صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

نقد و بررسي آنتي ويروس Avast براي سيستم هاي اندرويدي

بر اساس تست AV-Test که در ژوئن سال ۲۰۱۳ بر روي آنتي ويروس Avast‌ براي موبايل انجام شد، اين آنتي ويروس توانست کليه ۲۵۴۵ نمونه ويروسي که در معرضش قرار گرفت را به درستي تشخيص دهد و حتي يک مورد تشخيص اشتباه نيز از آن گزارش نشد.

کد خبر: 3276

گويا آي تي/ وقتي صحبت از ويروس و بدافزار ميشود همه ما ميدانيم اين چيزي نيست که مربوط به امروز يا فردا باشد. سالهاست که انواع و اقسام بدافزارها با کارکردهاي مخرب يا بسيار مخرب و قبل از ظهور گوشي هايي با سيستم عامل براي رايانه ها ساخته شده و هزاران نفر را به درد سر انداخته اند. البته گستره فعاليت مخرب بدافزارها به رايانه ها محدود نميشود و حتي گوشي هاي امروزي که ميتوان به نوعي آنها را نيز از لحاظ ساختار عملکردي رايانه به حساب آورد، در بر ميگيرد. بنابراين طبيعي است که شرکت هاي سازنده آنتي ويروس، توجه خود را به ساخت آنتي ويروس هايي براي سيستم هاي عامل عرضه شده براي گوشي ها همچون آي او اس و اندرويد نيز معطوف دارند. يکي از اين شرکت ها که مدتهاست در زمينه ارائه نرم افزارهاي آنتي ويروس براي رايانه ها نيز فعاليت کرده، شرکت آواست است.
بر اساس تست AV-Test که در ژوئن سال ۲۰۱۳ بر روي آنتي ويروس Avast‌ براي موبايل انجام شد، اين آنتي ويروس توانست کليه ۲۵۴۵ نمونه ويروسي که در معرضش قرار گرفت را به درستي تشخيص دهد و حتي يک مورد تشخيص اشتباه نيز از آن گزارش نشد. از جمله مزيت هاي Avast‌ آن است که هر موقع خواستيد ميتوانيد کليه فايل هاي موجود در گوشي تان را اسکن کنيد. اين در حالي است که آنتي ويروس بيت ديفندر براي انجام اسکن هاي خود به اتصال اينترنتي نياز دارد ضمن آنکه فقط فايل هايي که امکان خطر براي آنها وجود دارد مثل فايل هاي اجرايي را اسکن ميکند. البته نبايد از نظر دور داشت که اسکن کامل برنامه ها در يک گوشي معمولي رو به بالا مثلا سامسونگ گالاکسي S3 با آنتي ويروس Avast‌ حدود ۶۶.۰۶ ثانيه طول ميکشد در صورتي که همين اسکن با بيت ديفندر فقط ۱۰ ثانيه به طول مي انجامد. با وجود اسکن هاي طولاني Avast‌ آنتي ويروسي نيست که روي منابع سيستم شما سنگيني کند. در واقع با وجود اينکه اين برنامه با قرار گرفتن در حافظه رم گوشي شما لحظه به لحظه از آن حفاظت ميکند و هر عملکرد مشکوکي را گزارش ميدهد، ولي اين کار باعث مشغوليت بالاي پردازشگر و کندي سيستم شما نخواهد شد (البته اين تا حدود زيادي به ويژگي هاي سخت افزاري گوشي شما نيز بستگي دارد).
به نوعي ميتوان گفت نسخه موبايل آنتي ويروس Avast‌ بسيار شبيه به نسخه رايانه آن عمل ميکند. اين نسخه داراي بخشي به نام File Shield (سپر فايل ها) است که هر فايلي را چه خوانده يا نوشته يا تغيير داده شود را در آن واحد اسکن ميکند. البته اين قابليت به دليل مصرف بالاي شارژ باطري به صورت پيش فرض غيرفعال است. از طرف ديگر رويکرد Avast‌ به رعايت نکات امنيتي انحصارا گوشي ها، همچون ديگر نرم افزارهاي امنيتي رويکردي قابل تحسين بوده است. همه ما ميدانيم که بحث سرقت در مورد رايانه ها، به خصوص رايانه هاي روميزي چندان مطرح نيست ولي همين بحث براي گوشي ها که از يک طرف بسيار سبک و قابل حمل هستند و از طرف ديگر قيمت هاي بالايي هم دارند بيشتر مورد توجه قرار ميگيرد. بسياري از نرم افزارهاي امنيتي در اين رابطه رويکردهاي مشابهي را اتخاذ کرده اند و Avast‌ نيز از اين قاعده مستثني نبوده است. آواست داراي پورتال وبي است که شما در صورت دزديده شدن يا گم کردن گوشي خود ميتوانيد با مراجعه به آن موقعيت مکاني گوشي خود را پيدا کنيد، از راه دور آن را قفل نماييد يا کليه اطلاعات موجود در آن را در صورت لزوم پاک کنيد. همچنين برنامه قابليت پخش آژيري با صداي بلند (با قدرت ۹۶ دسيبل) را داراست که آن را هم ميتوانيد از راه دور فعال کنيد.
علاوه بر موارد فوق Avast‌ با داشتن ديوار آتش (فاير وال) ميتواند تا حد زيادي دست هکرها را از دسترسي به اطلاعات گوشي شما قطع کند. البته اين قابليت براي گوشي هايي است که دسترسي به پوشه هاي سيستمي (روت) در آنها فراهم شده باشد. از ديگر امکانات قابل توجه اين آنتي ويروس ميتوان به اسکن پيامک ها، امکان تعيين زمانبندي براي اسکن ها، امکان مسدود کردن برخي شماره تلفن هايي که نميخواهيد با آنها تماسي داشته باشيد يا از آنها پيامکي دريافت کنيد، امکان قفل کردن برنامه ها، قابليت سپر وب براي وبگردي ايمن و حفاظت از شما در برابر لينک هاي آلوده و امکان تهيه نسخه پشتيبان از افراد موجود در دفترچه تلفن، پيامک ها و عکس ها اشاره کرد.
هر چند Avast‌ از قابليت هاي متنوعي برخوردار است اما هنوز نميتوان آن را يک آنتي ويروس تمام عيار به حساب آورد. مثلا يکي از نقص هاي اين برنامه آن است که شخص سارق امکان دسترسي به نوار اعلانات و غيرفعال کردن جي پي اس گوشي شما را دارد حتي اگر برنامه گوشي شما را قفل کرده باشد. با اين وجود کارکرد آنتي ويروس Avast‌ به قدري خوب بوده که ميليون ها دانلود از سراسر دنيا دريافت کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر