صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

نگاه نزديک/ بررسي گوشي LG L Bello Dual Sim

ال‌جي بسياري از گوشي‌هاي ميان‌رده و ارزان قيمت خود را در سري L روانه بازار مي‌کند. يکي از گوشي‌هاي جديد خانواده‌ي سري L، ال‌ بِلو است. در ادامه با ما همراه باشيد تا به بررسي اين گوشي که از نظر ظاهري شباهت‌هايي به سري G دارد، بپردازيم.

کد خبر: 2319

زوميت/ ال‌جي بسياري از گوشي‌هاي ميان‌رده و ارزان قيمت خود را در سري L روانه بازار مي‌کند. يکي از گوشي‌هاي جديد خانواده‌ي سري L، ال‌ بِلو است. در ادامه با ما همراه باشيد تا به بررسي اين گوشي که از نظر ظاهري شباهت‌هايي به سري G دارد، بپردازيم.

طي دو سال گذشته، ال‌جي پيشرفت خوبي در زمينه‌ي توليد گوشي‌هاي موبايل داشته و توانسته تا حد زيادي خود را در بازارهاي متعدد، چه گوشي‌هاي هوشمند پرچمدار و چه گوشي‌هاي ضعيف‌تر، ثابت کند. يکي از آخرين محصولات اين کمپاني کره‌اي، بر خلاف چند گوشي قبلي آن، نام سري G را يدک نمي‌کشد ولي در عوض، ظاهر و حتي باطني نزديک به آن‌ها دارد.

پس از تجربه‌ي استفاده‌ي دو هفته‌اي از L Bello و گوشي ديگر اين شرکت به نام LG G3 Beat که بررسي آن را قبلا در زوميت منتشر کرديم، متوجه‌ي سياست‌هاي عجيب ال‌جي مي‌شويم. ال‌جي تلفن ميان‌رده‌ي G3 Beat را در سري G عرضه مي‌کند و از طرف ديگر L Bello را با ظاهري تقريبا مشابه اما بازدهي بهتر در سري L معرفي مي‌کند. در ادامه نگاه دقيق‌تري به L Bello مي‌اندازيم تا با کم و کيف آن آشنا شويد.

طراحي و سخت افزار
از هر زاويه‌اي به اين گوشي نگاه کنيد، محال است که آن را با يکي از گوشي‌هاي سري جي اشتباه نگيريد. شکل طراحي و ارگونومي اين محصول تا حد زيادي به برادران ناتني‌اش نزديک است. Bello مجهز به يک صفحه‌ي نمايش ۵ اينچي است و از اين حيث مي‌تواند جزو گوشي‌هاي بزرگ هم محسوب شود و در اندازه، تقريبا هم قد و هيکل گوشي ميان‌رده‌ي بيت به نظر مي رسد. ۱۳۸ ميلي‌متر طول، ۷۰ ميلي‌متر عرض و ضخامت ۱۰.۷ ميليمتري اين گوشي، در مقايسه با بيت تنها يک ميليمتر در هر بخش بزرگ‌تر است، اما اين يک ايراد نيست و اصلا متوجه اين فرق حتي با کنار هم قرار دادن اين گوشي‌ها نخواهيد شد.

همانند گوشي‌هاي سري جي، پنل جلويي فاقد هر گونه دکمه‌ي فيزيکي است ولي انحناي پشت محصول نسبت به گوشي‌هاي سري جي نامحسوس است. با اين‌حال، گوشي خوش دست است و مشکلي از نظر کارکرد فيزيکي با آن نخواهيد داشت. اين خوش‌دستي در کنار قرارگيري کليد‌ پاور و تنظيم صدا بر روي قاب پشتي همچون محصولات سري جي، بيش از پيش نمايان مي‌شود. بلو جزو اولين محصولات ال‌جي است که از اين حالت قرارگيري دکمه‌ها در يک گوشي غير از خانواده‌ي سري جي بهره مي‌برد و احتمالا ال‌جي اين حالت را به عنوان استاندارد معمول خود در گوشي‌هاي آينده از هر سري و خانواده‌اي اعمال مي‌کند. به هر حال اولين قدم را در سري L برداشته است که واقعا کاري تحسين برانگيز بوده است.

اگر کمي از تعريف و تمجيد اين گوشي فاصله بگيريم، مي‌رسيم به جنس بدنه که از پلاستيک نرم و آسيب‌پذير ساخته شده است. اين‌بار ما با بدنه و قاب شبه فلز روبه رو نيستيم و با يک نگاه به راحتي مي‌توان از جنس پلاستيکي اين گوشي آگاه شد. قاب پشتي مقداري طرح حاشور مانند دارد، اما اگر از قاب يا کيف مناسب براي حمل و نقل استفاده نکنيد، شايد بعد از مدتي، تعدادي لک و خط بر روي بدنه‌ي دستگاه مشاهده کنيد که غيرقابل پاک شدن هم هستند. اين دقيقا همان اتفاقي است که پس از دو هفته استفاده براي من رخ داد. پس اگر تصميم به خريد اين گوشي داريد، بايد مراقبت‌هاي لازم هم برايش در نظر بگيريد.

برخلاف ديگر گوشي‌هاي جديد ال‌جي که فرستنده‌ي مادون قرمز در آن‌ها وجود داشت، اين مورد در Bello ديده نمي‌شود و شايد اين امر يک سنت شکني در رويه‌ي ال‌جي بوده است. به هر حال، حداقل براي من فرستنده‌ي مادون قرمز کاربردي نداشت و بودن يا نبود آن در اين گوشي مشکل خاصي ايجاد نمي‌کند. البته، عدم وجود اين قابليت شايد کمک شاياني به کاهش هزينه‌ي توليد و به دنبال آن، قيمت‌گذاري بهتر براي اين محصول کرده است.

به طور کلي، گوشي Bello از نظر ظاهري و خوش‌دستي مي‌تواند حرف‌هاي زيادي براي گفتن داشته باشد. حاشيه‌ي نمايشگر مناسب است و قرارگيري دکمه‌ي پاور و تنظيم صدا يک امتياز محسوب مي‌شود. البته اين زبان طراحي براي بعضي خوشايد نيست اما پس از چند روز استفاده از آن متوجه‌ي تاثير مثبت آن خواهيد شد.

نمايشگر
ال‌جي ال Bello به يک صفحه نمايش ۵ اينچي از نوع IPS LCD با رزولوشن ۸۵۴ در ۴۸۰ پيکسل مجهز شده که به موجب آن، تراکم ۱۹۶ پيکسل در هر اينچ ايجاد شده است. از آن‌جايي که Bello يک گوشي ميان‌‌رده با حدود قيمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان است، نبايد انتظار رزولوشن خيلي بالاتر هم از آن داشت. گوشي جي ۳ بيت که به نوعي معيار مقايسه‌ي ما با Bello است، از رزولوشن بالاتر بهره مي‌برد که يکي از امتيازات آن نسبت به محصول در دست بررسي ما است. تراکم پيکسلي Bello هم به مقدار قابل ملاحظه‌اي کمتر است. در هر صورت، نه اينکه بگوييم نمايشگر اين گوشي مارا نااميد مي‌کند، ولي بايد انتظاراتمان هم به اندازه‌ي مبلغي که خرج مي‌کنيم در نظر بگيريم. به خاطر استفاده از پنل IPS LCD، ما شاهد رنگ بندي نسبتا خوب و نمايش صحيح در حالت‌هاي مختلف مانند ويديو، عکس و محيط کاربري هستيم. البته هنوز ما شاهد اين هستيم که عمق رنگ مشکي کمي ضعيف است.

يکي از مشکلات ديگري که مي‌توانيم به بخش صفحه نمايش ال‌جي بلو وارد کنيم، عدم وجود سنسور تنظيم کننده نور محيط است. به اين معني که دستگاه در طول شبانه روز قادر نيست با توجه به مقدار نور محيط، روشنايي نمايشگر را تنظيم کند.

مسلما زماني که از محيط بسته به يک محيط باز حرکت مي‌کنيد يا بين مقدار روشنايي شب و روز، نياز به اين سنسور بيش از هر زمان ديگر حس مي‌شود. البته ال‌ جي براي اين مورد يک راه حل نرم‌افزاري دارد که با گزينه night brightness در سيستم عامل مشخص شده است.

در مجموع، نمايشگر اين گوشي ال‌جي به نسبت قيمت محصول، در سطح قابل قبولي قرار دارد و مي‌توان روي آن حساب باز کرد.

دوربين
ال‌جي بلو داراي يک دوربين ۸ مگاپيکسلي در پشت و دوربين يک مگاپيکسلي در جلوي خود است. مشخصات و کارايي دوربين پشت تا حد زيادي به جي ۳ بيت شباهت دارد و در اينجا هم عملکردي نسبتا قوي و راضي‌کننده از خود نشان داده است. البته فقدان تکنولوژي فوکوس ليزري در بلو يکي از تفاوت‌هاي اين دو گوشي است ولي کاملا مشخص است که حذف اين قابليت سبب کاهش قيمت ال‌ بلو شده است. بهتر هست که اين مسئله را به فال نيک بگيريم و جزو نقاط ضعف اصلي حساب نکنيم.

رابط کاربري دوربين هم فرقي با گوشي‌هاي خانواده سري جي ۳ ندارد. ال‌جي تا جاي ممکن، نرم‌افزار دوربين را ساده طراحي کرده و تنظيمات پيچيده را از آن حذف کرده تا کاربر به سادگي بتواند از آن استفاده کند. در واقع همه چيز بصورت خودکار تنظيم مي‌شوند و حتي اگر بخواهيد هم نمي‌تواند تنظيمات خاصي را روي دوربين اعمال کند.

تنها کافي است صفحه را روي سوژه مورد نظر لمس کنيد تا فوکوس انجام شده و عکس گرفته شود. البته نه به سرعت گوشي‌هاي خانواده G3، اما فوکوس اتوماتيک در اينجا خود نعمتي است. اگر علاقمند به اعمال تنظيمات دستي هستيد، آن وقت نرم‌افزار دوربين ال‌جي بلو شما را مايوس خواهد کرد، چرا که در اين نرم‌افزار امکان تنظيم دستي ايزو، سرعت شاتر و گشودگي دريچه ديافراگم وجود ندارد و همگي بصورت خودکار توسط خود نرم‌افزار و براساس شرايط محيط عکاسي تنظيم مي‌شوند. با اين حال تنظيمات عموما بصورت دقيق و صحيح انتخاب مي‌شوند و نتيجه‌ي نهايي کار قابل قبول است.

اسپيکر
اگر با گوشي‌هاي ال‌جي کار کرده باشيد، حتما مي‌دانيد که نبايد روي خروجي صداي اسپيکرهاي آن‌ها حساب ويژه‌اي باز کرد. بلو اسپيکر چندان قوي ندارد و حجم صدا مناسب نيست. در کنار آن، کيفيت صدا هم در سطح قابل قبولي قرار ندارد و وقتي حجم صداي بيشتر از ۶۰ درصد تنظيم مي‌شود چندان واضح نيست. دريچه‌ي خروجي اسپيکر در پشت گوشي قرار گرفته و همين عامل باعث مي‌شود که وقتي بلو روي ميز يا هر سطحي قرار مي‌گيرد، صداي خروجي کمتر نيز شود.

نرم‌افزار
رابط کاربري ال‌ بلو يکي از جاهايي است که شباهت بسيار زيادي به گوشي‌هاي سري جي اين کمپاني دارد. ظاهرا ال‌جي بازخوردهاي خوبي را از اين رابط کاربري در گوشي‌هاي قبلي خود دريافت کرده است و حالا سعي دارد آن را در محصولات ديگر خود هم استفاده کند. اين يک حرکت تحسين‌ برانگيز است. البته، ال‌جي بلو در حال حاضر مجهز به نسخه‌ي ۴.۴.۲ اندرويد است و اگر ال‌جي اين گوشي را هم به اندرويد ۵ ارتقا دهد، قطعا مي‌تواند نظر طيف وسيعي از مشتريان گوشي‌هاي ميان رده را به خود جلب کند.

يکي از مواردي که من در گوشي‌‌هاي سري جي دوست داشتم، افکت‌هاي جالب بازکردن صفحه‌ي گوشي بود، اما متاسفانه با اينکه سيستم و ظاهر رابط کاربري در بلو هماني است که در سري جي ۳ ديده‌ايم، ولي خبري از آن افکت‌هاي زيبا و چشم‌نواز نيست. اغلب امکانات و کمبود‌هاي بلو همانند گوشي بيت است. براي مثال LG Health براي کنترل سلامت و ورزش، Smart Tips که برخي رويدادهاي مهم را به طور ويژه به کاربر نشان مي‌دهد يا Dual Window که مشاهده دو نرم‌افزار يکي در قسمت بالا و ديگري در پايين صفحه را امکان‌پذير مي‌ساخت، در اين ميان‌رده‌ مشاهده نمي‌شود. حتي قابليت‌هايي مانند Smart Notice و Universal Touch هم در نرم‌افزار ال بلو به کار گرفته نشده‌اند. قبلا هم اشاره کرديم که اين گوشي فاقد فرستنده‌ي اينفرارد يا همان مادون قرمز است و به دنبال آن، خبري از نرم‌افزار Quick Remote براي کنترل از راه دور دستگاه‌هاي الکترونيکي مانند تلويزيون و پخش‌کننده‌هاي Blu-ray و DVD، نيست.

يکي از نقاط قوت نرم‌افزار اين گوشي که بسيار هم از آن خوشحال شدم، سرعت عمل بالا و کاهش لگ‌ها و کندي‌هاي گوشي نسبت به جي ۳ بيت بود. گشت و گذار در محيط وب با بلو بسيار بهتر از گوشي بيت است. بارگذاري صفحه به سرعت انجام مي‌شود و شاهد لگ و تاخير در عملکرد نيستيم. وبگردي آسان، شايد يکي از گزينه‌هاي اصلي براي افرادي باشند که مدام با اينترنت سرکار دارند.

قابليت معروف Knock Code که به طور ويژه فقط در گوشي‌هاي جديد ال‌جي مشاهده مي‌شود، بازکردن قفل گوشي را به شيو‌ه‌اي متفاوت براي کاربر امکان‌پذير مي‌سازد. ناک‌کد صفحه را به ۴ بخش تقسيم مي‌کند تا بتوانيد يک الگوي خاص را براي باز کردن قفل صفحه تعريف کنيد. مثلا شما مي‌توانيد تعيين کنيد که اگر سه بار در خانه اول و دو بار در خانه چهارم، صفحه را لمس کرديد، قفل گوشي باز شود.

يکي از قابليت‌هاي جانبي ال بلو، Quick Memo است که به کمک آن مي‌توانيد يادداشت‌هاي خود را بر روي صفحه‌اي که در حال مشاهده آن هستيد، اضافه کنيد. در واقع اين نرم‌افزار يک اسکرين‌شات از صفحه جاري گرفته و آن را به عنوان پس زمينه صفحه يادداشت شما قرار مي‌دهد تا هر آنچه که تمايل داشتيد را به آن اضافه کنيد.

قابليت جالب Clip Tray که از طريق آن مي‌توانيد چندين آيتمي که اخيرا به حافظه کپي کرده‌ايد را در اختيار داشته باشيد در ال بلو نيز وجود دارد.

سرعت عملکرد بالا و کاهش شديد لگ‌ و کندي‌هاي معمولي که قبلا در سري جي ۳ ديده بوديم، خود مي‌تواند يک امتياز بزرگ براي بلو محسوب شود.

ارتباطات
گوشي در دست بررسي ما، نسخه‌ي دو سيم‌کارت ال‌جي بلو است. شما مي‌توانيد به صورت همزمان از دو سيم‌کارت 3G استفاده کنيد. گوشي بلو از بلوتوث 4.0 LE و Wi-Fi استاندارد 802.11 a/b/n پشتيباني مي‌کند و در صورت تمايل کاربر مي‌تواند از قابليت Wi-Fi Direct استفاده کند. قابليت Qpair که قبلا در مقاله‌اي به طور مفصل در موردش صحبت کرده‌ايم، در اين گوشي هم کاربرد دارد که البته بايد اين برنامه را از گوگل پلي دانلود کنيد. به وسيله‌ي اين برنامه مي‌توانيد بيشتر قابليت‌هاي ارتباطي گوشي خود، مانند تماس‌هاي تلفني، ارسال و دريافت پيامک و آگاهي از نوتيفيکيشن‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي را در صفحه‌ي تبلت مشاهده کنيد.

عملکرد و کارايي
در بررسي گوشي ال‌جي جي ۳ بيت اشاره کرديم که سخت‌افزار آن به اندازه‌ي کافي قوي نيست که بتواند سيستم‌عامل را بدون لگ و تاخير اجرا کند. اما حالا گوشي ال‌جي بلو با اينکه مشخصات سخت‌افزاري مشابه به بيت دارد، اما به خاطر رزولوشن پايين‌تر صفحه نمايش، وضعيت بهتري دارد. پردازنده‌ي Snapdragon 400 داراي دو هسته‌‌ي مبتني بر معماري Cortex-A7 و گرافيک Adreno 305 به همراه يک گيگابايت حافظه‌ي رم است. عملکرد و کارايي بلو با اينکه سخت‌افزار مشابهي با بيت دارد، اما روان‌تر و بهتر پاسخگو است.

ال‌جي ال بلو در امور روزانه و معمول مانند تماس تلفني، ارسال پيامک و استفاده از اپليکيشن‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي، گوشي مناسبي است و در عملکردهاي معمول، در موارد بسيار کم شاهد افت سرعت و لگ هستيم. اپليکيشن‌هاي سنگين به خصوص بازي‌هاي HD، نه با کيفيت بالا، ولي با سرعتي مناسب اجرا مي‌شوند، اما توصيه مي‌کنيم که بلو را با يک پرچمدار اشتباه نگيريد! در بخش نرم‌افزار به توصيف وب‌گردي هم پرداختيم که در اينجا بلو نمره‌ي قبولي را دريافت کرد.

باتري
ال‌جي ال بلو از باتري ۲۴۵۰ ميلي‌آمپر ساعت بهره مي‌برد. اين ميزان باتري دقيقا هماني است که در جي ۳ بيت مشاهده کرده بوديم. به خاطر استفاده از نمايشگري با رزولوشن کمتر، ميزان عملکرد باتري بلو کمي بيشتر از جي ۳ بيت است. اين گوشي در آزمايش پخش ويديو پشت سر هم در شرايطي که شبکه‌ي واي-فاي و 3G خاموش بود، موفق شد حدود ۱۱ ساعت دوام بياورد که براي يک تلفن ميان رده ۵ اينچي بسيار خوب است. در کل، بلو به خوبي شارژ نگه مي‌دارد و اگر صرفا به عملکردهاي معمول مانند ارسال و دريافت پيامک يا تماس‌هاي تلفني مشغول باشيد، مي‌توان حتي بيش از يک روز هم بدون اتصال دوباره به شارژر، از گوشي استفاده کرد.

جمع‌بندي
به نظر، ال‌جي مي‌تواند در بازار گوشي‌هاي ميان‌رده خيلي بيشتر از اين‌ها تاثيرگذار باشد و محصولاتي مانند بلو، نمونه‌اي بارز از گوشي‌هاي هوشمند نسبتا با کيفيت و مقرون به صرفه هستند. بلو با داشتن ظاهري مناسب و بسيار شبيه به خانواده‌ي جي ۳ و استفاده از طراحي و چينش کليد‌هاي تنظيم صدا و پاور در قاب پشتي، به يک گوشي کارآمد و با کيفيت تبديل شده است. با اينکه بلو از داشتن قابليت‌هايي مانند سنسور تشخيص نور، فوکوس ليزري، قابليت ارتباطي مادون قرمز و برخي امکانات نرم‌افزاري که در خانواده‌ي جي مشاهده کرده بوديم، محروم است، اما وقتي به قيمت و همچنين کيفيت در کارايي آن نگاهي مي‌‌کنيم، متوجه مي‌شويم که ال بلو مي‌تواند انتخاب مناسبي باشد.

در هر صورت، اگر به دنبال يک گوشي با صفحه نمايش نسبتا با کيفيت، عمر مفيد باتري، دوربين کارآمد و رابط کاربري روان هستيد، ال‌جي ال بلو دو سيم کارت با قيمتي حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان مي‌تواند انتخاب بسيار مناسبي براي شما باشد.

نقاط قوت
شباهت به سري جي
سرعت عمل بالا در رابط کاربري
طول عمر باتري مناسب
کيفيت دوربين قابل قبول

نقاط ضعف
کيفيت بدنه‌ي نسبتا پايين
عدم وجود سنسور سنجش نور در صفحه نمايش

نظرات بینندگان

ارسال نظر