صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

چگونه فايل‌هايمان را بدون احتمال بازيابي فرمت کنيم؟

وقتي فايلي را در کامپيوتر حذف مي‌‌کنيم، درواقع کاملا حذف نشده و افراد سودجو يا کنجکاو مي‌توانند آن‌ها را بازيابي کنند پس بايد از روش‌هاي مناسب براي اين کار استفاده کنيم

کد خبر: 3523

افتانا/ وقتي فايلي را در کامپيوتر حذف مي‌‌کنيم، درواقع کاملا حذف نشده و افراد سودجو يا کنجکاو مي‌توانند آن‌ها را بازيابي کنند پس بايد از روش‌هاي مناسب براي اين کار استفاده کنيم.

به گزارش افتانا (پايگاه خبري امنيت فناوري اطلاعات)، کاربران اولين کاري که براي از بين بردن يک فايل انجام مي‌دهند، انتخاب و حذف آن است. به نظر کارشناسان اگر به اين صورت فايل‌هايتان را حذف مي‌کنيد، بايد نگران باشيد که فرد سودجو بدون هيچ تلاشي ‌بتواند به فايل‌هاي شما دسترسي داشته باشد.

براي يک حذف بهتر بايد Recycle Bin را هم خالي کنيد تا کار براي افراد سودجو مشکل شود البته با اين کار هنوز هم فايل‌هاي شما به‌صورت کامل حذف نشده است و احتمال بازيابي آن هنوز وجود دارد. فرد سودجو با کمک نرم‌افزارهاي بازيابي فايل مي‌تواند انواع فايل‌هايي را که قبلاً به‌صورت کامل حذف شده، بازيابي کند.

راه‌کاري که براي اين کار مي‌توان به کار برد استفاده از ابزارهايي براي حذف فايل‌ها به شکل مناسب است تا ميزان بازيابي فايل به حداقل برسد.

يکي از اين ابزارها که به شکل بسيار مؤثري فايل‌ها را حذف مي کند ابزاري به نام Eraser است که استفاده از آن بسيار ساده بوده و فقط بايد بر روي فايل مورد نظر، کليک راست کرده و eraser را انتخاب کنيد تا فايل را براي شما به‌طور تقريباً دائم حذف کند. اگر فايل‌هايتان روي CD قرار دارد و مي‌خواهيد آن را از بين ببريد، ساده‌ترين کار شکستن آن است.

اگر فايل‌هايتان روي فلش يا مموري قرار دارد و مي‌خواهيد به‌طور کامل آن را فرمت کنيد تا قابل بازيابي نباشد، به‌جاي فرمت کردن آن به شکل معمول چند راه‌حل داريد؛‌ اولين راه‌حل شکستن و از بين بردن آن‌ها به شکل فيزيکي و دومين راهکار، فرمت فلش يا مموري و پر کردن مجدد آن‌ها با فايل‌هاي غير مهم و فرمت دوباره آن است. با يک‌بار انجام اين عمليات، بازيابي بسيار مشکل خواهد شد هرچند متخصصان بازيابي فايل‌ها عقيده دارند که بايد اين کار ۳۵ دفعه انجام شود تا هيچ ردي از فايل‌ها به جا نماند.

اگر مي‌خواهيد هارد (حافظه ذخيره‌سازي دائم) را فرمت کنيد به‌جز کارهاي بالا مي‌توانيد با قرار دادن آهن‌رباهاي قوي بر روي هارد و حرکت دادن آن روي هارد از پاک شدن اطلاعات به شکل دائم و غيرقابل‌بازگشت اطمينان حاصل کنيد. راه‌حل ديگري براي اين کار استفاده از ابزارهايي به نام low level format يا به‌اختصار LLF است که حافظه را به شکل غيرقابل‌بازگشتي فرمت مي‌کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر