صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

نگاه نزديک/ بررسي ديجياتو، Huawei Ascend Mate 7

در ميان موبايل هاي متنوع اين شرکت، يک قسمت پازل ناقص بود. با عرضه آيفون ۵٫۵ اينچي، رقابت گسترده اي در رده تلفن هاي بزرگ شکل گرفت و هواوي نيز نبايد ميدان را خالي مي گذاشت و فبلت هاي خود را به روز رساني مي کرد. بنابراين فبلت ۶ اينچي خود يعني Ascend Mate 7 را ساخت. از آنجا که رقباي اين رده ويژگي هاي ممتازي دارند، هواوي نيز سعي کرده دستگاهي تمام و کمال، با بدنه فلزي و حسگر اثر انگشت بسازد.

کد خبر: 2326

ديجياتو/ هواوي، ابتدا شرکتي بود که فقط در زمينه تجهيزات مخابراتي فعاليت مي کرد. زماني که وارد عرصه موبايل شد، همه گفتند «اين هم يک شرکت چيني ديگر است». اما بر خلاف اين گفته، هواوي توانست با ساختن دستگاه هاي با کيفيت و خوش قيمت، جاي پاي خود را در بازار باز کند.

در ميان موبايل هاي متنوع اين شرکت، يک قسمت پازل ناقص بود. با عرضه آيفون ۵٫۵ اينچي، رقابت گسترده اي در رده تلفن هاي بزرگ شکل گرفت و هواوي نيز نبايد ميدان را خالي مي گذاشت و فبلت هاي خود را به روز رساني مي کرد. بنابراين فبلت ۶ اينچي خود يعني Ascend Mate 7 را ساخت. از آنجا که رقباي اين رده ويژگي هاي ممتازي دارند، هواوي نيز سعي کرده دستگاهي تمام و کمال، با بدنه فلزي و حسگر اثر انگشت بسازد.

طراحي
اولين موردي که در طراحي دستگاه توجه ما را جلب کرد، بدنه فلزي و کيفيت ساخت بالاي آن بود. به همين دليل و البته ضخامت کم ۷٫۹ ميلي متري دستگاه، در دست گرفتن اسند ميت ۷، احساس بسيار خوبي به شما منتقل مي کند؛ علي رغم اندازه بسيار بزرگش.

از آنجا که اين فبلت ۶ اينچي است و بدنه فلزي هم دارد، طبيعي است که وزن زيادي داشته باشد. اين دستگاه ۱۸۵ گرم وزن دارد که سنگيني آن کاملاً احساس مي شود. با اين وجود هواوي سعي کرده در قسمت هاي ديگر، جبران کند.

حاشيه نمايشگر به طرز شگفت انگيزي باريک است؛ چه در بالا، چه در پايين. واقعاً تحسين برانگيز است که هواوي توانسته فبلتي ۶ اينچي را در قابي به اين کوچکي جاي دهد و ابعاد دستگاه را به مقدار زيادي کاهش دهد. حاشيه نمايشگر به قدري کم است که گاهي اوقات به سختي مي توانيد جايي براي قرار دادن انگشتانتان پيدا کنيد!

براي حفظ اين حاشيه کم و ساده نگه داشتن جلوي دستگاه، خبري از دکمه هاي فيزيکي يا لمسي نيست و از دکمه هاي نرم افزاري استفاده شده است.

هواوي تمام تلاشش را کرده که اطراف دستگاه را نيز مانند جلوي آن، خلوت نگه دارد. در سمت راست دکمه هاي تنظيم صدا و پاور قرار دارند که دکمه پاور، به بافت ظريفي مزين شده است.

در سمت چپ، درگاه هاي کارت حافظه و سيم کارت قرار دارند که براي باز کردن پوشش هر دو، به سوزن نياز خواهيد داشت. عجيب است که براي درگاه کارت حافظه هم از پوشش قفل دار سوزني استفاده شده است.

در بالا، جک ۳٫۵ ميلي متري صدا و يک ميکروفون ديده مي شود. در پايين نيز يک ميکروفون ديگر در کنار درگاه microUSB قرار گرفته است.

اما پشت دستگاه حسابي شلوغ است. اينجا دوربين ۱۳ مگاپيکسلي را به همراه يک فلش بزرگ و قدرتمند در کنارش مي بينيم. شيشه محافظ لنز دوربين خيلي راحت کثيف مي شود چون مقداري برجستگي دارد که آن را بسيار آسيب پذير مي کند.

پايين تر نيز حسگر اثرانگشت وجود دارد که هم جنس بدنه دستگاه است و در داخل آن فرو رفته. قرار دادن حسگر انگشت در پشت دستگاه، حرکت هوشمندانه اي است که ما آن را تحسين مي کنيم زيرا در حقيقت همان کاري بود که ال جي بايد در G3 انجام مي داد و نداد. همانطور که مي دانيد، ال جي دکمه هاي پاور و تنظيم صدا را به پشت دستگاه منتقل کرد و آنجا مکان مناسبي براي قرار دادن حسگر اثر انگشت بود. هواوي با تشخيص خوب خود، توانست از اين موقعيت به درستي استفاده کند.

در کل اسند ميت ۷ توانست با کيفيت ساخت بالا و طراحي هوشمندانه خود، رضايت ما را جلب کند. تنها ايراد آن خوش دست نبودنش است و هواوي مي توانست روي ارگونومي دستگاه بيشتر کار کند. با اين وجود، حاشيه کم اطراف نمايشگر ۶ اينچي اين فبلت، نشان مي دهد که هواوي تلاش خود را براي کاهش ابعاد دستگاه به کار گرفته است.

نمايشگر
نام اسند ميت ۷ گول زننده است. اگر ندانيد، فکر مي کنيد با يک دستگاه ۷ اينچي طرفيد. فبلت جديد هواوي داراي يک نمايشگر غول پيکر ۶ اينچي از نوع IPS است که دقتي برابر ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پيکسل دارد. اين رزولوشن، تراکم ۳۶۷ پيکسل در هر اينچ را به همراه مي آورد.

اين روزها تراکم پيکسل هاي بالاي ۴۰۰ و ۵۰۰ را زياد مي بينيم اما در تجربه اي ما که داشته ايم، تفاوت چنداني مشاهده نکرديم. تراکم پيکسل اسند ميت ۷ کاملاً مناسب است و تصاوير با وضوح خوبي نمايش داده مي شوند. رنگ ها بسيار زنده و با طراوت هستند و تصاوير با شفافيت خيره کننده اي به نمايش در مي آيند. کنتراست آن نيز در سطح مطلوبي قرار دارد.

نمايشگر اين فبلت در زير نور مستقيم خورشيد نيز عملکرد خوبي از خود نشان مي دهد. يکي از ويژگي هاي نمايشگر که به اين امر کمک شاياني مي کند، توانايي بالا در توليد رنگ سفيد و نوردهي خوب نمايشگر است. در کل عملکرد نمايشگر اسند ميت ۷ بسيار خوب است و چشم از تماشاي آن خسته نمي شود. بازي کردن و تماشاي فيلم در اين نمايشگر بزرگ و با کيفيت، لذت بخش است.

نرم افزار
در اسند ميت ۷، اندرويد ۴٫۴٫۱ نسخه جديد رابط کاربري هواوي را بر تن کرده که پيشرفت هاي زيادي نسبت به نسخه هاي قبل داشته است. هواوي اعتقادي به منو ندارد و صفحه اصلي و منوها را همانند قبل، يکپارچه طراحي کرده است. علاوه بر اين، محيط کاربري ساده تر و زيباتر شده.

براي زيباتر و يکدست شدن محيط، هواوي تمامي آيکن ها را به فرم مربع با گوشه هاي گرد در آورده است. اپليکيشن هاي نصب شده توسط کاربر نيز به صورت خودکار به اين شکل در مي آيند که حرکت مثبتي است. فضاي کلي رابط کاربري بسيار ساده و زيبا است و کار کردن با آن لذت بخش است.

رابط کاربري هواوي ما را به ياد iOS اپل مي اندازد. اين محيط و فرم آيکن ها کاملاً يادآور آن فضا هستند. ماجرا به اينجا ختم نمي شود. در صفحه اصلي، با سوايپ کردن به سمت پايين، منوي جست و جو ظاهر مي شود که دقيقاً مثل Spotlight Search در iOS است و همان افکت را به کار گرفته. همچنين در صفحه قفل، با کشيدن نوار پايين صفحه به بالا، نواري مانند ويجت هاي iOS ظاهر مي شود. با وجود اين کپي برداري ها، هواوي موفق شده رابط کاربري خود را نسبت به قبل بهبود ببخشيد.

از آن جا که اين فبلت اندازه بزرگي دارد، چيني ها براي کار کردن با يک دست، تدابيري انديشيده اند. کيبورد هواوي قابليت تنظيم براي قرار گرفتن در سمت راست، چپ، وسط يا تايپ دو دستي را دارد و از سوايپ نيز پشتيباني مي کند. با تنظيم محل قرار گرفتن کيبورد، سه دکمه اصلي پايين صفحه نيز به آن مکان جا به جا مي شوند. البته اين کيبورد، فعلاً از زبان فارسي پشتيباني نمي کند و مجبور خواهيد شد از کيبورد گوگل استفاده کنيد يا کيبورد ديگري نصب نماييد.

براي باز کردن قفل صفحه با يک دست، مي توان از حسگر اثر انگشت استفاده نمود. اين حسگر سرعت و دقت خوبي دارد و تنظيم و کار کردن با آن راحت است.

چند رسانه اي
هواوي اپليکيشن هاي خودش را در بخش چند رسانه اي تهيه کرده است. بگذاريد از اپليکيشن Videos شروع کنيم. ما براي آزمودن آن، از فيلم «مصاحبه» که طي تنها يک هفته به عنوان پرفروش ترين فيلم گوگل پلي در ۲۰۱۴ دست پيدا کرد، استفاده نموديم. پخش کننده ويدئو توانايي بزرگنمايي و اجراي زيرنويس را ندارد و تنها تنظيم آن، فعال يا غيرفعال کردن صداي dts است. بنابراين به يک اپليکيشن جداگانه نياز خواهيد داشت.

قابليت جالبي که در گالري وجود دارد، امکان دسترسي سريع به دوربين با حرکت سوايپ به سمت پايين است.

اما بخش مورد علاقه ما، يعني موسيقي. رابط کاربري اين بخش بسيار زيبا کار شده است و هواوي در اين قسمت گل کاشته. حالت مخصوص داک نيز طراحي شده و با قرار دادن دستگاه به صورت افقي، اپليکيشن به اين حالت مي رود. همه منو تا حد امکان ساده هستند و تنظيماتي همچون اکولايزر و … نيز وجود ندارد.

اسپيکر اسند ميت ۷، در پشت آن قرار گرفته است. براي آزمايش صداي آن، ما قطعه Jar of Heats از کريستينا پري (Christina Perri) را با ريميکس دش برلين (Dash Berlin) پخش کرديم. شفافيت، کيفيت، باس و عمق صدا بسيار خوب است. همچين استفاده از فناوري صوتي dts در آن، به بهبود تجربه شنيداري کمک قابل توجهي مي کند.

ما از کيفيت صداي اين دستگاه راضي هستيم اما دو ايراد از آن مي گيريم: نبود تنظيمات صدا و داشتن تنها يک اسپيکر. از دستگاهي در اين رده، انتظار مي رود به اسپيکرهاي استريو مجهز باشد.

دوربين
دوربين ۱۳ مگاپيکسلي اسند ميت ۷ مي تواند تصاوير با کيفيتي را ثبت کند. سطح نويز پايين، و جزئيات بالاست. اما گاهي اوقات رنگ تصاوير به سردي مي گرايد که بيشتر در حالت HDR اين اتفاق رخ مي دهد. اگر HDR را خودتان فعال نکنيد، دوربين به صورت خودکار، در مواقعي که نياز باشد دو عکس مي گيرد: يکي بدون HDR و ديگري با HDR. بنابراين نگران شرايط استفاده از آن نباشيد.

امکانات خوب ديگري نيز در اپليکيشن دوربين قرار داده شده اند. امکان عکس برداري مستقيم با استفاده از فيلترهاي گوناگون فراهم شده است. همچنين دوربين قابليت اين را دارد تا با استفاده از کنترل صوتي يا حسگر اثر انگشت عکس بگيرد که براي گرفتن خودنگاره بسيار پرکاربرد است.

دوربين جلوي اين فبلت ۵ مگاپيکسلي است و مي تواند سلفي هاي با کيفيتي تهيه کند. گرفتن خودنگاره در بعضي مواقع کار سختي است. راهکار اول هواوي، دستور صوتي است. مي توانيد با گفتن کلمات Pai Zhao يا Qie Zi عکس بگيريد يا آن را تنظيم کنيد تا با رسيدن به فرکانس صدايي خاص (مثل زماني که بلند بگوييد سيـــــــب)، اين کار را انجام دهد. اگر خجالت مي کشيد، دستتان را روي حسگر اثرانگشت نگه داريد تا برايتان کار شاتر را انجام دهد و تصوير را ثبت کند.

کيفيت دوربين در کل خوب است. مي توانيد نمونه تصاوير آن را در گالري زير مشاهده کنيد:

سخت افزار
هواوي تصميم گرفته کار را يکسره کند و سخت افزار دستگاه را نيز خودش بسازد. بنابراين انتظار مي رود شاهد هماهنگي خوبي بين نرم افزار و سخت افزار دستگاه باشيم. چيپ به کار رفته در اسند ميت ۷، Kirin 925 نام دارد که توسط شرکت HiSilicon (از زير مجموعه هاي هواوي) ساخته شده است. پردازنده Cortex-A15 در دستگاهي که در اختيار ما بود به کار رفته که با ۴ هسته تحت فرکانس ۱٫۸ گيگاهرتز فعاليت مي کنند. گويا نسخه ديگري نيز با پردازنده Cortex-A7 عرضه شده که داراي فرکانس ۱٫۳ گيگاهرتز است.

نسخه ۱۶ گيگابايتي اسند ميت ۷ از ۲ گيگابايت رم بهره مي برد و نسخه ۳۲ گيگابايتي از ۳ گيگابايت. براي آزمون عملکرد اين فبلت، ما دو آزمون Antutu و Basemark OS II را از آن گرفتيم که نتايج بسيار خوبي به دست آمد. اسند ميت ۷ پا به پاي بهترين ها، در صف پرچمداران Antutu حرکت مي کند و مي توان براي تمامي امور از جمله بازي هاي سنگين روي آن حساب کرد. البته گاهي اوقات در اجراي اپليکيشن ها تأخير کوچکي مشاهده مي شود که به نظر مي رسد مشکل از قسمت نرم افزاري دستگاه باشد.

بايد اين نکته را بگوييم که اين فبلت، با رزولوشني پايين تر از Galaxy Note 4 توانسته امتيازي نزديک به آن بگيرد و در صورتي که همان رزولوشن ۲K گلکسي نوت ۴ را داشت، بعيد بود اين امتياز را کسب کند. با اين حال، رزولوشن نمايشگر اين دستگاه در سطح خوبي قرار دارد و نمي توان از آن ايرادي گرفت. عملکرد سخت افزاري اسند ميت ۷ خوب است.

تلفن
شماره گير نيز از رابط کاربري هواوي بهره مي برد که طراحي زيبايي دارد. دکمه هاي شماره گير بزرگ هستند و کار کردن با آن ها راحت است. براي راحتي بيشتر، همانند کيبورد، محل قرار گرفتن دکمه ها براي کار کردن با يک دست نيز قابل تنظيم است.

اسند ميت ۷ همچنين از شبکه مخابراتي نسل چهارم پشتيباني مي کند و اگر سيم کارت نسل دو يا سه در آن قرار دهيد، پيامي نمايش داده مي شود تا شما را به استفاده از نسل ۴ ترغيب کند. کيفيت صداي مکالمه و بلندي صداي اسپيکرهاي مخصوص مکالمه نيز در حد مطلوبي قرار دارد.

باتري
اسند ميت ۷ به يک باتري با ظرفيت فوق العاده ۴۰۵۰ ميلي آمپر مجهز شده تا بتواند هميشه شما را همراهي کند. با چنين باتري قدرتمندي، هواوي نيازي به قابل تعويض بودن آن نديده است. طي آزمايشي که از باتري اين دستگاه گرفته شد، اسند ميت ۷ توانست ۱۲ ساعت و ۴۰ دقيقه به پخش ويدئوي ۷۲۰p بپردازد که رقم قابل توجهي است.

اين فبلت مي تواند تا ۳ روز با استفاده معمولي دوام بياورد که اين امر به دليل رزولوشن نمايشگرش ممکن شده است. براي مقايسه، گلکسي نوت ۴ با نمايشگر ۲۵۶۰×۱۴۴۰ و باتري ۳۲۲۰ ميلي آمپري، دو روز دوام مي آورد. بنابراين اسند ميت ۷ با باتري قوي تر و رزولوشن نمايشگر پايين تر، مسلماً بيش از اين مقدار کار خواهد کرد.

جمع بندي
هواوي موفق شده فبلتي تمام و کمال با کيفيت ساخت بالا و طراحي خوب، نمايشگر با کيفيت، سخت افزار قدرتمند و دوربين خوب بسازد. فبلتي که مي توان آن را در رده بهترين موبايل هاي دنيا در حال حاضر قرار داد. حاشيه نمايشگر آن بسيار کم است و حسگر اثر انگشتش نيز عملکرد خوبي دارد. اين دستگاه به قدري خوب ساخته شده که نمي توانيم از آن ايراد خاصي بگيريم. ايرادات کوچک آن، نرم افزاري هستند که به راحتي برطرف مي شوند.

تنها مسأله اي که مي توانيم به آن اشاره کنيم، اندازه بزرگ دستگاه است. ۶ اينچي، اندازه ايست که اين فبلت براي آن ساخته شده و به کاربرد شما بستگي دارد که آن را بپذيريد يا نه.

نظرات بینندگان

ارسال نظر