هم تغییر داد.
در تصویر قبلی مرد جلوی زن قرار داشت و زن در فاصله محسوسی از او قرار می‌گرفت.

پرتال npr.org، در واکنش به تغییر آیکون دوستان و گروه‌ها در فیس بوک، این عمل را، یک نود بصری به تساوی جنسیتی در فیس بوک خواند و از آن ستایش کرد. در همین حال، Sheryl Sandberg از مدیران ارشد فیس بوک اعلام کرد که تغییر آیکون در فیس بوک، یک پیام آشکار دارد و نشان می‌دهد که سمبل‌های در شبکه اجتماعی فیس بوک، اهمیت زیادی دارند.

این اظهار نظر آقای سندبرگ، با واکنش گسترده کاربران فیس بک مواجه شد که بیش از 1800 پیام، زیر پست ایشان منتشرکردند و از اینکه فیس بوک، مسائل کوچک را بزرگ نمایی می‌کند، انتقاد کردند. به گزارش پرتال سیلیکون بیت، بسیاری از کامنت هایی که زیر پست آقای سندبرگ ارائه شده بود، به این موضوع اشاره می‌کرد که این تغییر آیکون، یک پیروزی بزرگ برای فیس بوک نیست.

با وجود آن که این تغییر آیکون کوچک، نقش زیادی در راهبری و استفاده کاربران از شبکه فیس بوک ندارد، اما ظرف 48 ساعت گذشته، این خبر، بازتاب‌های گسترده ای در رسانه‌های جهان داشته است. برخی از این واکنش‌ها در زیر آمده است.
 
 آیکون Friends در فیس بوک تغییر کرد + عکس
(تغییر آیکون‌های فیس بوک، پشتیبان کننده تساوی جنسیتی است)

آیکون Friends در فیس بوک تغییر کرد + عکس 
(طراحی آیکون‌های جدید فیس بوک، نگاه فمنیستی را به دوستی‌های شما وارد می‌کند)

آیکون Friends در فیس بوک تغییر کرد + عکس 
(در آیکون جدید "دوستان" در فیس بوک، شانه زن تراش داده شده است)

آیکون Friends در فیس بوک تغییر کرد + عکس 
(فیس بوک با به روز رسانی آیکون دوستان در پشتیبانی از تساوی جنسیتی، توجه فمنیست ها را جلب کرد)

گفتنی است، مارک زوکربرگ، مدیرعامل و مؤسس فیس بوک، هنوز درباره این تغییر آیکون، واکنشی را در صفحه شخصی خود در فیس بوک و توییتر اعلام نکرده است. اما به نظر می‌رسد، رویه فیس بوک به حذف نمادها و تنظیمات مدیریتی که سبب تبعیض نژادی، جنسیتی و فرهنگی در میان کاربران این شبکه 1.4 میلیارد نفری می‌شود، موضوع مهمی است که در برنامه بلند مدت فیس بوک، در دستور کار قرار دارد.

در همین راستا، فیس بوک اخیراً، سیاست "اسم واقعی" را که سبب می‌شد تا برخی از گروه‌ها و پروفایل‌هایی که اسم واقعی را انتخاب نکرده بودند، مسدود شوند، تغییر داد. با خانم کاتلین، مدیر بخش طراحی فیس بوک، می‌توان از طریق نشانی medium.com/@caitlinwinner در ارتباط بود.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر