صفحه نخست >> علم و فناوری تعداد نظرات: 0

کمربندها را محکم ببنديد، اپل فرمان را به دست مي گيرد!!

کد خبر: 11241

شهر سخت افزار/ تسلا، يکي از بزرگ ترين توليدکنندگان خودروهاي الکتريکي اخيرا گزارش داده است که اپل در حال ساخت يک خودروي ميني ون است که نيروي محرکه خود را از انرژي الکتريکي دريافت مي کند. بر اساس اخبار منتشر شده هم اکنون صدها نفر از نيروهاي اين کمپاني مشغول کار بر روي پروژه اي مخفي هستند که با نام Titan شناخته مي شود.

بر اساس گزارش وال استريت ژورنال، اپل از حدود يک سال پيش کار بر روي اين پروژه را آغاز کرده است. معاون شرکت آقاي استيو زادسکي که از مهندسين سابق کمپاني فورد است براي انجام اين پروژه مجوز استخدام بيش از 1000 نفر از کارمندان اپل و ساير کمپاني ها را دريافت کرده است. هدف نهائي ساخت خودروئي است که آيفون صنعت خودورهاي الکتريکي باشد!

محل انجام اين پروژه در چند کيلومتري مقر اصلي اپل در شهر کوپرتينو کاليفرنيا واقع است و تيم مهندسين اين پروژه مشغول انجام آزمايشات و تحقيقات مختلف پيرامون روبوتيک، فلزات و موادي است که مناسب ساخت اتومبيل باشد. تيم طراحان اين پروژه از تجربيات و هم فکري ساير کمپاني هاي مرتبط به ويژه خودروسازان اروپائي نيز بهره مي برد.

با وجود هزينه سرسام آور طراحي و ساخت خودرو، به نظر مي رسد اپل با سرمايه 178 ميليارد دلاري خود تا انتهاي سال 2014 از اين نظر مشکل خاصي داشته باشد. در حالي که علاقه اپل براي ورود به بازار ضنعت خودروسازي جدي به نظر مي رسد اما بعيد است نتيجه نهائي اين پروژه خودروئي آماده براي عزضه به بازار باشد. اين در حالي است که نتايج حاصل تحقيقات انجام شده روي باتري خودروهاي الکتريکي و مدارهاي الکترونيکي درون اتومبيل مي تواند جهت بهبود ساير محصولات اپل به کار گرفته شود. به ويژه اين برنامه مي تواند براي ارتقاء کيفيت CarPlay (نسخه iOS ويژه خودرو) مفيد واقع شود.

اوايل همين ماه بود که اولين تصاوير از ميني ون اپل که به تعداد زيادي دوربين مجهز است به نمايش گذاشته شد. يک از متخصصين فناوري عنوان کرد اينکه اين خودرو به دوربين هاي متعددي مجهز شده است ميتواند نشانه اين باشد که هدف طراحي آن استفاده از آن در کاربردهاي Mapping است. البته اين احتمال هم وجود دارد که اين محصول با هدف ساخت خوروئي بدون راننده (خودران) طراحي شده باشد. البته اپل فعلا جزء 6 شرکتي که مجوز آزمايش خودروهاي بي سرنشين را دارند نيست. به نظر مي رسد اپل در حال حاضر برنامه اي براي پيمودن راه گوگل و Uber و ورود به عرصه طراحي خودروهاي بي سرنشين را ندارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر