صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

محسن صابر

چالش‌های پیش روی انقلاب یمن

پس از پیروزی انصارالله و ائتلاف آن‌ها با حکومت یمن که منجر به امضاء موافقت‌نامه «صلح و مشارکت ملی» گردید، اکنون معترضان و انقلابیون انتظارات فزاینده‌ای از ائتلاف جدید دارند. چرا که محتوای توافق‌نامه نشان می‌دهد که دولت جدید با طیف وسیعی از ...

کد خبر: 944

پس از ماه‌ها درگیری بین انقلابیون یمن و حاکمیت این کشور، کنترل مراکز حساس و دولتی به تسخیر جنبش انصارالله به رهبری عبدالملک الحوثی درآمد. حرکت اعتراضی مردم یمن در جهت سرنگونی دولت فاسد، لغو دستور آزادسازی حامل‌های سوخت و اجرای نتایج کنفرانس گفت‌وگوی ملی بود. البته پس از رایزنی‌های طرفینی، توافق‌نامه‌ای بین انقلابیون شیعه و دولت مرکزی امضاء گردید که خواست و مطالبات مردم یمن را برآورده نماید. به این ترتیب، کنترل بسیاری از مراکز استراتژیک یمن به جنبش انصارالله سپرده شد. به اعتقاد برخی از ناظران سیاسی انقلاب شیعی گروه انصارالله یمن با آسیب‌ها و چالش‌هایی مواجه است که تشریح می‌شود.

۱- فعال شدن مخالفین انصارالله

پس از توافق انصارالله با دولت مرکزی و حضور این گروه در حاکمیت یمن، برخی از رقبای سنتی حوثی‌ها تهدید کرده‌اند در صورتی که مدیریت سیاسی انصارالله بر یمن ادامه یابد، وارد فاز مسلحانه خواهند شد. در طیف مخالفین، قبایل متحد با طایفه «الأحمر» که یکی از قدرتمندترین طایفه‌های سنی مذهب در یمن به شمار می‌رود، در چندین منطقه در حومه یمن با حوثی‌ها درگیر شده‌اند و تعدادی از آنان را به شهادت رسانده‌اند.

به‌طوری که پس از تسخیر دولت توسط انصارالله، موقعیت‌های دولتی که در اختیار چهره‌های برجسته طایفه الأحمر بوده از آن‌ها اخذ شده و باعث درگیری‌هایی در یمن شده است. چرا که محافل مخالف انصارالله ائتلاف “شراکت ملی شیعیان” را برنمی‌تابند و به حرکت‌های اعتراضی و مسلحانه روی آورده‌اند و این موضوع چالش‌هایی را برای انقلابیون به وجود می‌آورد.

۲- متهم نمودن انقلابیون به فرقه‌گرایی

برخی از گروه‌های بنیادگرای مخالف شیعیان یمن که وابسته به القاعده می‌باشند، از اهل سنت درخواست نموده‌اند علیه شیعیان سلاح به دست بگیرند. همچنین در شبکه خبری الجزیره، القاعده یمن با هشدار به حوثی‌ها تهدید کرد که جنازه‌های آن‌ها را در یمن پراکنده می‌کنیم. در واقع مسئله این نیست که حوثی‌ها ایدئولوژیک و دارای گرایش‌های فرقه‌ای هستند، بلکه مهم این است که دشمنان آنان از فرقه‌گرایی علیه آنان سوءاستفاده خواهند کرد. به‌طوری که محسن الاحمر مشاور ارشد نظامی رئیس‌جمهوری یمن در صفحه فیس‌بوک با استفاده از ادبیات فرقه‌گرایانه علیه انقلابیون تهدید کرد که باید روح مبارزه علیه زیدیه‌ها را زنده نگه داشت.

۳- رشد حرکت‌های تجزیه‌طلبانه

از فردای انقلاب یمن، تحرک جدایی‌طلبان جنوب توسط برخی از گروه‌های سلفی- تکفیری آغاز شده است. واقعیت این است که انقلاب مردمی یمن و خروج این کشور از سلطه عربستان، ضربه‌ای سنگین برای ریاض محسوب می‌شود و به همین دلیل این کشور به دنبال جبران ناکامی‌های خود است. عربستان در نشستی تحت عنوان دوستان یمن در نیویورک، برخی از گروه‌های تندرو منتقد انصارالله را دور هم جمع نمود. از طرفی این گروه‌های شبه‌نظامی را برای به چالش کشیدن اوضاع امنیتی یمن تحریک نمود. برخی معتقدند کشورهای خلیج‌فارس مانند جنگ سال ۱۹۹۴ به دنبال مستقل کردن جنوب یمن از شمال هستند. از طرفی عربستان بحث‌های مستقل کردن جنوب را پیگیری می‌کند و مردم و گروه‌های معترض جنوب را در حرکت‌های استقلال‌طلبانه حمایت می‌نماید. هرچند که حوثی‌ها نسبت به تحولات جنوب مواضع هوشیارانه‌ای اتخاذ نموده‌اند تا مانع از تحقق توطئه‌های سعودی‌ها شوند؛ اما این خطر به‌صورت بالقوه وجود دارد.

۴- انتظارات فزاینده از انقلابیون

پس از پیروزی انصارالله و ائتلاف آن‌ها با حکومت یمن که منجر به امضاء موافقت‌نامه «صلح و مشارکت ملی» گردید، اکنون معترضان و انقلابیون انتظارات فزاینده‌ای از ائتلاف جدید دارند. چرا که محتوای توافق‌نامه نشان می‌دهد که دولت جدید با طیف وسیعی از مطالبات اقتصادی مردم در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی مواجه شده است. از طرفی پاسخ به مطالبات و نیازهای مردم مستلزم درآمدهای جدید دولت است. لذا زمانی این مخاطرات به پایان می‌رسد که جنبش اعتراضی یمن با برنامه‌ریزی دقیق، توان پاسخگویی به مطالبات مردم و احزاب را داشته باشد. از طرفی هم یمن دستخوش مخاطرات جدی شده است. عربستان به‌ظاهر سکوت معنی‌داری را پیشه کرده است. وضعیت یمن بسیار شبیه به انقلاب مصر در زمان محمد مرسی شده است. چرا که انقلاب مصر و اخوان‌المسلمین در چنین فضایی قدرت تأمین مطالبات عمومی را از دست داد و با کمک عربستان ساقط شد.

۶- وهابی‌ها مهم‌ترین تهدید برای انقلابیون

عربستان که طی چند سال گذشته تمام تلاش خود را برای مدیریت جنبش انقلابی یمن انجام داده و با قربانی کردن علی عبدالله صالح عملاً درصدد حفظ بقایای رژیم او بودند. به‌طوری که سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، اوضاع یمن را خطرناک و تهدیدکننده روند سیاسی این کشور توصیف کرد و اذعان داشت اگر این چالش را مهار نکنیم یمن به سمت خشونت و درگیری سوق داده می‌شود. به نظر می‌رسد مواضع سعودی‌ها حاکی از چالش‌ها و خشونت‌هایی در آینده خواهد بود. بدون شک عربستان به دنبال مهار جنبش انصارالله و انقلابیون است. بدیهی است که سیاست‌های این کشور در یمن نقش مهمی در گسترش گروه‌های تروریستی چون جریان‌های تکفیری و القاعده خواهد داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر