صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

ميزان رضايتمندي مشتريان تلفن هاي هوشمند سامسونگ بيشتر از اپل است

کد خبر: 1978

ديجياتو/ شايد از لحاظ ميزان فروش، اپل برنده کريسمس امسال باشد، اما در واقع اين سامسونگ است که با جلب بيشترين ميزان رضايت از سوي خريدارات تلفن هاي هوشمندش، پيروز ميدان شده.
براساس جديدترين آمار و ارقام منتشره در شاخص رضايت از مشتريان آمريکا، که سالانه ميزان رضايت ۷۰ هزار مشتري را مورد بررسي قرار مي دهد، سامسونگ با کسب دو امتياز بيشتر نسبت به اپل و دريافت امتياز ۸۱ از نظر ميزان رضايت مشتريان، اپل را پشت سر قرار داده است.
مطمئنا کسب تنها دو امتياز بيشتر به معناي اختلاف فاحش اين دو غول فناوري نخواهد بود اما با در نظر داشتن امتياز سال قبل سامسونگ (۷۶ امتياز) مي توان آن را موفقيتي بسيار بزرگ براي اين کمپاني کره اي قلمداد کرد.
در عين حال، اپل بيشتر از ۲ امتياز را در قياس با سال قبل از دست داده و اين مي تواند شکستي معنادار براي اين کمپاني باشد.
تفسير اين اطلاعات کمي دشوار است (آيا عرضه گلکسي S5 چنين موفقيتي را براي سامسونگ رقم زده يا به روز رساني سيستم عامل محبوب آن يعني اندرويد چنين نتيجه اي را به دنبال داشته است؟)، اما بي ترديد سامسونگ به موفقيت مهمي دست پيدا کرده است.
موفقيت اين کمپاني در جلب رضايت مشتريان آنچنان باعث غرور آن شد که حتي در اواسط سال گذشته ميلادي و کمي قبل از عرضه آي فون ۵S اپل را به خاطر کوتاهي در جلب رضايت مشتريانش به باد انتقاد گرفت.
آمار شاخص رضايتمندي مشتريان آمريکا در سال ۲۰۱۳ نشان از آن داشت که اپل با ۵ امتياز بيشتر، جلوتر از سامسونگ قرار دارد اما در ادامه فاصله اين دو رقيب کمتر شد و شانه به شانه يکديگر قرار گرفتند.
براساس تحقيقي که توسط موسسه JD Power انجام گرفت، در سال ۲۰۱۴ اپل در صدر ليست برندهاي ارائه دهنده اسمارت فون از لحاظ جلب رضايت مشتريان قرار گرفت و در آن زمان کمترين فاصله را با سامسونگ داشت.
اما اين آمار و ارقام چه مفهومي مي تواند داشته باشد؟ شايد برخي از خريداران دل خوشي از سياست هاي جديد اپل براي ورود به بازار تلفن هاي هوشمند بزرگ و عرضه مدل هايي نظير آي فون ۶ و ۶ Plus نداشته باشند و همين مسأله است که باعث کم شدن ميزان رضايتمندي مشتريان اين کمپاني شده است.
براي خريداراني که به نمايشگر کوچک آي فون ۵ و ۵s عادت کرده بودند، کار کردن با اين دو تلفن همراه بزرگ کمي دشوار بود. از سوي ديگر در سالي که گذشت سامسونگ پر امکانات ترين محصول خود يعني گلکسي S5 را عرضه کرد.
بدنه اين اسمارت فون در برابر آب مقاوم است و مي تواند بهترين انتخاب براي آن دسته از کاربراني باشد که امکان بروز سوانح آبي برايشان زياد است. يکي ديگر از مشخصه هاي مهم و جالب توجه گلکسي S5 دوربين فوق العاده آن است که در تلفن هاي همراه اندرويدي کمتر رقيبي براي آن پيدا مي شود.
اما بايد در نظر داشت که هر دوي اين کمپاني ها تلاش دارند تا محصولاتي مفيد را به کاربرانشان ارائه نمايند و قصدشان از ارائه اسمارت فون هاي جديد، صرفا ارتقاء امکانات نسخه هاي قبلي نيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر