صفحه نخست >> سیاسی تعداد نظرات: 0

اوباما: براي اولين بار توانستيم پيشرفت هسته‌اي ايران را متوقف کنيم

کد خبر: 891

کيهان / باراک اوباما با دفاع از سياست خارجي خود گفت ما موفق شديم از طريق مذاکرات برنامه هسته‌اي ايران را عقب برانيم.

اوباما در مصاحبه با سي‌ان‌ان گفت: در بخش‌هايي از دستگاه سياست خارجي کساني وجود دارند که طرفدار سياستي هستند که معتقد است ابتدا بايد شليک کرد و بعدا درباره آن فکر کرد. اما من با چنين رويکردي موافق نيستم.
رئيس‌جمهور آمريکا گفت: ما در قبال کشورهايي که قوانين بين‌المللي را نقض کرده و يا عليه منافع ملي ما عمل کرده‌اند، قاطع بوده‌ايم. در عين حال از طريق ديپلماتيک مي‌توان مشکلات را حل کرد.
اوباما اضافه کرد: شما به عنوان نمونه به ايران نگاه کنيد، در طول يک‌سال و نيم گذشته، يعني از زمان آغاز مذاکرات ما، اين نخستين يک سال و نيمي است که در يک دهه گذشته برنامه هسته‌اي ايران پيشرفت نکرده است و سرعت آن کند شده است. اين براي اولين بار در دهه گذشته است.
رئيس‌جمهوري آمريکا گفت: نه تنها ما و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي (پيشرفت نکردن برنامه هسته‌اي ايران) را تاييد مي‌کنيم، بلکه منتقدان سياست خارجي ما مانند دولت بنيامين نتانياهو در اسرائيل، دستگاه اطلاعاتي آنها تاييد کرده است که توافق موقت (ژنو) پيشرفت ايران به سوي توانايي توليد سلاح هسته‌اي را متوقف کرده است.
اوباما در پاسخ به پرسشي در خصوص انتقادها از انفعال سياست خارجي آمريکا در قبال الحاق شبه جزيره کريمه به روسيه گفت: پيشتر در خصوص قدرت ولاديمير پوتين و اين که استاد شطرنج سياسي است، داستان‌ها تعريف مي‌شد که چگونه آقاي اوباما و ديگران را بازي مي‌دهد. امروز او شاهد سقوط و فروپاشي واحد پول ملي کشورش است، يک بحران بزرگ اقتصادي که پيامدهاي بزرگ اقتصادي خواهد داشت. وضعيت کنوني روسيه نشانگر آن نيست که ولاديمير پوتين توانسته باشد غرب و ديگران را بازي بدهد.
باراک اوباما در ادامه از سياست دولتش براي بهبود روابط با کوبا دفاع کرده و گفته است: براي 50 سال ما تلاش کرديم تا از طريق منزوي کردن يک حکومت را ساقط کنيم. اين رويکرد نتيجه‌بخش نبوده است. اگر ما تعامل داشته باشيم فرصت خواهيم داشت تا در روند تحولات اثرگذار باشيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر