صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

نگاه نزديک/ بررسي جامع تلويزيون سامسونگ اولترا اچ دي خميده UA65HUC9990W

چندي پيش اين فرصت را داشتيم تا تلويزيون OLED ال جي را از نزديک بررسي کرده و از کيفيت تصوير منحصر به فرد آن لذت ببريم (البته 4K نبودن آن کمي ما را دلخور کرد که خوشبختانه در نسل تازه OLED ال جي اين مسئله رفع شده است). حالا اين فرصت را پيدا کرده ايم تا از نزديک با تلويزيون جديد و خميده سامسونگ (مدل UA65HUC9990W) کار کنيم که هم خميده است، و هم از دقت تصوير 4K به خوبي پشتيباني مي کند (سامسونگ مي گويد اين اولين تلويزيون خميده UHD است). البته ممکن است با جستجوي مدل اين تلويزيون در اينترنت به نتيجه اي نرسيد، زيرا اين محصول در ايران با اين عنوان شناخته ميشود و در کشور هاي ديگر با نام کلي سري HU9000 شناخته مي شود.

کد خبر: 2142

مجله سخت افزار/ در دنياي تجهيزات مرتبط با سرگرمي هاي ديجيتال، سازندگان همواره به دنبال اين هستند که محيطي مناسب، ساده و با امکانات متنوع را در اختيار کاربر قرار داده و نياز هاي او در گروه هاي مختلف را برآورده کنند. در ميان انواع ابزار هاي موجود مرتبط با سرگرمي، تلويزيون جايگاهي ويژه دارد و در سال هاي اخير کمپاني هاي مختلف سعي کرده اند تا با ارائه انواع مدل ها و با امکانات متنوع، بتوانند اتاق نشيمن هاي بيشتري را به تصرف خود در آورند. قابليت هاي هوشمند، امکان اتصال به شبکه و پخش انواع فايل هاي چند رسانه اي، دسترسي به دنياي وب و امکان نصب نرم افزار هاي مختلف روي تلويزيون، پخش تصاوير سه بعدي و افزايش کيفيت تصوير و بسياري موارد ديگر همگي قابليت هايي هستند که مي توان در تلويزيون هاي امروزي در رده هاي مختلف پيدا کرد.اما گاهي اوقات نيز با رقابت و درگيري بين خود شرکت ها بر سر ارائه فناوري ها و نو آوري هاي مختلف هستيم. به نظر ميرسد جنگ امسال در ميان کمپاني هاي سازنده تلويزيون، بر سر ارائه تلويزيون هاي با کيفيت با صفحه نمايش خميده است که هر دو کمپاني کره اي ال جي وي سامسونگ به شدت در جبهه هاي آن مشغول نبرد هستند! چندي پيش اين فرصت را داشتيم تا تلويزيون OLED ال جي را از نزديک بررسي کرده و از کيفيت تصوير منحصر به فرد آن لذت ببريم (البته 4K نبودن آن کمي ما را دلخور کرد که خوشبختانه در نسل تازه OLED ال جي اين مسئله رفع شده است). حالا اين فرصت را پيدا کرده ايم تا از نزديک با تلويزيون جديد و خميده سامسونگ (مدل UA65HUC9990W) کار کنيم که هم خميده است، و هم از دقت تصوير 4K به خوبي پشتيباني مي کند (سامسونگ مي گويد اين اولين تلويزيون خميده UHD است). البته ممکن است با جستجوي مدل اين تلويزيون در اينترنت به نتيجه اي نرسيد، زيرا اين محصول در ايران با اين عنوان شناخته ميشود و در کشور هاي ديگر با نام کلي سري HU9000 شناخته مي شود.

آشنايي اوليه
از آنجا که با يک تلويزيون با فناوري ساخت LCD روبرو هستيم، نبايد انتظار ظرافت و باريکي تلويزيون خميده OLED ال جي را داشت. تلويزيون خميده 65 اينچي سامسونگ وزن بسيار زيادي دارد و جابجايي آن کار دشواري است. با اين حال زماني که عمليات نصب آن به پايان ميرسد، با محصولي که به شکلي کاملاً آينده نگرانه طراحي و ساخته شده روبرو خواهيد شد و حس رضايت از آن خواهيد داشت (سامسونگ در کل طراحي تلويزيون هاي رده بالاي خود را به نحو احسن انجام مي دهد و اين محصول نيز از همان روال پسنديده پيروي کرده است). اين تلويزيون 65 اينچي با يک فريم يک سانتيمتري مشکي رنگ احاطه شده و يک نوار آلومينيومي نقره اي رنگ دور تا دور آن را فرا گرفته است (باريک ترين قسمت تلويزيون حدود 22 ميليمتر ضخامت دارد). در لبه پاييني فضايي خالي در نظر گرفته شده که يک LED هاي نمايشگر وضعيت در زمان روشن و خاموش بودن تلويزيون قرار گرفته اند. پايه تلويزيون همانند پانل به شکل خميده طراحي شده و ترکيب رنگ نقره اي و مشکي در کنار ضخامت کمي که دارد، با کل تلويزيون هماهنگ است. اين پايه به کمک گيره هايي در پشت تلويزيون محکم شده و چهار پيچ آن را در سر جاي خود نگه مي دارد. در پشت تلويزيون و نزديک به لبه سمت راست، يک آنالوگ براي امور ساده اي همچون تغيير کانال و حجم صدا به صورت دستي در نظر گرفته شده است.

اجزاي ديگر پشت شامل يک پورت ورودي، اتصال برق و مجراي عبور هوا ميشود. از ويژگي هاي خوب اين تلويزيون خميده، امکان نصب آن به ديوار است. در ضمن براي گفتگو هاي اينترنتي نيز يک دوربين به سبک ديگر تلويزيون هاي پيشرفته و هوشمند سامسونگ، در بالاي آن قرار دارد.

متاسفانه براي راه اندازي اين دوربين بايد با فشردن آن به داخل، دوربين را از محل خود خارج کرده و فعال کنيد (انتظار داشتيم در اين تلويزيون گرانقيمت حداقل يک موتور راه انداز خودکار براي خارج کردن دوربين در نظر گرفته مي شد). همچنين از آنجا که اين تلويزين بزرگ است، بهتر است براي استفاده بهينه از دوربين آن را در ارتفاع بالا قرار ندهيد. اين دوربين از دستورات کنترلي نيز پشتيباني مي کند، اما نحوه عملکرد آن با آنچه انتظار داريد تفاوت هايي دارد و ممکن است اعمال هر دستور به کمي تمرين يا تکرار نياز داشته باشد (در نهايت به احتمال زياد به سراغ کنترل از راه دور خواهيد رفت!).روکش روي تلويزيون براق است و محيط اطراف را انعکاس مي دهد. خميده بودن تلويزيون نيز ممککن است براي برخي سليقه ها جالب توجه و برخي ديگر آن را نپسندند. هم ال جي و هم سامسونگ مي گويند خميده بودن باعث مي شود تا بيننده اي که در جلوي آن نشسته به شکل بهتري روي محيط احاطه داشته باشد و بيننده هاي اطراف آن نيز زاويه ديد بهتري داشته باشند. اما در عمل بايد گفت واقعاً اين مسئله تاثيري در نحوه ديدن بيننده نداشته و شايد بتوان گفت خميده شدن تلويزيون بيشتر ابزاري باي مقابله و متمايز شدن از رقبا است (البته خميده شدن تاثير شديدي روي قيمت نيز دارد).

پانل One Connect
تلويزيون خميده سامسونگ در واقع تنها يک صفحه نمايش LCD خميده است و تنها يک ورودي دارد. مغز متفکر (پردازنده چهار هسته اي)، ورودي ها و خروجي ها و خلاصه هر نوع کنترلر مربوط به تلويزيون درون دستگاهي به نام One Connect قرار گرفته اند که در واقع همان Evolution Kit سامسونگ است که اين بار به جاي آنکه داخل تلويزيون نصب شود، در يک محفظه مجزا ارائه شده است.

اين حرکت سامسونگ را مي توان هوشمندانه خواند، زيرا با پيشرفت فناوري ارائه استاندارد ها و قابليت هاي جديد، کاربر ديگر نيازي ندارد تا کل تلويزيون را جايگزين کند. در اين حالت مي توان با خريد يک One Connect جديد، قابليت هاي تازه را به تلويزيون افزود و از آن بهره مند شد (تنها استثناي موجود در اين حالت زماني رخ مي دهد که ديگر تلويزيون از استاندارد يا قابليت جديد ارائه شده پشتيباني نکند که در آن صورت نياز به تعويض تلويزيون نيز خواهد بود). One Connect نيز داراي ترکيبي نفره اي و مشکي و کاملاً هماهنگ با تلويزيون است. در لبه سمت راست دو پورت USB 2.0، يک پورت USB 3.0، خروجي IR و خروجي صداي اپتيکال قرار دارد.
در پشت دستگاه چهار پورت HDMI 2.0 (با قابليت پشتيباني از تصوير 4K)، اتصال شبکه LAN، ورودي هاي AV و Component به همراه خروجي صداي استريو (که البته با کمک مبدل مخصوص قابل استفاده هستند) و اتصال آنتن قرار دارد.

دستگاه One Connect به کمک يک کابل که اتصال آن بسيار شبيه به DisplayPort است به تلويزيون متصل مي شود.
کنترل از راه دور
بي اغراق مي توان کنترل از راه دور هوشمند اين تلويزيون را يکي از زيبا ترين ها در نوع خود دانست.

همانند کنترل از راه تلويزيون هاي هوشمند ال جي، اين مدل نيز به يک ژيروسکوپ داخلي مجهز شده و با حرکت کنترل، نشانگر روي صفحه (که طراحي زيبايي نيز دارد) حرکت مي کند. همانند محصولات ال جي، در اينجا نيز استفاده از ژيروسکوپ باعث مي شود تا توان مصرفي اين کنترل از راه دور توان مصرفي بالايي داشته باشد و به همين خاطر پيشنهاد مي کنيم از باتري هاي قابل شارژ براي اين کنترل از راه دور استفاده کنيد. دکمه هاي اين کنترل از راه دور حالتي برجسته داشته و شامل يک دکمه چهار جهتي اصلي و دکمه تاييد در مر کز آن (که از قابليت لمسي نيز بهره مي برد!)، دکمه هاي تغيير کانال و حجم صدا، انتخاب ورودي، جستجو، Smart Hub، تصوير در تصوير و موارد ديگر مي شود. همچنين براي قطع صدا يک دکمه ميان بر در سمت چپ آن قرار گرفته است. در ضمن اين کنترل از راه دور به ميکروفن ( براي بيان دستورات صوتي) نيز مجهز شده و اتصال NFC پشت آن نيز براي مسيري ساده و سرراست براي اتصال گوشي هوشمند يا تبلت به تلويزيون را فراهم خواهد ساخت. اتصال گوشي و تبلت به تلويزيون براي استفاده از ويژگي Smart View 2.0 کاربرد دارد. به کمک اين قابليت مي توانيد يکي از ورودي هاي تلويزيون را روي گوشي موبايل و يک ورودي ديگر را روي تلويزيون ببينيد (براي مثال در حالي که افراد خانواده مشغول تماشاي يک فيلم سينمايي هستند، شما مي توانيد همزمان مسابقه فوتبال مورد علاقه تان را روي گوشي يا تبلت تماشا کنيد!). با اين حال بايد بگوييم که جاي برخي از کليد هاي مهم روي اين کنترل از راه دور خالي است. براي مثال براي فعال سازي تصوير سه بعدي بايد ابتدا کليد Keypad را فشرده و سپس با انتخاب گزينه 3D حالت سه بعدي را فعال کنيد. دسترسي به منوي تنظيمات تلويزيون نيز روالي مشابه دارد و براي مثال اگر بخواهيد در زمان پخش فيلم سه بعدي يکي از تنظيمات مربوط به آن را تغيير دهيد، بايد مسيري نسبتاً طولاني را طي کنيد.

رابط کاربري هوشمند
سامسونگ يکي از مفصل ترين رابط هاي کاربري را در ميان تلويزيون هاي هوشمند دارد و اين مسئله مي تواند در ابتدا کمي گيج کننده هم باشد! در کل 4,62 گيگابايت فضا براي ذخيره نرم افزار ها وجود دارد که در ابتدا حدود 2,1 گيگابايت آن اشغال شده است. در رابط کاربري هوشمند دو صفحه اصلي Samsung Apps و Multimedia وجود دارد. در صفحه Samsung Apps ليست نرم افزار هاي نصب شده نمايش داده مي شود و تصوير کانال در حال نمايش نيز در گوشه تصوير قرار مي گيرد.

همچنين از طريق دکمه هاي پايين صفحه مي توانيد به نرم افزار هاي بيشتري دسترسي يافته و آن ها را به ليست نرم افزار هاي تلويزيون بيافزاييد.

بخش Multimedia ليستي از آخرين فايل هاي چند رسانه اي پخش شده قرار دارد و از دکمه هاي پايين صفحه مي توان به ابزار هاي ذخيره سازي ديگر همچون هاردديسک هاي متصل به پورت USB، دستگاه هاي ذخيره سازي شبکه و حتي فضاي ذخيره سازي Cloud دسترسي داشت.

در کنار رابط کاربري هوشمند، منوي تنظيمات تلويزيون قرار دارد که طراحي آن همان سبک و سياق سنتي سامسونگ را دارد. گزينه هاي اصلي براي هر بخش زير هم قرار گرفته اند و براي هر يک، صفحه اي مجزا باز مي شود. يکي از ايراداتي که مي توان به رابط کاربري تلويزيون گرفت، نوار پيمايش در زمان پخش فيلم است که اندازه اي کوچک دارد و امکان انتخاب فواصل زماني کوتاه را اندکي با مشکل روبرو مي کند. اين تلويزيون از اتصال Wi-Fi نيز بهره مي برد و به همين خاطر به کمک آن مي توانيد به مرور صفحات وب نيز پرداخت. همچنين به کمک Wi-Fi Direct و Screen Mirroring مي توانيد مستقيماً به انتقال محتواي چند رسانه اي و صفحه نمايش تبلت و موبايل به تلويزيون بپردازيد. نکته جالب ديگر درباره رابط کاربري، حالت تصوير در تصوير آن است که مي توان چهار تصوير مختلف را به طور همزمان روي تلويزيون به نمايش بگذارد.

تصوير دو بعدي
يکي از موارد دوست داشتني تلويزيون هاي پيشين سامسونگ، کيفيت بالاي تصاوير دو بعدي آن بود. در تلويزيون خميده رده بالاي اين کمپاني نيز با تصاويري با کيفيت بسيار بالا روبرو هستيم که از همان لحظه اول لبخند رضايت بر لبان شما خواهد نشاند. سامسونگ از سيستم نور پس زمينه Edge LED استفاده کرده است و قابليت Local Dimming اين امکان را به سازنده داده تا به صورت موضعي نور بخش هاي مختلف را کم کرده و در نتيجه مشکي بسيار عميق و کنتراستي خوب در تصوير ايجاد نمايد. همچنين سامسونگ اعلام کرده که مقدار Clear Motion Rate در اين تلويزيون برابر با 1440 است که البته ميدانيم اين رقم ترکيبي از Refresh Rate و فناوري هاي مختلف پردازش تصوير و نور پس زمينه است که به شکلي مجازي اين رقم را ارائه مي دهد. براي تست تلويزيون از چندين کليپ ويدئويي 4K شامل رندر 4K انيميشن Sindel، و کليپ هايي از فيلم هاي Gone Girl و Interstellar و دو فيلم کمپاني Gigabyte از کشور تايوان (که همگي 4K هستند) را روي اين تلويزيون پخش کرديم. تصاوير به شکلي عالي و با کمترين ايراد نمايش داده مي شوند. فناوري هاي مختلف سامسونگ شامل Auto Depth Enhancer ،UHD Dimming ،PurColor و موارد ديگر همگي دست به دست هم مي دهند تا تصويري بسيار طبيعي را تجربه کرده و حتي وقتي از فاصله نزديک نيز به تلويزيون نگاه مي کنيد، حسي بسيار خوب از تماشاي اين فيلم هاي با کيفيت خواهيد داشت. اين تلويزيون امکان Upscale کردن تصاوير Full HD را نيز دارد، اما قبل از اينکه اين کار را انجام دهيد، بهتر است گزينه هاي Motion Plus و Digital Clean View را خاموش کرده يا روي حداقل مقدار ممکن قرار دهيد تا از ايجاد برخي اعوجاج هاي تصويري جلوگيري به عمل آيد (کساني که به شکل حرفه اي به تماشاي فيلم مي پردازند از قبل مي دانند که بايد تمامي اين موارد را خاموش کنند!). پخش تصاوير Full HD نيز به خوبي صورت مي گيرد و در فاصله حدود سه متر از تلويزيون، باز هم تصاويري لذت بخش و عالي را تجربه خواهيد کرد (توصيه مي کنيم فيلم هاي مورد علاقه تان را دوباره روي اين تلويزيون تجربه کنيد و لذتي دو چندان از آن ها ببريد!).

تصوير سه بعدي
از زماني که تلويزيون هاي سه بعدي معرفي شدند، سامسونگ به سراغ فناوري Active Shutter براي پخش تصاوير سه بعدي رفت و همواره تاکيد دارد که اين فناوري گزينه بهتري براي پخش تصاوير سه بعدي است. با اين حال همراه اين فناوري با محدوديت هاي جدي روبرو بوده و باعث شده تا ما فناوري پخش تصاوير سه بعدي Passive را به فناوري Active Shutter ترجيح دهيم. اين تلويزيون هم از همين فناوري پشتيباني کرده و عينک هاي جديد به کار گرفته شده براي آن وزني بسيار سبک دارند.

يک باتري سکه اي وظيفه تامين توان مورد نياز براي اين عينک ها را بر عهده دارد و پس از روشن شدن عينک، تلويزيون بلافاصله آن را شناسايي کرده و به آن متصل مي شود. عمق تصاوير سه بعدي ايجاد شده بسيار عالي است و در مقايسه با قبل با نتايجي بهتر روبرو هستيم، اما همچنان شاهديم که نور محيط (به خصوص لامپ کم مصرف) تاثير منفي بالايي رو تجربه تصاوير سه بعدي داشته و با پرش روبرو خواهيم شد. به همين علت مي توان گفت بهترين حالت براي تماشاي تصاوير سه بعدي در فناوري Active Shutter، تماشا در محيطي کاملا تاريک است! همچنين در صحنه هاي اکشن سريع و نزديک، با پرش در تصوير سه بعدي مواجه مي شويم. اين مسئله با فعال سازي گزينه هاي Motion Plus و Digital Clean View اندکي بهبود مي يابد، اما در نهايت آنچه ميبينيد با يک تجربه سه بعدي تمام و کمال فاصله دارد.

صدا
سامسونگ دو بلند گوي ده واتي به همراه دو ساب ووفر ده واتي را در اين تلويزيون گنجانده است، اما همانند بسياري ديگر از تلويزيون هاي امروزي، بهتر است يک سيستم صوتي جدا خريداري کنيد تا تجربه شنيداري بهتري داشته باشيد. سامسونگ چند حالت صوتي براي پخش صدا در نظر گرفته و در ضمن از کدگشاي صوتي dts Premium Sound با خروجي 5.1 کانال پشتيباني مي کند. با اين حال زماني که تصور مي کنيد صداي تلويزيون براي شنيدن مکالمات کافي است، ناگهان صداي بسيار بالاي انفجار ها و يا تصادفات در فيلم شما را از جا مي پراند و به اين نتيجه مي رسيد که صدا بسيار بلند است! اين مشکل تنها به اين تلويزيون اختصاص نداشته و اکثر تلويزيون هاي LCD از آن رنج مي برند.

نتيجه گيري
سامسونگ در طراحي اين تلويزيون نهايت تلاش خود را به کار برده و توانسته يک تلويزيون LCD بسازد که کيفيت تصوير بسيار بالايي را ارائه دهد و اين محصول را در رده با کيفيت ترين LCD هاي بازار قرار دهد. کيفيت تصوير دو بعدي عالي است و تصوير سه بعدي نيز با آنکه عمق تصوير بسيار خوبي ارائه مي دهد، اما در نهايت محدوديت هاي فناوري سه بعدي عينک هاي Active Shutter همچنان پابرجا است. خميده بودن تلويزيون به خاص بودن اين محصول کمک کرده، اما در عين حال باعث شده تا قيمت آن به شکلي نجومي افزايش پيدا کند و انتخاب هاي بسيار بيشتري (حتي از خود محصولات سامسونگ) در پيش روي کاربر قرار گيرد. تمام اين موارد باعث مي شود تا بتوان اين محصول را براي کساني توصيه کرد که بحث قيمتي برايشان مهم نيست و تنها به دنبال يک محصول ويژه براي خانه و اتاق نشيمن بزرگ خود هستند.

رقبا
Sony KD-65X9005A: اين تلويزيون 4K سوني ممکن است بزرگتر از ديگر رقبا به نظر برسد و در مقايسه با سامسونگ خميده هم نباشد، اما با داشتن چندين بلندگو در کناره هاي تلويزيون، مي توانيد مطمئن باشيد که صدايي عالي را خواهيد شنيد. اين محصول از پخش تصاوير سه بعدي با فناوري Passive نيز پشتيباني مي کند. اين محصول با پشتيباني از فناوري Triluminos در زمره بهترين هاي 4K بازار امروز به شمار مي آيد.

LG 65LA970W: اگر قيمت برايتان بسيار مهم است و خميده بودن هم برايتان در بالاترين اولويت نيست، مي توانيد به سراغ اين تلويزيون 65 اينچي 4K محصول ال جي برويد. بلندگو هاي پنجاه واتي اين تلويزيون در زير آن قرار داشته و يک ساب ووفر نيز در پشت تلويزيون در نظر گرفته شده است. در ضمن اين مدل از عينک هاي Passive براي پخش تصاوير سه بعدي استفاده مي کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر