صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

روانشناسي/ چطور از آسيب‌هاي رواني وايبر در امان بمانيم؟

کد خبر: 2392

زندگي ايده آل/ شبکه‌هاي اجتماعي تلفن همراه روزبه‌روز همه‌گير‌تر مي‌شوند اما يکي از اولين و معروف‌ترين اين شبکه‌ها وايبر است که افراد زيادي از دوست و آشنا گرفته تا اقوام و فاميل‌هاي دور و نزديک را در آنها مي‌بينيم، اما حضور در اين شبکه‌ها چندان هم ايمن نيست و مشکلاتي را ايجاد مي‌کند. دکتر رزاقي، روانشناس و مشاور به شما مي‌گويد که وايبر براي سلامت روحي‌تان چه آسيب‌هايي دارد و چطور بايد از اين خطرات در امان بمانيد.
دوري از خانواده‌ها
يکي از دلايل حضور افراد براي عضويت در گروه‌هاي مختلف وايبر اين است که با حضور در اين فضاي مجازي مي‌توانند با افراد بيشتري در تعامل باشند، ارتباطات اجتماعي‌شان را گسترده‌تر کنند، به مسافرت بروند و دسته‌اي از کمبود‌هاي‌شان برطرف شود. گاهي اوقات هم شرايط زندگي به گونه‌اي است که فرصتي براي معاشرت با افراد و دوستان باقي نمي‌ماند و ناچاريم براي آگاهي از حال و احوال اطرافيان به فضاي مجازي پناه ببريم. به‌طور مثال فردي که از صبح سر کار مي‌رود، بيشتر اوقات روز در محيط‌هاي بسته کار مي‌کند و دايره ارتباطات محدودي دارد، چنين فردي از راه برقراري ارتباطات در شبکه‌هاي اجتماعي مي‌تواند تبادلات اجتماعي بيشتري داشته باشد اما اين موضوع هميشه هم بي‌عيب و نقص نيست.
وايبر براي چه‌کساني خطرناک‌تر است
مشکل زماني پيش مي‌آيد که افرادخانواده زمان زيادي درگير حضور در شبکه‌هاي اجتماعي مختلف مي‌شوند و به اين ترتيب از حضور و صحبت با خانواده دور مي‌مانند. حتما شما هم اين روزها افرادي را ديده‌ايد که در خانه، رستوران، ‌مهماني‌هاي دوستانه و خانوادگي و حتي در مراسم عزاداري و عروسي هم از گوشي تلفن همراه و شبکه‌هاي اجتماعي جدا نمي‌شوند و هر لحظه مي‌خواهند به‌روز باشند، اما اين موضوع آسيب‌هايي را به همراه دارد و باعث غفلت از اعضاي خانواده و بي‌توجهي به نيازهاي آنها مي‌شود. شايد افراد خانواده نتوانند اين موضوع را به راحتي بپذيرند و هضم اين ارتباطات مجازي براي‌شان مشکل باشد، درنتيجه گروه‌بازي بايد در زمان مناسب انجام شود تا اعتراض شديد افراد مختلف خانواده را به دنبال نداشته باشد.
وابستگي رواني به وايبر
مشکل ديگري که با عضويت در گروه‌هاي وايبر پيش مي‌آيد، وابستگي رواني به اين گروه‌هاست. بسياري افراد از نظر رواني طوري به گروه وابسته مي‌شوند که نمي‌توانند يک لحظه هم از آن دست بکشند، بنابراين در موقعيت‌هاي مختلف به دنبال اين هستند که خودشان را به گروه برسانند و تبادل‌نظرات را از دست ندهند، در چنين شرايطي زندگي عادي فرد مختل شده و مشکلاتي برايش پيش مي‌آيد.
درماندگي در فضاي مجازي
گروه‌هاي وايبر براي بعضي افراد که اعتمادبه‌نفس پايين دارند مانند سم و آسيب است، درواقع شمشير دولبه‌اي است که هم مي‌تواند براي اين افراد مفيد باشد و در مواردي ممکن است سبب بروز آسيب‌هايي شود. از آنجا که اين افراد نمي‌توانند در فضاي واقعي خشم و ناراحتي‌شان را اعلام کنند ممکن است براي بروز اين احساسات به فضاي مجازي پناه ببرند، درنتيجه هر بار که مشکلاتي برايشان پيش مي‌آيد به فضاي مجازي اکتفا مي‌کنند که بار منفي دارد چون در اين فضا قرار مي‌گيرند و نمي‌توانند در دنياي واقعي با آدم‌ها روبه‌رو شوند. به اين ترتيب فردي با اعتمادبه‌نفس پايين به دليل اينکه نمي‌تواند مسائلش را بيان کند دچار درماندگي مي‌شود.
رعايت نشدن حريم‌هاي خانوادگي
در بعضي گروه‌ها حريم‌هاي شخصي و خانوادگي رعايت نمي‌شود که اين موضوع در زندگي مشترک مشکلاتي ايجاد کرده و سبب از هم پاشيدگي نظام خانواده مي‌شود. از سوي ديگر احتمال دارد سوءتفاهم‌هاي جدي و شديدي هم پيش بيايد. شايد خانمي متوجه شود همسرش در اين گروه‌ها هنگام صحبت با خانمي ديگر از کلمات محبت‌آميز استفاده مي‌کند و اين موضوع را زنگ خطري براي زندگي‌اش احساس کند.
درمجموع براي پيشگيري از بروز مشکلات در وايبر به زوج‌ها توصيه مي‌شود در گروه‌هايي عضو شوند که از نظر بار علمي و ارزش‌هاي اخلاقي اطلاعات خوبي در اختيارشان قرار دهد يا با اطلاع‌رساني از زمان و مکان برگزاري سمينار‌ها به غني شدن زندگي‌شان کمک کند. توصيه ديگر اين است که زوج‌ها از به‌کار بردن کلمات خودماني درون خانواده در گروه‌ها پرهيز کرده و در مجموع هوشيارانه‌تر و محتاط‌تر رفتار کنند. بعضي گروه‌ها ارزشمند نيستند و بهتر است با مشاهده نامناسب بودن شرايط، گروه را ترک کنيد تا مشکلات جدي براي‌تان پيش نيايد و به اختلاف با همسر و از هم پاشيدگي زندگي خانوادگي منجر نشود.
آسيب براي نوجوانان
وايبر مي‌تواند براي گروه‌هاي سني مختلف پرخطر باشد اما ممکن است به نوجوانان آسيب بيشتري وارد کند. شايد نوجوانان وارد دنيا و ارتباطي شوند که دلخواه پدر و مادر نيست و در اين گروه‌ها تصاوير، جوک، جملات و حرف‌هايي رد و بدل شود که براي يک نوجوان مناسب نيست. از اين رو در مورد نوجوانان عضويت در گروه‌هاي وايبر را پرخطر مي‌دانيم و اين موضوع مي‌تواند با بدآموزي‌هايي همراه باشد.
بي‌خوابي در کمين وايبربازها
اگر به تلفن همراه هوشمند معتاد هستيد شايد براي‌تان پيش آمده که در کنار اين يار هميشگي به خواب رفته باشيد. اين اتفاق فقط براي شما پيش نمي‌آيد؛ تحقيقات نشان مي‌دهد 44 درصد از صاحبان تلفن همراه در کنار اين ابزار هوشمند به خواب مي‌روند. تلفن‌هاي همراه، تبلت‌ها، تلويزيون و گجت‌هايي که صفحه ال‌اي‌دي دارند از خودشان پرتوهايي ساطع مي‌کنند که مي‌تواند هورمون ملاتونين را تحت‌تاثير قرار داده و در روند خواب شما اختلالاتي ايجاد کند.
اين ابزارها نور آبي‌رنگي دارند، طول موج اين نور شبيه نور زردي است که در طول روز مي‌بينيم. از اين رو بدن ما شب‌ها در کنار صفحات آبي رنگ گوشي‌ها ممکن است به اشتباه تصور کند که هنور روز است، درنتيجه چرخه خواب‌مان به هم مي‌خورد و دچار بي‌خوابي مي‌شويم. درواقع نور آبي رنگي که در صفحه کامپيوتر وجود دارد چرخه خواب و بيداري را به هم مي‌زند و احتمال بروز بي‌خوابي را افزايش مي‌دهد. پس شب‌ها دو ساعت قبل از خواب اين ابزارها را در فاصله‌اي دورتر از خود قرار دهيد.
بررسي‌ها نشان مي‌دهد اعتياد به اينترنت با اختلالات خواب هم در ارتباط است. در يک تحقيق ديگر گروهي از کودکان چيني و آمريکايي مورد بررسي قرار گرفتند، نتايج اين تحقيق نشان داد افرادي که از کامپيوتر زياد استفاده مي‌کنند ديرتر به خواب مي‌روند و در طول شبانه روز کمتر مي‌خوابند.
توصيه متخصصان براي رفع اين مشکل اين است که براي تنظيم ساعت خواب‌تان شب‌ها دو ساعت قبل از خواب، گوشي تلفن همراه و لپ‌تاپ را در فاصله‌اي دورتر از خودتان قرار دهيد يا آنها را به‌طور کامل خاموش کنيد. بهتر است زمان مشخصي از روز را به گروه‌بازي در وايبر اختصاص دهيد و از صبح تا شب به اينترنت گوشي متصل نباشيد، در اين صورت آرامش بيشتري داريد زيرا هر لحظه منتظر دريافت پيام‌هاي تازه‌اي نيستيد.
اگر براي انجام کارهاي روزمره بايد به اينترنت متصل باشيد تنظيمات گروه‌ها را طوري تغيير دهيد که نوشته‌هاي ارسال‌شده با بوق معروف وايبر به شما يادآوري نشود و به اصلاح وايبر را بي‌صدا کنيد، درنتيجه با هر پيام جديد از جاي‌تان نمي‌پريد و به سمت گوشي پرواز نمي‌کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر