صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

روحاني: اقتصاد زماني استحکام پيدا مي‌کند که از رانت و انحصار دور باشد

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه مردم صاحبان اصلي کشور هستند و دولت و تمام ارکان حکومت بايد خادم مردم باشند و اگر نباشند خائن به مردم هستند، تصريح کرد: دستگاه‌هاي حکومتي نه در زبان بلکه در عمل بايد بدانند که صاحب اصلي و واقعي اين کشور مردم هستند و دولت و دستگاه‌هاي اجرايي براي اين است که شرايط را براي فعاليت مردم مهيا کنند.

کد خبر: 923

پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري/ رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه مردم صاحبان اصلي کشور هستند و دولت و تمام ارکان حکومت بايد خادم مردم باشند و اگر نباشند خائن به مردم هستند، تصريح کرد: دستگاه‌هاي حکومتي نه در زبان بلکه در عمل بايد بدانند که صاحب اصلي و واقعي اين کشور مردم هستند و دولت و دستگاه‌هاي اجرايي براي اين است که شرايط را براي فعاليت مردم مهيا کنند.

رييس جمهوري با تأکيد بر اينکه مردم صاحبان اصلي کشور هستند و دولت و تمام ارکان حکومت بايد خادم مردم باشند و اگر نباشند خائن به مردم هستند، تصريح کرد: دستگاه‌هاي حکومتي نه در زبان بلکه در عمل بايد بدانند که صاحب اصلي و واقعي اين کشور مردم هستند و دولت و دستگاه‌هاي اجرايي براي اين است که شرايط را براي فعاليت مردم مهيا کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني روز چهارشنبه و در جريان سفر به استان خراسان جنوبي در جلسه توسعه و سرمايه‌گذاران استان، با بيان اينکه توليدگران و کارآفرينان بار سنگين حرکت اقتصادي کشور را بر دوش دارند، اظهارداشت: امروز بخش توليد با موانع و مشکلاتي مواجه است وسرمايه گذار اگر نتواند در بازار مصرف جاي پاي محکمي پيدا کند و سرمايه‌اي که براي توليد هزينه کرده با سود قابل قبول برنگردد، بي‌ترديد توليد دچار مشکل خواهد بود.

رييس جمهوري گفت: بايد چرخه توليد به گونه‌اي به حرکت درآيد که مردم هم به توليد تشويق شوند و هم توليد بتواند مشوق آنها براي گسترش فعاليت و سرمايه‌گذاري‌شان باشد. دکتر روحاني با اشاره به اينکه مسيري که طي سال‌هاي گذشته در کشور در بخش توليد طي شده با اشکالاتي همراه بوده است، گفت: بايد گام به گام موانع و اشکالات موجود را برطرف کنيم.

رييس جمهوري اضافه کرد: زماني با توجه به قيمت نفت، به طور طبيعي دنبال واردات رفته و بازار با اجناس وارداتي اداره مي‌شد و دراين دوره اگر چه مردم ممکن بود در کوتاه‌مدت با قيمت پاييني اجناس مورد نياز خود را تهيه کنند اما شرايط براي توليدگر داخلي مشکل و سخت بود.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه اساس ادارات دولتي حتي در بخش وزارتخانه‌هاي اقتصادي بيشتر بر مبناي واردات بنيان‌گذاري شده است، گفت: کارشناسان موجود در دستگاه‌هاي اداري با عرصه واردات به خوبي آشنايي داشته و طرف مقابل خود را نيز کاملاً مي‌شناسند، اما با عرصه صادرات نه آشنايي دارند و نه طرف مقابل خود را مي‌شناسند.

رييس جمهوري با بيان اينکه صادرات تنها فعاليت توليدي و صنعتي نيست، بلکه بايد بتوان بازار مصرف را فتح کرد، اظهار داشت: در شرايط کنوني جهان، فتح بازارهاي اقتصادي براي ما بسيار مهم است که البته بخشي از آن داخلي و بخشي نيز بايد بازار خارجي باشد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه اگر توليد کشورمان تنها به بازار داخلي اختصاص پيدا کند، راه درست خود را پيدا نخواهد کرد، گفت: دنياي اقتصاد، دنياي رقابت است و اقتصاد زماني استحکام پيدا مي‌کند که به دور از انحصار و رانت، رقابتي و آزاد باشد.

رييس جمهوري تصريح کرد: اگر مزايده‌ها و مناقصه‌ها به صورت واقعي برگزار شود، بسياري از مشکلات حل خواهد شد. مشکل ما در بسياري از موارد وجود رانت، عدم شفافيت و منافع زودگذر است. دکتر روحاني با تأکيد بر اينکه مردم صاحبان اصلي کشور هستند، ‌گفت: شايد تصور اشتباهي در اذهان برخي وجود داشته باشد که دولت صاحب کشور بوده و مردم رعيت هستند. چنين تصوري کاملاً‌ اشتباه است چرا که صاحبان اصلي کشور مردم هستند.

رييس جمهوري با بيان اينکه امروز در دوران گذار قرار داريم و هنوز به جايگاه مطلوب نرسيده‌ايم، اظهار داشت: جايگاه مطلوب جايي است که حداقل فعاليت اقتصادي از طرف دولت و حداکثر آن توسط مردم انجام شود و امروز هنوز به اين شرايط و جايگاه نرسيده‌ايم و در بسياري از امور به جاي رقابت، انحصار و در برخي موارد رانت و عدم شفافيت وجود دارد.

دکتر روحاني با تأکيد بر اينکه مردم بايد همواره در صحنه حضور مستمري داشته باشند، گفت:دولت‌ها گذرا هستند و اين مردم هستند که همواره حضور داشته و بايد تا آخر بر کار دولت نظارت کنند، کار مردم تنها در روز رأي‌گيري نيست، بلکه بايد، دولت را هدايت و نقد کنند و راه‌حل ارايه دهند و در مقابل وظيفه شرعي و قانوني دولت اين است که انتقادها را بپذيرد.

رييس جمهوري افزود: يکي از فلسفه‌ هاي سفرهاي استاني اين است که صداهاي متنوع مردم شنيده شود. دکتر روحاني با اشاره به وظايف متقابل دولت و مردم در عرصه اقتصاد، اظهار داشت: وظيفه اصلي دولت اين است که ثبات اقتصادي ايجاد کرده، زيرساخت‌ها را مهيا کند و امنيت و ثبات برقرار سازد، چرا که معتقديم تغييرات متعدد و بي‌ثباتي اقتصادي بزرگترين مشکل را در زندگي و فعاليت مردم ايجاد مي‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر