صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روايت يک خبرنگار از 10روز زندگي با داعشي ها

«يورگن تودنهوولر» روزنامه نگاري آلماني نخستين روزنامه نگار غربي است که توانسته با مجوز داعش ده روز را در مناطق تحت تصرف اين گروه تندرو در سوريه و عراق سپري کند.

کد خبر: 939

شيعه نيوز/ «يورگن تودنهوولر» روزنامه نگاري آلماني نخستين روزنامه نگار غربي است که توانسته با مجوز داعش ده روز را در مناطق تحت تصرف اين گروه تندرو در سوريه و عراق سپري کند.

به گزارش شيعه نيوز به نقل از العربيه، اين روزنامه نگار قصد دارد تجربيات اين ده روز را به شکل کتابي منتشر کند. وي در صفحه فيسبوک خود تجربياتش را با داعش به اشتراک گذاشته است.

وي برداشت‌هاي خود را از اين گروه تندرو در ۷ قسمت خلاصه کرده است:

۱. غرب به طوري چشمگير خطر اين گروه را دست کم گرفته است
به نوشته يورگن تودنهوولر «شبه نظاميان داعش بيش از آن چيزي که سياستمداران غربي تصور مي‌کنند، هوشيار و زيرک هستند. ۴۰۰ نيروي داعش توانستند ۲۵ هزار نيروي مجهز ارتش عراق را از موصل فراري دهند. در ظرف چند ماه داعش توانست منطقه‌اي بيش از خاک بريتانيا را به تصرف خود در آورد. القاعده در مقابل داعش کوتوله‌اي بيش نيست. وقتي داعشي‌ها منطقه‌اي را از دست مي‌دهند خم به ابرو نمي‌آورند زيرا بر اين باورند که اين امري طبيعي در جنگ چريکي است.»

۲. هر روز افراد جديدي داوطلب عضويت در داعش مي‌شوند
روزنامه نگار آلماني نوشته است: «من دو روز را در يک انبار داعش نزديکي مرز ترکيه به سر بردم. هر روز بيش از ۵۰ تن داوطلب جديد براي پيوستن به داعش وارد آنجا مي‌شدند. اين افراد نه افرادي ايزوله و نا‌اميد، بلکه افرادي موفق از جوامع خود هستند. بسياري از اين داوطلبان افراد موفقي از آمريکا، بريتانيا، سوئد، روسيه، فرانسه، آلمان و جاهاي ديگر هستند. يکي از اين داوطلبان چند هفته پيش از پيوستن به داعش، امتحان حقوق خود را گذرانده و مدرک وکالت از يکي کشورهاي غربي دريافت کرده بود. اما به جاي وکالت جنگ همراه داعش را ترجيح داده بود.»

۳. حکومت داعش همانند همه رژيم‌هاي توتاليتر کار مي‌کند
يورگن تودنهوولر نوشته است: «حکومت داعش از نظر امنيتي و رفاه اجتماعي در مناطق تحت کنترل خود درست عمل مي‌کند؛ گرچه استاندارد رفاه اجتماعي آن‌ها همانند کشور من، آلمان يا حداقل براساس توقع من، بالا نيست. ميان جمعيت سني مناطق تحت کنترل داعش مخالفتي عليه آن‌ها ديده نمي‌شود. پس از آنکه همه مسيحيان و ايزدي‌ها از شهر موصل فرار کردند، فقط سني‌ها در شهر موصل باقي مانده‌اند.»

۴. هدف داعش تنها تصرف خاورميانه نيست بلکه همه جهان و تطهير آن از غيرمسلمانان با بزرگ‌ترين نسل کشي تاريخ بشر است
روزنامه نگار آلماني افزوده است: «داعش مي‌خواهد زمين را از وجود غير مسلمان‌ها پيروان اديان اهل کتاب، پاک کند. اديان اهل کتاب به نظر داعش، مسيحيان هستند. آن‌ها مي‌خواهند به گفته خود همه «کفار» را از زن و کودک و پير و جوان را از دم تيغ بگذرانند يا به اسارت بگيرند.
به نظر آن‌ها همه شيعيان، ايزدي‌ها، کساني که خدا را قبول ندارند، هندو‌ها و غيره بايد از بين بروند. همچنين همه مسلمانان ميانه رو و همه مسلماناني که به دموکراسي باور دارند بايد کشته شوند. ميليون‌ها انسان بايد براي پاک سازي مذهبي بايد از بين بروند.
روايت خبرنگار آلماني از 10 روز زندگي با داعشي ها به نظر آن‌ها مسلماناني که به دموکراسي باور دارند بايد از بين بروند چون به نظر آن‌ها اين افراد قوانين بشري را بالا‌تر از قوانين الهي مي‌دانند. تنها شانسي که براي اين افراد باقي مي‌ماند اين است که توبه کرده و به اسلام آن‌ها برگردند. يهود‌ها و مسيحيان با پرداخت جزيه مورد تعرض قرار نخواهند گرفت.»

۵. به نظر من تفکر داعشي بين مسلمانان از يک درصد هم کمتر است مانند يک اتم در يک تسونامي
او ادامه داده است: «داعش اسلامي را تبليغ مي‌کند که ۹۹ درصد مسلمانان آن را رد مي‌کنند. من به عنوان يک مسيحي که قرآن را چندين بار خوانده‌ام ، برايم تفسير اين گروه از قران قابل فهم نيست. چون آنگونه که من از قرآن برداشت کرده‌ام، اسلام دين محبت و مهرباني است. ۱۱۳ سوره از ۱۱۴ سوره قران با «بسم الله الرحمن و الرحيم» به نام خداي بخشنده و مهربان، آغاز مي‌شوند. اين مهرباني و بخشندگي را من در ميان داعش نديدم.»

۶. سني‌هاي ميانه رو عراق مي‌توانند داعش را متوقف کنند
يورگن تودنهوولر نوشته است: « موصل شهري است با ۳ ميليون نفرجمعيت که فقط ۵ هزار داعشي آن را کنترل مي‌کنند. براي از بين بردن داعش بايد تمام شهر موصل را با کشتن ميليون‌ها نفر با خاک يکسان کرد ولي محصول بمباران‌ها در خاورميانه هميشه توليد تروريسم بوده است.
داعش محصولي است از بمباران‌هاي غيرقانوني جرج بوش در عراق است. سني‌هاي ميانه رو عراق مي‌توانند داعش را متوقف کنند.‌‌ همان عملي که در سال ۲۰۰۷ انجام دادند. در سوريه هم راه حل‌هايي وجود دارد ولي غرب بايد در سياست برآورد غير واقعي خود در آنجا تجديد نظر کند.»

۷. در غرب از خطر بازگشتي‌هاي داعشي سر وصداي زيادي مي‌شود
او افزوده است: «من به هيچ عنوان خطري را که افراد بازگشته از داعش ممکن است داشته باشند رد نمي‌کنم. اما در ميان خود داعشي‌ها کساني را که قصد بازگشت به کشورهاي خود کنند به ديده تحقير و بزدل مي‌نگرند. به آن‌ها گفته مي‌شود که چقدر بزدل هستيد که زندگي در «دولت اسلامي» را تحمل نکرديد. به همين دليل آن‌ها خطر بزرگي را نمي‌توانند تشکيل بدهند. براساس تجربه فقط يک نفر که از داعش بازگشته بود در بروکسل مرتکب عملي تروريستي شد. هواداران داعش در کشورهاي غربي که هنوز به داعش نپيوسته‌اند، خطر بزرگتري را تشکيل مي‌دهند. به نظر من داعش بزرگ‌ترين خطري است که امنيت جهان را پس از جنگ سرد تهديد مي‌کند. ما بهاي احمقي بي‌سابقه جورج بوش را در حمله به عراق داريم مي‌پردازيم.»

نظرات بینندگان

ارسال نظر