صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روحانی: امسال رشد اقتصادي 4 درصدي داشتيم / مسائل ريز و جزئي را کنار بگذاريم

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم وجود آرامش در کشور گفت: فضای کشور باید آرام باشد؛ چرا که از جنگ و درگیری اقتصاد حاصل نمی شود در این جا آنچه که به دولت مربوط می شود نمی گذاریم فضای کشور ناآرام شود.

کد خبر: 956

رييس جمهور با بيان اينکه خوشحاليم که تورم را از 40 درصد به 17 درصد رسانده ايم، اعلام کرد در 6 ماهه اول امسال رشد اقتصادي 4 درصدي داشتيم که به معناي آغاز رونق اقتصادي در ايران عزيز است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين «حسن روحاني» امروز (چهارشنبه) در جمع مردم خراسان جنوبي در يازدهمين سفر داخلي خود در استاديوم آزادي بيرجند افزود: خوشحالم که در سفر به خراسان رضوي چند ماه قبل و از کنار جوار مرقد امام هشتم (ع) طبق آمار آن روز بانک مرکزي، خطاب به ملت ايران اعلام کردم که کشور از رکود خارج شده است و اين خبر بسيار مسرت بخشي بود که از خراسان رضوي و جوار مرقد ثامن الحجج (ع) به ملت ايران اعلام شد.

روحاني افزود: مي دانيد ما از آغاز اين دولت با دو معضل بسيار بزرگ مواجه بوديم و لازم بود اين دو معضل را از پيش پاي مردم برداريم.

رييس دولت تدبير و اميد با بيان اينکه تورم بالاي 40 درصد نخستين معضل بود، گفت: لازم بود با کمک مردم و همت مسوولان قدم به قدم اين تورم را کاهش دهيم. امروز خوشحاليم که تورم را به 17درصد رسانده ايم.

وي توضيح داد: اين به معناي آن است که از آغاز دولت که امروز 16 ماه از عمر دولت يازدهم گذشته است، توانسته ايم تورم را از 40 درصد به 17 درصد کاهش هيم.

رييس جمهوري افزود: اما در کنار تورم يکي از مسايل بسيار مهم رکود بود. يعني عدم رشد و رونق، که در سالهاي گذشته به تعبير اقتصادي رشد ما منفي بوده است و نه تنها به جلو رشد نداشته ايم بلکه پس رفت داشته و به عقب گردش کرده بوديم.

**سه ماهه اول 93 رشد بالاي چهار درصد بود

رييس قوه مجريه ادامه داد: در سال 93 در پايان سه ماهه اول با محاسبات بانک مرکزي توانستيم، سه ماه اول 93 نسبت به سه ماه اول 92 داراي رشد و حرکت رو به جلو باشيم.

رييس جمهوري با بيان اينکه در سه ماهه اول رشد بالاي4 درصد بود، گفت: در حالي که در دو سال گذشته سال 92 و 91 رشد ما منفي بوده است، نه تنها به جلو حرکت نداشته ايم بلکه رشد منفي داشته ايم.

وي تاکيد کرد: در سه ماهه اول کشور داراي رشد بود و در واقع از رکود عبور کرديم و رونق و شکوفايي آغاز شد.

** تبريک ماه ربيع الاول و رشد اقتصادي کشور به ملت

رييس جمهوري گفت: امروز افتخار دارم در خراسان جنوبي به ملت بزرگ ايران اعلام کنم، بر اساس آماري که ديشب بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران اعلام کردند، در سه ماهه دوم نيز، کشور داراي رشد مثبت است.

روحاني با بيان اين که ما مجموعا در 6 ماهه اول داراي 4 درصد رشد هستيم، افزود: اين را با سال 91 مقايسه کنيد که 6.8 رشد منفي داشتيم، در سال 92 هم رشد منفي داشتيم البته مقداري کمتر از سال 91 و امسال بعد از دو سال، اولين سالي هست که داراي رشد مثبت هستيم و در 6 ماهه اول داراي 4 درصد رشد هستيم.

رييس دولت تدبير و اميد ادامه داد: وقتي کشوري دو سه ماه پشت سر هم رشد دارد، به معناي آغاز رونق اقتصادي در ايران عزيزمان هستيم.

روحاني تصريح کرد: من به ملت بزرگ ايران هم به خاطر آغاز ماه ربيع المولود و هم به خاطر هجرت پيامبر عظيم الشان اسلام (ص) که در روز اول ماه ربيع انجام گرفت و هم به خاطر دو سه ماهه پشت سر هم رشد اقتصادي مثبت، به ملت تبريک مي گويم.

رييس جمهوري خاطر نشان کرد: بدانيد تمام پيشرفت کشور ما در اين 16 ماه به دست توانمند شما مردم ايران انجام شده است، دولت به عنوان خادم شماست، دولت به دنبال آن است تا اهداف، مطالبات و نظرات شما را با کمک، همت و هدايت شما به پيش براند. اگر ما امروز پيشرفت داريم، پيشرفت شما مردم عزيز و کوشاي ايران عزيز است.

روحاني اضافه کرد: ما امروز بحمد الله (همين آمار ديشب بانک مرکزي نشان مي دهد) در زمينه نفت و گاز پيشرفت قابل ملاحظه داريم. در زمينه معادن و صنعت، در زمينه خدمات داراي پيشرفت هستيم و در زمينه کشاورزي داراي حرکت و پيشرفت هستيم.

رييس دولت يازدهم تاکيد کرد: حتي در زمينه مسکن که حرکتي نداشتيم، الحمدلله امسال بعد از 6 ماه حرکت در بخش ساخت و ساز به برکت بودجه هاي عمراني که امسال اختصاص داديم، اين حرکت در زمينه ساخت و ساز هم آغاز و شروع شده است.

روحاني يادآور شد: مي دانيد که امسال تا کنون، نسبت به 9 ماهي که گذشته است براي بودجه عمراني استان ها، 94 درصد بودجه را پرداخت کرده ايم. اين در تاريخ سال هاي گذشته بي سابقه بوده است.

**رشد توليد گاز تا پايان سال روزانه 100 ميليون متر مکعب افزوده مي شود

رييس جمهوري خاطر نشان کرد: اين در تاريخ سال هاي گذشته بي سابقه بوده است و ما حدود 22 هزار ميليارد تومان بودجه عمراني در سال جاري در 9 ماه پرداخت کرديم که اين رقم در سال هاي گذشته نيز بي سابقه بوده است که در ظرف 9 ماه يک حرکت خوبي به جلو در زمينه عمران و آباداني کشور و استان ها آغاز شده است.

روحاني با بيان اين که ما در زمينه نفت و گاز امسال حرکت خوبي داريم، اظهار داشت: در زمينه گاز رشد بسيار خوبي تا امروز و انشالله تا پايان سال خواهيم داشت. تا پايان سال رشد توليد گاز ما روزانه 100 ميليون متر مکعب افزوده خواهد شد.

رييس جمهوري ادامه داد: در زمينه نفت گرچه شرايط جهاني و به ويژه توطئه برخي از کشورها، قيمت نفت را کاهش داده است اما به حول و قوه الهي ما از اين مشکلات به همت شما مردم، با تلاش و کوشش شما مردم به خوبي عبور خواهيم کرد.

** قيمت نفت به صورت فعلي باقي نمي ماند

روحاني افزود: قيمت نفت هم به صورت فعلي باقي نمي ماند، هر چه هم که توطئه کنند، بالاخره افق آينده ما روشن است.

وي با تاکيد بر اين که ملت ما در تمام صحنه ها پيروز خواهد بود، يادآور شد: اين يک شرط بيشتر ندارد، اميدمان را حفظ کنيم، وحدت و انسجام و يکپارچگي مان را روز به روز بيشتر کنيم و در مسائل جزئي اختلافات را کنار بگذاريم.

**مسائل ريز و جزئي را کنار بگذاريم

رييس جمهوري افزود: ما همه اهل يک کشور هستيم، ما همه زير پرچم جمهوري اسلامي ايران هستيم، ما همه زير خيمه اسلام و زير خيمه ايران زندگي مي کنيم، ما همه به قانون اساسي مان، به رهبري مان، به وحدت و انسجام مان پايبند هستيم، مسائل ريز و جزئي را کنار بگذاريم، اين جناح و آن جناح و راست و چپ و اين سمت و آن سمت، اين مذهب و آن مذهب و اين دين و آن دين را کنار بگذاريم.

وي خاطر نشان کرد: ما همه افتخارمان آن است که مسلمانيم و افتخارمان آن است که ايراني هستيم.

رييس جمهوري با تاکيد بر وحدت، اتحاد، يکپارچگي، برادري و اخوت گفت: يک کسي، يک گروهي يک فردي سه سال پيش، چهار سال، پنج سال پيش، 10 سال پيش،15 سال پيش ... اين قدر لکه هاي سياه را نگه نداريم، خود آفتاب لکه سياه را سفيد مي کند. بگذاريد آفتاب تابان ايران زمين و آفتاب اسلام و آفتاب برادري و اخوت اگر لکه سياهي روي اين پيراهن سفيد اسلام و ايران است را بزدايد، هي به آن لکه سياه اشاره نکنيم، به سفيدي دل پاک اين ملت افتخار کنيم.

** دولت هرگز از حرکت باز نخواهد ايستاد

به گزارش ايرنا، رييس جمهوري در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: دولت در زمينه هاي نفت و گاز، آب ، محيط زيست، کشاورزي، گردشگري، فرهنگ، دانش، اقتصاد دانش بنيان و پيشبرد سياست خارجي براي به کرسي نشاندن حقوق ملت ايران هرگز از حرکت باز نخواهد ايستاد.

وي ادامه داد: ملت عزيز ايران! دولت يازدهم امروز بعد از 16 ماه افتخار مي کند که در ايران هيچ کس نيست مگر آنکه زير پوشش بيمه درماني قرار نگرفته باشد و دفترچه بيمه درماني براي همه مردم به صورت همگاني اجرا شده و اين افتخار براي اولين بار در ايران به دست دولت يازدهم و به همت شما مردم اجرايي و عملياتي شده است.

**ادامه سبد کالاي غذايي براي قشرهاي محروم و کم درآمد

رييس جمهوري اضافه کرد: در زمينه امنيت غذايي قشرهاي کم درآمد و محروم و همه آنها که زير پوشش بهزيستي و يا کميته امداد امام خميني هستند سبد کالاي غذايي را هم امسال و هم سال آينده ادامه خواهيم داد.

روحاني با اشاره به برنامه دولت در زمينه سلامت گفت: در زمينه سلامت گام بسيار بلندي را براي کم کردن آلام همه بيماران برداشته ايم که البته شفا از خداست و او هم شفا خوهد داد و ما وسيله ايم. بيمارستان ها ، پزشکان، پرستاران و خادمان شما در مراکز بهداشتي و درماني، وسيله هستند.

وي با بيان اينکه امروز وقتي به بيمارستان ها مي رويم چهره بيماران با 16 ماه قبل از زمين تا آسمان فرق کرده است، تصريح کرد: اين طرح هنوز هم ادامه دارد و طرح سلامت را به کمک شما ملت ايران، ادامه خواهيم داد.

رييس دولت يازدهم خراسان جنوبي را استان مقاومت، علم، فرهنگ، شعر و وحدت شيعه و سني عنوان کرد و گفت: دراين استان، همه اقوام زندگي و همزيستي برادرانه دارند.

رييس جمهوري با بيان اينکه 40 سال پيش چند ماهي در بيرجند بوده ام و شهر شما را مي شناسم، گفت: سال 1353 چند ماهي در بيرجند بودم و بيرجند يکي از پاکيزه ترين شهرهاي ايران است. خراسان جنوبي که اول دل آنان پاک و مصفاست و بعد کوچه و خيابان و سرزمين آنها پاک و مصفاست و شما که به محيط زيست اهميت مي دهيد و قدرپاکي و سلامت را مي دانيد خدا هم ياور شما خواهد بود.

روحاني با بيان اينکه اگر آب در اين استان کم است اما فرهنگ و ادب و اخلاق فراوان است، اظهار داشت:تمام قول هايي که خدمت شما مي دهم قول هايي است که انشاء الله در چند ماه باقي مانده سال 1393، سال 1394 و يا 1395 به حول و قوه الهي عملياتي و اجرايي خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد: در زمينه آب، اينجا سرزميني است که شما قدر آب را خوب مي دانيد و ما فرزندان کوير قدر آب را خوب مي دانيم که آب چه نعمتي است و تمدن گذشته ايراني در زمينه حفظ آب و احداث قنوات نشان از آن است که ملت ما همواره قدر نعمت خداداد آب حيات بخش را دانسته و مي داند.

روحاني افزود: طرح هايي را که امکان اجراي آنها در دولت يازدهم وجود دارد، اجرا خواهيم کرد. چند سدي که در دست اجراست از جمله سد سياهو در سال 1394 به اتمام رسيده و افتتاح خواهد شد و سد فرخي هم زودتر از آن افتتاح خواهد شد.

به گفته رييس جمهوري عمليات تکميل مجتمع آبرساني روستايي در اين استان که آب مورد نياز 25 هزار نفر را فراهم مي کند تا پايان سال 1394 به اتمام مي رسد و عمليات اجراي تسويه خانه آب شرب بيرجند در ماههاي پيش رو اجرايي و به اتمام مي رسد.

وي خاطرنشن کرد: همچنين در زمينه طرح انتقال آب با استفاده از لوله اين طرح 600 کيلومتر است که بخش عمده آن براي آب کشاورزي است. بخش کوچکي از آن در سال 1393 و بخش عمده آن در سال 1394 عملياتي خواهد شد.

رييس جمهوري اجراي طرح هاي آبخيز داري را از ديگر طرح هاي در دست اجراي دولت در استان خراسان جنوبي برشمرد و خراسان جنوبي را مستعد اجراي طرح هاي گلخانه اي براي تقويت بخش کشاورزي اين استان دانست و گفت: اجرايي کردن هشت طرح گلخانه اي و 18 طرح دامپروري در سال آينده در دستور کار قرار دارد.

وي از تبديل راه هاي استان خراسان جنوبي به بزرگراه بر اساس اولويت در سال هاي آينده خبر داد و افزود: 100 کيلومتر از راههاي اين منطقه در سال 94 و 95 به بزرگراه تبديل مي شوند و بقيه نيز در سال هاي بعد اجرايي مي شود.

روحاني گفت: هيات وزيران براي اتصال استان خراسان جنوبي و مرکز آن بيرجند به راه آهن سراسري اتفاق نظر دارد و نه تنها آن را در رديف بودجه سال 94 قرار داده بلکه براي مطالعه و طراحي آن 100 ميليارد ريال اختصاص داده است.

رييس جمهوري همچنين دولت را مصصم به پيگيري کارهاي مطالعاتي و فاينانس اجراي راه آهن خراسان جنوبي دانست.

** هجرت پيامبر، مبدا تاريخ مسلمانان

رييس جمهوري در ابتداي سخنان خود با بيان اينکه از ملت بزرگ ايران سپاسگذاريم، گفت: ماه محرم و صفر عشق به خاندان رسالت حضرت ابي عبدالله الحسين (ع)، پيامبر عظيم الشان اسلام (ص)، امام حسن مجتبي (ع) و حضرت ثامن الائمه مولي علي ابن موسي الرضا (ع) است که فخر همه ما ايرانيان است.

وي اظهار داشت: هر سه استان خراسان، افتخارشان آن است که در پناه مولا علي ابن موسي الرضا (ع) هستند، گرچه خراسان شمالي، رضوي و جنوبي است اما هر سه خراسان رضوي و در پناه امام هشتم (ع) هستند.

رييس جمهوري با اشاره به اينکه امروز روز اول ماه ربيع المولود و روز هجرت پيامبر اسلام از مکه به مدينه است، گفت: مي دانيد که مبدا تاريخ ما مسلمان ها هجرت نبي مکرم اسلام (ص) از شهر مکه به مدينه است، اين هجرت داستان ها، نکته ها، عبرت ها و درس آموزي هاي فراواني دارد اما آنقدر اين هجرت اهميت دارد که مبدا تاريخ اسلام نه ولادت و نه بعثت پيامبر (ص) است بلکه مبدا تاريخ اسلام هجرت پيامبر عظيم الشان اسلام (ص)است.

روحاني ادامه داد: مي دانيد ما مسلمان ها داراي تاريخ خاص خود هستيم و اين از افتخارات تمدن اسلامي است، اگر کشورهاي غربي، اروپايي و در واقع کشورهاي غير اسلامي براي خود تاريخي به عنوان تاريخ ميلادي دارند که امشب شب ميلاد حضرت عيسي مسيح (ع) هم هست، مبدا تاريخ کشورهاي غربي اروپايي و کشورهاي غيراسلامي ميلاد عيسي مسيح (ع) است اما مبدا تاريخ ما مسلمان ها چه هجري شمسي، چه هجري قمري هر دو مبدا هجرت پيامبر (ص) است و اين از افتخارات دنيا است که مبدا تاريخ چه تاريخ ميلادي و چه اسلامي از زندگي دو پيامبر عظيم الشان يعني عيسي (ع) و رسول اسلام (ص) نشات گرفته و اين به معناي اتصال جامعه اسلامي به نبوت، رسالت و به وحي آسماني است.

رييس جمهوري اضافه کرد: اميدواريم همه ما بتوانيم در اين ماه عيد، ولادت و وحدت که هفته وحدت در همين ماه است از برکات اين ماه و زندگي پيامبر اسلام (ص) بهره و استفاده کافي ببريم.

روحاني تصريح کرد: استان خراسان جنوبي گرچه به ظاهر کويري، خشک و بي آب و کم آب اتس اما استاني داراي نعمت بزرگ، مردمان فرهيخته، عالم، دانشمند، اديب، فقيه، فليسوف و مردان بزرگي است که از تاريخ اين سرزمين برخاستند و جوانان عزيز، شهدا و ايثارگراني که از کشور، دين و عزت به خوبي دفاع کردند.

------------------------------------------------------

رییس جمهور کشورمان تصریح کرد که باید بتوانیم بازارهای جهانی را فتح کنیم.

به گزارش یسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جریان یازدهمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید به استان خراسان جنوبی در جلسه توسعه و سرمایه گذاران این استان که در سالن علامه فرزان اداره کل فرهنگ و ارشاد استان خراسان جنوبی برگزار شد با ابراز خوشحالی از حضور در جمع کارآفرینان و سرمایه گذاران استانی اظهارکرد: ما در کشور باید به نقطه‌ای برسیم که در آن تولیدگر منتظر دولت نباشد، بلکه دولت منتظر فعالیت تولیدگر باشد.

وی با بیان این‌که امروز در بخش تولید کشور با موانع و مشکلات بسیاری مواجه است اظهار کرد: اگر تولید نتواند در بازار مصرف جای پای محکمی برای خود بیابد و سرمایه‌ای که برای تولید مصرف شده است را با سود قابل قبولی بازگرداند، دچار مشکلاتی می‌شود.

رییس جمهور کشورمان با تاکید بر این‌که باید در کشور چرخه تولید را به گونه‌ای به حرکت در آوریم که طی آن هم مردم نسبت به تولید تشویق شوند و هم تولید مشوقی برای آن‌ها باشد به مسیر کشور در سال‌های گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: مسیری که در سال‌های گذشته در کشور وجود داشته، بی‌تردید دارای اشکالاتی است، امروز نیز این مسیر خالی از این اشکالات نیست و باید نسبت به برطرف کردن آن‌ها تلاش کنیم. در سال های گذشته ما نفت را زیاد و گران می‌فروختیم و سپس به واردات روی می‌آوردیم و بازار را با اجناس وارداتی پر می‌کردیم. در این دوران ممکن بود مردم در کوتاه مدت بتوانند اجناسی با قیمت مناسب‌تر خریداری کنند.

وی اضافه کرد: در سال‌های قبل اساس ادارات دولتی ما حتی در بخش وزارتخانه‌های اقتصادی بیشتر بر مبنای واردات بنیان گذاری شده بود.

روحانی با بیان این‌که کارشناسان ما در بحث صادرات نه به اندازه کافی کار بلد هستند و نه طرف خود را می‌شناسند، اظهار کرد:‌ متاسفانه کارشناسان ما در دستگا‌ه های اداری و اقتصادی نسبت به واردات از آگاهی و تخصص بالایی برخوردار هستند، اما در صادرات نه اطلاعات کافی دارند و نه طرف خود را می‌شناسند.

وی با تاکید بر این‌که ما باید بتوانیم بازارهای جهانی را فتح کنیم خاطرنشان کرد: امروز فتح بازارها برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ما باید بتوانیم بازارهای خود را در بخش داخلی و خارجی فتح کنیم چرا که اگر تولید صرفا به داخل اختصاص یابد راه درست خود را پیدا نخواهد کرد و اقتصاد زمانی پامی‌گیرد که در یک شرایط رقابتی قرار بگیرد.

روحانی در ادامه صحبت‌های خود با بیان این‌که ممکن است در کشور برخی مردم تصور کنند که دولت صاحب مملکت است و آن‌ها رعیت هستند تصریح کرد: صاحب کشور مردم هستند و دولت و دستگاه‌های حکومتی یا خادم مردم هستند یا اگر اینگونه نباشند خائن به آن‌ها هستند؛ چرا که دستگاه‌ها باید بپذیرند که صاحب کشور مردم هستند و دولت برای کمک و مساعدت به آن‌ها وارد می‌شود.

رییس جمهور با بیان این‌که دولت برای ایفای این نقش خود در دوران گذار قرار دارد خاطرنشان کرد: هنوز به نقطه مطلوب خود که در آن حداقل‌های اقتصاد را دولت انجام دهد و حداکثرهای اقتصادی توسط مردم انجام بگیرد دست پیدا نکرده‌ایم و امروز در شرایطی هستیم که در بسیاری از امور دولت حضور دارد و فعال است و در بسیاری از موارد هنوز انحصارها و رانت وجود دارد و شفافیت‌های لازم در بسیاری از موارد وجود ندارد.

رییس جمهور با تاکید بر لزوم ایستادگی مردم در همه مراحل خاطرنشان کرد: دولت‌ها روی کار می‌آیند و کنار می‌روند، اما این مردم هستند که باید به طور دائمی همواره در صحنه‌ها بایستند و تا پایان کار دولت‌ها بر آن‌ها نظارت و آن‌ها را هدایت کنند. مردم باید از دولت‌ها انتقاد کنند و به آن‌ها راه حل ارائه دهند؛ چراکه دولت‌ها نیز ممکن است اشتباه کنند، چنان‌چه ما اشتباه کنیم و به ما بگویند که ما اشتباه کرده‌ایم ما باید این موضوع را بپذیریم، چرا که یکی از وظایف قانونی ما شنیدن و پذیرفتن انتقادات و پیشنهادات مردم است.

روحانی با اشاره به سفر کاروان تدبیر و امید به استان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: یکی از فلسفه‌های سفر دولت به استان‌های مختلف این است که صداهای متنوع مردم را بشنود.

وی با تاکید بر این‌که در کشور وظیفه انجام برخی از امور بر دوش دولت است و دولت باید آن‌ها را انجام دهد، به وظایف قانونی که دولت از لحاظ حاکمیتی بر دوش دارد اشاره کرد و گفت: دولت وظیفه دارد که ثبات اقتصادی در کشور ایجاد و زیرساخت‌های موردنیاز کشور را مهیا کند. دولت همچنین وظیفه دارد که در اموری مانند تامین امنیت و همچنین ثبات که انجام آن‌ها توسط مردم امکان پذیر نیست، کار را بر عهده بگیرد و نسبت به انجام آن اهتمام بورزد.

رییس جمهور با تاکید بر لزوم ایجاد ثبات در کشور اظهار کرد: تغییرات متعدد و بی ثباتی بزرگترین مشکل ها را در زندگی مردم ایجاد می‌کند و استمرار ثبات یکی از وظایفی است که بر دوش دولت قرار دارد؛ چرا که مردم در زندگی خود ثبات می‌خواهند.

وی در ادامه با اشاره به تورم ارزی و ریالی در کشور و همچنین تغییرات متعدد قیمت‌ها خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور روزهایی بر مردم گذشته است که طی آن مسائل بسیار ساده تغییر کرده‌اند به طور مثال در آن شرایط مردم ماشین آلات خریداری می‌کردند، اما قبل از این‌که به دستشان برسد مشاهده می‌کردند که به یکباره به دلیل تغییرات ناگهانی قیمت ارز ، قیمت آن چند برابر شده است.

روحانی با تاکید بر این‌که عدم تعادل و ثبات در جامعه مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: دولت باید کاری کند که شرایط اقتصادی را هم متعادل و هم باثبات کند.

رییس جمهور با اشاره به اقدامات انجام گرفته طی 16 ماه اخیر خاطرنشان کرد: در این 16 ماه از روز نخست به مردم قول دادیم که در کشور ثبات ایجاد کنیم و برای اینکه این کار را انجام دهیم به همه کارآفرینان اعلام کردیم که بنای دولت یازدهم به کاهش مستمر تورم در کشور است.

روحانی با بیان اینکه کاهش تورم امری سخت و استقرار آن امری سخت تر است اضافه کرد: بنای دولت بر کاهش مستمر تورم است، اما همگان می‌دانیم که در دنیای اقتصاد چیزی دست ما نیست. چرا که به هرحال فروشنده نفت هستیم، اما همه کاره بازار نفت نیستیم و قیمت نفت و اجناس دیگر گاهی افزایش و گاهی با کاهش مواجه می‌شوند.

روحانی با بیان این‌که متاسفانه نفت از دیگر کالاها سیاسی‌تر است و در زمانی کوتاه قیمت آن افزایش یا کاهش می‌یابد اظهار کرد: اما اختیار مسائل دیگر بر عهده ماست و ما در کنترل آن‌ها تلاش خود را می‌کنیم اساس امر بر این است که ما به یکدیگر وعده دهیم و هر دو به وعده خود عمل کنیم و تقسیم کار علمی با مردم انجام دهیم و هرکدام کار خود را به خوبی انجام دهیم.

وی با اشاره به تصمیم و تاکید دولت بر کاهش نرخ تورم اظهار کرد: در ابتدا که دولت تصمیم گرفت که کار خود را از تورم آغاز کند بسیاری از دولت گله گرفتند و اظهار کردند که دولت باید کار خود را از رونق آغاز کند، اما ما در جلسات فراوانی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که چون نرخ تورم بالای 40 درصد است ابتدا باید به این موضوع بپردازیم.

روحانی اضافه کرد: زمانی که ما کار خود را آغاز کردیم و تورم را کاهش دادیم برخی از دوستان بار دیگر اظهار کردند که دیگر امکان پذیر نیست که دولت بتواند برای رکود کاری انجام دهد و کار آن چنان گره کوری خورده است که از عهده دولت خارج است، اما ما با مشورت با کارشناسان و اقتصاددانان به این نتیجه رسیدیم که این کار شدنی است.

وی با اشاره به وعده دولت نسبت به مهار تورم تا پایان سال 93 اظهار کرد: ما طبق برنامه به مردم قول داده بودیم که تا پایان سال 93 بتوانیم تورم را مهار و به رونق دست یابیم در این راستا نیز لایحه ای برای خروج اقتصاد از رکود ارائه دادیم و به لطف خدا پیش از این‌که مجلس به بررسی این لایحه بپردازد ما توانستیم با دستورالعمل‌های دولت بر رکورد فائق آییم.

رییس جمهور با اشاره به سفر اخیر به خراسان رضوی خاطرنشان کرد: من در سفر به خراسان رضوی علی رغم این‌که باور این موضوع برای برخی سخت بود توانستم اعلام کنم که کشور از رکود عبور کرده است و محاسبات اقتصادی نشان می‌دهد که در 3 ماهه نخست اول سال 93 نسبت به سال 92 اقتصاد با رشد 4.4 درصدی روبه رو بوده است.

وی با بیان اینکه مشخص نبود که ما بتوانیم این اقدام را در 3 ماهه دوم سال جاری ادامه دهیم اظهار کرد: شب گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که رشد ما در 6 ماهه نخست سال 93 نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 4 درصد است و این بدان معناست که ما در دو فصل متوالی رشد داشته ایم یعنی ما به رونق رسیده‌ایم.

رییس جمهور کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: دولت از 16 ماه قبل به مردم قول داده که نسبت به تورم و رکود که از مسائل اساسی اقتصاد هستند، توجه و مشکلات آن را برطرف کند و امروز نیز به قول خود عمل کرده و اعلام می‌کند که در بازار نیز تلاش می‌کند تا بازار آرام باشد.

روحانی با اشاره به وعده های دولت نسبت به روابط اقتصادی با دنیا اظهار کرد: بنای دولت در روابط اقتصادی با دنیا گسترش روابط اقتصادی با دنیا است، چه در واردات و چه در صادرات.

وی با تاکید بر این‌که هیچ کشوری در دنیا پیدا نمی‌شود که با انزوا بتواند به توسعه دست پیدا کند گفت: امکان پذیر نیست که ما به گوشه ای تنها برویم و درها را قفل کنیم و بگوییم که می‌خواهیم در همه چیز خودکفا باشیم؛ خودکفایی بسیار خوب است، اما برخی اقدامات زمان می‌برد و برخی اقدامات در همه جا امکان پذیر نیست و امروز هیچ کشوری وجود ندارد که بگوید من در همه موضوعات خودکفا شده‌ام اگر هم چنین چیزی امکان پذیر باشد، نیز این اقدام به صرفه نیست.

روحانی با تاکید بر لزوم حرکت کشور مطابق با برنامه ریزی انجام گرفته اظهار کرد: ما باید بتوانیم مشکلات خود را با برنامه‌ریزی خود برطرف کنیم باید توانمان را به کار بگیریم و از هر تجربه و دانشی که داریم استفاده کنیم تا بتوانیم بر مشکلات خود فائق بیاییم.

وی با بیان این‌که ممکن است بخش خصوصی نتواند در برخی امور فعالیت‌های لازم را انجام دهد و کار را برعهده بگیرد گفت: دولت باید در مواردی که بخش خصوصی از جمله راه سازی ، جاده سازی، تامین خطوط ریلی که عهده انجام آن برنمی‌آید بار را به دوش بکشد.

روحانی با تاکید بر اهمیت خطوط ریلی کشور اظهار کرد:‌یکی از برنامه‌هایی که دولت در استان خراسان جنوبی که ردیف بودجه آن نیز در بودجه سال آینده پیش بینی شده است انجام کار مطالعاتی برای احداث راه آهن در استان خراسان جنوبی است، اگر ما بتوانیم این استان را به راه آهن کشور متصل نماییم هم برای استان و هم برای کریدور جنوب به شمال استان اهمیت بسیاری دارد. 

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم وجود آرامش در کشور گفت: فضای کشور باید آرام باشد؛ چرا که از جنگ و درگیری اقتصاد حاصل نمی شود در این جا آنچه که به دولت مربوط می شود نمی گذاریم فضای کشور ناآرام شود.

وی با تاکید بر این‌که باید در مقابل بسیاری از حرف ها که مطرح می‌شود تحمل داشته باشیم به بحث امر به معروف و نهی از منکر اشاره و اظهار کرد: همه باید همدیگر را به خیر و معروف دعوت و از منکر نهی کنیم، اما اگر عده‌ای بخواهند بگویند که ما چند نفر پیغمبرزاده‌ایم و بگویند می‌خواهیم کشور را اصلاح کنیم و بقیه فاسد هستند ما نمی‌پذیریم و دولت نمی‌گذارد که چنین اتفاقی بیافتد.

روحانی اضافه کرد: همه باید تلاش کنیم که فضای سالم فرهنگی در کشور ایجاد کنیم؛ چراکه همه مانند همدیگر هستیم و همه مردم به اهل بیت علاقه مند هستند. همه باید آمر به معروف و ناهی از منکر باشیم و در کشور عده‌ای فکر نکنند که آن‌ها همه کاره‌اند و بقیه باید تحت سلطه آن‌ها باشند و آن‌ها همواره باید نگاهی غضب آلود داشته باشند و بگویند که باید این گونه بشود و آن‌گونه نشود.

وی در پایان با اشاره به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های استان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: استان خراسان جنوبی با وجود خشکسالی در بسیاری از محصولات صادرکننده و نام آور است. این استان لیاقت‌ها و استعدادهای بسیار زیادی دارد و باید تلاش شود که با جذب سرمایه‌گذاران و با کمک دولت موجبات توسعه استان فراهم شود.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر