صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

پيش‌بيني بازار، ۱۰ چيزي که در سال ۲۰۱۵ در بازار آي‌تي خواهيم ديد!

در روزهاي آخر سال ميلادي ۲۰۱۴ به روال سال هاي قبل، انواع ليست بهترين‌ها، عجيب‌ترين‌ها و از اين دست مطالب را در فارنت و سايت‌هاي مختلف مشاهده کرده ايد. حال بياييد به جاي پرداختن به گذشته نگاهي داشته باشيم به پيش‌بيني اتفاقاتي که سال آينده در عرصه‌ي تکنولوژي رخ خواهند داد.

کد خبر: 2248

فارنت/در روزهاي آخر سال ميلادي ۲۰۱۴ به روال سال هاي قبل، انواع ليست بهترين‌ها، عجيب‌ترين‌ها و از اين دست مطالب را در فارنت و سايت‌هاي مختلف مشاهده کرده ايد. حال بياييد به جاي پرداختن به گذشته نگاهي داشته باشيم به پيش‌بيني اتفاقاتي که سال آينده در عرصه‌ي تکنولوژي رخ خواهند داد.

مثلا اينکه آيا ساعت هوشمند اپل در حوزه ي ابزارهاي پوشيدني به موفقيت چشمگيري دست پيدا خواهد کرد؟ آيا خانه‌هاي هوشمند به اندازه‌ي کافي هوشمند خواهند بود؟ آيا ارتشي از روبات‌هاي پرنده سياره‌مان را تسخير کرده و انسان‌ها را به بردگي خواهند کشيد؟ حالا برخي خبره‌هاي آي‌تي در گفتگو با بخش خبري وب‌سايت ياهو پيش‌بيني خود از اتفاقاتي که در سال ۲۰۱۵ در حوزه ي تکنولوژي خواهد افتاد را براي بيان کرده‌اند. با فارنت همراه باشيد تا در ادامه با هم ده مورد از اين پيش‌بيني‌ها را با هم مرور کنيم.

۱- گوشي هاي قدرتمند و ارزان قيمت چيني به بازارها سرازير خواهند شد.

سال ۲۰۱۵ براي جيب مصرف‌کنندگان ابزارهاي هوشمند موبايل خوش يمن خواهد بود. در اين سال توليدکنندگان چيني گوشي هاي هوشمند، بازار گوشي هاي ارزان و ضعيف اندرويدي را کساد خواهند کرد و با ارائه‌ي گوشي‌هاي قدرتمند و ارزان‌قيمت، به تامين‌کننده‌ي ابزارهاي موبايل مصرف‌کنندگان اين ابزارها تبديل خواهند شد. اين را آوي گرينگارت مدير تحقيقات موسسه ي Current Analysis مي‌گويد.

لنوو با خريد موتورولا از گوگل، به احتمال زياد قصد دارد تا با استفاده از محبوبيت اين برند سهم قابل توجهي از بازار امريکا را در اختيار بگيرد و البته لنوو در اين راه تنها نخواهد بود. ديگر شرکت‌هاي چيني مانند هواوي، اوپو، ژيائومي و ZTE نيز با ساخت گوشي‌هاي کارآمد و قدرتمند و با قيمتي معادل نصف قيمت همتايان گران‌قيمت خود، رقباي سرسختي خواهند بود. در اين بين سامسونگ و ال جي مجبور خواهند بود که روش هاي خود را تغيير دهند و يا قيمت هايشان را پايين آوردند و يا هر دو. و اين براي کساني که عاشق و سينه چاک محصولات اپل نيستند، خبر خوبي خواهد بود.

۲- ابزارهاي پوشيدني مربوط به عرصه‌ي سلامت، فراگير مي‌شوند.

و قيمتشان به شدت ارزان خواهد بود. انواع و اقسام گام‌شمارها، ابزارهاي پايشگر ضربان قلب و گجت‌هاي بررسي زمان خواب را خواهيم ديد که با يک بار شارژ به مدت ۶ ماه فعاليت مي‌کنند و قيمتي کمتر از ۵۰ دلار خواهند داشت. اين پيش‌بيني را اسطوره‌ي دنياي تکنولوژي آقاي فيليپ کان موسس و مدير شرکت Fullpower بيان کرده است. استارتاپي که براي ابزارهاي پوشيدني پلتفرم‌هاي تکنولوژي را مهيا مي‌کند.

او مي‌گويد:

” ابزارهاي پوشيدني صنعت پرطرفدار و فراگير سال ۲۰۱۵ خواهد بود و رشد فراواني خواهد داشت.”
گرينگارت البته هشدار مي‌دهد که با وجود سود کم و رقباي فراواني که در اين بازار خواهند بود، استارتاپ‌هاي زيادي تا پيش از پايان سال از ميدان به در خواهند شد. ابزارهاي سلامتي احتمالا همان مسير هدست هاي بلوتوثي را در پيش خواهند گرفت که در آن فقط چند برند خاص در ميان انبوهي از محصولات مشابه، متمايز و برجسته خواهند بود، و دليلش هم هدف قرار دادن جامعه‌ي مصرف کنندگان ثروتمند و توليد محصولات سلامتي براي طرفداران ورزش‌هاي لوکس مانند اسکي و غواصي خواهد بود.

۳- ساعت اپل بر مچ‌ها فرمانروايي خواهد کرد.

بهار سال آينده و به محض عرضه‌ي اين ساعت هوشمند، بازار ابزارهاي پوشيدني گران‌قيمت در قرق همان شرکتي که همه اسمش را مي‌دانيم، درخواهد آمد. گرينگارت مي‌گويد دليل اين استقبال از ساعت اپل از يک طرف به خاطر نام اين شرکت و از طرف ديگر به دليل اين است که ساعت اپل نسبت به ابزارهاي گوگل وير و ساعت‌هاي گير سامسونگ ، تمرکز بيشتري بر روي ايجاد يک پلتفرم براي اپليکيشن‌هاي واسطه داشته است.

هرچند که اين دوران خوش براي اپل طولاني مدت نخواهد بود. کاربران در سال ۲۰۱۵ ساعت اپل را مي‌خرند چون مي‌خواهند نشاني از شان و تفاخر و متفاوت بودن داشته باشند، درست شبيه خريدن اولين آيفون‌ها و آي‌پدها. اما در سال ۲۰۱۶ ساعت‌هاي هوشمند براي ادامه دادن موفقيت هاي‌شان بايد ثابت کنند که کارايي‌شان چيزي فراتر از شمارشگر ضربان قلب، ويبره رفتن به هنگام دريافت پيام و يا نشان دادن زمان است.

۴- خانه هاي هوشمند اندکي هوشمندتر مي‌شوند.

راس رابين، سر آناليزور موسسه ي Reticle Research ميگويد در سال ۲۰۱۵ خانه هايمان هوشمندتر خواهند شد، اما نه به يکباره. به جاي نصب يک سيستم يکپارچه در خانه هايمان که هزاران دلار هزينه خواهد داشت و فقط اين امکان را مي‌دهد که با استفاده از اينترنت چراغ‌هاي خانه را خاموش و روشن کنيم، احتمالا بيشتر به سمت استفاده از ابزارها و راه‌حل‌هايي تک منظوره مي‌رويم که با استفاده از اپليکيشن‌هاي موبايل تنها يک کار را انجام مي‌دهند ولي همان کار را به خوبي اجرا مي‌کند.

رابين اين را هم اضافه مي‌کند که ابزارهاي هوشمند بيشتري با پروتکل‌هاي واي‌فاي و بلوتوث کم‌مصرف منطبق خواهند شد که کار را براي نصب و راه‌اندازي گجت‌هاي مربوط به خانه هاي هوشمند آسان‌تر مي‌سازد.

۵- واقعيت هرچه بيشتر به سمت مجازي شدن پيش مي‌رود.

جيسون پانتين سردبير MIT Technology Review مي‌گويد، اگر قرار باشد که در سال ۲۰۱۵ عينک‌هاي گيک‌وار همچون خوره‌هاي تکنولوژي، بر روي صورت‌هاي خود داشته باشيم، احتمالش بيشتر است که اين عينک‌ها از نوع هدست هاي واقعيت مجازي Oculus Rift يا مورفيوس سوني باشد تا از نوع گوگل گلس. دليلش؟! چون واقعيت مجازي اصولا در رابطه با بازي‌ها و ديگر سرگرمي‌هاي همه‌جانبه و سه‌بعدي است که به عنوان يک واسطه‌ي کارآمد و طبيعي نقش‌آفريني مي‌کند.

پانتين مي‌گويد:

“براي هيچ‌کس مهم نيست که گوگل‌گلس به عنوان يک محصول مصرفي موفق بشود يا نه! البته به غير از خود گوگل و مشتاقان گوگل گلس و گروهي از آينده نگرها. اما اجتماع عظيمي از گيمر ها هستند که مشتاقانه در انتظار راه‌هاي طبيعي‌تري براي ارتباط با کامپيوتر‌ها و دنياي سرگرمي‌هاي ديجيتال هستند. در سال ۲۰۱۵، Oculus Rift و Magic Leap نحوه‌ي تعامل ما با کامپيوتر را از نو تعريف خواهند کرد. در آن موقع نمايشگرهاي امروزي فقط به هنگام انجام کارها و يا خواندن مطالب استفاده مي‌شوند.”

۶- هکرها به دنبال طعمه هاي کوچک خواهند بود.

هرچند با پيشرفت تکنولوژي ارتباط بيشتر و تنگ‌تري ميان جنبه‌هاي مختلف زندگي ما انسان‌ها ايجاد مي‌شود، اما از طرف ديگر در اين دنياي ديجيتالي امنيت ما هر روز بيشتر از پيش کاهش مي‌يابد. هکرها در سال ميلادي پيش رو افراد بيشتري را هدف حمله‌هاي باجگيري قرار خواهند داد – به اين صورت که اطلاعات شما را با انواع روش‌هاي رمزگذاري و يا دزديدن و پاک‌کردن آن ها گروگان گرفته و شما براي بازپس گرفتن اطلاعاتتان مجبور به پرداخت پول خواهيد بود. اينها گفته‌هاي روبرت سيسيليانو، کارشناس امنيت آنلاين مک‌آفي است. همچنين شاهد افزايش حمله‌هاي فيشينگ خواهيم بود که تبهکاران با شبيه‌سازي صفحات وب و فريب کاربران، به اطلاعات مهم آنها مانند حساب‌هاي بانکي‌شان دست پيدا مي‌کنند و همچنان که اينترنت اشيا به رشد خود ادامه مي‌دهد، خرابکاران سايبري هم به جستجوي نقاط ضعف اين ابزارها مي‌پردازند.

سيسيليانو مي‌گويد:

“ابزارهاي متصل بيشتر به معني افزايش راه‌هاي نفوذ به شبکه است. ما هنوز تا زمان شناسايي يک نقص و رخنه‌ي مهم و عمده که درنتيجه‌ي اينترنت اشيا باشد فاصله داريم، اما اين اتفاق به هرحال خواهد افتاد.”
 
۷- البته باز هم هک‌هاي بزرگ و گسترده همچون مورد سوني اتفاق خواهد افتاد.

از مدت‌ها قبل تعدادي از متخصصان امنيتي در ميان لبخندهاي تمسخرآميز ديگران نسبت به وقوع يک پرل هاربر ديجيتالي هشدار مي‌دادند. حال بعد از موفقيت‌آميز بودن حمله‌ي سايبري به شرکت سوني، از خنده‌ها هم خبري نيست. يک حمله‌ي بزرگ به زيرساخت‌هاي سايبري جوامع، اکنون نه تنها تخيلي و فانتزي به حساب نمي‌آيد، بلکه کاملا عملي و حتي مي‌توان گفت غيرقابل اجتناب است.

پانتين توضيح مي‌دهد که “ما اکنون مي‌دانيم که چنين حمله‌هايي امکان‌پذيرند. چراکه غرب با استفاده از ويروس استاکس نت همين کار را با برنامه‌ي هسته اي ايران انجام داد و هک اخير سوني نشان داد که چنين حمله‌هايي به چه ميزان زيادي سود و منفعت براي هکرها وجود دارد. اگر شما يک آنارشيست هستيد مي‌توانيد از توزيع يک محصول جلوگيري کنيد و يک سازمان را به ريشخند بگيريد. البته که مردم مشتاق و علاقه‌مند هستند تا حتي از اين هم فراتر روند و چيزهاي بيشتري را امتحان کنند!” يا آنطور که سيسيليانو متخصص مک‌آفي مي‌گويد،”خون به پا خواهد شد.”

۸- تبلت‌ها ارزان شده و استفاده از آن‌ها غير قابل اجتناب است.

در سال ۲۰۱۴ چند نوع تبلت به بازار عرضه شد که گروه مصرف‌کنندگان خاصي را هدف قرار داده بود. مانند تبلت کوريو که براي کودکان رده‌ي سني دبستاني اختصاص داشت و يا ريل پد AARP که براي افراد با سن بيشتر مناسب است. روب اندرل موسس The Enderle Group مي‌گويد با کاهش قيمت صفحات لمسي، مي‌توان انتظار اين را داشت که استفاده از آن گسترش يابد و در هر خانه چنديدن تبلت وجود داشته باشد.

او مي‌گويد:

“استفاده از يک تبلت براي کنترل کردن نور چراغ ها، ترموستات، ريموت کنترل تلويزيون و يا ديگر عملکردهاي مورد نياز، مناسب‌تر است. آنها به صفحات کنترلي فراگيري تبديل خواهند شد که بسته به نيازهاي ما کارهاي متفاوتي انجام خواهند داد و اين موضوع ابزارهاي فراواني را که امروزه با آن ها سرو کله مي‌زنيم، تغيير خواهد داد.”
 
۹- ارتشي از روبات ها به کار گرفته مي‌شوند.

ما حتي امسال هم شاهد رشد انفجاري استفاده و کاربرد روبات‌هاي پرنده موسوم به drone ها بوده‌ايم. و به نظر مي‌رسد برخلاف گفته‌هاي سازمان فدرال هوانوردي آمريکا، سال ۲۰۱۵ به احتمال فراوان استفاده از اين گجت‌هاي پرنده افزايش بيشتري خواهد يافت. در واقع اينطور به نظر مي‌رسد که ما در نوک يک انقلاب روباتيک قرار داريم که تنه به تنه‌ي انقلابي که۳۰ سال پيش در عرصه ي کامپيوترهاي شخصي اتفاق افتاد، مي‌زند و نتيجه ي آن اين مي‌شود که روبات‌ها اکثر کارهايي را که امروزه ما انسان‌ها در خانه‌هاي خود، در ماشين‌ها و کارخانه‌ها انجام مي‌دهيم، به جاي ما انجام خواهند داد.

اندرل مي‌گويد:

“من فکر مي‌کنم ما درحال مشاهده‌ي يک واقعه شبيه به همان انقلاب کامپيوترهاي شخصي هستيم که مي‌تواند نحوه ي تعامل کنوني ما با کامپيوترها را به طور کامل منسوخ کند. همينطور به نظرم مردم از فهميدن اينکه چه تعداد فرصت شغل با پياده‌سازي اين سيستم از بين مي‌رود، شوکه خواهند شد. تنها در پايان اين دهه است که فشار و اثر اين موج انقلاب روباتيک بر روي جوامع نمايان خواهد شد. اما احتمالا در سال آينده نشانه‌هاي ابتدايي آن را خواهيم ديد.”
 
۱۰-حباب تکنولوژي بالاخره مي‌ترکد… و يا نه!

” امسال سالي است که حباب تکنولوژي مي‌ترکد.”
اين ادعاي دن ليونز، سردبير تازه ي Valleywag است. ليونز اين را هم مي‌گويد که او قبلا هم اين پيش‌بيني را در سال‌هاي ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ هم انجام داده بود. به هرحال در نهايت زماني مي‌رسد که حق با او خواهد بود!

ديو مک کلور سرمايه گذار و از اعضاي شرکاي ۵۰۰ Startups با اين حرف مخالف است -حداقل در کاربرد کلمه‌ي حباب براي اين جريان. او مي‌گويد:

” من فکر نمي‌کنم که در سيليکون ولي چيزي در شرف ترکيدن باشه –حداقل نه در زمينه‌ي تکنولوژي. کسي چه ميدونه بعد از حمله‌ي هکرهاي کره ي شمالي به خاطر يه فيلم کمدي چه اتفاقي مي‌افته. اگه جايي حبابي هم باشه، به احتمال زياد بايد راجع به چين صحبت کنيد. همين الان عرضه‌ي سهام علي بابا براي سرمايه‌گذاران چيني اونقدر سودآور بوده که جشن و خوشحالي‌شون، پارتي هاي شروع سال ۲۰۰۰ رو به ياد آدم ميندازه. ولي بايد بگم بالاخره موزيک اين جشن هم به زودي تموم ميشه و برو بچه ها بايد واسه خودشون دنبال يه صندلي واسه نشستن باشن. به نظرم قضيه تو مدتي بين ۱۲ تا ۲۴ ماه اتفاق مي افته.”

نظرات بینندگان

ارسال نظر