صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

محمدصالح جوکار نماينده مردم يزد

واکنش نماينده مردم يزد به تدفين تعدادي از شهداي گمنام در مسجد اميرچخماق

نماينده مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي گفت: سازمان ميراث فرهنگي که به دفن شهدا در مسجد اميرچخماق ايراد دارد به ترک‌هاي موجود در اين بنا و فاضلاب‌هاي رها شده در اطراف آن رسيدگي و مسجد را از وضعيت فعلي خارج کند

کد خبر: 918

فارس/ نماينده مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي گفت: سازمان ميراث فرهنگي که به دفن شهدا در مسجد اميرچخماق ايراد دارد به ترک‌هاي موجود در اين بنا و فاضلاب‌هاي رها شده در اطراف آن رسيدگي و مسجد را از وضعيت فعلي خارج کند.

محمدصالح جوکار نماينده مردم يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، با اشاره به حواشي موجود بر سر تدفين تعدادي از شهداي گمنام دوران دفاع مقدس در مسجد اميرچخماق يزد گفت: فضاسازي‌هايي که در رابطه با موضوع تدفين شهداي گمنام در مسجد اميرچخماق يزد در فضاي مجازي صحت ندارد.

وي ادامه داد: تنها ايراد کارشناسي که به تدفين شهدا در مسجد اميرچخماق وارد شده اين است که تدفين اين شهدا دراين مکان ممکن است در آينده ايران را در ثبت جهاني اين اثر در يونسکو با مشکلاتي مواجه کند و يونسکو تدفين شهدا در اين مکان تاريخي را براي ثبت جهاني آن محل اشکال بداند.

عضو مجمع نمايندگان استان يزد اظهار داشت: نکته جالب اينجاست که کساني که به تدفين شهدا در حيات مسجد ايراد مي‌گيرند عنوان مي‌کنند که اين شهدا در قسمت سازه اصلي مسجد دفن شوند که طبق مقررات يونسکو اين اقدام بيشتر محل اشکال است و محل تدفين شهدا در حال حاضر حدود 40 تا 50 متر با سازه تاريخي مسجد فاصله دارد.

جوکار خاطرنشان کرد: ما از سازمان ميراث فرهنگي که به تدفين شهدا در مسجد اميرچخماق ايراد گرفته درخواست داريم تا به طور جدي نسبت به مشکلات اين بناي تاريخي اقدام کند. بناي تاريخي مسجد اميرچخماق داراي ترک‌هاي زيادي است و فاضلاب‌هاي زيادي در اين محل رها شده است و از سوي ديگر واحدهاي صنفي در اطراف مسجد فعاليت مي‌کنند که هيچ سنخيتي با آن ندارد و اگر بناست تا واحدهاي صنفي در اين مکان فعال باشند مناسب است تا محصولات فرهنگي را به جهانگردان عرضه کنند که مرتبط با بناي تاريخي مذکور باشد.

وي در پايان گفت: تدفين شهداي دفاع مقدس که بخش مهمي از ميراث فرهنگي ما هستند در مسجد امير چخماق در واقع تکميل‌کننده و تضمين‌کننده اين بنا به عنوان ميراث فرهنگي و تاريخي ماست و بازديدکنندگان نيز از نزديک با ميراث غرور ملي ما نيز بدين وسيله آشنا خواهند شد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر